Jump to content
Mirage_Angel

Mechanical Eng. Vs Electrical Eng.

Recommended Posts

Nak tanya skit, mana lebih baik antara mechanical dengan electrical eng. dr segi:

- kemudahan utk mendapatkan kerja

- kesenangan untuk belajar

- gaji

- dan faktor² lain yang difikirkan munasabah untuk dibuat perbandingan

Lagi satu, PTPTN ni pinjaman kena bayar atau pinajaman boleh ubah?

Ok. harap abang² dan kakak²( kalau ada ) boleh beri komen dan pendapat

Edited by Mirage_Angel

Nak tanya skit, mana lebih baik antara mechanical dengan electrical eng. dr segi:

- gaji

- dan faktor² lain yang difikirkan munasabah untuk dibuat perbandingan

Lagi satu, PTPTN ni pinjaman kena bayar atau pinajaman boleh ubah?

Ok. harap abang² dan kakak²( kalau ada ) boleh beri komen dan pendapat

same jer pentingnye..2 course eng nie mmg byk peluang pekerjaan.sume kilang guna electrical & mech..mane lg senang?ermm kalau nko bt survey lah kan course mechanical bleh dikate lebih susah dr electrical..nko kalau amik mech still kena blaja electrical..tp just fundamental lah.

Gaji??aiiii susah nak ckp..aku rase same jer.depend pd nko nyer capabilities lah.

ape2 pun benda nie kena ade minat..jgn semate2 nak kejar gaji& sebagainye nko tinggalkn course yg nko minat..takut nanti nko takleh bwk..last2 tak leh perform mase study.. smile.gif

same jer pentingnye..2 course eng nie mmg byk peluang pekerjaan.sume kilang guna electrical & mech..mane lg senang?ermm kalau nko bt survey lah kan course mechanical bleh dikate lebih susah dr electrical..nko kalau amik mech still kena blaja electrical..tp just fundamental lah.

Gaji??aiiii susah nak ckp..aku rase same jer.depend pd nko nyer capabilities lah.

ape2 pun benda nie kena ade minat..jgn semate2 nak kejar gaji& sebagainye nko tinggalkn course yg nko minat..takut nanti nko takleh bwk..last2 tak leh perform mase study.. smile.gif

Oh macam tu. Trima kasih atas nasihat tu. Oh ya PTPTN tu loan @ convertible loan? Betulke saya dengar kalau CGPA tinggi x payah bayar balik PTPTN ni?

aiii...susah gak nak pilih. ambil electrical boleh repair alat elektrik kat ruma. kalau mechanical boleh repair kenderaan @ enjin..

Lagi satu Universiti mana yang baik utk ambil course eng. ni Ipta @ Ipts. Boleh nyatakan. Dengar kata untuk engineering kat UTM paling power. betul ker?

Ada lagi, yang mana lebih baik masuk matriks -> eng @ masuk ipts yg ada foundation > eng ( 1 + 4)

Edited by Mirage_Angel

Oh macam tu. Trima kasih atas nasihat tu. Oh ya PTPTN tu loan @ convertible loan? Betulke saya dengar kalau CGPA tinggi x payah bayar balik PTPTN ni?

aiii...susah gak nak pilih. ambil electrical boleh repair alat elektrik kat ruma. kalau mechanical boleh repair kenderaan @ enjin..

Lagi satu Universiti mana yang baik utk ambil course eng. ni Ipta @ Ipts. Boleh nyatakan. Dengar kata untuk engineering kat UTM paling power. betul ker?

Ada lagi, yang mana lebih baik masuk matriks -> eng @ masuk ipts yg ada foundation > eng ( 1 + 4)

haha silap tue..amik engineering nko takkan bleh repair ape2.sbb kalau blaja kat U nko akn blaja teori..mcm mane benda tue berfungsi,prinsip2,pendek kata teori byk ditekankn.kalau nko nak repair2 tue masuk kemahiran..kemahiran mase kat U nko kena cari sendiri..tak bleh harapkn silibus.

kalau engineering mmg UTM is the best..mmg sume recognized..pasal PTPTN mmg akan convert jadi biasiswa kalau CGPA nko 3.7 and above.Kena kerja keraslah..better amik matrix sbb lebih terjamin.utk msk UTM result mesti power sbb saingan ramai.utk eng, mmg UTM jadi tumpuan..ape2 pun good luck..

Budak mechanical mudah dpt keje psl mechanic environment manakala electrik plak environment elektrik laaa...

aku tak tau laaa mana lebih payah... tapi kalo ko suke fizik bab get2 tu bleh laa apply elektrik... kalo suke pasal momentum tu ble ambik mechanic laa

p/s: ye.. kee?

- gaji

dua2 mahal gaji... kene tmpt keje laa

Lagi satu, PTPTN ni pinjaman kena bayar atau pinajaman boleh ubah

kalo degree dpt 1st class tak yah byr... ingat.. degree je....

ni polisi buat masa skrang...

tak tau laa akan diubah kot...

sbb dengar seme kene byr plak lepas nie...

p/s: aku keje kat PTPTN... kalo ader masalah pasal PTPTN.. ble PM kat aku

Budak mechanical mudah dpt keje psl mechanic environment manakala electrik plak environment elektrik laaa...

aku tak tau laaa mana lebih payah... tapi kalo ko suke fizik bab get2 tu bleh laa apply elektrik... kalo suke pasal momentum tu ble ambik mechanic laa

p/s: ye.. kee?

dua2 mahal gaji... kene tmpt keje laa

kalo degree dpt 1st class tak yah byr... ingat.. degree je....

ni polisi buat masa skrang...

tak tau laa akan diubah kot...

sbb dengar seme kene byr plak lepas nie...

p/s: aku keje kat PTPTN... kalo ader masalah pasal PTPTN.. ble PM kat aku

oooo keje PTPTN...nko tulun aku..aku kalau bleh taknak byr hutang.bleh tulun??tulun lah...aku bagi nko lima hinggit.. laugh.gif

lan_aris,

TQ atas nasihat ko. Ko Pelajar UTM gak ke? Kira sijil dr UTM ni mmg sgt lakula.

UTM ni pembelajaran dia guna bahasa inggeris kan?

Zulkifli,

Ooo macam tu rupanyer. Kena 3.7 ke atas.. Ok tq for d info.

Edited by Mirage_Angel

Nak tanya skit macam mana plk dengan UM dan USM. Kenapa tak banyak yg diperkatakan ttg U ni sedangkan dua buah ni je lar U tempatan yang bertaraf U dunia. OK ker universiiti ni. Sesiapa leh gi komen

dan lagi satu, boleh sesiapa huraikan fakta ni. Pelajar IPTS lebih senang dpt kerja berbanding pelajar IPTA kerana lebih banyak hands on manakala pelajar IPTA pula hanya banyak bergantung kepada teori. Jadi UTM ni macam mana plak.

Edited by Mirage_Angel

oooo keje PTPTN...nko tulun aku..aku kalau bleh taknak byr hutang.bleh tulun??tulun lah...aku bagi nko lima hinggit.. laugh.gif

bleh... ko mohon warganegara myanmar ke... thailand... ko pegi lepak kat saner...

confirm PTPTN tak leh cari ko...

heeee biggrin.gif

p/s: utang tu bawah sampai masuk kubur bang... kalo tak leh byr cam dijadualkan... mohon pertimbangkan pengurangan... PM aku kalo nak dapat keterangan lanjut

bleh... ko mohon warganegara myanmar ke... thailand... ko pegi lepak kat saner...

confirm PTPTN tak leh cari ko...

heeee biggrin.gif

p/s: utang tu bawah sampai masuk kubur bang... kalo tak leh byr cam dijadualkan... mohon pertimbangkan pengurangan... PM aku kalo nak dapat keterangan lanjut

ala aku gurau2 kuda jer..nanti aku dah keje aku bayar cash..

Nak tanya skit macam mana plk dengan UM dan USM. Kenapa tak banyak yg diperkatakan ttg U ni sedangkan dua buah ni je lar U tempatan yang bertaraf U dunia. OK ker universiiti ni. Sesiapa leh gi komen

dan lagi satu, boleh sesiapa huraikan fakta ni. Pelajar IPTS lebih senang dpt kerja berbanding pelajar IPTA kerana lebih banyak hands on manakala pelajar IPTA pula hanya banyak bergantung kepada teori. Jadi UTM ni macam mana plak.

a'ah aku student UTM..taraf dunia tue dari segi ape??sesebuah U takkan bleh capai kecemerlangan utk sume course dia..mcm engineering,mmg sume org recognized UTM to be the best..nko tgk utk pertandingan engineering parcitipated by most local U..sape menang?masuk pertandingan debat plak..UTM sayu jer.tu lah tak sume course U tu bagus.kalau nko nak amik medict @ sastera ke go for UM or USM..key harap membantu.

hands on..tue lah aku ckp..benda2 mcm nie kita kena cari sendiri.kalau ikut silibus mmg susah nak dpt.join kelab & attend short course utk lengkapkn diri ngan sume nie.U mmg ade short course utk benda2 cam nie. smile.gif

hye all..aku nk tnya 1 soklan lain..aku skang blaja kat uniten in foundation electrical&electronic..aku nk tnya korang,degree nanti mana lbh sng..electronic,civil,mechanical or electrical power?coz 4 degree program aku diberi peluang pilih cos mana yg aku nak..sesape yg boleh bg comment sket...thanx..

hye all..aku nk tnya 1 soklan lain..aku skang blaja kat uniten in foundation electrical&electronic..aku nk tnya korang,degree nanti mana lbh sng..electronic,civil,mechanical or electrical power?coz 4 degree program aku diberi peluang pilih cos mana yg aku nak..sesape yg boleh bg comment sket...thanx..

Jangan pilih yang senang, pilih yg minat! Tapi aku tahu, masalah ramai pelajar sekarang ni tak tahu apa course yg mereka minat....

Nanti bila masuk tahun satu mereka akan dedahkan pelbagai subject, masa ni kau akan nampak kecenderungan kau....pada arah mana! Kalau tak nampak juga jumpa student councillor atau lecturer! Minta pandangan mereka...

Ikut rekod lama, ramai orang yg pening bila didedahkan dengan teori teori elektrik,elektronik dan physics akan pilih Civil engineering.....tapi kalau tak minat jangan dik! Civil Engineering tak juga kacang kalau tak minat!!!

Kalau nak pindah ke course luar dari Engineeringpun , masih belum terlambat lagi...

aku ex-Uniten Elektrik & Elektronik grad 2003.

seriously, macam MidNiteOil cakap, ambik apa yang ko minat.. kalau tak minat engineering, jangan menyusahkan diri.. cabaran 3rd year dengan 4th year lagi hebat..

macam aku, memang dari kecik aku nak ambik Elektrik & Elektronik, so aku fokus kat minat aku tu.. Alhamdulillah dapat..

electrical Eng. dah berlambak kat pasaran...payah skit nak dpt keja..

aku kurang setuju ttg susah dpt kerja. Walaupun dah berlambak student electrical tapi kekosongan pun berlambak gak memandangkan keadaan pembangunan negara yg begitu baik. Sbg contoh dua orang kakak kawan aku sebulan lepas grad dah kerja dengan intel. Yang sebab susah dapat kerja aku rasa sebab keputusan exam seseorang tu. Kalau dapat first class degree rasanya Insya-Allah mesti dapat kerja punya. cuma kalau yg x dapat 1st class tu je kot yang susah sket.

Betul tak bro lan_aris. kalau salah tolong betulkan.

Edited by Mirage_Angel

aku kurang setuju ttg susah dpt kerja. Walaupun dah berlambak student electrical tapi kekosongan pun berlambak gak. Sbg contoh dua orang kakak kawan aku sebulan lepas grad dah kerja dengan intel. Yang sebab susah dapat kerja aku rasa sebab keputusan exam seseorang tu. Kalau dapat first class degree rasanya Insya-Allah mesti dapat kerja punya. cuma kalau yg x dapat 1st class tu je kot yang susah sket.

bak kata lecturer aku...ur certificate is just a piece of paper..mase interview nnti menetukn nko berjaya@ tak..softskill is an advantage..aku x setuju yg electrical pasaran keje kurang..mmg dah berlambak student course nie tp tak sume bagus.sume kilang pakai electrical&mechanical engineer..tp tak sume kilang pakai civil..so pikir2 kanlah..mmber aku senang jer dpt keje.mase study kena carilah ape2 yg bleh bt kita lebih dr org lain..1 st class means nothing kalau nko xder kelebihan lain..eg latest technology knowledge,softskill etc..kena tgk demand skarang. smile.gif

Edited by lan_aris

aku kurang setuju ttg susah dpt kerja. Walaupun dah berlambak student electrical tapi kekosongan pun berlambak gak memandangkan keadaan pembangunan negara yg begitu baik. Sbg contoh dua orang kakak kawan aku sebulan lepas grad dah kerja dengan intel. Yang sebab susah dapat kerja aku rasa sebab keputusan exam seseorang tu. Kalau dapat first class degree rasanya Insya-Allah mesti dapat kerja punya. cuma kalau yg x dapat 1st class tu je kot yang susah sket.

Betul tak bro lan_aris. kalau salah tolong betulkan.

dah tentu la 1st class senang dapat keje...

abis tu mcm mane pulak yg pointer 2.5>=3.0??

ada pendapat yg mengatakan student 2.5>=3.0 lebih baik dari student 4.0..

topic nie dah pernah dibincangkan tak salah aku...

skrang pun dah byk company tak tgk pointer lagi..

ape yg penting ko pny skills...

kalau pointer 4.0, tapi takder skills buat ape. harapkan teori je dalam kepala.

cukup 2thn abis lupe sumua..

hihihihih..budak 4.0 jgn marah plak..

nie pendapat jer...

dah tentu la 1st class senang dapat keje...

abis tu mcm mane pulak yg pointer 2.5>=3.0??

ada pendapat yg mengatakan student 2.5>=3.0 lebih baik dari student 4.0..

topic nie dah pernah dibincangkan tak salah aku...

skrang pun dah byk company tak tgk pointer lagi..

ape yg penting ko pny skills...

kalau pointer 4.0, tapi takder skills buat ape. harapkan teori je dalam kepala.

cukup 2thn abis lupe sumua..

hihihihih..budak 4.0 jgn marah plak..

nie pendapat jer...

mmg betul..pointer tue nampak kelebihannye kalau nko bagus skill pastu pointer power diorang akan amik nko.Sbb jadi mcm nie adalah ade certain student yg mmg just pentingkn pointer jer..dia just study gile2 ikut silibus.lecturer aku pernah ckp ade student dia kena interview,'what u got from this engineering study?'..takkan nak ckp 'i learn thermodynamics,strength bla bla...'tue sume org blaja..kena tunjuk yg kita ade kelebihan dr student lain..mcm kita bagus kat certain softwares etc..

nko cube tanye budak yg 1st class tue subjek yg dia dah blaja 1 thn lepas,ingat lagi tak??

Nak tanya sket camna nak develop @ dptkan new skills? Kalau cam student IT takpala mereka boleh ambil CCNA, MCSE. Tapi kalau student eng ni camna plak. Boleh minta tolong jelaskan sedikit.

aku ex-Uniten Elektrik & Elektronik grad 2003.

seriously, macam MidNiteOil cakap, ambik apa yang ko minat.. kalau tak minat engineering, jangan menyusahkan diri.. cabaran 3rd year dengan 4th year lagi hebat..

macam aku, memang dari kecik aku nak ambik Elektrik & Elektronik, so aku fokus kat minat aku tu.. Alhamdulillah dapat..

mslh skang aku bkn from bdk teknik..pur.sci..so,di peringkat foundation ni,ssh utk aku agak cos mana sesuai utk aku sambung degree..buat ms ni alhamdulillah aku leh follow lg...cuma 4 degree,aku nk pilih yg terbaik..wut's ur opinion? unsure.gif

Aku pun tahun nie baru buat foundation. mmg x layak kalau nak beri komen, cuma kalau pendapat tu, ko minat apa? Kalau ko minat bab² dalam komponen elekcronic atau perkakasan electric @ electronic, aku rasa lebih baik ko amik E & E. Kalau ko minat tentang benda-benda mekanikal(salah satu contoh enjin (automotif)) @ ko minat F1 aku rasa lebih baik amik mechanical eng. Ni cuma pendapat je. Kalau nak abaikan pun x per. Hehehehehhehe.

Ambil galah tolong suakan,

Kalau salah tolong betulkan.

Nak tanya sket camna nak develop @ dptkan new skills?  Kalau cam student IT takpala mereka boleh ambil CCNA, MCSE. Tapi kalau student eng ni camna plak. Boleh minta tolong jelaskan sedikit.

rajin2 la cari & blaja extra knowledge..U biasenye ade bt short course mase semester break,utk extra knowledge mcm nie lah..so cube la join..pastu soft skill mcm leadership, communication, negotiation etc..kena asah time study.kalau nak amik sijil dr luar utk certain short course mmg mahal so kena oandai2 lah..engineering ade byk certificate yg org mmg pandang mcm CNC programming,CATIA drawing,PLC (programmable logic controller),Solidworks etc..

mslh skang aku bkn from bdk teknik..pur.sci..so,di peringkat foundation ni,ssh utk aku agak cos mana sesuai utk aku sambung degree..buat ms ni alhamdulillah aku leh follow lg...cuma 4 degree,aku nk pilih yg terbaik..wut's ur opinion? unsure.gif

Hey, I'm from Science stream too.. ambik A-Level lagi.. belajar Math, Mechanic dengan Fizik jer...

semuanya terpulang pada orang yang nak belajar tu. cuba tanya diri sendiri, "aku kuat kat bidang mana?"

kalau persoalan mudah itu tak boleh dijawab, fikirkan semula pilihan yang ada.. adakah jalan dihadapan itu yang hendak dipilih, atau ada jalan lain yang lebih baik yang kita tak sedar?