Jump to content
Sign in to follow this  
lucky123

Motor pon sama servis mcm kereta

Recommended Posts

Baru aku taw motor pon kalau terlewat servis minyak hitam dan melebihi had dicadangkan ,bila pergi servis kena buat pemeriksaan seluruh komponen enjin . aku ingat motor okay je tak mcm kereta kalau truk boleh kena overhaul.huhu

17 hours ago, lucky123 said:

Baru aku taw motor pon kalau terlewat servis minyak hitam dan melebihi had dicadangkan ,bila pergi servis kena buat pemeriksaan seluruh komponen enjin . aku ingat motor okay je tak mcm kereta kalau truk boleh kena overhaul.huhu

alamak saya kadg2 lbih 1 bln dri sptutnya tarikh servis bru gi tukar,mileage pun kdg terlepas dri yg spatutnya kna p servis..tp tak jd apa2 lg la,mybe motor baru cuma tkut nnti lama dia meragam enjin..

4 hours ago, myraahmaad said:

kalau lebih sikit2 takpa..kalau nak selamat sentiasa buat reminder so tkdalah terlajak tarikh..

Itulah tapi ni terlebih lama dah huhu . bernas gak idea boleh buat kat hp lpas ni. 

3 hours ago, mensye said:

overhaul ni punca dia dri tak tukar minyak enjin ka?

Bukan, ni sebab dah lama tak tukar pasti duk guna juga smapai berbulan2 boleh rosak part2 enjin. overhaul bukan murah sob sob.

5 hours ago, Minahh said:

alamak saya kadg2 lbih 1 bln dri sptutnya tarikh servis bru gi tukar,mileage pun kdg terlepas dri yg spatutnya kna p servis..tp tak jd apa2 lg la,mybe motor baru cuma tkut nnti lama dia meragam enjin..

saya baru beli motor juga dari modenas, betul ka kita kena tukar trus minyak enjin sbb yg kilang letak tu kurang kualiti dn boleh beri kesan pd enjin motor.

19 hours ago, mensye said:

saya baru beli motor juga dari modenas, betul ka kita kena tukar trus minyak enjin sbb yg kilang letak tu kurang kualiti dn boleh beri kesan pd enjin motor.

tak ada masalah pun..mitos ja tu hahah..saya pakai ok ja..ckup mileage bru tukar yg lain..

1 hour ago, Minahh said:

tak ada masalah pun..mitos ja tu hahah..saya pakai ok ja..ckup mileage bru tukar yg lain..

awak pakai minyak enjin apa eh sekarang, banyak sangat brand sampai taktau mana yang elok

On 1/26/2021 at 10:48 AM, mensye said:

overhaul ni punca dia dri tak tukar minyak enjin ka?

biasanya sebab selalu biar minyak pelincir kering, so rosak la enjin tu

On 1/26/2021 at 9:37 AM, myraahmaad said:

kalau lebih sikit2 takpa..kalau nak selamat sentiasa buat reminder so tkdalah terlajak tarikh..

betul tu kita kena sentiasa check keadaan enjin termasuk minyak enjin cukup ke tak baru la enjin tak rosak

On 1/26/2021 at 9:37 AM, myraahmaad said:

rasanya pakai fully tahan lama sikit kan dan dia bg enjin tahan lebih lama tpi ikut brand gak kut utk sesuai ngn motor kita

39 minutes ago, yupms said:

biasanya sebab selalu biar minyak pelincir kering, so rosak la enjin tu

bahaya ni overhaul makan kos beratus gak la

23 hours ago, yupms said:

awak pakai minyak enjin apa eh sekarang, banyak sangat brand sampai taktau mana yang elok

saya pakai shell ja sekarang..awal beli dulu guna yg ada dah tu ja tak tukar pun..lpas ckup mileage baru tukar..

42 minutes ago, Minahh said:

saya pakai shell ja sekarang..awal beli dulu guna yg ada dah tu ja tak tukar pun..lpas ckup mileage baru tukar..

ok tak shell? okla tu sebab tukar brand minyak selalu pun tak bagus rasanya 

On 1/27/2021 at 11:37 AM, melindaapang said:

rasanya pakai fully tahan lama sikit kan dan dia bg enjin tahan lebih lama tpi ikut brand gak kut utk sesuai ngn motor kita

ya fully ni besbb dia tahan lama untuk enjin..saya hari2 pergi kerja kena hadap jem, bg saya fully kut lbih sesuai klau kes mcm saya ni kerana apabila kenderaan terhenti-henti, sistem penyejukan enjin yang biasanya mengharapkan kepada bantuan pengaliran udara akan menjadi kurang efisien.

On 1/27/2021 at 11:33 AM, yupms said:

betul tu kita kena sentiasa check keadaan enjin termasuk minyak enjin cukup ke tak baru la enjin tak rosak

ya lagi baik buat reminder kat telefon lg senang..

On 1/28/2021 at 11:55 AM, myraahmaad said:

ya fully ni besbb dia tahan lama untuk enjin..saya hari2 pergi kerja kena hadap jem, bg saya fully kut lbih sesuai klau kes mcm saya ni kerana apabila kenderaan terhenti-henti, sistem penyejukan enjin yang biasanya mengharapkan kepada bantuan pengaliran udara akan menjadi kurang efisien.

ya lagi baik buat reminder kat telefon lg senang..

itu la dekat phone aku ni dah penuh dah macam macam jenis reminder, untuk safety punya pasal

iye weh baik jaga enjin betul betul dari habis duit bayar overhaul

depends kepada usage kita jugak kan, long ride ke short ride ke. tapi kalau aku dua dua nak ikut yg mana ek

On 1/28/2021 at 11:14 AM, yupms said:

ok tak shell? okla tu sebab tukar brand minyak selalu pun tak bagus rasanya 

Ok jaa..bila naik rasa ringan dn smooth jaa..tidak ada juga semput nak naik bukit tu tapi dh ok dh skrg lpas try ni..rsanya dia up power enjin kut sbb yg saya beli ni khas untuk power dn speed..

On 1/28/2021 at 11:55 AM, myraahmaad said:

setuju tambah2 motor yg moden2 ni bagi saya pakai fully..org ckp fully mahal tu punca takut saya nak guna dulu, pastu gi bengkel saja survey tgok ada ja rm55, branded pulak bkn nama cokia2..shell juga..

52 minutes ago, Minahh said:

Ok jaa..bila naik rasa ringan dn smooth jaa..tidak ada juga semput nak naik bukit tu tapi dh ok dh skrg lpas try ni..rsanya dia up power enjin kut sbb yg saya beli ni khas untuk power dn speed..

setuju tambah2 motor yg moden2 ni bagi saya pakai fully..org ckp fully mahal tu punca takut saya nak guna dulu, pastu gi bengkel saja survey tgok ada ja rm55, branded pulak bkn nama cokia2..shell juga..

yang branded tak semestinya elok tau, saya pakai minyak lokal murah murah je tapi kualiti tiptop

35 minutes ago, yupms said:

yang branded tak semestinya elok tau, saya pakai minyak lokal murah murah je tapi kualiti tiptop

oh brand apa tu? saya memang tengah mencari minyak baru ni

overhaul ni terjadi sebab jarang topup minyak enjin kan?

2 hours ago, Minahh said:

apa lagi benefit dia sis?

2 hours ago, yupms said:

jenama apa tu, kongsi sikit and harga berapa? mana tau boleh support lokal ka lepas ni kalau ok..kalau material fully harga ok boleh la try..

ooo ya ka..aku guna semi ja..kalau mcm tu baik aku fully lah dah kata tahan lama sikit..

On 1/30/2021 at 11:01 AM, Minahh said:

motor aku ni y15 ok kut nah pakai fully syn ni..sbb skrg motor aku lambat pick up.kalau pulas minyak jer mesti bunyi pelik sampai kluar asap mcm hangit.

Edited by lucky123

18 hours ago, lucky123 said:

motor aku ni y15 ok kut nah pakai fully syn ni..

boleh ja, kawan saya y15 pun guna minyak fully syn juga..lpas tu dia tgok saya pakai shell punya fully best, dia pun try juga last2..

22 hours ago, yupms said:

sama juga dengan lokal, kdg2 letak harga melampau..branded pun sama kdg kualiti rndh tp overprice..sbb tu try and error ja lah baru tau yg mana best..saya guna shell advance rasanya murah dh bg material fully sbb bnyk brand kat market harga rm60 keatas sellunya..