Jump to content
malikperangcic

Gaji Web Application Programmer

Recommended Posts

Salam otai-otai putera semua. 

Saya nak bertanya tentang gaji yang berpatutan untuk tugas-tugas macam ni. :

-Create dan design web application architecture/software architecture.

-Create database design/architecture. Database mostly guna MYSQL.

-Programming PHP with framework such as:

CakePHP

dan Javascript : jquery,angularjs.

-Add on skill :

Build hybrid mobile application. Mostly guna apache cordova as engine + ionic framework.

-Sysadmin :

Deploy and maintain live linux server.

Sekarang ini saya bekerja di sebuah local startup company (nama terpaksalah saya rahsiakan ye) dengan gaji dalam range RM1500 . Tugas saya merangkumi semua yang saya nyatakan di atas ? Dan ada projek terbaru ni hampir kesemua urusan dari segi teknikal dan design saya yang kawal dan buat. Adakah berbaloi dengan gaji yang begitu? atau macamana? apa pandagan otai-otai yang sudah lama berada di dalam industri IT & software house ni? 

dan sekiranya Б─▀gaji ni tak sesuai untuk tugas-tugas macam kat atas tu,apa yang patut saya buat ?leave or boleh bawak bincang perkara ni? 

Thanks otai putera.com.   :)

bro try nego dulu

paling kurang 2500 untuk dah kerja lebih dari 3 bulan. fresh grad selalu dalam 1800.

bro cuba apply mana2 tempat yang boleh bagi gaji lebih dari sekarang.

bro try nego dulu

paling kurang 2500 untuk dah kerja lebih dari 3 bulan. fresh grad selalu dalam 1800.

bro cuba apply mana2 tempat yang boleh bagi gaji lebih dari sekarang.

Ohh yeke bro? perghh. Saya tersilap deal lah ni. aduii. Saya fresh grad ,grad masa bulan 8 haritu then terus masuk kerja company ni ,kira dah lebih 3 bulan jugak ni. Tapi masa discuss kelmarin(selepas 3 bulan),tuan company ni bgtahu la masalah company ni dgn payment projek tak dpt lagi etc2.. adui. Macamana ye sy dah pening skrg ni.Terasa pedih gak bila tgok orang lain job scope sama tapi gaji lebih cukup dari kita .hmm.  :25:  :25:

Rilek bro..

Ko baru grad. Walaupun gaji rendah tapi jgn jadikan tu sebagai pematah semangat ko.

Apa yg ko perlu buat skrg ni ialah kumpulkan pengalaman+skill banyak2. Libatkan diri dgn projek2 yg ko boleh buat rujukan di kemudian hari masa ko nak mintak kerja lain nanti.

Kalo keje dgn company kecik lagi best sebab ko akan merasa hampir semua stage utk satu2 projek. Mende ni bagus untuk ko.

Cuba plan 6 bulan atau setahun baru cr keje lain. Dlm ms tu pastikan byk mende yg ko dpt. Mungkin x berbaloi tapi pengalaman ko lepas ni sgt2 akan mencanakkan gaji ko.

Aku start dulu ms buat programming(php/mysql) gaji RM800 (sblm tu ojt dpt 500 je). Skrg ni walaupun dah x buat programming(masih lg bidang it), tapi gaji bersih ok la walaupun blom lagi smpi 3k... Aku rasa beruntung sgt sbb masa2 mula2 dulu keje company kecik. Kalo x mesti aku buat keje yg sama je smpi skrg..

Kalau dah terlajak deal, terpulang pd ko la. Kalo nak stay, belajar la hidup dgn gaji tu. Kalo nak blah, pastikan knowledge+experience ko dah kuat la.

Semoga maju jaya :)

Rilek bro..

Ko baru grad. Walaupun gaji rendah tapi jgn jadikan tu sebagai pematah semangat ko.

Apa yg ko perlu buat skrg ni ialah kumpulkan pengalaman+skill banyak2. Libatkan diri dgn projek2 yg ko boleh buat rujukan di kemudian hari masa ko nak mintak kerja lain nanti.

Kalo keje dgn company kecik lagi best sebab ko akan merasa hampir semua stage utk satu2 projek. Mende ni bagus untuk ko.

Cuba plan 6 bulan atau setahun baru cr keje lain. Dlm ms tu pastikan byk mende yg ko dpt. Mungkin x berbaloi tapi pengalaman ko lepas ni sgt2 akan mencanakkan gaji ko.

Aku start dulu ms buat programming(php/mysql) gaji RM800 (sblm tu ojt dpt 500 je). Skrg ni walaupun dah x buat programming(masih lg bidang it), tapi gaji bersih ok la walaupun blom lagi smpi 3k... Aku rasa beruntung sgt sbb masa2 mula2 dulu keje company kecik. Kalo x mesti aku buat keje yg sama je smpi skrg..

Kalau dah terlajak deal, terpulang pd ko la. Kalo nak stay, belajar la hidup dgn gaji tu. Kalo nak blah, pastikan knowledge+experience ko dah kuat la.

Semoga maju jaya :)

Thanks bro! Betul jugak ckp bro tu. tapi ojt bro tu mahal juge ye. haha.

Thanks bro! Betul jugak ckp bro tu. tapi ojt bro tu mahal juge ye. haha.

Mahal ke? hahaha...

Tapi dr segi kerjanye ms ojt, mmg kureng berbaloi la kalau nak ikutkan. Mcmanepun experience yg dapat mmg BEST :)

ada company praktikal bgi 300 je sebulan. ada yang tak bagi langsung macam gomen.

haha yang 300 tu saya la tu   :152:  .aah gomen memang da bagitau awal2 tak provide elaun. 

tapi ade gak yang apply tu jenis yang malas nak pikir apa2 asal lepas je intern ok dah boleh grad .   :P

Mahal ke? hahaha...

Tapi dr segi kerjanye ms ojt, mmg kureng berbaloi la kalau nak ikutkan. Mcmanepun experience yg dapat mmg BEST :)

Yelahh betui .Masa sy intern dlu la belajar cake ,sebelum tu guna codeigniter je. hehe

mungkin sebab dulu tu start je ojt terus kene jogging kot sebab tu dpt mahal skit. xde nak merangkak/berjalan dulu. huhuh..

aku ojt masa uni elaun RM500 keje senang jer sebab department tuh tak reti mende so aku propose access pun depa taktau guna dan reject aku nya proposal... at last guna excel jer... aku buat VB coding mcro dalam excel... yang tuh punya senang pun depa kata dasyat gila... hadoiii... pening... sambung study professional cert in Oracle ojt dulu elaun RM700 keje programming fully oracle...yang nih susah.. huhuhu...

keje company pertama lepas abis study basic RM2500 keje programmer java + oracle.... sekarang dah tak jadi programmer but still in the same company and still in IT field.. gaji rasa korang boleh agak2 la kot lepas 5 years experience... hurrmmm

bro malikperangcic kalau nak try minta keje kat tempat aku bleh laa sent resume kat aku...pm aku nanti aku bagi email address tapi sini takde lah open source macam tempat keje ko sekarang... sini semua Java.. sini ada gak unix linux...aku kat penang hokaayyy... haha

Edited by akuccputsedut

aku ojt masa uni elaun RM500 keje senang jer sebab department tuh tak reti mende so aku propose access pun depa taktau guna dan reject aku nya proposal... at last guna excel jer... aku buat VB coding mcro dalam excel... yang tuh punya senang pun depa kata dasyat gila... hadoiii... pening... sambung study professional cert in Oracle ojt dulu elaun RM700 keje programming fully oracle...yang nih susah.. huhuhu...

keje company pertama lepas abis study basic RM2500 keje programmer java + oracle.... sekarang dah tak jadi programmer but still in the same company and still in IT field.. gaji rasa korang boleh agak2 la kot lepas 5 years experience... hurrmmm

bro malikperangcic kalau nak try minta keje kat tempat aku bleh laa sent resume kat aku...pm aku nanti aku bagi email address tapi sini takde lah open source macam tempat keje ko sekarang... sini semua Java.. sini ada gak unix linux...aku kat penang hokaayyy... haha

thanks for sharing ur experience sis! alamak java ni belum ada project yang betul-2 sy commit lagi la plak. kira newbie la haha. ish kalau ada boleh gak send resume ye.gaji pun sedap gitu . hehehe btw thanks!

Kalo tau JAVA memang masyukkkk....

java ni byk pakai kat company besar. java+oracle.

try2 la study java.

ya.

lagi bagus kalau bro tau deploy semua enterprise function dia yang boleh manage beberapa oracle server, memang masyuk kalau jadi konsultan.

2-3 projek je dah pakai passat

ya.

lagi bagus kalau bro tau deploy semua enterprise function dia yang boleh manage beberapa oracle server, memang masyuk kalau jadi konsultan.

2-3 projek je dah pakai passat

OMG!! berkobar-2 pulak dengar tang 2-3 projek dah pakai passat tu. Enterprise function tu product dia yang macam ni ke bro @umarzuki http://www.oracle.com/us/products/enterprise-manager/index.html ?

Untuk fast track sikit. Sikit je la..

Join apa2 seminar/event/webminar oracle atau yg ada. Study java programming.

Lepas keje setahun dua(dan pernah terlibat dgn projek java), cari tmpt keje yg berkenaan java+oracle. Rasa dah ok, bg resume kat akuccputsedut. hehe..

Malik, kira ok la tu... Meh aku citer aku punya story..

Dulu result aku mmg 'cemerlang', so habis je belajar aku cari kerja dan dapat offer kerja kat shah alam. Company tu jual sistem time attendance, so tugas aku kena develope project berkaitan .NET dalam bahasa C#.. Ada senior pun tak mahir, so aku kena belajar sendiri la pasal C#.

Masa tu gaji aku 1.3k, sebab bos aku kata budak fresh graduate tak berani bagi banyak. Jadi aku tak kisah pasal gaji, sebab aku nak experience dulu. Dalam masa 3 bulan, aku confirm dan dapat naik gaji RM 200, so syukur sangat masa tu. Walaupun aku tahu member aku yang masuk sekali dengan aku dapat gaji RM 2k hanya sebab pointer dia lebih dari 3.5...

Kerja kena ikhlas, jadi aku teruskan kerja macam biasa. BOS aku nie susah nak bagi bonus, agak kedekut sikit. Tapi bila time raya, first time dia bagi bonus. Aku dapat RM 1k, tahun baru pun dia bagi lagi bonus RM 1k... So gaji pun naik lagi RM 200...

Lepas aku dapat better offer, BOS aku tak bagi berhenti, siap offer lagi motor superbike dia suruh pakai semata-mata kerja lagi dengan dia. Tapi aku kena carik experience lain so aku tetap untuk berhenti.. 

Dalam masa setahun aku kerja dengan dia, 3x naik gaji. Last gaji dia bagi dekat2 RM2k....

Alhamdulillah sekarang income boleh dikatakan selesa, dengan buat freelance lagi dalam masa 2 tahun setengah dapat la beli apartment RM 75k.... Bukan cash tapi hutang jer.. hehe...

Dengan syarat, pandai main kewangan. Jangan gaji RM 1.5k tu dah nak pakai kereta baru dengan installment lebih dari RM500... Aku sendiri pun pakai saga lamborghini, RM5k jer... Senang takda hutang...

Betul kata bro Chuki2 tu.

Money Management tu penting. Kalo MM bagus, gaji kecik pun hidup lg.

Bro Chuki2 bukan je bg contoh Attitude & MM tapi juga satu lg konsep yg bagus iaitu - Delay Gratification..

Very good example.

Nak tambah best lagi, cer baca sini jugak(pasal ASB/hartanah): https://www.facebook.com/Asbmasterkey

Hehe..

Malik, kira ok la tu... Meh aku citer aku punya story..

Dulu result aku mmg 'cemerlang', so habis je belajar aku cari kerja dan dapat offer kerja kat shah alam. Company tu jual sistem time attendance, so tugas aku kena develope project berkaitan .NET dalam bahasa C#.. Ada senior pun tak mahir, so aku kena belajar sendiri la pasal C#.

Masa tu gaji aku 1.3k, sebab bos aku kata budak fresh graduate tak berani bagi banyak. Jadi aku tak kisah pasal gaji, sebab aku nak experience dulu. Dalam masa 3 bulan, aku confirm dan dapat naik gaji RM 200, so syukur sangat masa tu. Walaupun aku tahu member aku yang masuk sekali dengan aku dapat gaji RM 2k hanya sebab pointer dia lebih dari 3.5...

Kerja kena ikhlas, jadi aku teruskan kerja macam biasa. BOS aku nie susah nak bagi bonus, agak kedekut sikit. Tapi bila time raya, first time dia bagi bonus. Aku dapat RM 1k, tahun baru pun dia bagi lagi bonus RM 1k... So gaji pun naik lagi RM 200...

Lepas aku dapat better offer, BOS aku tak bagi berhenti, siap offer lagi motor superbike dia suruh pakai semata-mata kerja lagi dengan dia. Tapi aku kena carik experience lain so aku tetap untuk berhenti.. 

Dalam masa setahun aku kerja dengan dia, 3x naik gaji. Last gaji dia bagi dekat2 RM2k....

Alhamdulillah sekarang income boleh dikatakan selesa, dengan buat freelance lagi dalam masa 2 tahun setengah dapat la beli apartment RM 75k.... Bukan cash tapi hutang jer.. hehe...

Dengan syarat, pandai main kewangan. Jangan gaji RM 1.5k tu dah nak pakai kereta baru dengan installment lebih dari RM500... Aku sendiri pun pakai saga lamborghini, RM5k jer... Senang takda hutang...

Thank you very much bro Chuki2! Bertambah semangat saya ni.  Ingatkan saya seorang je yang terima nasib begini(pada mulanya lah). hehehe. Alhamdulillah buat masa ni takde pakai lamborghini local lg sebab masih main dengan LC 1000cc.hahaha. 

Betul kata bro Chuki2 tu.

Money Management tu penting. Kalo MM bagus, gaji kecik pun hidup lg.

Bro Chuki2 bukan je bg contoh Attitude & MM tapi juga satu lg konsep yg bagus iaitu - Delay Gratification..

Very good example.

Nak tambah best lagi, cer baca sini jugak(pasal ASB/hartanah): https://www.facebook.com/Asbmasterkey

Hehe..

Cantik baru nak start belajar tentang hartanah ni .Thanks bro dans!