Jump to content
Daim2604

Beli Domain

Recommended Posts

Salam dan selamat sejahtera,
saya ada beberapa soalan nak tanya, harap rakan2 disini dapat bantu saya yang takde pengetahuan bab2 domain ni.

1. Boleh ke kalau saya nak beli domain sahaja tanpa hosting? Kalau boleh macam mana ye?
2. Satu lagi , kalau saya beli domain dari orang, dari mana orang tu dapatkan domain tersebut ye?? Contoh nya , syarikat A buat bisnes domain & hosting , kalau saya beli domain & hosting daripada nya , dari mana die dapatkan domain tersebut? 
sebab saya difahamkan domain tidak boleh dicipta sendiri..

Maaf kalau soalan saya x berapa jelas atau benda yang dah banyak kali diulang dan juga jika salah section.
Terima kasih ye.. Mohon bantuan rakan2 gempak.. Thanks skali lagi 

Salam dan selamat sejahtera,
saya ada beberapa soalan nak tanya, harap rakan2 disini dapat bantu saya yang takde pengetahuan bab2 domain ni.

1. Boleh ke kalau saya nak beli domain sahaja tanpa hosting? Kalau boleh macam mana ye?
2. Satu lagi , kalau saya beli domain dari orang, dari mana orang tu dapatkan domain tersebut ye?? Contoh nya , syarikat A buat bisnes domain & hosting , kalau saya beli domain & hosting daripada nya , dari mana die dapatkan domain tersebut? 
sebab saya difahamkan domain tidak boleh dicipta sendiri..

Maaf kalau soalan saya x berapa jelas atau benda yang dah banyak kali diulang dan juga jika salah section.
Terima kasih ye.. Mohon bantuan rakan2 gempak.. Thanks skali lagi 

1. Boleh. beli je macam biasa. domain ni dia tak bundle sekali dgn hosting. nak beli hosting shj tanpa domain pn boleh.

2. Biasa syarikat ni reseller. contoh domain .my ni Mynic satu je syarikat yg 'authorized' utk provide domain .my. syarikat2 lain adalah reseller bawah Mynic utk jual domain .my.

saya tak pandai sgt, tp biasanya mcm yg diatas ckp la domain ni reseller jual, untuk yg global mcm .com .net.org serta bawah satu2 negara mcm .my

untuk .my mmg MYNIC yg handle la, apa2 info leh la mintak ngan reseller dulu..

hosting pula berbeza boleh beli domain saja..

Aku nak tanya..kalau aku nyer domain dan hosting kat A,com expired, adakah aku dapat bawa keluar domain add on (B.com) aku dari hosting tu? Add on domain B.com tu masih belum expired. Account aku kena suspended sebab domain A.com expired tapi masalahnyer domain add on aku B.com ada dalam hosting tu. Aku nak domain tu je. x nak activekan balik A.com. Apa yg aku boleh buat? Technical support web hosting aku ni mcm x serius je layan aku. Lain ditanya, lain dia jawap. Lepas ni nak tukar hosting lah. 

Aku nak tanya..kalau aku nyer domain dan hosting kat A,com expired, adakah aku dapat bawa keluar domain add on (B.com) aku dari hosting tu? Add on domain B.com tu masih belum expired. Account aku kena suspended sebab domain A.com expired tapi masalahnyer domain add on aku B.com ada dalam hosting tu. Aku nak domain tu je. x nak activekan balik A.com. Apa yg aku boleh buat? Technical support web hosting aku ni mcm x serius je layan aku. Lain ditanya, lain dia jawap. Lepas ni nak tukar hosting lah. 

Sebenarnya sesuatu domain adalah hak empunya domain.. jadi kita bebas nak host kan domain tu kat mana kita suka. hosting provider tak ada hak nak sekat domain kita..

kalau kita beli domain...(even kita beli sekali dengan package web hosting..) diorang akan bagi tau username/password untuk domain control panel . di domain control panel ni laa kita boleh setkan nameserver yang mana kita nak pointkan/setkan domain kita.

so tanya apa url untuk akses ke domain control panel.. selalunya masa mula-mula subscribe webhosting diorang ada kasi semua maklumat ni...

apa nama / alamat webhosting yang ko langgan tu...