Jump to content
anyone?

Masalah Msaccess

Recommended Posts

askum..

sy ada buat satu sistem yg mmg simple jela menggunakan microsoft access 2007,skrg sy ada pertanyaan sikit/banyak....

1)query wajib ada ke bila kte buat sesuatu sistem?skrg sy cuma ada table & form shj.

2)mcm mana kalau sy nak run sistem ni?sy nak bagi sistem sy ni pada mana2 komputer mcm mana?

3)sy nak tau la kalau2 ada org boleh tolong sy dalam bentuk relationship sistem sy ni,sbb sy memang xfhm konsep relationship walaupun dh byk kali baca  :103:

harap boleh tolong selesaikan...

askum..

sy ada buat satu sistem yg mmg simple jela menggunakan microsoft access 2007,skrg sy ada pertanyaan sikit/banyak....

1)query wajib ada ke bila kte buat sesuatu sistem?skrg sy cuma ada table & form shj.

2)mcm mana kalau sy nak run sistem ni?sy nak bagi sistem sy ni pada mana2 komputer mcm mana?

3)sy nak tau la kalau2 ada org boleh tolong sy dalam bentuk relationship sistem sy ni,sbb sy memang xfhm konsep relationship walaupun dh byk kali baca  :103:

awak nih student IT ke..?? 

ha itu laa yang aku ngah fikir kan nih macam mana nak tolong... 

soalan 1 dia tuh.. memang ler kena ada query kalau nak masuk kan data dalam database.. kalau takde query sistem bleh jer jalan.. cuma takde laa apa2 kemasukan data ke dalam database....

soalan 2 tuh : nak bagi system ada kat semua pc install jer arr kat semua pc.. atau setting network laa.. 

soalan 3 tuh : rasa ramai ja bleh tolong pasal relationship tuh... tapi kena la tunjuk coding kat sini... kalau tak camne dah ha... atau kalau pakai wizard bleh laa print screen gambar nya ke sini.. bleh nengok apa yang tak kena ngan system hang tuh...

3)sy nak tau la kalau2 ada org boleh tolong sy dalam bentuk relationship sistem sy ni,sbb sy memang xfhm konsep relationship walaupun dh byk kali baca   :103:

harap boleh tolong selesaikan..

1. Kalau nak buat Relationship kena ada 2 Table atau lebih. Kalau ada 1 table sahaja tak boleh buat relationship. Sekarang nie awak ada berapa Table? Nie contoh Relationship

1)query wajib ada ke bila kte buat sesuatu sistem?skrg sy cuma ada table & form shj..

Dalam database yang wajib ada hanyalah TABLE sahaja. Yang lain seperti Form, Query dan Report tu sebagai Option/Pilihan sahaja bergantung kepada keperluan kita. Kalau kita nak print report kita kena buat Query dan Report. Kalau kita nak tengok Rekod satu persatu kita buat Form. Tapi kalau tak ada TABLE satu apapun tak boleh buat.

Edited by KopiKawKaw2012

askum..

1) Yup wajib kalau kita nak manipulate data.. Contohnya dalam table pelanggan ada beratus rekod, jadi anda hanya nak cari nama ahmad sahaja. Jadi disini wajib pakai query untuk search data. 

2)Kalau dah bina sesuatu sistem mengunakan access, mmg dah leh pakai mana-mana komputer.. asalkan ada Microsoft Access

3)Relationship mudah sahaja, andai kata dalam 100 rekod dalam table pelanggan berasal daripada selangor, jadi takkan anda hendak menaip perkataan Selangor 1 per 1? Jadi cara paling mudah, kita buat satu table dipanggil negeri, Dan ambil ID dia dan simpan didalam table pelanggan.. Contoh

Sebelum ada relationship dengan table negeri

Table pelanggan

id nama   negeri

1 ali         Selangor

2 abu       Selangor

3 ahmad  Selangor

4 mamat  Perak

Selepas ada relationship dengan table negeri

Table negeri

id    negeri

1    Selangor

2    Perak

Table pelanggan

id nama   id_negeri

1 ali         1

2 abu       1

3 ahmad  1

4 mamat  2

Faham ke? huhu

okay terima kasih atas bantuan semua. dan chuki2,berbalik pada soalan no2,contoh kalau awk bagi pada client,client akan open dan cuma ada interface je kan,database tak akan kelihatan.macam mana kalau macam tu?

jangan tuduh ckp org tak bersungguh2.kalau komputer rosak awk tuduh sy mcm tu ke?maaf lah kalau rse terbeban untuk menolong sy.dan maaf dgn kata2 org yg tak bersungguh2 ni.sy bodoh boleh diajar.tapi jangan sampai menuduh walaupun awk sangat berpengalaman.terima kasih.

Sabar bro, kita leh berbincang secara ilmiah.... ;)

Ok bro, berbalik2 pada soalan dua. MS Access adalah berbentuk FILE-BASED dan bukannya seperti SQL Server atau MY SQL yang mengunakan berbentuk CLIENT/SERVER MODEL.

Jadi sekiranya anda ingin mengunakan didalam network, anda perlu meletakkan file database access tersebut kedalam folder network.

Contohnya \\PC-Server\Public\Database\database.accdb <-- Ms Access 2007,

Jadi keperluan untuk buat client-server ini adalah :

1) 1 PC yang menyimpan database

2) Network wajib ada, sama ada melalui wire or wireless

3) Mesti ada folder yang telah sharing didalam network (pastikan ada akses read + write)

Dari segi performance memang tidak menghampakan. Saya sendiri pernah develope system mengunakan access 2007 dan digunakan 5 komputer secara serentak. Tidak pernah down, melainkan network sendiri down...  :153:  Dan setakat ini mereke masih mengunakan system tersebut hingga sekarang ( 2 tahun ++).

Bro kena tahu, database access ada limit iaitu 2GB sahaja. Tetapi bagi saya, untuk 2GB dah cukup untuk digunakan pada syarikat small/medium dimana BUKAN setiap masa nak masukkan rekod. Tapi andaikata kalau tidak cukup, bro leh mengunakan database daripada My SQL dengan mengekalkan interface Access...  :159:

Jadi disini saya sertakan tutorial untuk buat file sharing database Ms Access 2007...

Klik here

Harap paham penerangan saya... :D

Nak tolong macamana..tak faham apa yang awak nak.

At first place, kene reword balik pertanyaan macam ni supaya ada etika sikit dalam problem/solution. "Boleh tolong clarify lagi soalan so maybe kami semua boleh pinpoint part yang critical untuk difahami". Same goes to to akuccputsedut. Contohi inisiatif dan cara persembahan jawapan Chuki2 praktikal penuh clarity dan brevity. 

yang bertanya dah hilang.......tak bersungguh-sungguh.

This kind of complaint is not necessary because you have no idea what the questioner has been up to. Be practical please.

Thanks to Chuki2 for the effort, please join us at StackOverflow and Quora because we need people like you to be around us and help the community there (we are full of programming geek from Palantir, Google and Facebook).

Since that most soalan dah dijawab Chuki2 yang awesome, maybe saya sebut seperkara dua yang perlu diambil kira:-

Attending question 3 (tambahan ringkas dari Chuki2 punya jawapan)

Concept utama relationship is primary key ngan foreign key. setiap table ade primary key sendiri.

TABLE contact: contact_id, username, password 
TABLE company: company_id, contact_id, presentation

Senario: Anda bukak program anda dan pergi ke page company, dalam page tu ade satu form nama dia; contact person (sebb maybe anda nak taw sape la boleh aku kontek kat company ni), jadik dari menaip secara manual, anda boleh click dan assign contact yang sediada dalam page contact (assuming anda dah create the contact person detail)

Attending soalan regarding client software

Satu lagi perkara diingatkan, bilamana anda mengexport database anda untuk kegunaan client (assuming anda nak pindahkan dari production server kepada client usage), savekan as file yang compatible dengan (semua) version application access tersebut. lagi cantik jika anda buat guideline pada diorang, sape2 saje dalam kompeni ni nak pakai access, install access sekian sekian sekian.

Disclaimer: saya datang dari php/mysql dan python/nosql background dengan environment linux, so tak deep sangat yang boleh dibantu, tapi saya masih main lagi dalam windows environment.

Sedikit sebanyak harap dpat membantu,

okay chuki2,terima kasih sanggup mengajar dan turunkan ilmu. sy akan ikut step yg diberikan. kalau ada apa2 masalah,sy harap chuki2 sudi menolong lagi. terima kasih sekali lagi.

Terima Kasih buzzlair walaupun aku tak berapa paham bahasa inggeris yang ditaip.. tapi hang memang hebat laa sebab hang berani nak sound otai cam kopiKawKaw... kah kah kah kah kah kah....

chuki2 cam biasa arr rutin dia tuh tolong bab DB kat sini...ada hutang ngan aku tak chuki2..?? kah kah kah kah kah...

minta maaf laa anyone? kalau aku tak membantu sebab aku keje cuci cermin bangunan jer aku memang tak berapa nak reti benda2 nih semua....

kalau ada masalah lagi sila post kat sini lagi laa.. inshaa-Allah ada yang bantu... Terima Kasih semua...

expert..standard la..etika kne ad bagai..clarity and brevity etc etc

siap ad disclaimer..mmg pnoh protocol

ak respek

lain org,lain pendekatannya..

sni adalah komuniti yg mcm2 level ilmunye,bkn gaye mcm sof,msg2 da expert

tp sof mmg terbaik...bnyk problem ak solve kat situ :73: