Jump to content
TonikCapGajah2013

Patutkah Diadakan Perhimpunan Bersih?

Recommended Posts

Lihat video nie. adakah ia berkaitan dengan bersih?

[media]http://www.youtube.com/watch?v=M_GTc710d6I[/media]

Lagi...
[url="http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=TEomA-h2YoM"]http://www.youtube.c...1&v=TEomA-h2YoM[/url]

Hukum menyertai bersih:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=h3Vk9Wc4lVA[/media] Edited by PowerRootTongkatAli2011

Lagi..
[url="http://www.youtube.com/watch?v=IXC7oljT3_8&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=IXC7oljT3_8&feature=related[/url]

lor.. kali nk bincang pasal bersih.. baik edit title thread tu

ape pun... org yg ade kat sane lebih layak komen dan taw ape kejadian yg sebenar berlaku...

kalo korang tgk tv or surat khabar arus perdana... memang taj nampak sgt gambaran sebenar

aku ade turun malam jumaat... kul 3 pg dataran still penuh lagi... semua org jauh tu huhu
semangat tuk PRU13 yg lebih bersih dan telus... wohhaa :P

kesian aku tengok yang dalam berita tuh yang kereta polis depa henyak2 dahtu terbalik kan.. polis tu terperangkap kat dalam... ini ke yang dikatakan perhimpuanan secara aman...????

apa motif nya perhimpunan BERSIH nih..??? aku rasa lari dari objektif... errmmm... ntah laa...

[quote name='K.A.' timestamp='1335930777' post='1081582']
lor.. kali nk bincang pasal bersih.. baik edit title thread tu

ape pun... org yg ade kat sane lebih layak komen dan taw ape kejadian yg sebenar berlaku...

kalo korang tgk tv or surat khabar arus perdana... memang taj nampak sgt gambaran sebenar

aku ade turun malam jumaat... kul 3 pg dataran still penuh lagi... semua org jauh tu huhu
semangat tuk PRU13 yg lebih bersih dan telus... wohhaa :P
[/quote]

Malam itu ape ada? Share la sikit. :)

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1335944806' post='1081592']
kesian aku tengok yang dalam berita tuh yang kereta polis depa henyak2 dahtu terbalik kan.. polis tu terperangkap kat dalam... ini ke yang dikatakan perhimpuanan secara aman...????
[/quote]
akibat rempuhan kereta polis ke arah peserta BERSIH, orang ramai cuba menterbalikkan kereta untuk mengeluarkan mangsa yang terperosok atau tersepit akibat rempuhan tu..media cuma highlight gambar peserta menterbalikkan kereta polis dengan memasukkan propaganda "keganasan"..tanpa menceritakan latar belakang kejadian itu..sape yang tak tau..mestilah akan fikir peserta bertindak ganas..Jadi, sebelum judge sesuatu 'gambar', eloklah siasat dulu latar belakang insiden tu dulu sebelum menghukum..

[quote]“Wahai orang-orang yang beriman! Jika datang kepada kamu seorang fasiq membawa sesuatu berita, maka selidikilah (untuk menentukan) kebenarannya, supaya kamu tidak menimpakan sesuatu kaum dengan perkara yang tidak diingini dengan sebab kejahilan kamu (mengenainya) sehingga menjadikan kamu menyesali apa yang kamu telah lakukan.” (TMQ al-Hujurat [49]:6)[/quote]

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1335944806' post='1081592']
apa motif nya perhimpunan BERSIH nih..??? aku rasa lari dari objektif... errmmm... ntah laa...
[/quote]

Objektif jelas..menuntut pilihanraya yang bersih dan adil sebelum PRU13..Siapa menang, kami tak kisah..janji kemenangan adalah bersih daripada penipuan dan muslihat..Bos SPR adalah ahli UMNO..Tun kata apa salahnya Bos SPR ahli UMNO? SPR adalah pengadil pilihanraya..kalau main bola pengadil dari salah satu team..adakah itu adil kepada pihak lawan?banyak pertikaiannya..tidak telus..dan terdedah kepada berat sebelah..keputusannya boleh dipertikaikan.. Edited by NeoLogy

[quote name='ahaksz28' timestamp='1335952485' post='1081593']
Malam itu ape ada? Share la sikit. :)
[/quote]

mat sabu dan hishamuddin rais turun kejap dalam 2-3 pagi,..

bagi sket nasihat huhu..

huhu.. SB pun ramai woo.. tgk muke ngan style pun gua tau da tu SB.. siap pakai baju bersih lagi... cover line baik punyer

orang dari johor, terengganu, belah utara dan paling jauh selangor pun ade :P

senang cite 1malaysia la ade, huhu..

komen peribadi aku pasal demo ne...

1. polis tugas dia menjaga keamanan, so sepatutnyer kerjasama dari pihak polis amat diperlukan, bukan dok pertahan dataran tu,,

2. perintah mahkamah kate area dataran, so kena serang pendemo sampai ke masjid, LRT, depan SOGO?? ape yang cube diserang??

3. demo bermula dengan aman, sampai la disuruh bersurai, tetiba jer berlaku kekecohan, sepatutnyer polis kawal, bukan menyerang

[url="http://www.szlihin.com/2012/04/debat-bersih-30-faq.html"]http://www.szlihin.c...sih-30-faq.html[/url]

serang tu psl provokasi antara anggota polis dgn peserta Bersih
tambah lak ad khabar angin kate ad anggota yg mati
lg la membara anggota lain utk balas dendam

diorg ni sbnarnye letih fizikal dan mental utk hadapi bersih
latihan da la mmg letih
pastu diorg pegi situ dgn pakaian yg gelap
mmg la cepat "panas" dan letih
ble da letih,tu xle nk kawal diri
sorg kne tarik,mmg lauk la der

peserta bersih rilex psl diorg pkai baju kuning
kurang "panas"
hahahhahahaha

sng citer,jgn ad provokasi
kuasa di tangan kita
xsuka pemimpin tu,jgn undi
ckp mmg la sng kn tp tu la hakikatnye

[quote name='K.A.' timestamp='1335976307' post='1081597']
komen peribadi aku pasal demo ne...

1. polis tugas dia menjaga keamanan, so sepatutnyer kerjasama dari pihak polis amat diperlukan, bukan dok pertahan dataran tu,,

2. perintah mahkamah kate area dataran, so kena serang pendemo sampai ke masjid, LRT, depan SOGO?? ape yang cube diserang??

3. demo bermula dengan aman, sampai la disuruh bersurai, tetiba jer berlaku kekecohan, sepatutnyer polis kawal, bukan menyerang
[/quote]
1.polis ikot arahan,jd xle nk salahkn anggota kcik2 ni...tu yg pangkat besar2 tu...tp yg besar ni pon ikot spe???hahahhahah
2.provokasi antara mereka pastu ad bukti2 tertentu yg tunjuk provokasi ni dilakukan oleh sb2 yg menyamar...nk cari alasan munasabah utk belasah la tu
3.ad sesetengah xnk bersurai ble da suruh...even da tembak tear gas pon xnk bersurai lg...makin menjadi2 ad la ( sumber : rakan yg join bersih )
tp jawapan sbnar ngpe jd camni = [b]diorg ni sbnarnye letih fizikal dan mental utk hadapi bersih[/b]
hahhaha...ni pendapat peribadi ak psl polis skang ni da xde keje yg ssh cam mase komunis dlu,ad je keje
diorg ni xbiasa utk menghadapi situasi ni

[quote name='NeoLogy' timestamp='1335956515' post='1081594']
akibat rempuhan kereta polis ke arah peserta BERSIH, orang ramai cuba menterbalikkan kereta untuk mengeluarkan mangsa yang terperosok atau tersepit akibat rempuhan tu..media cuma highlight gambar peserta menterbalikkan kereta polis dengan memasukkan propaganda "keganasan"..tanpa menceritakan latar belakang kejadian itu..sape yang tak tau..mestilah akan fikir peserta bertindak ganas..Jadi, sebelum judge sesuatu 'gambar', eloklah siasat dulu latar belakang insiden tu dulu sebelum menghukum..
[/quote]

[color=#0000ff]aikk..serangan peribadi kat aku ke nih...??? aku tengok dalam berita tuh... bukan gambar..video dalam berita kat TV.. aku tak amik port sangat pasal BERSIH nih.. dah aku tak pernah pi mengundi pung... aku dok dalam Negara Malaysia nih saja.... tak pernah mengundi sebab malas nak amik port.... pi mengundi salah tak pi pung salah.. so buat taktau jer arr... bukan aku judge ke apa..or tak siasat..sebab aku tak amik port jadi aku tengok tuh rasa kesian saja kat polis yang dalam kereta tuh... bukan aku salahkan mana2 pihak pung....[/color]

[quote name='NeoLogy' timestamp='1335956515' post='1081594']
Objektif jelas..menuntut pilihanraya yang bersih dan adil sebelum PRU13..Siapa menang, kami tak kisah..janji kemenangan adalah bersih daripada penipuan dan muslihat..Bos SPR adalah ahli UMNO..Tun kata apa salahnya Bos SPR ahli UMNO? SPR adalah pengadil pilihanraya..kalau main bola pengadil dari salah satu team..adakah itu adil kepada pihak lawan?banyak pertikaiannya..tidak telus..dan terdedah kepada berat sebelah..keputusannya boleh dipertikaikan..
[/quote]

objektif tuh memang jelas..tapi apa yang terjadi macam tersasar dari objektif... perhimpunan aman yang menuntut pilihanraya yang bersih dan adil sebelum PRU13 tak seperti yang diharapkan.... so kira tersasar arr.. tuh... salah ke aku fikir gini..??? terpulang laa... Edited by akuccputsedut

heheh mmg la org atasan punya arahan... tp soalan aku umum pasal tugasan polis ne..

yg terjadi dah terjadi...

bagi aku ape2 kejadian yg berlaku biar pihak yg sepatutnya buat siasatan...

kepada SPR

lihat tuntutan bersih 3.0 itu... bukan kejadian buruk tu diulang/ canang dalam semua media arus perdana...

fokus fokus....

fokus tuk PRU yg lebih bersih... wuhuu

tu laa... aku rasa macam objectif nya tersasar... sepatut benda nih di lihat pada agenda BERSIH dari perhimpunan BERSIH nih... ada jugak sesetengah orang yang tak tahu pun apa benda perhimpunan BERSIH nih.. sebab perhimpunan ni diwar-warkan lebih dari agenda nya sendiri.... so aku rasa objektif nya sedikit tersasar...

kalau pi tanya kat orang yang join perhimpunan nih..korang rasa berapa ramai yang boleh jawab dengan jelas apa tuntutan BERSIH nih..??? Edited by akuccputsedut

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1336009449' post='1081599']
[color=#0000ff]aikk..serangan peribadi kat aku ke nih...??? aku tengok dalam berita tuh... bukan gambar..video dalam berita kat TV.. aku tak amik port sangat pasal BERSIH nih.. dah aku tak pernah pi mengundi pung... aku dok dalam Negara Malaysia nih saja.... tak pernah mengundi sebab malas nak amik port.... pi mengundi salah tak pi pung salah.. so buat taktau jer arr... bukan aku judge ke apa..or tak siasat..sebab aku tak amik port jadi aku tengok tuh rasa kesian saja kat polis yang dalam kereta tuh... bukan aku salahkan mana2 pihak pung....[/color]
[/quote]
tiada serangan peribadi..ni statement yang general tanpa ditujukan kepada individu khusus..tapi bak kata pepatah, sape makan cili dia akan terasa pedas..video pun kalau tak tunjuk sebelum dan selepas insiden, boleh menyebabkan cerita sebenar tidak sampai..malah boleh dimanipulasi sehingga menjadi sesuatu yang tidak benar..

video seorang doktor cuba mencabut pisau yang tertikam pada perut seorang mangsa utk beri rawatan boleh jadi negatif dan positif bergantung pada ulasan dan suntingan video tersebut..kalau video di ambil di saat doktor hendak mencabut pisau tanpa menunjukkan video sebelum dan selepas pisau dicabut..ditambah dengan ulasan.."doktor menikam mangsa"..sudah tentu ramai yang menyangka doktor ini gila dan pembunuh..jadi sebelum judge berita itu..walaupun dilihat dengan mata kepala sendiri video tu..hendaklah menyelidiki berita itu terlebih dahulu..sama ada dengan melihat video penuh atau bertanya saksi di tempat kejadian..dan sebagainya..

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1336009449' post='1081599']
objektif tuh memang jelas..tapi apa yang terjadi macam tersasar dari objektif... perhimpunan aman yang menuntut pilihanraya yang bersih dan adil sebelum PRU13 tak seperti yang diharapkan.... so kira tersasar arr.. tuh... salah ke aku fikir gini..??? terpulang laa...
[/quote]
objektif tidak tersasar..tetapi tentatif program tersasar..disebabkan faktor2 provokasi dan tembak mula tear gas daripada pihak polis..menyebabkan peserta lari menyelamatkan diri..sewaktu peserta mula hendak bersurai..tembakkan provokasi daripada pihak polis disengajakan bagi menggambarkan perhimpunan ini akan menjadi huru-hara..macam budak2 bergaduh..bila orang yang diajak bergaduh xnak bergaduh..pihak yang tak puas ati akan provoke supaya pergaduhan berlaku..inilah yang terjadi sebenarnya..

tapi aku makan ke cili tuh..??? kesahnya kan..?? neology ko confirm ada kat perhimpunan tuh dari malam sebelum sampai abis perhimpunan kan..???

actually apa tuntutan BERSIH nih..??? korang rasa berjaya ke perhimpunan nih..??? maksud aku berjaya ke dengan berhimpun macam nih dapat membuat kerajaan Malaysia melunaskan tuntutan... Edited by akuccputsedut

perhimpunan ni rmai yg datang sje2 nk tunjuk muke,sje nk rse pengalaman berdemo
nk rse pengalaman kne tear gas ( ni keje bangang kawan ak, nseb bek sempat lari )
Bersih 2.0 ok , 3.0 da xok, 4.0 mgkin lg ganas, 5.0 jgn smpai askar turun
itu pon klu ad lg la sambungan die

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1336023976' post='1081606']
actually apa tuntutan BERSIH nih..??? korang rasa berjaya ke perhimpunan nih..??? maksud aku berjaya ke dengan berhimpun macam nih dapat membuat kerajaan Malaysia melunaskan tuntutan...
[/quote]
kalau buat camni pun kerajaan tak heran..tambah la kalo senyap2 je..atleast..dunia dapat lihat betapa kerajaan tidak bersungguh2 dalam tuntutan BERSIH..bukan tidak berbincang..terdapat beberapa siri perbincangan..tapi tiada tindakkan diambil..tuntutan yang dibuat bukanlah tuntutan melampau atau tidak munasabah..manusia yang waras dan cintakan keadilan akan setuju dengan tuntutan BERSIH tersebut..tapi tiada iltizam politik daripada kerajaan mahupun pihak spr..

maklumlah boss spr org umno..kalau kerajaan tak nak..spr kena menurut 'perintah'..

[quote name='NeoLogy' timestamp='1336026006' post='1081608']
kalau buat camni pun kerajaan tak heran..tambah la kalo senyap2 je..atleast..dunia dapat lihat betapa kerajaan tidak bersungguh2 dalam tuntutan BERSIH..bukan tidak berbincang..terdapat beberapa siri perbincangan..tapi tiada tindakkan diambil..tuntutan yang dibuat bukanlah tuntutan melampau atau tidak munasabah..manusia yang waras dan cintakan keadilan akan setuju dengan tuntutan BERSIH tersebut..tapi tiada iltizam politik daripada kerajaan mahupun pihak spr..

maklumlah boss spr org umno..kalau kerajaan tak nak..spr kena menurut 'perintah'..
[/quote]

kalau bos SPR orang dari parti lain macam mana pulak..??? korang rasa benda camni tak akan berlaku ke..??

apa tuntutan BERSIH yang kerajaan belum laksana kan.?? meh arr kongsi2 skit kat sini...

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1336026744' post='1081609']
kalau bos SPR orang dari parti lain macam mana pulak..??? korang rasa benda camni tak akan berlaku ke..??
[/quote]
Tetap tidak boleh..dia mestilah tidak menyertai mana2 parti politik yang bertanding..kredibiliti mestilah tinggi..

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1336026744' post='1081609']
apa tuntutan BERSIH yang kerajaan belum laksana kan.?? meh arr kongsi2 skit kat sini...
[/quote]
[b]Membersihkan senarai pengundi[/b]..Terdapat lebih daripada 3.3juta pengundi yang meragukan..pengundi yang sudah lama meninggal pun masih ada dalam senarai pemilih..dalam satu rumah lebih daripada 60 orang tinggal bersama..berlainan bangsa dan agama pula..dalam rumah pondok kecil..

Pemilih yang mempunyai dua IC ada dalam daftar pemilih..nombor IC lama yang sama tapi nombor IC baru yang berlainan..mengundi di 2 pusat mengundi..

[b]Tempoh berkempen yang lebih lama[/b] (min 21 hari)..

[b]Memberi ruang di media arus perdana secara adil[/b] kepada calon parti bertanding untuk mengemukan manefesto mereka..

[b]hentikan politik kotor[/b].. (seks, fitnah, adu domba, perkauman)

[b]hentikan rasuah pilihanraya[/b].. (peruntukkan kilat menjelang pilihanraya)

[b]kukuhkan institusi awam[/b]..(badan seperti PDRM, SPRM, SPR dan lain-lain)

erm bagi aku x bersih langsung xde motif dan mencemarkan alam sekitar dan imej negara di mata dunia....erm bila la kita nak maju kalau macam nie la crenye.....kesian.... :21:

p.s - daripada diaorang berhimpun cam 2 kat tgh-tgh panas 2 n bazir masa baik la diaorg berhimpun dengar ceramah ustaz don ke...at least ade jugak la pengisian rohani...kesian....

Yang pertama aku paling tak setuju ialah:
Boss SPR ahli UMNO-BN
Kalau tak banyak sikit pun ada bias sebelah pihak dengan kata lain susah nak adil.
Sebab tu pihak PRakyat desak supaya boss SPR letak jawatan.

Kenapa ada perhimpunan Bersih 1.0, 2.0, 3.0 dan mungkin 4.0?
Kerana SPR tidak memenuhi tuntutan perkara2 yang termasuk dalam 'pilihanraya adil dan bersih'.
Bersih dari senarai pengundi yang sepatutnya tidak layak mengundi di satu2 kawasan.

Aku lihat semua tuntutan Bersih boleh dan sesuai dilaksanakan dan menguntungkan semua pihak.
Kenapa tuntutan sebegini tidak dilayan?

[quote name='dvdbane' timestamp='1336205254' post='1081665']
sbb2 kemenangan adalah pengundi "hantu"
SPR bersih = kalah la kot
hahahha
[/quote]

tak gak.. tgk kawasan sebenarnyer..

merujuk pada post #19 tertarik lak aku untuk bagi pendapat(aku x pro mana2 pihak tp dari apa yg aku kaji dan teliti)....

first sekali desakan untuk letak jawatan bagi memang x masuk akal sebab maybe org yg akan ganti pengerusi berikutnye maybe lebih kurang sama je dan maybe lgi teruk unless org ganti tue merupakan imam mekah ke x gitu he3....

second perhimpunan macam bersih x patut dijalankan sebabnye bukan sahaja bazir masa tp lebih kepada satu pekerjaan yang sia-sia dan xde faedah
dan kebanyakan yg joinnye org melayu....diaorg nak menuntut keadilan yg menjadi kebaikan untuk kaum bukan melayu. org cina india syok dok umah tengok je org lain memperjuangkan hak diaorg sbb tue aku x sokong....tp aku akan setuju klu perhimpunan tue dibuat atas dasar untuk BERSIH kan org melayu dari gejala murtad,jenayah dan etc

bagi aku kalau sekilas pandang mungkin boleh dan sesuai dijalan TAPI jika tepat pada waktunya dimana sume kaum melayu bersatu dan sanggup bertolak ansur....kalau diteliti secara mendalam benda cam nie hanya menguntungkan org melayu dalam 0.01 peratus je dimana 99.9 peratus tue menguntungkan org bukan melayu...mungkin perhimpunan dianggap berjaya bagi certain org dalam usaha untuk menghancurkan kaum melayu dimalaysia nie yang majoritinya islam....kesian

p.s- teringat lak aku masa sekolah dulu ade seorg pengetua melayu nie sgt tegas dan selalu tegur ckg melayu and non melayu yg tak betul...bacaan zikir dan al-quran selalu dimain pd waktu pagi dan rehat nyaman rsenye...tp ade dikalangan guru-guru melayu nie ade yg tak puas hati selalu bawa berita buruk pasal pengetua nie sampai ke kedai kopi melayu kat depan sekolah sampai terguris dan pengetua ambil keputusan untuk bersara..lepas tue jawatan pengetua di ganti dengan org cina kristian..lepas tue bacan zikir dan al quran dah xde lagi sebab dianggap bising dan menganggu pelajar untuk belajar (memang tak masuk akal)..guru-guru cina dinaikkan pangkat dan guru melayu diantar untuk mengajar kelas yg teruk dan nakal(nasib bek aku da abis skola)...kesian...(untuk renungan bersama) :3:

politik nie sebenarnya memeningkan kepala...tak tau sapo betul dan sapo salah..rakyat kian keliru...kompius..tak tau nak percaya yang mana satu....kerajaan atau pembangkang...hanya Allah aje tahu yang mana betul atau silap. sebagai rakyat sapo menang pun kita dok mcm nie juga..pada aku biarlah sapo nak memerintah pun. jadi pemimpin bukan senag itu tanggung dan jawab diakhirat kelak. pada pengamatan aku lihat bersih 3 nie takde apa2 manfaat pun nyusahkan orang adalah termasuk aku berjam2 lalui jem nak sampai rumah...

sapo boleh jawap yang mana betul atau salah...kerajaan atau pembangkang...

Sebab tu Allah kurniakan akal dan fikiran supaya kita boleh berfikir dan menilai..kerajaan boleh buat silap..pembangkang pun boleh buat silap..zaman teknologi maklumat yang serba pantas hari ini membolehkan rakyat mendapat maklumat sepantas kilat..dulu..rakyat hanya disuap melalui tv dan surat khabar semata-mata..sekarang, semuanya boleh disemak dan ditimbangtara dengan pantas dengan kemudahan internet..dulu kalau cakap ada pengundi meragukan..kita kena pergi pejabat spr utk semak...sekarang, semuanya boleh disemak secara online..semua orang ada akses utk semak..masuk je no i/c, kita dah boleh tau..

kita boleh menilai sesuatu berita dengan mengimbangi maklumat daripada kedua-dua belah pihak..jangan hanya ambil maklumat daripada sebelah pihak je..kalau setakat cakap sebelah pihak sahaja, anda tidak layak pun menghukum siapa salah dan benar..soal betul atau salah penilaian kita..itu soal kedua..

dan satu lagi, nilailah hujah dengan fakta..jangan dengan emosi dan sentimen..

bos SPR tuh UMNO disalahkan... kalau dia tuh takde masuk mana2 parti.. dia tetap kena mengundi kan.. takkan dikecualikan mengundi kot... kalau dia tak join mana2 parti tapi dia undi UMNO jugak macam mana...??? undi adalah rahsia... sapa tau yang beriya-iya pakai baju UMNO... sekali masa pangkah dia pangkah PAS... ha sapa nak jawab... mongek laa depa nih...