Jump to content
shyong_sam

Motherboard Atau Skrin Failed

Recommended Posts

Salam,

Saya ada kawan minta tlg cek masalah notebook acer 4736z. Time saya on notebook tu ada garisan pastu kekadang kekadang skrin blank jer, sebulan lepas saya pernah cek notebook ni cuma time tu masih ok lagi condition cuma ada garisan kat atas skrin cuma x seteruk kali ni saya ada gitau kat kawan tu supaya bersedia bila2 masa akan rosak dan kemuncaknya kelmarin dia gitau cuma ada garisan & kekadang blank. Saya suspect antara motherboard atau skrin tapi u all tau la kan kita mana boleh gitau masalah gunakan perkataan "rasanya ini yg rosak" maksud saya gimana nak pastikan bhw betul2 motherboard atau skrin yg rosak supaya kawan ni pun confident ngan jawapan saya. Otai2 kat luar kalo ada tips2 yg berguna share la erk....

TQ

WoW!!! motherboard losak?!!! nak konfident, disaran tunjuk stapeket juru komputer ler......masalah skrin, test la skrin dengan cara kita sambung satu wayar ke satu lokasi yang ada lubang2 banyak kat leppy tu... Wayar ini bersambung ke satu skin yang kita kena cari untuk xperiment gambo leppy yang kira fikir untuk mencari kesahihan permasalahannya..... :142:

ready tok tukar bru je........... :155: nak repair pon mahal..

[quote name='shyong_sam' timestamp='1334728229' post='1081145']
Salam,

Saya ada kawan minta tlg cek masalah notebook acer 4736z. Time saya on notebook tu ada garisan pastu kekadang kekadang skrin blank jer, sebulan lepas saya pernah cek notebook ni cuma time tu masih ok lagi condition cuma ada garisan kat atas skrin cuma x seteruk kali ni saya ada gitau kat kawan tu supaya bersedia bila2 masa akan rosak dan kemuncaknya kelmarin dia gitau cuma ada garisan & kekadang blank. Saya suspect antara motherboard atau skrin tapi u all tau la kan kita mana boleh gitau masalah gunakan perkataan "rasanya ini yg rosak" maksud saya gimana nak pastikan bhw betul2 motherboard atau skrin yg rosak supaya kawan ni pun confident ngan jawapan saya. Otai2 kat luar kalo ada tips2 yg berguna share la erk....

TQ
[/quote]

ACER ASPIRE 4736G/4736Z

[u][b]Masalah yang selalu dialami[/b][/u]

1.Laptop shutdown bila masa Loading Windows

2.Jika power ON Laptop menggunakan bateri, LCD laptop blankscreen., LCD screen keluar gambar pecah-pecah

[u][b]Penyebab Kerosakkan[/b][/u]

1.Komponen yang bekalkan dan stabilkan voltage untuk Processor telah fail/faulty

[u][b]Penyelesaian Masalah.[/b][/u]
1.Tukar komponen yang menyebabkan sistem motherboard mengalami masalah

[url="http://wangsamajucomputerrepairservices.blogspot.com/2011/06/list-masalah-yang-dialami-laptop.html"]http://wangsamajucomputerrepairservices.blogspot.com/2011/06/list-masalah-yang-dialami-laptop.html[/url]

Salam,

Thnx tuk sume pandangan korang warga putera, Saya dah jumpa masalah sebenar adalah skrin LCD dan bukan motherboard so saya advice kat member saya tu hantar kat acer centre tuk replace skrin LCD sbb saya x da stok skrin.

Problem solve, thread close.

[quote name='shyong_sam' timestamp='1334799989' post='1081200']
Salam,

Thnx tuk sume pandangan korang warga putera, Saya dah jumpa masalah sebenar adalah skrin LCD dan bukan motherboard so saya advice kat member saya tu hantar kat acer centre tuk replace skrin LCD sbb saya x da stok skrin.

Problem solve, thread close.
[/quote]

Ok.bagus la dah jumpa problem yang sebenar.Biasanya jika ada problem pada LCD tu ada beberapa step bleh guna untuk pastikan masalah adalah LCD atau motherboard atau komponen lain cthnya riben LCD:

1.Test guna LCD tester (yang pecah pun takpa-janji masih nampak video).
2.Test guna external monitor (cucuk kat projector port di laptop)

Harap membantu.

hah skrin dah mula rosak.
leptop aku pun dulu macam tu, keluar line sikit2 kadang2 bergetar macam TV dahagakan signal analog.

then satu hari tu ntah macam mana pow kebaaboow terus bergoncang2 skrin tu non stop sampai sekarang ni.
kalau cucuk external monitor ok je. maksudnya chipset takde masalah.
malas betul nak repair, kalau the whole skrin nak ganti mesti at least rm350.. kalau dapat tukar inverter je(harap) murah sikit.