Jump to content
K.A.

Isu Hapuskan Ptptn

Recommended Posts

[center][img]http://4.bp.blogspot.com/_8o725KPKm3k/TPI0hkOdltI/AAAAAAAABrQ/-x-HaetVusA/s320/ptptn.jpg[/img][/center]

Salam semua,

orait

sekarang agak panas kes ne kan..

kalo korang follow berita pasal mahasiswa sekarang ne tengah berhimpun/berdemo kat dataran tuk tuntut hapuskan PTPTN
dan pendidikan percuma

(sila lihat berita alternative, sebab aku percaya, takde masuk kot kat RTM, tv3 mahupun surat khabar arus perdana)

dan secara tak langsung, isu ni diambil kesempatan oleh orang2 tertentu tuk disensasikan (politikan la bahasa mudah nyer)

-hal politik kite letak tepi sat no-

pada pandangan korang la kan..

wajar atau tidak tuntutanMahasiswa itu??

kalau ya, berikan sebab

kalau tidak berikan sebab gak kenape

jom bincangkan pro n kontra pendidikan percuma di malaysia ini?

video ne pandangan orang yang menyokong tuntutan mahasiswa
[url="http://www.youtube.com/watch?v=9rU3UWpilXY&feature=g-all-u&context=G2bcc3fdFAAAAAAAAIAA"]http://www.youtube.com/watch?v=9rU3UWpilXY&feature=g-all-u&context=G2bcc3fdFAAAAAAAAIAA[/url]

===============================================================================================

Pada dasarnya PTPTN ni bagus untuk membantu golongan kurang berkemampuan untuk meneruskan pengajian. Tetapi, sistem pembiayaan pengajian tinggi ini membebankan golongan pasca siswazah untuk membayar semula pinjaman dengan kadar faedah yang agak tinggi disamping kos pengurusan yang tinggi. Ini sebenarnya yang membebankan para peminjam.

Oleh itu, cadangan pemansuhan PTPTN ni wajar tetapi perlu diganti dengan satu sistem pembiayaan yang tidak membebankan peminjam. Ramai yang terkeliru dengan pemansuhan PTPTN dengan menyangka tiada lagi badan yang akan memberi pinjaman pelajaran sekiranya dimansuhan. Ramai yang memberi komen bahawa pemansuhan PTPTN akan menghalang golongan bumiputera melanjutan pelajaran kerana sudah tiada lagi PTPTN untuk membantu. Yang dimaksudkan ialah memansuhan sistem PTPTN yang mengenakan faedah pinjaman kepada peminjam yang ingin melanjutkan pelajaran. Ini membeban golongan yang tidak berkemampuan terutamanya golongan muda.

Namun di sini, aku ingin mencadangkan agar satu skim pembiayaan pelajaran baru digubal dengan melupuskan semua atau sebahagian hutang bagi pelajar (peminjam) berdasarkan keputusan akademik yang diperoleh setelah tamat pengajian. Sekiranya tidak mencapai keputusan minimum, maka wajar peminjam membayar semua hutang tersebut. Namun, pinjaman tanpa faedah haruslah diberikan kepada semua peminjam yang memohon memandangkan pinjaman ini dibuat bagi tujuan pendidikan.

Kerajaan perlu menganggap pemberian pinjaman pendidikan tanpa faedah ini sebagai satu pelaburan untuk membangunkan modal insan di Malaysia tanpa mengharapkan keuntungan daripada faedah pinjaman semata-mata. Sekiranya ini dapat dilaksanakan, ia akan meringankan beban rakyat terutamanya golongan muda.

Kerajaan sangat mudah memberi pinjaman mudah tanpa faedah dan tanpa jadual pembayaran balik sebanyak RM250juta untuk projek lembu yang gagal tetapi sangat berkira dengan rakyat. Di mana keikhlasan kerajaan yang melaungkan slogan "rakyat di dahulukan, pencapaian di utamakan"?

Tidak. Sebab makin dipandang ringan ajer student nanti bab belajar ni pasal free la katekan. Yang still berbayar sekarang pon buat tak kisah ajer study. Kalau free lagi la. Huhuhu

Tapi.. Untuk process lepas habis belajar tu yang kena kaji balik. Sebab so far complaint yang aku dengar berapa tahon sudah hanya bab nak bayar balik. Ada macam2 charge. So bila kira balik jadi terlebih bayar yang terlampau.

P/S Aku baru habis belajar roughly 5 bulan. Belom lagi dapat surat bayaran balik pinjaman and pinjaman aku MARA.

kos pentadbiran tuh kos apa..??? maintenance system online ke..??? tapi kenapa akaun tak update pung..??? cukup arr kalau pihak ptptn boleh terang kan apa yang dibuat dengan duit kos pentadbiran yang melampau.. tapi system online tak update pung... aku dah bayar banyak kali.. system online tetap tak update pastu hutang lagi bertambah... apa cer.. baek takyah bayar kalau bayar pung hutang tak luak 1 sen pung...

aku pinjam kat SUK Penang utk tampung kos study aku sebab ptptn dapat skit jumlah = 10k interest 1k jadi jumlah bayar balik RM11k denda lambat bayar RM5 setiap bulan... setiap kali aku bayar kat pejabat pos resit depa pos balik kat rumah... setiap tahun sampai penyata berapa hutang yang dah bayar berapa baki... printout ni.. takde system online.. tapi tetap sistematik...

ptptn aku bayar kat pejabat pos jugak sama setiap kali aku bayar SUK sekali ngan ptptn... tapi hutang aku dari 20k jadi 23k... resit takde.. system online ada.. setiap bulan kos pentadbiran RM60 + sekarang nih ada kos apa ntah RM8... apa benda nih..?? nape hutang aku tak luak2...

aku sokong kalau ptptn nih nilai semula system depa.. tak cukup kakitangan ka nak wat keje... kos pentadbiran tuh yang membeban kan... kalau SUK dia bagitau dengan jelas lambat bayar denda RM5 sebulan... tapi ptptn nih kos pentadbiran??? tadbir apa.?? system tak update.. baki sebenar pung aku taktau.. fax pos borang minta penyata baki..dari tahun lepas sampai tahun nih takde sebarang surat sampai kat rumah bila call atau post kat forum ptptn asyik bagi no report jer... follow up depa kata nanti depa call balik.. takdak pung... bosan dah aku nih haa...

Memang kalau totally free student akan buat sambil lewa..yer laa free kan....sebenarnya bagi aku elok buat macam sebelum PTPTN diperkenalkan..macam masa aku study dulu.. kerajaan pusat/negeri/badan korperat kasi pembiayaan.. then pembayaran balik mengikut keputusan keseluruhan pengajian..kalau result bagus kasi diskaun atau terus jadi biasiswa (ta payah bayar langsung).. dalam kes aku.. aku ..just bayar 25% dari jumlah pembiayaan yang aku terima dan tanpa faedah..macam member aku result dia bagus..tak payah bayar langsung... So kalau nak free atau dapat diskaun belajar sungguh dan pastikan result bagus

Masalah PTPTN ni sebenarnya pembayaraan balik agak tinggi sebab interest dan lain-lain charge dan tempoh bayaran balik selepas tamat belajar terlalu cepat...mana mampu nak bayar bagi mereka yang baru grad dan baru dapat kerja...pastu ia melibatkan banyak pihak..cth keluarga,, penjamin..etc .. Satu lagi kos hidup terutama di bandar besar tinggi.. kalau student tu dah bekerja sekalipun nak self survival pun susah..

Memang tak dapat dinafikan student yang belajar di IPT semakin ramai so ...nanti ada alasan kerajaan tak mampu nak kasi macam sebelum PTPTN ....tapi kita kena ingat kerajaan akan dapat balik apa yang kerajaan kasi dalam bentuk lain..contoh cukai pendapatan sekiranya pelajar tersebut dah berkerja....

Tu sebab elok kembali kepada cara sebelum PTPTN..dua-dua pihak ada tanggung jawab ...honestly semasa PTPTN mula diperkenal aku dah dapat rasa..akan timbul banyak problem

...tapi lainlah .. seorang ahli korperat hutang ratus juta boleh kowtim...terus tak payah bayar....atau ahli korperat ni..just sebagai proxy untuk korperat/keparat yang lain-lain..<-----yang ni kerajaan boleh pulak hapuskan hutang...yang student sampai ke lubang cacing cari

Isu mudah.... Sape nak biasiswa belajar la pandai2
Aku gelak jer tgk pelajar2 ni belajar bukan yer bgs2 pun tp sibuk nak minta biasiswa
Cukup la sek rendah n menengah da free

[quote name='madaya' timestamp='1334638531' post='1081070']
Isu mudah.... Sape nak biasiswa belajar la pandai2
Aku gelak jer tgk pelajar2 ni belajar bukan yer bgs2 pun tp sibuk nak minta biasiswa
Cukup la sek rendah n menengah da free
[/quote]

PTPTN pung sapa CGPA 3.48 kalau tak silap aku arr...boleh apply biasiswa... isi borang laa dulu.. kawan aku ada 2 orang takyah bayar ptptn pung sebab convert jadi biasiswa...

yang taktahan sekarang nih ialah kos pentadbiran tuh... mansuh kan jer arr... takat denda lambat bayar sebulan RM10 ker ok arr.. sapa suh lambat bayar kan... nih kos pentadbiran mengalahkan along.. dah laa ada interest tinggi... pastu ada kos apa2 benda ntah... dahtu bayar cam aku nih.. tunggakan tak kurang2 camno... Edited by akuccputsedut

of coz la ptptn ada faedah setiap yg di bg pinjam mesti la ada keuntungan walaupun sedikit...sama mcm bank....skrg kn dh ujrah 1% ape lg yg korg nk? 0.5%? aduyai..pandai pinjam pandai la bayar...yg kes kene black list tu sbb dia tak bayar huhu

[quote name='mon678' timestamp='1334648188' post='1081079']
of coz la ptptn ada faedah setiap yg di bg pinjam mesti la ada keuntungan walaupun sedikit...sama mcm bank....skrg kn dh ujrah 1% ape lg yg korg nk? 0.5%? aduyai..pandai pinjam pandai la bayar...yg kes kene black list tu sbb dia tak bayar huhu
[/quote]

ujrah tuh bukan nya untuk semua orang... aku apply tak dapat pung... tak kesah kalau nak kena kan interest dah nak buat cam pinjaman bank pung... aku pung ada buat loan ngan bank takde pung beban macam nih.. setiap kali aku bayar utang kurang.. setiap tahun dapat penyata dari bank dan aku tahu hutang aku luak berapa... ini bayar tiap2 bulan.. tapi utang dari 20K jadi 23K.. bukan berkurang tapi makin menambah.. apa cer..????

pandai pinjam memang arr pandai bayar.. tapi utang tak kurang2 apa cer..??? fed up ooooo bayar bayar bayar.. utang naik naik naik.. bila nak turun.. abis sampai mati arr aku dok bayar PTPTN jer...kesian kot kat anak cucu aku.. Edited by akuccputsedut

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1334649976' post='1081082']
ujrah tuh bukan nya untuk semua orang... aku apply tak dapat pung... tak kesah kalau nak kena kan interest dah nak buat cam pinjaman bank pung... aku pung ada buat loan ngan bank takde pung beban macam nih.. setiap kali aku bayar utang kurang.. setiap tahun dapat penyata dari bank dan aku tahu hutang aku luak berapa... ini bayar tiap2 bulan.. tapi utang dari 20K jadi 23K.. bukan berkurang tapi makin menambah.. apa cer..????

pandai pinjam memang arr pandai bayar.. tapi utang tak kurang2 apa cer..??? fed up ooooo bayar bayar bayar.. utang naik naik naik.. bila nak turun.. abis sampai mati arr aku dok bayar PTPTN jer...kesian kot kat anak cucu aku..
[/quote]
ko byr bpe every month cput?

[quote name='mon678' timestamp='1334654955' post='1081088']
ko byr bpe every month cput?
[/quote]

RM2rat sebulan... kadang2 RM3rat.. tengok arr ada lebih bayar lebih... ikut agreement sebulan kena bayar RM156 sahaja...tapi tak pernah kurang dari RM2rat sebab kos pentadbiran dah RM60...

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1334681595' post='1081122']
RM2rat sebulan... kadang2 RM3rat.. tengok arr ada lebih bayar lebih... ikut agreement sebulan kena bayar RM156 sahaja...tapi tak pernah kurang dari RM2rat sebab kos pentadbiran dah RM60...
[/quote]
owh byk gak tu mansuhkn kos pentadbiran ptptn baru betul haha

[quote name='mon678' timestamp='1334704902' post='1081126']
owh byk gak tu mansuhkn kos pentadbiran ptptn baru betul haha
[/quote]

wei ingat aku main2 ke..??? memang tension woo.. bayar bayar bayar.. hutang makin naik.. bukan makin turun... ko ingat nih kelakar ke..???

aku baru aje abis study bulan 9 tahun lepas...yuran keseluruhan 18800..disebabkan kakitangan kerajaan aku mohon pinjaman bolehubah JPA. lepas study terus dapat pengurangan 75% skang bayar 2900 ajee dari yuran.bini aku penah nak mohon ptptn tapi leceh banyak proses siap nak bukti pendaptan mak ayah la itu ini mcm2. orang dah kerja takkan mak ayah lagi kot. last2 buat pinjman bank jer. nak buat JPA cm aku tak boleh sebab IPTS. ari tu ada forum kat tv1 bersama pegawai ptptn. panjang lebar juga dikupas. ramai penonton bersetuju kalau kos 1% tu dihapuskan terus dan dijadikan pinjaman tanpa faedah...pada aku penghapusan ptptn bukan langkah bijak. pelajar akan datang cam ne terutama dari golongan pendapatn rendah yang kaya2 takde masalah leh terus antar luar negara jer. istilah penghapusan tue bermakna tutup dan tiada lagi ptptn. pelajar akan cam ne plak nasibnya. aku pun plan nak ambik master sedikit masa nanti pastinya ptptn pilihan. JPA tak boleh lagi hanya diperingkat ijazah pertama sahaja

[quote name='nakal' timestamp='1334761582' post='1081180']
aku baru aje abis study bulan 9 tahun lepas...yuran keseluruhan 18800..disebabkan kakitangan kerajaan aku mohon pinjaman bolehubah JPA. lepas study terus dapat pengurangan 75% skang bayar 2900 ajee dari yuran.bini aku penah nak mohon ptptn tapi leceh banyak proses siap nak bukti pendaptan mak ayah la itu ini mcm2. orang dah kerja takkan mak ayah lagi kot. last2 buat pinjman bank jer. nak buat JPA cm aku tak boleh sebab IPTS. ari tu ada forum kat tv1 bersama pegawai ptptn. panjang lebar juga dikupas. ramai penonton bersetuju kalau kos 1% tu dihapuskan terus dan dijadikan pinjaman tanpa faedah...pada aku penghapusan ptptn bukan langkah bijak. pelajar akan datang cam ne terutama dari golongan pendapatn rendah yang kaya2 takde masalah leh terus antar luar negara jer. istilah penghapusan tue bermakna tutup dan tiada lagi ptptn. pelajar akan cam ne plak nasibnya. aku pun plan nak ambik master sedikit masa nanti pastinya ptptn pilihan. JPA tak boleh lagi hanya diperingkat ijazah pertama sahaja
[/quote]
Ramai yang paham yang kalau mansuh ptptn, maka tiada lagi badan yang akan memberi pinjaman pendidikan..sebenarnya pemansuhan ptptn bukanlah memansuhkan fungsi ptptn..tetapi mengantikan ptptn dgn satu skim pembiayaan pendidikan yang lebih baik..tidak membebankan golongan pelajar..dan jauh dari unsur riba sebab kebanyakkan peminjam adalah orang yang beragama Islam dan Melayu..

macam desakkan memansuhkan ISA, bukan bermakna langkah pencegahan untuk keselamatan negara dihapuskan terus..tetapi diganti dengan satu akta pencegahan yang adil dan tidak menzalimi tertuduh..disamping kuasa menahan tidak diberikan secara mutlak kepada budi bicara menteri bagi menjamin ketelusan dan keadilan kepada tertuduh..

mudah lagi..kalau mintak hapus Mc Donald..tidak bermakna kita tidak boleh makan burger lagi..kita boleh makan berger Ramly, Saudi, Otai berger, dan lain-lain..kita ada option lain lagi..berger Ramly lagi sedap rasanya kalau banding dengan McD..tapi sebab McD ni promotion dia bagus..that's why orang still makan berger McD.. Edited by NeoLogy

bagi aku, kalau hapuskan PTPTN dan pendidikan percuma (katekan sampai degree)
itu adalah wajar dan amat bagus., bukan untuk rakyat sahaja, tetapi untuk negara juga

pendidikan adalah suatu pelaburan kerajaan untuk rakyat, lagi ramai rakyat bijak pandai, lagi untung/maju la negara

semua pulangan itu negara akan dapat rasai, (bayar cukai/zakat, kuasa beli, tenaga mahir, dll)

aku amat setuju cara pinjaman berasaskan keputusan (result) pengajian siswa/i - kecuali tuk keluarga yang kaya raya, wajib bayar hehe :P

kalau tengok cara kasar kan, sebenarye bukan ke kalau pendidikan free itu menolong orang melayu itu sendiri??

bangsa ape paling ramai kat malaysia ne?
bangsa ape yang anak dia ramai sampai 10-20 orang?
bangsa ape yang pendapatan sederhana? miskin??

bangsa kite
bangsa melayu kan,

bagi aku charge yang dikenakan atas nama pentadbiran/pengurusan adalah tak patut sama sekali

dan amat setuju kalau ade RUU baru tuk gantikan PTPTN yang memberi manfaat kepada pelajar2 kite

persoalan
kalau belajar free ramai la belajar sambil lewa... yeker??
oh memang, kalau sistem pendidikan kite masih ditakuk ini..
transformasi dalam sistem pendidikan kite memang perlu dibuat untuk penambahbaikan...

sampai mase nye model islam digunepakai secara total dalam pendidikan... insyAllah, kadar jenayah/ keruntuhan moral yang melibatkan remaja/siswa/i dapat diatas,,,..

AKu ade adik kat IPTS

walaupun dapat PTPTN, memang tak cukup,

duit sewa rumah = rm180
duit makan minum = rm 300 - 400
duit broadband = rm50
duit keperluan belajar = rm100
duit itu ini lagi

memang tak cukup arr PTPTN tuh.. sebab tuh dulu aku pinjam kat SUK penang pulak.. utk tampung yuran... tak termasuk belanja diri laa... yuran sahaja... buku, print assignment, sewa umah makan semua aku keje part time..

walaupun ada pinjaman ptptn tuh pung susah jugak hidup tuh.. kalau takde terus rasanya aku keje kilang jer arr sampai sekarang... tapi bila dah abis belajar... hutang jadi berlipat kali ganda walaupun aku bayar... rasa macam nyesal pulak pinjam ptptn tuh.. huhuhuhu.... teennnssssiiioooooooooonnnnnnnnnn...........

SHAH ALAM - Semua empat mazhab ulung sepakat bahawa kontrak perjanjian yang dikenakan caj perkhidmatan melebihi kos sebenar adalah haram.

[b]Ketua Hal Ehwal Penyelidikan, Akademi Penyelidikan Syariah Kewangan Islam Antarabangsa (Isra), Dr Asyraf Wajdi Dusuki, [/b]berkata, melalui piawaian syariah adalah tidak dibenarkan bagi institusi pinjaman mengenakan peratusan yang tidak munasabah.

Katanya, caj perkhidmatan yang dikenakan mestilah mewakili kos sebenar perkhidmatan dan bukannya sekadar peratusan berasaskan nilai atau jumlah pinjaman yang diberikan.

“Skim pinjaman pendidikan mestilah bebas daripada unsur-unsur yang diharamkan syarak, terutamanya dalam konteks riba,” katanya kepada Sinar Harian, semalam.

“Malah, Majlis Syariah AAOIFI (Organisasi Perakaunan dan Pengauditan bagi Institusi Kewangan Islam) dan Majlis Fiqh Sedunia di bawah Pertubuhan Negara-negara Islam (OIC) mengeluarkan resolusi yang jelas dengan menyatakan bahawa caj bagi perkhidmatan hanya dibolehkan dengan syarat ia adalah kos sebenar pengurusan teknikal.

“Piawai Syariah AAOIFI adalah seiring dengan Resolusi 13 yang dikeluarkan oleh Majlis Fatwa OIC. Ini bermakna sebarang caj yang dikenakan mestilah berasaskan kos pengurusan yang sebenar dan bukannya sekadar meletakkan peratusan seperti satu peratus, dua peratus atau tiga peratus daripada jumlah pinjaman.

Menurutnya, kitab syariah Al-Sunan Al-Kubra Lil-Baihaqi menjelaskan setiap pinjaman yang membawa kepada manfaat bagi pemberi pinjaman adalah riba.

“Riba yang berkaitan dengan amalan memberi hutang dinamakan riba al-qard atau riba al-duyun. Hutang atau pinjaman tidak boleh dikenakan sebarang caj tambahan sama ada bersifat faedah atau perkhidmatan,” katanya.

Beliau berkata, Majlis Fatwa OIC dan Piawai Syariah AAOIFI membenarkannya apabila caj dikenakan berasaskan kos pengurusan sebenar tanpa terikat kepada nilai hutang peminjam. Maka caj tersebut boleh dikenakan kepada peminjam tanpa mengira jumlah atau nilai hutang yang diberikan.

“Ia tidak termasuk dalam pengiraan kos sebenar perkhidmatan pengurusan hutang seperti gaji pekerja, sewa tempat, aset dan pengangkutan serta perbelanjaan umum yang meliputi pengurusan institusi.

“Semua ini bagi mengelakkan wujudnya unsur-unsur riba yang diharamkan. Apa yang penting ialah elemen riba tidak boleh di kompromi sama sekali,” katanya.

[color=#ff0000][b]Beliau berharap caj perkhidmatan dimansuhkan dan bukan memansuhkan pinjaman PTPTN, kerana ia adalah hutang yang perlu dijelaskan oleh peminjam.[/b][/color]

Menurutnya, PTPTN tidak wajar dimansuhkan kerana ia boleh memberi manfaat kepada pelajar secara menyeluruh, berbanding skim biasiswa yang memfokuskan kelompok pelajar elit yang cemerlang akademiknya.

sumber : [url="http://www.sinarharian.com.my/nasional/ptptn-haram-caj-lebihi-kos-sebenar-1.40761"]SINARHARIAN[/url]

cput npe x mohon biasiswa time blaja dlu? kn leh mohon

[quote name='mon678' timestamp='1335059683' post='1081307']
cput npe x mohon biasiswa time blaja dlu? kn leh mohon
[/quote]

bagitau aku apa syarat nak mohon biasiswa...

Demi anak cucu aku nanti... Aku sangat setuju dgn pendidikan percuma@biasiswa smpi universiti.. Sape yang tak nak mende percuma yang melibat belasan/puluhan/ratusan ribu beb... Negara lain boleh.. kita takkan tak boleh... Mesti ada cara mengurusnya. Sape2 ade member grad dr Britain, Sweeden, Norway, Jerman ker cuba tanya diorang mcmana diorang punye biasiswa? Kongsi kat sini...

[quote name='RavMonDok' timestamp='1335190411' post='1081354']
Demi anak cucu aku nanti... Aku sangat setuju dgn pendidikan percuma@biasiswa smpi universiti.. Sape yang tak nak mende percuma yang melibat belasan/puluhan/ratusan ribu beb... Negara lain boleh.. kita takkan tak boleh... Mesti ada cara mengurusnya. Sape2 ade member grad dr Britain, Sweeden, Norway, Jerman ker cuba tanya diorang mcmana diorang punye biasiswa? Kongsi kat sini...
[/quote]

kat luar negara yang ada pendidikan percuma.. rakyat kena bayar tax tinggi.. sebab tuh gomen ada banyak duit nak bagi pendidikan percuma.. kat mesia..??? huhuhuhuhu...

tak yah jauh. tgk sri lanka jer huhu... pendidikan percume, tp cukai dia??

sepenggetahuan aku
malaysia kan negara cukai??

[quote name='K.A.' timestamp='1335246715' post='1081385']
tak yah jauh. tgk sri lanka jer huhu... pendidikan percume, tp cukai dia??

sepenggetahuan aku
malaysia kan negara cukai??
[/quote]Malaysia lebih rendah berbanding negara2 lain.. :P