Jump to content
Sign in to follow this  
Tempus

Kerja Goverment.

Recommended Posts

Aku nak bincang pasal kerja goveremnt kali ni.So teori aku:

1)kerajaan mana `mati`.kerajaan takde bankrupt2. 2)Nak loan personal@kereta mudah dan cepat.perlu sediakan slip gaji 3 bulan.bank tak tanya banyak.

3)Kalau ada bab minyak naik kerajaan automatik akan bertindak melindungi penjawat awam.naik gaji la.bonus itu ini.

4)paling penting Pencen selepas bersara. 5)Perubatan FREE.bayar RM 1.00 hospital kerajaan.

6)nak loan pun ada bank sendiri.Bank Rakyat.interest rendah giler.satu lagi bank MBSB.loan rumah smapai 250k tuh.

7)kalau dah kena blacklist pun still boleh loan keluar lagi.tapi akan potong dari pencen la.

Keburukan kerja gomen:

1)Gaji sama je.dahh 20 tahun kerja banyak tu jugak gaji.ni hidup kat bandar.pastu dah kahwin.ada anak bini kena tanggung.cukup ke?

2)Kebanyakkan orang kerja kerajaan ni kerja kerja kerja dan kerja...dia tak tahu bende berlaku kat luar rumah@persekitaran dia..menjadikan orang kerajaan ni senang kena `belit`..skim cepat kaya.MLM...batu permata...semmua tu mangsa siapa? Penjawat Awam!.bila dah kena baru garu kepala.

3)masalah displin sikit.habislah.kena tendang keluar.tak boleh kerja kat mana-mana agensi kerajaan lepas tu.kalau polis ada tatatertib akan diambil.

4)Selalu kes salah guna kuasa.pecah amanah.rasuah.Gaji bulan-bulan dibayar.side income pun nak jugak.naik lemak la lepas tu.tengok yang kes kastam tu...RM 10k sekali masuk akaun...nauzubillah.

5)kalau dah kerja kerajaaan lebih 20 tahun tetiba rasa nak meniaga...mmg carik pasal la.kena tipu la.tak untung la.rugi la.macam-macam hal berlaku.

~Mak aku keje as penjawat Awam selama 25 tahun.dah nak pencen.so aku nak tanya korang.apa bende kerja kat malaysia ni bahagian swasta yang boleh bertahan selama 25 tahun~? Tu hari masa ekonomi Recession tahun 2009 mak aku releks je...pada tahun tu jugak aku kena berhenti kerja....aku punya terkejut jangan cakap la.sedih ada.geram ada.takut ada.gembira ada.semua perasaaan ada.

Kalau banding kerja kerajaan dengan swasta.

Beza paling ketara bila dah bersara jer.

Kerajaan ada pencen...dibayar sampai mati.

Swasta...duit EPF/KWSP; mahu beratus ribu kalau gaji banyak.

assalammualaikum

dari segi yang dah disebutkan itu memang betul. cuma ak nak tambah satu jela kan..

and warning: ini berdasarkan pengalaman ak sahaja. bila ak menyebut penjawat awam, ak tidak menuding jari pada mana2 pihak. general

kelemahan penjawat awam ialah, die reti buat kerja die je, kerja orang lain tak berapa nak pandai. sebab ak pernah berurusan dengan satu PBT (pihak berkuasa tempatan), kebetulan orang yang uruskan permohonan ak tu cuti, kalo sehari takpe, ni berhari2. bila ak tanya takde siapa ke yang boleh ganti sementara waktu, dorg boleh bantai jawab "ini dia yang uruskan, saya memang tak tahu menahu". padahal satu department. dah tahu nak cuti tu pandai2 la agih kerja.

kalau pekerja swasta bagi alasan macam ni, memang alamat nak kene buang kerja je.

lagi satu yang ak perasan, tak berapa pandai entertain klien/tetamu. ade sekali tu ak duduk kat majlis bandaran ehem2. ak datang pukul 12 dah takde org kat kaunter serahan pelan bangunan. cakap lepas lunch baru bukak. ak pun tunggu la jugak. kebetulan ada sorang pakcik ni datang nak tanya pasal dia nak renovate rumah kot, dia tanya dekat sorg pekerja kat situ la (aku tau die kerja situ pasal uniform die), selamba kakak tu boleh jawab "saya tak tahu la" pastu buat muka selamba belah camtu je. ak tengok muka pakcik tu terpinga2 blurr. at least cakap la "maaf saya tak pasti akan prosedur/kerja tu, sebab saya bukan dari department tu. tapi apepun, jemput duduk dulu, saya akan maklumkan pegawai bertugas" or at least jemput la pakcik tu duduk dan minta die tunggu sebentar

susah ke? susah ke nak jadi orang beradab. kalau tak boleh nak beradab kerana kerja, tolong la beradab kerana pangkat. pakcik tu ak rasa sebaya ayah minah tu kot.

ak duduk kat kompeni swasta ni perkara pertama ialah entertain klien/tetamu to the max. kalo klien berbunyik sikit, aa siaplah ko jawab dengan bos.

tunggu punya tunggu, 2.15 tak bukak kaunter lagi. tunggu lagi. 2.30 tak bukak kaunter lagi. tunggu lagi. 2.45 baru terhegeh2 nak entertain orang yang dah beratur panjang. ape kes. 5-6 orang pegawai sakit perut serentak ke?

itu yang ak dah merasa. balik dari PBT tu ak terus hantar email kepada PBT tersebut tentang adab dorg. tu belum ak cerita pasal pegawai die bagi salah info, menyebabkan kompeni ak tanggung kos kesilapan. memang hangin

dan ak tau bukan semua orang kerajaan macam tu, mak ak pn kerja kerajaan, cuma itu adalah kelemahan yang ak dah jumpa yang bertentangan dengan apa yang ak lalui kat opis.

tq

[quote name='raidizh AR' timestamp='1302051291' post='1066378']
kelemahan penjawat awam ialah, [b]die reti buat kerja die je, kerja orang lain tak berapa nak pandai.[/b] sebab ak pernah berurusan dengan satu PBT (pihak berkuasa tempatan), kebetulan orang yang uruskan permohonan ak tu cuti, kalo sehari takpe, ni berhari2. bila ak tanya takde siapa ke yang boleh ganti sementara waktu, dorg boleh bantai jawab "ini dia yang uruskan, saya memang tak tahu menahu". padahal satu department. dah tahu nak cuti tu pandai2 la agih kerja.

lagi satu yang ak perasan, tak berapa pandai entertain klien/tetamu. ade sekali tu ak duduk kat majlis bandaran ehem2.

ak duduk kat kompeni swasta ni perkara pertama ialah [b]entertain klien/tetamu to the max[/b]. kalo klien berbunyik sikit, aa siaplah ko jawab dengan bos.

dan ak tau bukan semua orang kerajaan macam tu, mak ak pn kerja kerajaan, cuma itu adalah kelemahan yang ak dah jumpa yang bertentangan dengan [b]apa yang ak lalui kat opis.[/b]

tq
[/quote]
yang pertama tu aku kurang setuju,memang dlm dlm kerajaan org luar nampak satu department,tapi dalam satu department ade banyak bahagian,so kat situ ramai salah anggap dan pandang serong,setiap bahagian lain tugas dan kalau campur aduk,so tak effisien tugas setiap bahagian.contoh: kat bahagian aku ade 5 cawangan yang berbeza dlm satu department.setiap tugas berlainan kepakaran...so kalau tahu pun kami tak boleh bagi maklumat sebab bimbang jika ade perubahan maklumat dari bahagian lain,nanti org keliru.

kedua bab kakitangan tak pandai entertain tetamu itu tak benar,kalau ko kata segelintir ade benarnya,alah kalau pegi bank pun same,aku sendiri pun pegi kementerian atas aku jumpe kerani kaunter bukan main eksyen ckp dgn aku,walhal aku pun keja satu kementerian...kerani tuh dahlah gemuk,hodoh pulak tu!

mungkin apa yang ko jumpe berdasarkan satu tempat yang ko pergi,tapi ko kena pergi lain2 tempat,barulah ko boleh komen mengenai penjawat awam...gaji kitaorg tak besar,tapi kami ade sasaran kerja dan tanggungjawab dlm melayan golongan sasar.

mcm ko kata kokata berdasarkan apa yang ko lalui,tapi cuba ko jangan lalu,mesti takde masalah kan?hahaha!!!

btw sape2 lepas ni bolehlah mohon jawatan Kastam ye kalau berminat! hahaha!!! cepat kaya woo...hahaha!!! aku nak apply la hahaha!!!

[quote name='Tempus' timestamp='1302034988' post='1066369']
Aku nak bincang pasal kerja goveremnt kali ni.So teori aku: [b]FONT BOLD teori aku lak[/b]

1)kerajaan mana `mati`.kerajaan takde bankrupt2. [b]kerajaan kena guling?dari kerajaan jadi swasta?[/b]

2)Nak loan personal@kereta mudah dan cepat.perlu sediakan slip gaji 3 bulan.bank tak tanya banyak.

3)Kalau ada bab minyak naik kerajaan automatik akan bertindak melindungi penjawat awam.naik gaji la.bonus itu ini.[b]bonus kerajaan tahun lepas seribu je kot.xder mcm swasta 4,8 bulan bonus[/b]

4)paling penting Pencen selepas bersara.[b]bukan senang nak jaga pencen nie.ader pro n con ye.klo buat kesalahan pastu masuk lokap(cth:waran tangkap saman JPJ atau trafik), pencen terus kene mansuh.[/b]

5)Perubatan FREE.bayar RM 1.00 hospital kerajaan.[b]swasta pon ada panel dorg.kawan aku keje tnb, masuk wad KPJ tu.servis baek punye.free gak kot.[/b]

6)nak loan pun ada bank sendiri.Bank Rakyat.interest rendah giler.satu lagi bank MBSB.loan rumah smapai 250k tuh.[b]interest rendah??..bankrup la bank tu[/b]

7)kalau dah kena blacklist pun still boleh loan keluar lagi.tapi akan potong dari pencen la.[b]xkan ko keje gomen untuk berhutang kot.[/b]

Keburukan kerja gomen:

1)Gaji sama je.dahh 20 tahun kerja banyak tu jugak gaji.ni hidup kat bandar.pastu dah kahwin.ada anak bini kena tanggung.cukup ke?[b]Kalau ada bab minyak naik kerajaan automatik akan bertindak melindungi penjawat awam.naik gaji la.bonus itu ini.(copy dari teori kebaikan ko)..aku pun pening[/b]

2)Kebanyakkan orang kerja kerajaan ni kerja kerja kerja dan kerja...dia tak tahu bende berlaku kat luar rumah@persekitaran dia..menjadikan orang kerajaan ni senang kena `belit`..skim cepat kaya.MLM...batu permata...semmua tu mangsa siapa? Penjawat Awam!.bila dah kena baru garu kepala.

3)masalah displin sikit.habislah.kena tendang keluar.tak boleh kerja kat mana-mana agensi kerajaan lepas tu.kalau polis ada tatatertib akan diambil.

4)Selalu kes salah guna kuasa.pecah amanah.rasuah.Gaji bulan-bulan dibayar.side income pun nak jugak.naik lemak la lepas tu.tengok yang kes kastam tu...RM 10k sekali masuk akaun...nauzubillah.

5)kalau dah kerja kerajaaan lebih 20 tahun tetiba rasa nak meniaga...mmg carik pasal la.kena tipu la.tak untung la.rugi la.macam-macam hal berlaku.[b][/b]

~Mak aku keje as penjawat Awam selama 25 tahun.dah nak pencen.so aku nak tanya korang...
apa bende kerja kat malaysia ni bahagian swasta yang boleh bertahan selama 25 tahun~?..[b]berniaga sendiri la bang.cth:cangkul sendiri,tanam sendiri,noreh sendiri,jual sendiri..dalam hidup penuh risiko.pe benda pon risiko..syrkt yg bertahan 25 tahun? byk bai..usaha tangga kejayaan.jgn asik nak je tp usaha xder.[/b]
Tu hari masa ekonomi Recession tahun 2009 mak aku releks je...pada tahun tu jugak aku kena berhenti kerja[b]rezeki kita tuhan dah susun siap2.mungkin ada hikmah disebaiknya.jgn putus asa.bykkan bersyukur pada tuhan sebab bagi kita tangan,kaki,mata,tenaga..[/b]....aku punya terkejut jangan cakap la.sedih ada.geram ada.takut ada.gembira ada.semua perasaaan ada.
[/quote]
[b]aku xtaw la pe motif ko buka topic nie..klo ko nak jawapan tuk soalan ko nie "apa bende kerja kat malaysia ni bahagian swasta yang boleh bertahan selama 25?"..xyah la nak buat teori2 yg memburukkan org lain..mungkin ko duduk kat kuaters gomen atau sekeliling ko org gomen yg teruk2 atau yg xpernah baca surat kabo sampai xtaw perihal sekeliling.itu pasal la ko buat teori cam gini..klo sikap nak majukan diri takder.kerajaan ke swasta ke sama je..last2 kene tipu ngan MLM gak.. :3:[/b] :155:

[quote name='kamilo ais' timestamp='1302065743' post='1066396']
[b]aku xtaw la pe motif ko buka topic nie..klo ko nak jawapan tuk soalan ko nie "apa bende kerja kat malaysia ni bahagian swasta yang boleh bertahan selama 25?"..xyah la nak buat teori2 yg memburukkan org lain..mungkin ko duduk kat kuaters gomen atau sekeliling ko org gomen yg teruk2 atau yg xpernah baca surat kabo sampai xtaw perihal sekeliling.itu pasal la ko buat teori cam gini..klo sikap nak majukan diri takder.kerajaan ke swasta ke sama je..last2 kene tipu ngan MLM gak.. :3:[/b] :155:
[/quote]
satu rumah aku kerja KERAJAAN.aku tahu la.aku sorang terbabas keluar.

Time recession tahun 2009 bahagian kerajaan rilek.takde hal.tak risau apa pun.Kerajaan mana ada mati/tak bayar gaji.Swasta tak semestinya tak bayar gaji.kalau orang atas dengki dengan orang bawah mati jugak.

ko tengok member aku..kerja kerajaan.pukul 2 keluar makan selamba badak datang rumah aku.pastu balik ofis lambat.dah berapa kali dah.aku tengok je...gaji bulanan jalan.best kan kerja govement? kalau kerja swasta dah lama kena sepak keluar dah melainkan ko kahwin dengan anak pemilik kompenni tu pastu jadik CEO.

errmmm... tempat keje aku ada jer aku keje sektor swasta... director aku sini dah keje dekat 30 tahun... takde mende pung.. ok jer...

pokok pangkal nya hati dan diri sendiri ikhlas ke keje tuh...??

[quote name='raidizh AR' timestamp='1302051291' post='1066378']
and warning: ini berdasarkan pengalaman ak sahaja. bila ak menyebut penjawat awam, ak tidak menuding jari pada mana2 pihak. general

kelemahan penjawat awam ialah, die reti buat kerja die je, kerja orang lain tak berapa nak pandai. sebab ak pernah berurusan dengan satu PBT (pihak berkuasa tempatan), kebetulan orang yang uruskan permohonan ak tu cuti, kalo sehari takpe, ni berhari2. bila ak tanya takde siapa ke yang boleh ganti sementara waktu, dorg boleh bantai jawab "ini dia yang uruskan, saya memang tak tahu menahu". padahal satu department. dah tahu nak cuti tu pandai2 la agih kerja.
[/quote]
kadang-kadang malas nak buat kerja tu.lagipun dia dibayar gaji utk satu kerja.tapi cuba ko merupkan orang kenamaan...orang kenal ko...mesti diorang berebut-rebut nak `layan` ko.tapi disebabkan kita ni orang biasa...layan taknak je la.

Mengikut pemerhatian aku Kerja Kerajaan merupakan yang paling stabil kat malaysia ni.Kira dari muda sampai tua siap pencen..puas hati la.kalau private risiko sangat tinggi.tak kira la Public Listing kompeni ke...dah nama kerja bawah orang...standby la......

[b]tengok kes yang Pramugari kerja kat luar negara tu...kerja dah cantik dah.sekali tak dibayar [i]gaji berapa bulan[/i]? Tu kompeni luar negara bukan calang-calang.Last-last balik ke Malaysia tangan kosong....nasib baik yang mangsa tu perempuan.....[/b]

A'aaa lupa.

Staf kerajaan ni bab MENGULAR memang...kus semangat.

Soal disiplin la.

Swasta pun ada gak tapi tak seteruk staf kerajaan.

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1302067097' post='1066398']
errmmm... tempat keje aku ada jer aku keje sektor swasta... director aku sini dah keje dekat 30 tahun... takde mende pung.. ok jer...

pokok pangkal nya hati dan diri sendiri ikhlas ke keje tuh...??
[/quote]
tengok betul-betul.swasta tu ada berapa orang board of director? director mana yang paling berkuasa? walaupun aku pemilik kompeni tapi syer aku 30% yang sorang lagi tu 70% keputusan kat tangan dia tau... kalau dia sorang takde partner ok lagi...kalau yang partner ni buat hal...semua terlibat.tu yang macam-macam hal.dia punya symtom terawal nak tahu senang..

gaji 3 bulan tertunggak.kompeni mula miss bayar gaji.pastu tendang sorang-sorang keluar.tak payah bayar pampasan.esok lusa masuk pekerja baru.tanya alasan..kompeni mengalami kerugian...tak dapat bayar gaji.

keje kat swasta jadi macma boneka la.bila kita muda dan kuat dia nakkan kita.bila kita dah tua..tak berupaya dia tendang kita keluar.

[quote name='Jedi' timestamp='1302067931' post='1066402']
A'aaa lupa.

Staf kerajaan ni bab MENGULAR memang...kus semangat.

Soal disiplin la.

Swasta pun ada gak tapi tak seteruk staf kerajaan.
[/quote]
tu mmg biasa la.masuk kerja pukul 10 punch kad pukul 5.time cuti mmmmmmmmmmmmmggggggggggggggggggggggggg panjang.swasta cuti 3 hari kerjaaan cuti seminggu...mana tak produktiviti tu nak meningkat?

Swasta kalau datang lambat sikit je...bos akan cakap:...

[b]Hey you!come to my office now![/b]

kalau korang berkemahiran tinggi.(menguasai beberapa bahasa cthnya) mungkin bos bagi peluang lagi la.tapi kalau pekerja biasa-biasa (senang dapat) standby la.

aku paling SUKA TENGOK masa time rehat.Pejabat Kerajaan kosong.sorang pun takde.Sekolah pun sama.kosong.ada member aku keje kat MPS selayang.pukul 2 petang boleh plak lari balik rumah buat khidmat sewa van.dia gunakan masa 1 jam makan tu buat niaga plak.tu bab salah guna kuasa aku tak perasan lagi...... Edited by Tempus

[quote name='Tempus' timestamp='1302068537' post='1066403']

aku paling SUKA TENGOK masa [b]time rehat.Pejabat Kerajaan kosong[/b].sorang pun takde.Sekolah pun sama.kosong.ada member aku keje kat MPS selayang.pukul 2 petang boleh plak lari balik rumah buat khidmat sewa van.dia gunakan masa 1 jam makan tu buat niaga plak.tu bab salah guna kuasa aku tak perasan lagi......
[/quote]
Tidak benar,cuba masuk dalam,tengok berapa ramai yang tak keluar makan pun ade,ade juga yang duduk dalam surau...kalau kosong memang tidak berasas.

kalau kata pasal pekerja kerajaan ni ianya bukan sebab pekerja kerajaan,tapi sikap org tu sendiri,kalau kuat mengulor keja mana2 pun same aje.aku dulu keja swasta ade masa aku mengulor,tapi dah masuk kerajaan ade tanggungjawab kena galas,memang dari segi disiplin tu kurang sebab masing2 dah besar dah tau mana betul mana salah...

pasal yang terjebak masuk skim MLM tu ku suke sangat! sebab mereka2 yang bangang ni kalau dah join MLM lagi suke luangkan masa cari mangsa,pastu kerja terbiar,dan lagi best ramai yang baru dapat 2-3 bulan duit ribu2 sebulan dah hantar surat perletakan jawatan,dan ini aku suke sangat,biar mereka berhenti pastu banyak kekosongan bagi peluang mereka2 yang memerlukan pekerjaan! hahaha!!! (sebab aku dah nampak depan mata sendiri)

ade perkara yang org awam tak tahu cara kerja org kerajaan,contohnya keja yang melibatkan luar pejabat,kena pegi banci,kena lawat ladang,kena ke sana ke sini,diaorg memang tak duduk opis,dan mereka punya waktu kerja tak berapa terikat

aku nak tambah tapi cukuplah dulu...asal korang faham sudah...hahaha!!!

tengok betul-betul.swasta tu ada berapa orang board of director? director mana yang paling berkuasa? walaupun aku pemilik kompeni tapi syer aku 30% yang sorang lagi tu 70% keputusan kat tangan dia tau... kalau dia sorang takde partner ok lagi...kalau yang partner ni buat hal...semua terlibat.tu yang macam-macam hal.dia punya symtom terawal nak tahu senang..

gaji 3 bulan tertunggak.kompeni mula miss bayar gaji.pastu tendang sorang-sorang keluar.tak payah bayar pampasan.esok lusa masuk pekerja baru.tanya alasan..kompeni mengalami kerugian...tak dapat bayar gaji.

keje kat swasta jadi macma boneka la.bila kita muda dan kuat dia nakkan kita.bila kita dah tua..tak berupaya dia tendang kita keluar.

tu mmg biasa la.masuk kerja pukul 10 punch kad pukul 5.time cuti mmmmmmmmmmmmmggggggggggggggggggggggggg panjang.swasta cuti 3 hari kerjaaan cuti seminggu...mana tak produktiviti tu nak meningkat?

[color="#FF0000"][b]Swasta kalau datang lambat sikit je...bos akan cakap:...

[b]Hey you!come to my office now![/b] [/b][/color]

[/quote]

oppsss aku cakap sini director... bukan board of director or CCO or CEO yek... aku nak bagitau kat sapa yang cakap "ada ke keje swasta sampai 25thn" ha tuh aku bagi jawapan ada director aku keje swasta dah dekat 30 thn.. okies.. harap maklum...

aku sokong loy cakap.. pokok pangkal terletak pada hati... dan cara kita berkerja ikhlas ke tak..?? fikir2 kan laa...

yang aku merah kan nih... takde makna nya bagi aku.. sebab aku keje sini swasta time masuk keje bukan satu issue.. asal datang keje dan keje siap dah ok...

tak payah la nak cerita bab bab kepandaian, kemalasan, kerajinan atau ke ke ke yang melibatkan diri orang tu sendiri.
semua tu atas diri sendiri. kalau dah orang tu memang malas, letak la keje apa pun. malas jugak, event kalau test dia kerja kat mana2 pun,
dia akan cuba cari peluang untuk mengulat, untuk curi tulang.

cuba orang tu sendiri memang dah spesis rajin. letak kerja gomen, konon nya jawatan dia tu tak banyak kerja sangat.
ramia je aku tengok orang yang buat kerja kerani, kerja ofis boy. xde pulak orang nak puji kata kaki tangan kerajaan ni rajin buat kerja yg luar dari bidang dia.

kalau bab bekerja swasta sampai 20 tahun 30 tahun. dalam 1 organisasi tu. berapa ramai yang kerja sampai 30 tahun? dari 100 orang ada tak 5 orang yang dah kerja 30 tahun?

sapa kata perubatan orang kerajaan free? potong balik time pencen tau tak..

[b]2)Kebanyakkan orang kerja kerajaan ni kerja kerja kerja dan kerja...dia tak tahu bende berlaku kat luar rumah@persekitaran dia..menjadikan orang kerajaan ni senang kena `belit`..skim cepat kaya.MLM...batu permata...semmua tu mangsa siapa? Penjawat Awam!.bila dah kena baru garu kepala.[/b]

orang kerajaan mana yang asyik kerja kerja kerja tu? huhuhuh.. aku ingatkan orang kerajaan ni la yang skop kerja dia paling kecik.. huhuhuu...

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1302076251' post='1066424']
oppsss aku cakap sini director... bukan board of director or CCO or CEO yek... aku nak bagitau kat sapa yang cakap "ada ke keje swasta sampai 25thn" ha tuh aku bagi jawapan ada director aku keje swasta dah dekat 30 thn.. okies.. harap maklum...
[/quote]
Yang masalah kat sini kalau jawatan ko pun director yes ko could be survive like him/her.but if jawatan ko others/bawah director.Aku tak tahu la director tu adik beradik atau ibu bapa kita ke..takkan keluarga sendiri nak tendang ahli sendiri keluarkan? Zaman sekarang ni semua orang melindungi kepnetingan masing-masing.jadi Director lulus projek pun dapat $$$$ jugak.

[quote name='ne7za' timestamp='1302077034' post='1066429']
1)kalau bab bekerja swasta sampai 20 tahun 30 tahun. dalam 1 organisasi tu. berapa ramai yang kerja sampai 30 tahun? dari 100 orang ada tak 5 orang yang dah kerja 30 tahun?
2)sapa kata perubatan orang kerajaan free? potong balik time pencen tau tak..
3)orang kerajaan mana yang asyik kerja kerja kerja tu? huhuhuh.. aku ingatkan orang kerajaan ni la yang skop kerja dia paling kecik.. huhuhuu...
[/quote]
1)Ada.Diorang ni jenis mmg rajin.mula dengan mop lantai.atau pembantu pastu lama-lama dah kuasai bidang lain.cuba budak-budak sekarang? diorang mmg tak nak.segan katanya.

2)tu la guna insuran perubatan.orang berfikiran jauh akan amik insuran perubatan.siap kad sekalik.

3)guru,polis,kastam,pengawai kerajaan.doktor.ni semua golongan-golongan yang selesa dengan kerja masing-masing.

~Mak aku mengajar kat sekolah.dah 25 tahun dah.ni dah nak jadik guru besar.alhamdulillah~.

~Bapak aku bekas OCPD seremban.kalau bapak aku tak resign 15 tahun lepas dulu sekarang dah pangkat tinggi dah.Member dia semua ada yang jadik Timbalan ketua polis.yang ASP pun ada.~

Kat US tu tahap nak mintak kerja kena gantung kadbod kat badan.pastu duduk tepi jalan.umur tua dah.tapi berpengalaman.siapa nak hire orang macam tu? (itulah yang akan berlaku kat Malaysia kelak)

sebut pasal MLM..pakcik aku sendiri lepas pencen...join Dinar Iraq..psatu ada join MLM apa ntah pakai loket yang konon kasi kuat tu.konon boleh angkat ramai orang....ntah apa yang best ntah.sekarang dah stop kot.

korang tengok kes gores dan menang..majoriti tukang gores siapa? yang jadik mangsa? kakitangan kerajaan la.mudah terpedaya...Orang kerja gomen income tak kuat tapi diorang punya market besar.kuasa membeli tu besar.korang tengok macam Aeon credit motor/barang elektrik/komputer ada installment kan? aim siapa? kakitangan kerajaan la.diorang ni paling senang sekali nak lulus.tu hari kawan aku ada ajar aku cara kira untung dari pakej isntallment ni tapi aku lupa dah.sekali untung tu mmg sewa kedai lepas!. Edited by Tempus

senang citer mcm ni...

Keja Kerajaan tak boleh kaya tapi selesa dan terjamin...

Keja swasta boleh kaya jika rajin dan bijak tapi atas usaha sendiri...

kalau pasal attitude tu ade jenis senario yang mana bila bos atau pegawai itu jenis tak berapa straight,pada mereka asalkan keja siap dan masalah luar tak dibawa ke tempat keja sudah mencukupi,asalkan kerja yang diberi siap.
mungkin ade member2 ko yang begitu,keja tip top dan bos pula jenis tak kisah sangat...

yang penting work smart bukan work hard...

kadangkala kami keja overtime,balik lewat malam,hari minggu kena kerja,ade yang kerja tak boleh claim overtime...tapi org awam tak tahu tu semua,sebab kami bukan mcm gerai makan bukan 24 jam 7 hari seminggu yang org akan dtg selalu...

apapun kerja apapun kalau kita sendiri nak keja lama itulah keja yang boleh manjamin kita,maknanya selagi kita nak kerja selagi itulah kita terjamin,kalau kerja sikit pastu bosan tukar kerja lain,bosan tukar lagi,itu memang tak boleh buat ape la...kecualilah kalau melibatkan perkara2 yang diluar jangkaan mcm kegawatan ekonomi...

Swasta kalau datang lambat sikit je...bos akan cakap:...

[b]Hey you!come to my office now![/b]

kalau korang berkemahiran tinggi.(menguasai beberapa bahasa cthnya) mungkin bos bagi peluang lagi la.tapi kalau pekerja biasa-biasa (senang dapat) standby la.

aku paling SUKA TENGOK masa time rehat.Pejabat Kerajaan kosong.sorang pun takde.Sekolah pun sama.kosong.ada member aku keje kat MPS selayang.pukul 2 petang boleh plak lari balik rumah buat khidmat sewa van.dia gunakan masa 1 jam makan tu buat niaga plak.tu bab salah guna kuasa aku tak perasan lagi......
[/quote]

Tang bold tu aku setuju.

Aku bersyukur la sebab kerja pertama hingga kini semua swasta.
Pengalaman disiplin dan erti bersyukur.

Teringin gak nak keje kerajaan tapi cam biasa...KENA ADA KABEL.

^^

PS: MENGULAR tu boleh kira berdosa wooo...tak berkat gaji bulan2.

[quote name='Jedi' timestamp='1302096403' post='1066454']

Teringin gak nak keje kerajaan tapi cam biasa...KENA ADA KABEL.

[/quote]
aku dulu masa mohon aku guna [b]kabel[/b],tapi masa interview aku tak harapkan kabel tu menjamin jawatan tu,aku kena juga usaha,alhamdulillah aku dapat jawab semua soalan dengan betul 100%
aku tak kisah org kata guna kabel sebab tuhan suruh berdoa dan berusaha,selagi kita berusaha demi sesuatu yang boleh memajukan diri kita aku rasa tak salah...

dan aku bersyukur kalau aku keja swasta ataupun kerajaan,sebab dengan adanya kerjaya,kita selangkah lebih mulia...

tapi sekarang ade kabel besar mana pun dah tak guna,JPA tak tgk kabel,dia tgk berdasarkan temuduga dan kelayakan...letaklah nama menteri mana,takde jugak...kalau x dah lama akudapat keja kat jabatan kerajaan negeri johor dulu sebab aku ade kabel org bawah Menteri Johor...
tapi kalau bukan rezeki memang tak dapat juga.

@ Tempus : Soalan ko dah terjawab ke?

[quote name='Hijikata Toushiro' timestamp='1302092788' post='1066449']
apapun kerja apapun kalau kita sendiri nak keja lama itulah keja yang boleh manjamin kita,maknanya selagi kita nak kerja selagi itulah kita terjamin,kalau kerja sikit pastu bosan tukar kerja lain,bosan tukar lagi,itu memang tak boleh buat ape la...kecualilah kalau melibatkan perkara2 yang diluar jangkaan mcm kegawatan ekonomi...
[/quote]
tapi member aku yang kerja kerajaan dia kata tiap2 tahun kot ada audit datang sekali check.macam check prestasi.dia mmg mengelak bab2 gini.

[quote name='Hijikata Toushiro' timestamp='1302103703' post='1066465']
dan aku bersyukur kalau aku keja swasta ataupun kerajaan,sebab dengan adanya kerjaya,kita selangkah lebih mulia...

tapi sekarang ade kabel besar mana pun dah tak guna,JPA tak tgk kabel,dia tgk berdasarkan temuduga dan kelayakan...
[/quote]
kalau ikut kelayakan semua orang sama.apa yang kau boleh buat orang lain boleh buat(kecuali kau boleh terbang@ilmu ghaib).tapi apa perlu kau yang dipilih? maka itulah guna kabel.kabel mempercepatkan proses.dan membezakan antara satu sama lain.yang masalah kabel ni boleh ditukar dan selalu kena jaga.kalau tak kabel jadik putus...jadik usang..

Sekarang zaman berkabel.masing2 ada kepentingan.kalau sendiri tak jaga kepentingan..siapa nak jaga kepentingan kita kelak kalau bukan diri sendiri? kalau ada kabel..orang tak bersalah boleh jadik bersalah.yang patut dihukum boleh terlepas.

member aku I***a muslim.(kira bumiputera ke?) dapat plak keje kat gomen.orang kita sendiri berebut-rebut.tak dapat.susah nak mohon.dia perlu masa seminggu je. Edited by Tempus

[quote name='Tempus' timestamp='1302104478' post='1066466']

[b]kalau ikut kelayakan semua orang sama.apa yang kau boleh buat orang lain boleh buat(kecuali kau boleh terbang@ilmu ghaib).tapi apa perlu kau yang dipilih? maka itulah guna kabel.kabel mempercepatkan proses.dan membezakan antara satu sama lain.yang masalah kabel ni boleh ditukar dan selalu kena jaga.kalau tak kabel jadik putus...jadik usang..[/b]

[/quote]

memang ikut kelayakan semua org sama.apa yang kau boleh buat orang lain boleh buat..time nak intebiu lah [b]penampilan,percakapan,sikap dll[/b] membezakan kita semua..aku xpakai kabel pon.kawan2 aku pon xpakai kabel gak.kami org susah.bukan anak OCPD pon.org kampung je.pointer pon lebih kurang,xbanyak beza..ada yg dapat,ada yg tak..mane yg xdpt tu apply keje lain.alhamdulilah dapat..mane yg xdapat gak tu.buat bisnes sendiri.jual soya.mampu gak nak pinang anak org...gomen ke swasta ke sama je..rezeki masing2.usaha kene kuat.jgn putus asa.bykkan bersyukur..

klo aku ade ilmu terbang@ghaib, xder ye aku nak apply keje gomen@swasta :62:

[b]kalau ikut kelayakan semua orang sama.apa yang kau boleh buat orang lain boleh buat(kecuali kau boleh terbang@ilmu ghaib).tapi apa perlu kau yang dipilih? maka itulah guna kabel.kabel mempercepatkan proses.dan membezakan antara satu sama lain.yang masalah kabel ni boleh ditukar dan selalu kena jaga.kalau tak kabel jadik putus...jadik usang..
[/b]

lol.. pelis pelis...cable?

ok ni cerita aku sendiri ya.. bukan dongengan atau rekaan. aku interview untuk jawatan pegawai kastam 3 tahun lepas.
kebetulan bapak aku pun kerja kastam di lokasi yang sama dengan aku interview iaitu penang. dan nak di kebetulan kan lagi, yang interview tu
orang orang besar kastam dari perak.

so, bapak aku dah slow talk sama penolong pengarah kastam penang (sama sama main ping pong time pangkat rendah dulu).
dan pengarah kastam perak kononnya aku nak datang interview hari tu.

so, dapatlah aku soalan bocor, apa yang nak di tanya time interview tu..

tapi bila lepas 2 bulan. result [b]GAGAL[/b]... so, apa tak cukup besar lagi ke cable tu? takkan nak pakai cable perdana menteri ke, rosmah mansor ke baru nak dapat?
so, aku anggap je la tak de rezeki.

sebulan lepas tu, aku dapat panggil interview juruteknik komputer. aku balik kerja malam di penang, pagi tu terus aku ke perak.
dengan tak study satu apa pun. dengan mengantuknya. niat aku bukan nya nak kerja tu, iye la kan jawatan SPM. pegi cuma untuk elakkan dari di black list je.. soalan yang di tanya pun bukan alang alang.. punya susah.. alhamdulillah.. rezeki aku kat sini.. terima je..

so, ini berkenaan rezeki ...

[quote name='Tempus' timestamp='1302089964' post='1066446']
Yang masalah kat sini kalau jawatan ko pun director yes ko could be survive like him/her.but if jawatan ko others/bawah director.Aku tak tahu la director tu adik beradik atau ibu bapa kita ke..takkan keluarga sendiri nak tendang ahli sendiri keluarkan? Zaman sekarang ni semua orang melindungi kepnetingan masing-masing.jadi Director lulus projek pun dapat $$$$ jugak.
[/quote]

pendapat aku disalah ertikan... errmmm... whatever...

tapi pandangan aku arr.. kalau director tuh abang aku pun.. kalau aku buat keje mongek kena tendang jugak... busines is busines... when economy down can't say anything... but if not.. just do your best... kat mana pun kita kerja kalau ikhlas... insyaAllah Allah permudahkan...

setuju gak ngan nelza.. rezeki ada kat mana2...

soalan kpd abg Tempus >

abg nie keje apa?
makan gaji ke berniaga?
gomen ke swasta?
bidang apa?
dah bape lama keje?
best x keje kat situ?

~ saja tanya..kot2 leh kenen kan kat kengkawan :)

[quote name='Tempus' timestamp='1302104478' post='1066466']
tapi member aku yang kerja kerajaan dia kata tiap2 tahun kot ada audit datang sekali check.macam check prestasi.dia mmg mengelak bab2 gini.

Sekarang zaman berkabel.masing2 ada kepentingan.kalau sendiri tak jaga kepentingan..siapa nak jaga kepentingan kita kelak kalau bukan diri sendiri? kalau ada kabel..orang tak bersalah boleh jadik bersalah.yang patut dihukum boleh terlepas.

[/quote]
1. audit memang sesuatu yang melecehkan bagi kami terutama yang menjaga stor,so ape masalahnya?tak boleh nak elak punye benda ni kecuali ade benda yg patut dia kena buat tapi dia tak buat.

2. ape kaitan kabel dengan bersalah x bersalah ni?aku dah mula pening dgn apa yang ko fokuskan pada perbincangan ni.

aku bagitau ye...

[b]ZAMAN KABEL UNTUK JAWATAN KERAJAAN DAH TAMAT[/b]

toksah dengo kata2 org2 lain kata guna kabel,kalau ko bagus masa interview dan tunjuk minat sungguh2 ko boleh dapat! sebab aku dapat 2 jawatan kerajaan dalam sebulan!!!
bukan sebab kabel! sebab aku yakin,aku serius nak kerja! aku perlukan kerja...

[quote name='ne7za' timestamp='1302134926' post='1066485']
so, dapatlah aku soalan bocor, apa yang nak di tanya time interview tu..

tapi bila lepas 2 bulan. result [b]GAGAL[/b]... so, apa tak cukup besar lagi ke cable tu? takkan nak pakai cable perdana menteri ke, rosmah mansor ke baru nak dapat?
so, aku anggap je la tak de rezeki.

sebulan lepas tu, aku dapat panggil interview juruteknik komputer. aku balik kerja malam di penang, pagi tu terus aku ke perak.
dengan tak study satu apa pun. dengan mengantuknya. [b]niat aku bukan nya nak kerja tu, iye la kan jawatan SPM[/b]. pegi cuma untuk elakkan dari di black list je.. soalan yang di tanya pun bukan alang alang.. punya susah.. alhamdulillah.. rezeki aku kat sini.. terima je..

[b]
so, ini berkenaan rezeki ...[/b]
[/quote]

Nelza sendiri pakai kabel,aku sendiri pakai kabel satu masa dulu.kalau dah takde rezeki memang tak boleh buat ape...

kalau swasta aku yakin kabel memang masih lagi digunapakai,masakan tidak TNB keluarkan jawatan kosong dan hanya mereka yang mempunyai pertalian dengan staff TNB yang diutamakan.
itu belum sykt swasta lain2 lagi...