Jump to content
Tempus

Mana Nak Dapat Modal?

Recommended Posts

Baru tadi terima kunci kedai.Ex bos aku bagi.aku ada masa 2 bulan bagi aku running bussiness.tapi maslahnya modal takde.kedai ni asalnya kedai komputer.aku dah kerja kat sini 4 tahun lebih.Dan aku masih lagi buat komputer lagi.cuma aku takde modal.

Sewa kedai ni cuma RM 600 je sebulan.bab2 repair semua.aku boleh buat.ada sesiapa sini berminat?

[quote name='Tempus' timestamp='1299647901' post='1064310']
Baru tadi terima kunci kedai.Ex bos aku bagi.aku ada masa 2 bulan bagi aku running bussiness.tapi maslahnya modal takde.kedai ni asalnya kedai komputer.aku dah kerja kat sini 4 tahun lebih.Dan aku masih lagi buat komputer lagi.cuma aku takde modal.

Sewa kedai ni cuma RM 600 je sebulan.bab2 repair semua.aku boleh buat.ada sesiapa sini berminat?
[/quote]

kat mane kedai tue..

Mungkin brader Tempus agak kesibukan...dok fikir mana nak dpt modal. Mana2 ahli putera yg berminat nak berniaga IT/repair & Jual PC - ini adalah peluang baik utk di 'explore'. Paling tidak, jom sesama pi jumpa bro Tempus sambil2 site visit kedai tersebut...aka biznes assessment. If lokasi strategik, boleh difikir2 utk venture, hmmm...

[color="#0000FF"][b]:salam:

Bro Tempus nak cari bisnes partner ke?

Berapa modal yang diperlukan?

Dah kerja 4 tahun kan?
Amacam bisnes masa kerja tu?
Kencang?

Baik ex bos tu.
Alhamdulillah.

[/b][/color] Edited by Jedi

bro Tempus, klau boleh, bagi full detail pasal benda ni boleh?
nak tau jugak lokasi dekat mana dan berapa kos tanggungan sebulan.
klau ada apa2 masalah, kita boleh bincang lagi.
sudi2 lah kongsikan info dekat sini:
http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/88340-kongsi-pengalaman-bisnes-kecil-kecilan-anda/

aku pon berminat jugak nak join venture :)

[quote name='suadrif' timestamp='1306845230' post='1069378']
bro Tempus, klau boleh, bagi full detail pasal benda ni boleh?
nak tau jugak lokasi dekat mana dan berapa kos tanggungan sebulan.
klau ada apa2 masalah, kita boleh bincang lagi.
sudi2 lah kongsikan info dekat sini:
http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/88340-kongsi-pengalaman-bisnes-kecil-kecilan-anda/
aku pon berminat jugak nak join venture :)
[/quote]

Kalau tengok dr 1st Post 9/3 & Bro Tempus ada masa 2 bulan...till 9/5 or ujung bulan 5. Now early June dah. Hmmmm....

Biarlah aku bagi tahu perkara sebenar.Korang Mesti tak percaya bende ni berlaku....

Disc No 1:

Aku dulu kerja kat sebuah kompeni kedai komputer.aku keje selama 4 tahun.mula tahun April 2005 dan Ending April 2009.Pada tahun 2007 Company yang aku kerja ni tukar tangan..dijual pada harga RM 160k ..so aku dapat bos baru...ada 3 orang...1 perempuan 2 lelaki...yang perempuan ni shared dia terbesar sekali 40%tapi disebabkan tahun 2009 tu ekonomi krisis maka kedai ni terlibat sekali.sales menurunn.untung pun menurun jugak..ditambah tekanan pesaing sedia ada.maka..board of director (kompeni aku kerja ni SDN BHD) dah berbincang utk tendang aku keluar...(aku punyalah terkejut) pasal nak reduce kos operasi syarikat...maka aku diberhentikan serta merta..(selang 3 hari lepas perbincangan) so bermulalah segala `pengembaraan`...untuk pengetahuan korang kedai ni kat shopping kompleks.kompeni yang aku kerja ni dulu usia dia dah dekat 10 tahun++ sales sebulan dulu(sebelum krisis ekonomi) mencecah RM 80k..sehari sales max RM 11k..yang dulu owner asal kompeni aku kerja ni dia juga LANDLORD kat kedai ni..jadi orang yang beli kompeni dia tu..hanya beli kompeni sahaja.kedai still nama dia....kedai ni Rm 80k kot dulu masa dia beli.

Disc No 2
Bulan Mei 2009 aku pun daftar la kompeni aku sendiri.tapi alamat kat rumah.maka aku buat la repair komputer semua kat rumah...dulu aku ada niaga kat uptown Sri Gombak...situ aku niaga selama 8 bulan..tapi DITUTUP pasal masa tu cuaca tak menentu tambah plak ada isu politik kat Uptown tu...situ pun modal semua kat RM 8k habis...tapi sewa murah RM 350.aku jual accesories komputer kat situ.

Disc No 3:
Raya tahun lepas aku pinjam RM 10k dari bapak aku utk beli sebuah bussiness orang lain.(kedai elektrikal) tapi disebabkan Rental kedai elektrik tu RM 1800 sebulan..pastu kawasan dia macam tak berapa best....nak tak nak terpaksa berundur dulu la...lagi lama kat situ lagi banyak masalah.Bil api je dah RM 200...bende untung berapa jerk....

Disc no 4:
bulan 3 tu hari aku call exbos aku...konon nak tanya khabar la...sekali dia bukak mulut kata kompeni lama tu dulu dah pindah..so kedai tu dah kosong..dia offering aku sewa....(aku mmg aku nak sewa tapi yang tak best..Bank/post office/McDonald semua dah pindah) so bangunan nampak macam kosong....exbos aku ada bagi 2 bulan FREE rental...tapi aku HABISKAN 2 bulan tu duduk sini perhati kiri kanan...tengok orang still lalu sini lagi tak....ternyata hasilnya agak mendukacitkan jugak...yang mana kustomer lama mmg patah balik sini...mana yang baru tu nak masuk sini...mmg susah.....

Sewa sini: RM 600 sebulan Elektrik Sebulan:RM 100(anggaran kasar) telefon:RM 50.50 (nombor telephone lama tu)

buat masa ni kustomer aku berpecah kepada 2.

satu diluar(tak tahu aku ada kedai.dan mereka tak mau datang kedai)

satu kat kedai(mereka tak mahu kita datang rumah/mereka mmg jenis nak berkedai)

yang luar sana untung takde tapi mmg boleh cover gaji aku.dan bil internet...buat masa ni kedai hanya lepas SEWA dan ELEKTRIK sahaja.kalau ako combine internet dan Gaji...mmg lingkup.

kebaikan kat sini...berdekatan dengan UITm selayang..Kolej Komuniti Selayang.Pastu Hospital selayang....majoriti sini kawasan cina tapi aku SATU-SATUnya KEDAI BUMIPUTERA kat sini....yang lain semua kedai cina.

Kelemahan aku sekarang ni:

1)Kedai ni tak ramai orang.orang agak kurang.

2)modal aku dah takde.aku `tercedera teruk` ekoran pertempuran terdahulu.

3)aku niaga kedai komputer.jual barng komputer profit margin? harga murah? aku tak berani kata YA.

tu hari aku apply mesin kredit kad (Merchant Machine) Bank reject...kecik hati aku Allah sahaja yang tahu.mentang-mentang kompeni aku enterprise.pastu account aku guna personal account..bank tak layan...(Dizinkan Allah aku jadik macam Steve Jobs tu Kaya Raya...aku carik bank mana yang reject tu pastu aku BELI!)

rekod Exbos aku seperti supplier/customer FRIM/Quetation/Record Bank/bla bla bla semua masih tersimpan rapi disini..bermaksud aku boleh `curi-curi` diorang punya rekod....teratur dan sistematik.

aku setup semua ni pun dah dekat RM 2k habis..signboard.lesin premis.kipas.bla bla bla.

so far so good 3 bulan ni alhamdulillah.orang terima kedatangan aku. Edited by Tempus

Bro Tempus memang tabah.

Respek.

Tak nak pindah lokasi strategik ke?
Problem gak bila bangunan tak 'happening'.

Kat akhbar kan ada banyak gerai2 makan yang takde pelanggan sebab tak strategik.
Penat2 kerajaan negeri buat baazar tapi sunyi.

Orang Melayu cam kita patut bantu bro Tempus nie.

Beli jer barang2 komputer dari kedai dia.
Tak yah gi Lowyatt tu gi beli kedai cina.

Perangai aku kalau beli barang, beza RM1 pun aku berkira.
Katalah kedai A jual RM100, kedai B jual RM99.
Aku beli kedai B.

[quote name='Jedi' timestamp='1307026775' post='1069504']
Bro Tempus memang tabah.
Respek.
Kat akhbar kan ada banyak gerai2 makan yang takde pelanggan sebab tak strategik.
Aku beli kedai B.
[/quote]
ada bro.sewa RM 2000 sebulan nak? tak jauh dari sini.membr aku dah bungkus dah.3 tahun niaga.SMEDEC tolong.TEKUN tolong.last last bungkus.dia jual baju muslimah...aku sempat sindir dia...`cuba ko jual skirt atau seluar pendek RM 100 sehelai konfem laku`` hahahahahahah.tapi aku cakap terus terang.ko bayar RM 2000 ko dapat 2000 punya barang...ko bayar RM 600 dapat RM 600 punya barang.aku dah check pasaran luar sana.sewa paling murah pun RM 1500.itu pun shoplot.tingkat bawah.kedai aku sewa sekarang ni ada Glass DOOR.masuk cuci kaki tak payah renovation.aku andaikan kedai ni sebuah old Mitsubhisi EVO 3 yang berusia 10 tahun...perlu dibaiki dan diupgrade.

Aku tak salahkan Bangsa aku sendiri kata barang aku mahal.mmg barang aku mahal pun...aku ngaku bab tu...aku bukan more in sales.aku more in service..lagipun majoriti kustomer aku cina..diorang boleh accept harga aku...aku tak kisah la....tapi mmg sekarang trademark barang murah.kereta? tiket kapalterbang? pergi melancong? yang berani naik harga apa? GUla dan minyak!...zaman sekarang ni sebut komputer je orang dah tau...duit duit dan duit.beli ini warranti setahun..pasang kena caj...hantar lain kira...orang jadik PHOBIA.jadik takut.so diorang berpendapat...(aku carik bende murah dah la.rosakk je buang beli baru).Macam orang beli kereta la...ada insuran.ada sparepart.ada bab minyak.ada bab maintance.pastu bab trade in value......orang jadik terlalu berkira-kira utk membeli..

Siapa sini boleh Install WIN XP PRO Chinese Edition? aku biasa caj install bende ni RM 120.semua 100% dalam bahasa cina..aku satu-satunya Syarikat BUMIPUTERA kat sini.kiri kanan atas bawah semua cina...ada melayu kat sini pun melepak...merokok...bawak awek jalan-jalan tengok wayang.sedih aku tengok.

Kerja bawah cina deepavali ke birthady Yang Dipertuan agong ke.nuzul quran ke takde cuti.kerja kerja kerja dan kerja.Aku kerja selama 4 tahun..takde OT.takde elaun.Takde komissen.betul betul GAJI..sekarng ni aku dah jadik TENANT kat sini..rasa cam bermimpi plak. Edited by Tempus

[quote name='Jedi' timestamp='1307026775' post='1069504']
Bro Tempus memang tabah.

Respek.

Aku beli kedai B.
[/quote]

Ku kalau tau memang orang kita punya memang ku sokong. Tapi harga jangan la jauh beza sangat, mahal seringgit dua tak ada hal punya. Edited by M3ntary

[quote name='M3ntary' timestamp='1307034346' post='1069509']
Ku kalau tau memang orang kita punya memang ku sokong. Tapi harga jangan la jauh beza sangat, mahal seringgit dua tak ada hal punya.
[/quote]
mana ada beza seringgit 2 ringgit.biasa barang komputer ni beza RM 5.tu pun MINIMUM.ini berlaku kerana:

1)Barang ikut harga lama.OLd stok.stok tak jalan.pesaingg jual mouse sehari 10 biji ..kita 10 biji kena 1 bulan.kadang-kadang jual 3 bijik 2 return.

2)Pesaing cenderung jual model yang murah dan rendah kualititnya.Biasanya kita yang kecik-kecik baru nak hidup ni mmg jual yang elok sikit.tak pening bab warranty.akibatnya orang kata barang kita mahal+untung besar.

3)kena dajal dengan supplier(distribitor).kat supplier ada 300 Mouse.kos sebijik RM 4.ahchong SDNBHD amik 100 bijik.RazakSDNBHD amik 100 bijik Ali enterprise amik 80bijik harga sama jugak...tetiba Abu Enterprise dan Linggam Enterprise nak 20pcs 20pcs tapi barang ada 20 jerk.so cara nak settel bende ni? naikkan harga la beza RM 2.00 pun cukup dah...Linggam dan Abu tu pun mmg takde pilihan naik ke turun ke mmg diorang kena amik jugak.kalau tak sewa+letkrik nak cover macam mana? kalau Abu dan Linggam tu tak jadik amik pun Kamal dan Tan Enterprise nak barang tu.Biasanya Distribtitor akan `melindungi` Dealer-dealer yang amik banyak tadi.kalau Abu dan Linggam amik melebihi 100bijik Supplier (distribitor)+bayar CASH tu akan bukak mata besar-besar.siap bagi kapet merah+belanja makan.satu bijik tu kalau supplier(distribitor) sana untung RM 0.50 sen pun muka senyum je.

Korang perasan tak Kompeni besar distribitor macma Servex dan Nationtech tu tak PERLU buat repair dan service? diorang punya market hanya pada satu barang sahaja.atau model tertentu.agak-agak korang kos barang tu berapa sebijik?

Yang no.3 masalah paling besar pada orang kita, sebab supply chain orang kita lemah sangat, kadang tu tak ada langsung. Memang susah naik fight. Maaf cakap la. Tak perlu perg jauh, tengok je barang runcit. Kat satu tempat kedai abu, kedai ahchong ngan liggam boleh pulak dapat harga lain² dari suppliers. Memang letih.

[quote name='M3ntary' timestamp='1307066007' post='1069524']
Yang no.3 masalah paling besar pada orang kita, sebab supply chain orang kita lemah sangat, kadang tu tak ada langsung. Memang susah naik fight. Maaf cakap la. Tak perlu perg jauh, tengok je barang runcit. Kat satu tempat kedai abu, kedai ahchong ngan liggam boleh pulak dapat harga lain² dari suppliers. Memang letih.
[/quote]
hish mana ada.dia yang jadi nampak ahchong nampak murah tu pasal ahcong dah masuk dalam market 10 tahun lebih awal daripada ali dan linggamm.Ahchong sekolah tak pandai.bahasa melayu pun tunggang langgang.nak kerja kerajaaan tak lepas.apa boleh buat?? berniaga la.niaga punya niaga.sekali dapat sambutan.orang ramai semmua support.untung dah ada.dah nampak hasil.ali dan linggam mula rasa niaga jenis ni menguntungkan.maka sibuk la buat bende yang sama.akibatnya? berlaku persaingan.apa yang ahchong buat? tambah kuantiti barang.murahkan harga.mintak hutang dengan supplier.barang elektrikal dan komputer kasi tambah masuk.siapa yang pernah deal dengan ahchong dan mana-mana kustomer selama 10 tahun yang deal dengan ahchong tu takde maslah nak beli barang elektrik dan komputer dengan ahchong pasal dalam otak pikir ahchong tu EXPERT!.Service ahchong lagi bagus.linggam dan ali tak boleh fight.pastu barang mahal plakk tu.

kalau korang tak percaya kan korang pergi la tebalkan muka tanya kedai-kedai cina tepi jalan tu.korang tanya diorang dah berapa lama kat sana.bisnes macamm mana ok tak? tempat lain ada kedai ni tak? mana cawangan terdekat? tapi make sure korang beli la 2-3 barang sikit.kalau tak dia suspek ko ni apa nanti.tanya banyak pastu tak beli barang.tapi zaman sekarang ni kompetitif.mana yang dah 10 tahun tu lega la.kompeni dah besar.yang kita baru nak niaga ni? bab sewa jangan cakap la.letrik? kos itu ini? amat sukar aku tengok orang zaman sekarang berniaga senang.yang pasti orang yang berniaga masuk suratkhabar atau yang berjaya SEMUA dah berniaga more than 10 years baru sampai level macam tu.

so far kedai aku sewa dah lepas.alhamdulillah.lebih awal daripada jangkaan.tapi aku tak pasti sama ada ini baru permulaan atau ni penutupan.pasaran aku terbahagi kepada 2.satu mmg kat luar (tak tahu aku ada kedai) satu yang kat kedai (mmg datang kedai).aku ada terpikir nak combine dengan barang elektrikal sekaligus.pasal barang elektrikal macam kipas angin/kpas meja.simpan stok tak mati walaupun dah 3 bulan simpan.lagipun kipas angin masih merupakan kipas angin selepas 10 bulan.teknologi tak berubah.

asal usul kedai ni dulu walaupun kedia komputer tapi kedai ni jual ink dan toner.dah in market 10 tahun.tapi yang aku perhati ink dan toner pun tak macam dulu.orang nak beli pun beli compatible.beli yang local.beli yang murah.masa aku kerja kat kedai ni dulu selalu pelanggan datang bergaduh 3 kali sehari pasal beli ink tak boleh guna...pelanggan mintak refund pasal barang tak boleh pakai.bos aku konfirm tak mau refund.bukan salah dia kan? maka bergaduh la kat situ...

saat aku tulis bende ni dah lebih 40 order ink aku reject.bende untung tak berapa.masalah je banyak. Edited by Tempus

bro, apa cerita sekarang?

ada pergi himpunan 1juta belia kat putrajaya dulu?

aku dengar banyak gak agensi2 bawah kerajaan bagi bantuan modal dan latihan tuk golongan2 peniaga

sama ada ade perniagaan sendiri atau baru nak mula berniaga..

mungkin salah satu agensi tu leh bantu ko dari segi modal?

[quote name='K.A.' timestamp='1308846333' post='1070677']
bro, apa cerita sekarang?
mungkin salah satu agensi tu leh bantu ko dari segi modal?
[/quote]
aku so far ok ada kat kedai.sedar tak sedar dah masuk 3 bulan.alhamdulillah.sewa dah lepas.orang still ingat aku lagi.orang masih boleh utamakan aku lagi..

agensi kerajaan nak tolong orang cam aku ke? setau aku mmg susah.kecuali aku dah running bussiness 1 tahun pastu nak mintak modal tammbahaan YES diorang akan tolong.bukan aku tak nak cuba.tapi aku rasa belumm masa lagi...lagipun aku niaga komputer.bukan kedai makan...nampak je ribu ribu masuk...tapi hakikatnya? korang sendiri tahu kan?

aku terpikir nak combine dengan barang elektrik.cth kipas angin.kipas siling.periuk nasi.pengisar makanan.aku nak stok bende ni.pasal bende ni stabil dan tetap.aku tak berani nak stok barang komputer.bukan kerana untung tu kurang.untung RM 10 atau RM 5 aku boleh terima.yang buat aku geram dan cukup terkilan barang komputer ni dah mula berpecah.pastu campur tangan banyak.kalau buat cpu baru nak mintak upah pasang pun dah susah sekarng.

ada sorang `mangkuk` jual pc secondhand berhampiran dengan lokasi aku berada sekarang.RM 299 full set dengan Monitor.jarak tak jauh.tak sampai 2 kilometer.baru bukak 8 bulan.apa yang korang rasa kalau korang kat tempat aku?

aku sbnarnye malu sket nk komen kt thread nih psl aku pn buat keje2 ni tapi takde kedai n lesen,nk buktikannye pn takde :blush: tapi hati nk berkongsi suka duka..msuk aje laa..

bro tak cube try luaskan service pc kt private institution?kt tempat aku nih(seremban)ade je skola private dgn tahfiz nk maintenance pc,even aku pnah brurusan dgn sbuah tahfiz ni kt senawang,mintak aku quote harga pc utk makmal diorang 18 biji pc+ms xp+open office,networking dgn projector,siap kertas keje dgn bajet RM30000,tau jela tahfiz ni mmg budget tak byk so nk kan yg pling murah n decent performance,aku buat tuh straight lepas aku abis SPM,17 tahun bro,quote harge kt CompSol seremban,dpt la dlm 25k lebih,pastu upah 3 org kwn aku setelkan makmal dlm 3 ari jerk,drpd 30k budget die,1.5k msuk poket aku :125: ,so aku rase,bro tempus yg da ade kedai pc nih,patut cube luaskan service,aku yakin la bole ko buat..jgn bharap sgt tunggu customer hntar pc kt kedai utk service,cuba round2 sekitar kwsan tuh,tgk,cari pelanggan..smpai skrg pn aku still buat keje2 nih,nk tampung yuran blajar nih,mula sem baru ni pn aku da ade pusat tusyen private 10 biji pc nk kne maintenance,2 biji pc tak leh boot...aku buat keje nih tanpa lesen,tanpa kedai,hanya berbekalkan ilmu pc yg ade di dada dan 2-3 sijil penyertaan kursus repair pc yg mungkin takde nilai pn,nk yakinkn customer baru mmg takde modal,cume berharapkan returning customer jela yg dok kenal2kn dgn member2 diorang nk repair itu ini,upgrade itu ini dtg jumpe aku,takpn aku dtg umah sesi minum teh n merepair skali :lol: (selalunye mcm tuh la),cajnye pn tak mencekik,psl aku tau,kalo aku cekik lebih2,kmungkinan diorang da tak nk dtg lg da,so cari customer dan jaga customer jela buat mase nih...seriously,aku mmg ade ati nk bukak kedai pc,nk bukak cybercafe,tapi mmg sedia maklum la zaman sekarang ni,bukan kedai2 je bsaing same2 kedai,tapi jgak kne bsaing dgn individu2 yg ade kebolehan nk repair pc,mcm aku la,bro tempus jgn maraa aaa..nnti kena jual... :153: sbb skrg bukan mcm dulu,dulu,komputer nih bnde mahal,bende kompleks,skrg ni byk ilmu ttg pc nih tbuka luas,so orang pn byk yg tau psl pc n bole repair sket2,cume mase n rajin nk buat jerk...

[quote name='NazreenNazari' timestamp='1308917636' post='1070702']
aku sbnarnye malu sket nk komen kt thread nih psl aku pn buat keje2 ni tapi takde kedai n lesen,nk buktikannye pn takde :blush: tapi hati nk berkongsi suka duka..msuk aje laa..

bro tak cube try luaskan service pc kt private institution?kt tempat aku nih(seremban)ade je skola private dgn tahfiz nk maintenance pc,even aku pnah brurusan dgn sbuah tahfiz ni kt senawang,mintak aku quote harga pc utk makmal diorang 18 biji pc+ms xp+open office,networking dgn projector,siap kertas keje dgn bajet RM30000,tau jela tahfiz ni mmg budget tak byk so nk kan yg pling murah n decent performance,aku buat tuh straight lepas aku abis SPM,17 tahun bro,quote harge kt CompSol seremban,dpt la dlm 25k lebih,pastu upah 3 org kwn aku setelkan makmal dlm 3 ari jerk,drpd 30k budget die,1.5k msuk poket aku :125: ,so aku rase,bro tempus yg da ade kedai pc nih,patut cube luaskan service,[/quote]
kebanyakkan private institution semua ni dah ada orang `pegang`.utk jimatkan kos ada la diorang upah seorang budak technician skema skema utk settelkan bab2 repair pc.bila dah ada orang `pegang` mmg susah nak tembus masuk kecuali technician yang sedia ada tu buat hal.cth kerja lambat ke.gagal dikesan ke.dah repair 100 kali rosak jugak baru la dia pergi kat ko...kalau buta-buta nak bende tu pergi kat tangan ko mmmg sori la...bende2 komputer ni orang dah tahu.asal rosak je kena caj.asal kena caj mesti sekian2 harga.so orang jadik phobia.tak kira la ko sekolah ke pejabat ke apa ke.sebut komputer atau laptop orang mesti phobia.pastu isu semasa seperti minyak/elektrik.keperluan semasa sentiasa naik harga menyebabkan mereka terpikir pikir utk mencari servis yang lebih murah.pasal diorang tahu komputer servis takde apa pun.tak macam servis aircoind atau mesin basuh.2 perkara tu nampak rumit.ada spanar besar.ada gas kena isi.lori.ada kena bukak itu ini.ini komputer servis apa bende yang nak dibuat? skru driver dan broaband sebijik.?...

sekolah tahfiz tu tahu ko takde kedai.orang bila takde kedai patut caj tu normal rendah daripada kedai.tak kira la ko ada diploma ke takde diploma ke ko SPM Failed ke apa ke.dah ko takde kedai patut caj murah.diorang chooose ko bersebab bro...Projek RM 30k untung cuma RM 1.5k sahaja? kalau barang tak buat hal untung tadi tu mmg untung bersih.mmg gemmbira la.tapi kalau projector/pc/monitor bla bla bla buat hal..tolak minyak balik.tolak masa balik.tolak tenaga balik.apa sebenarnya yang untung? untung RM 1.5k tu utk apa? lepas tu pc ..jenis pc bajet.tu konfirm pc klon.pastu lagi konfirm Operating system pakai pirated.antivirus pakai...pirated/Free..agak-agak dalam tempoh 3 bulan pertama apa yang berlaku? well cam biasa keluar bsod.(unmountable boot volume)komputer autorestart.software crash.komputer keluar biru biru sekolah tu mesti call ko balik.nak claim warranty 1 year yang diberikan semasa ko supply kat dia dulu.....(ni ada tulis masa ko queto dia dulu)

maka akan berlakulah peristiwa tidak dingini(biasanya akan kedengaran melayu tipu melayu..padahal)...semua technician tahu warranti tak cover software.warranti cover hardware.tapi kebanyakkan orang malaysia ni (tak kira la tahfiz atau individu) dia dok pikir warranti ni cover SEMUA SEKALI!.padahal mereka ini semmua tidak tahu kes macam ni memerlukan masa dan tenaga kita selama satu hari disana.kita caj pun SEMATA-MATA nak cover balik masa dan tenaga kita disana.nak cover duit minyak lagi.sekarang minyak dah berapa mahal dah...ada yang jenis paham dan RETI berfikir dia akan agree dan akur.ada yang TAK RETI bahasa dia akan lawan balik (kedekut tak nak keluar duit).dia punya bising tu.....habis satu taman..mulut tu siap kutuk ko lagi..tak reti servis.penipu.bla bla bla bla caj mahal.....kalau ko `mengalah`(ko repair jugak tapi ko tak caj atas alasan kot kot ada projek besar pada masa hadapan)jangan lupa tau pc ko supply tu ada 18 bijik .yang buat hal tu baru satu bijik.baru satu hari.baru satu kes.kalau sebijik 2 lagi takde power ke.DVD tak boleh read ke (ko bagi apa CDROM?) cant boot ke....bunyi beeeepppp beeeeeep krooh krohhh grrrrrrr grrrrr ke.masak aku cakap.ulang alik ulang alik.ko ada budak budak ko pun lari.

Window XP ada 3 problem UTAMA.tak kira la ko pc baru atau lama.

1)Unmountable boot volume.pc keluar biru lepas tu auto restart.

2)press R to Repair window system 32 file is missing.

3)Window XP punya status bar biru bawah tu dia jalan jalan jalan .cam hang.tapi dia jalan.dia nak masuk tu lama sangat.orang biasa 30 saat ni 3 minit kat situ lagik.dah format pun cam tu jugak.

ingat bidang komputer ni lepas buat kira untung RM 1500 masuk poket boleh tinggal dan blah macam tu aje ke? ko baru SPM ko dah buat projek supply.aku ni dari PMR.masa aku form 3 tahun 1999 masa tu PC MMX 200MHZ aku dah pegang bende bernama komputer.masa tu tak senang cam sekarang.ada google.ada broadband.ada lowyat plaza.pc fair? dulu mana ada bende2 macam tu.nak internet pun pakai Dial Up.disebabkan excited giler dengan pc time tu SPM dan PMR aku lingkup.orang belajar buat algebra aku belajar cam mana nak lajukan window 98 (time tu window 98).Dulu masa takde internet/internet mahal giler aku tiap tiap bulan aku beli majalah pc/pc world.majalah chip aku beli aku baca aku beli aku baca.suratkhabar the star hari selasa dan khamis habis aku beli aku kumpul satu persatu.suratkhabar tu aku masih ada sampai sekarang.kuning dah pun...

aku tengah pikir nak perkenalkan acronis true image pada orang ramai.tapi yang kesian nanti koorang semua yang berniaga kat rumah atau jenis carik makan format mengformat ni la.bende tu 1 touch button semua bende siap dalama masa kurang 10 minit.kustomer boleh buat sendiri habis korang nak makan apa? salah haribulan kustomer korang semua lari pada aku.tak kira la tahfiz ke sekolah ke.

perasan tak korang jual teknologi/IT untung atas bende2 macam ni lepas tu bende-bende macam ni yang `bunuh` korang balik? Edited by Tempus

pc yg diberi tuh bukan klon,tapi desktop mimos windows xp home,mmg oem license,itu psl aku tak risau,smpai skrg,cumenye skolah tuh dah takde sape nk maintenance jerk,diorang hanya offer contract setup je,bukan maintenance,byk budak2 skola diorang je la yg maintenance skrg ni,biase lah,budget skit nk bayar maintenance mmg takdenyee...utk aku yg brumur 17 taun,1.5k tuh sudah teramat byk ler,bro pn tau,untungnye brape sgtkn service2 mcm nih,eventho pd yg ade kedai pn...

[quote]aku tengah pikir nak perkenalkan acronis true image pada orang ramai.tapi yang kesian nanti koorang semua yang berniaga kat rumah atau jenis carik makan format mengformat ni la.bende tu 1 touch button semua bende siap dalama masa kurang 10 minit.kustomer boleh buat sendiri habis korang nak makan apa? salah haribulan kustomer korang semua lari pada aku.tak kira la tahfiz ke sekolah ke.[/quote]

bukan customer takde,tapi customer tak akan dtg lagi dah kt kedai ngko,ckup skali lps ngko buat pndedahan,thats the last customer yg ko dapat,so at the end,tools yg ade available dlm market skrg nih,mmbuatkan bisness mcm ni tepu

[quote name='NazreenNazari' timestamp='1309180835' post='1070809']
bukan customer takde,tapi customer tak akan dtg lagi dah kt kedai ngko,ckup skali lps ngko buat pndedahan,thats the last customer yg ko dapat,so at the end,tools yg ade available dlm market skrg nih,mmbuatkan bisness mcm ni tepu
[/quote]
thats how the tech works.ada virus ada antivirus.dah habis virus spyware pulak.pastu keylogger.pastu phising lepas tu apa lagi? time tahun 1999 dulu (earlier MMX) takde bende2 macam ni.ada pun virus dan trojan.sekarang pun macam-macam.sampai satu tahap Virus Brontok pun boleh `tewaskan` antivirus.maka keluarlah antivirus `Premium` edition.`full edition` itu ini edition.

terpikir tak?

As salaam,

Bro Tempus & NazreenNazari...yup, kerisauan yg di'highlight' tu mmg bertempat. coz teknologi baru dicipta utk memudahkan pengguna (user friendly). Tetapi Tuhan tetap 'Maha Adil'...akan tetap ada makhluk manusia yg kecut perut bila nak buat mende2 mcm tu (i.e. takut nak restore windows etc) coz mmg bukan bidang diorang. Apa yg diorg tahu guna word excel & surfing. Ada gak yg mmg taknak buat mende2 camtu, tanak amik risiko. Esp yg 'loaded' dan suka tolong biznes org2 keliling dia.

Tak dpt dinafi mmg business akan mengecil skit (area tersebut), tapi yakinlah akan ada peluang berkembang ikut laluan2 kecil yg lain...apa yg penting keep-on exploring, mcm yg saudara2 telah buat sebelum2 ini. Respek pada kwn2 yg dah start biz sendiri, coz rata2 org kita tak berani (or belum berani lagi...) ;)

aku[quote name='toknenet' timestamp='1321413638' post='1075231']
As salaam,

Bro Tempus & NazreenNazari...yup, kerisauan yg di'highlight' tu mmg bertempat. coz teknologi baru dicipta utk memudahkan pengguna (user friendly). Tetapi Tuhan tetap 'Maha Adil'...akan tetap ada makhluk manusia yg kecut perut bila nak buat mende2 mcm tu (i.e. takut nak restore windows etc) coz mmg bukan bidang diorang. Apa yg diorg tahu guna word excel & surfing. Ada gak yg mmg taknak buat mende2 camtu, tanak amik risiko. Esp yg 'loaded' dan suka tolong biznes org2 keliling dia.

Tak dpt dinafi mmg business akan mengecil skit (area tersebut), tapi yakinlah akan ada peluang berkembang ikut laluan2 kecil yg lain...apa yg penting keep-on exploring, mcm yg saudara2 telah buat sebelum2 ini. Respek pada kwn2 yg dah start biz sendiri, coz rata2 org kita tak berani (or belum berani lagi...) ;)
[/quote]
salam bro.tu yang kat signature tu dah Berhad ke? listed company?