Jump to content
Sign in to follow this  
SleepSheep

Advanced Dip/higher Dip/higher National Dip...

Recommended Posts

kalo korang perasanla..sesape yg tgh cari keje tue...ada company yg letak kt qualification ade diploma/advanced diploma/higher diploma...aku nak tau...ape bezanya,ape kelebihannya..aku cari kt google..x banyak kolej2,ipts@ipta (aku jumpa satu jerk kt cosmopoint)yg tawarkan kursus2 nie kt malaysia...maksud aku..dlm bidang cs@it laa...kalo kt oversea plak ade higher national diploma...sape yg tau or dah penah buat? huh.gif

Advanced diploma ni adalah standard degree untuk pengajian kat Hong Kong ngan Ireland. Biasanya kalau ada kolej yang nak buat affiliate/associate dengan mana-mana Universiti, diploma tu Universiti akan awardkan kat tempat yang ko belajar.

Kalau ko nak pursue study atau nak kerja kat oversea, amik la course-course macam ni. Tapi kalau ko nak keje kat dalam negara atau dengan kerajaan Malaysia, well IPTA lah menjadi pilihan. Tapi aku tak syorkan ko ambik bidang komputer ni menggunakan sijil yang diawardkan IPTA sebabnya, recognition kurang untuk syarikat-syarikat Antarabangsa smile.gif

FYI, Aku dulu ambik NCC dan ada higher diploma.

sekian.

maksud ko advanced diploma nie standard mcm degree gakla yerk...tp kalo kt ipta..ade ke diorang tawarkan buat advanced diploma?aku xpenah dengar@lihat lagi...emm kalo aku amik advanced diploma...chance utk aku study boleh buat degree kt oversea lebih tinggila..camtu ke?hehehe..kalo ye..mesti besh..aku dah mengidam nak blajo kt oversea nih tongue.gif

puteranetwork...mase ko amik ncc dulu, ko amik kursus ape? ..buat kt m'sia ke ko pi sane?

FYI kursus utk higher diploma kt m'sia dah dihapuskan oleh kementerian pelajaran(aku ade terbacalaa...)

hehehe..thanks puteranetwork for the good info..aku dah jumpa beberape kolej yg tawarkan ncc..

maksud ko advanced diploma nie standard mcm degree gakla yerk...tp kalo kt ipta..ade ke diorang tawarkan buat advanced diploma?aku xpenah dengar@lihat lagi...emm kalo aku amik advanced diploma...chance utk aku study boleh buat degree kt oversea lebih tinggila..camtu ke?hehehe..kalo ye..mesti besh..aku dah mengidam nak blajo kt oversea nih tongue.gif

puteranetwork...mase ko amik ncc dulu, ko amik kursus ape? ..buat kt m'sia ke ko pi sane?

FYI kursus utk higher diploma kt m'sia dah dihapuskan oleh kementerian pelajaran(aku ade terbacalaa...)

hehehe..thanks puteranetwork for the good info..aku dah jumpa beberape kolej yg tawarkan ncc..

biasenye francais je yg ade Advanced Diploma smile.gif

emm..tule..camne ehh..advanced dip..emm...aku tgk silibus dia xla lain sgt..same jerk ngan subjek time wat dip.dulu...agak2 boleh buat pindah kredit x ?kalo xleh..baik aku terus buat degree kt oum..bleh pindah kredit lg...muahaha..tp tang duit plak yg takut...sape budak oum..?berape korang kene bayar satu sem.haaa....

emm..tule..camne ehh..advanced dip..emm...aku tgk silibus dia xla lain sgt..same jerk ngan subjek time wat dip.dulu...agak2 boleh buat pindah kredit x ?kalo xleh..baik aku terus buat degree kt oum..bleh pindah kredit lg...muahaha..tp tang duit plak yg takut...sape budak oum..?berape korang kene bayar satu sem.haaa....

aku bakal budak OUM intake mei nih..muahaha..degree pendahuluan dlm 500..pastu ade 3 choice ansuran..1x,2x dan 3x.. x mahal mane pun.. biggrin.gif

dari segi standard memang dia taraf degree, cara pembelajaran pun standard professional. Aku tak kata lah local punya education takde standard tapi taraf dia memang macam tu kalau kita ukur dari segi International Market.

Terpulang la kat ko, tapi kalau boleh pilih la tempat-tempat (kolej) yang agak terkenal macam Informatics, sebab kat mana ko belajar pun employer akan tengok kat dalam resume ko bila nak mintak keja nanti.

Ko kena pandai set future, nak keje yg macam mana dan position apa yang ko nak mintak, aku harap ko dah set plan dari sekarang lepas grad je ko nak jadi apa? programmer? system analyst? project manager atau? sebab kalau tak set dari sekarang, takut-takut ko pun akan menjadi salah seorang dari 80,000 penganggur di Malaysia sekarang ni.

P/S: NCC dulu aku amik Computer Studies (IDCS dan ADCS). ko boleh lanjutkan ke BSc Information Systems kat UK.

http://www.nccedu.com

NCC ni dia tak macam Computer Science, dia more tu business development, so accountting semua nanti ko akan belajar. Modelling with Mathematics pun ko ada belajar. Advantage yg aku nampak ialah ko akan ada 2 skill dalam 1 masa:

1. Business skills

2. Computer skills

Kalau sekarang ko memang dah ada basic bab-bab komputer (Troubleshooting/Programming/Networking), aku cadangkan ko amik kos ni sebab ko cuma perlu tahu nak aplikasikan skill-skill ko tu ke dalam business je.

Kalau Computer Science ni dia lebih tertumpu secara mendalam, so sesuai la yang jenis nak explore secara extreme, tapi kelemahan dia ialah dia takleh nak apply kat dalam business.

ok..skrang aku dah nampakla sket2 perbezaan@advantage yg ade kalo amik advanced dip...cuma aku nak tanya..kalo ko taula..kalo aku nak amik (iadcs)

..aku nak kene amik (idcs) dulu ke..or aku bleh terus amik (iadcs) guna diploma comp.science aku..sama standard x ngan idcs?aku bukan ape,kalo bleh nak cut time sket... smile.gif

aku tgk kt link yg ko bagi tue..kalo nak amik Bsc kene ade idcs ngan iadcs atau informatics advanced dip...informatics yg dia maksudkan nie...kolej informatics tue ke?

p/s: padanla ko jadi usahawan yerk puteranetwork...aku pom nak jd usahawan gak sebenarnye.. laugh.gif

Ko dah ader Dip. Computer Science rupanya. Cantek sangat la tu. Ko boleh pegi tanya kat mana-mana kolej yang ada tawarkan NCC. Atau pun ko tengok requirement ni:

http://www.nccedu.com/Students/whichqual4me.asp

SPM (Malaysia) or diploma level qualifications the IDCS

Aku rasa boleh kot ko ambik ADCS, ko try tanya kat diorang punya administration, bawak sekali ko punya diploma tunjuk, pastu compare syllabus yang ko dah belajar dengan syllabus NCC. Biasanya diorang akan bagi cadangan utk ko buat pilihan.

Kolej kat mana2 pun boleh, informatics tu salah satu je kolej yg tawarkan NCC kat Malaysia ni. Banyak lagi private2 kolej lain. Kalau nak bayar lebih sikit pilih la Informatics, aku rekemen sangat2. Selain dari bangsa sendiri ko boleh interact dengan bangsa-bangsa lain. Thats the most important la bagi aku dalam IT. Nak dapatkan sijil ni senang aje, yg susahnya bila dah keje nanti: boleh ke ko sesuaikan diri dengan persekitaran pejabat? Nak atau taknak, itulah hakikat dunia IT (Dia tak macam bidang-bidang lain).

Aku bukan ape Sleep, cerita berdasarkan pengalaman jer. Sesungguhnya pengalaman telah mematang diri aku. chewah~

anyway, good luck la kawan, semoga berjaya.

terima kasih banyak2 aku ucapkan pada puteranetwork sbb sudi berkongsi pengalaman dan bagi info2 yg sgt berguna kt aku biggrin.gif ...banyak persoalan dlm kepala otak aku nie dah terjawap...skrang aku lebih yakin utk membuat keputusan memilih kursus yg patut aku amik..lepas nie..mungkin aku akan cuba pi informatics utk dptkan info2 yg lebih terperinci lg...harap2 aku boleh dan berjaya smbung pelajaran aku yg dah tergendala nie, tidak main2 lg seperti yg berlaku waktu muda2 dulu(macam dah tua sangat jerk)..kehkehkeh... tongue.gif..aminn...

lagi sekali..terima kasih kawan,semoga anda juga berjaya dlm bidang yg anda ceburi...Cemerlang,Gemilang,dan Terbilang...YASSHH!!! laugh.gif

ni yang dari ape ako belajar dan pengalaman ako yang dah ambek IT, dah ambek psykologi, dah ambek bisnes, dah ambek communication design, dah masuk kolej, dah masuk uni.

foundation - year 1

diploma - year 2

advanced//higher diploma - year 3, some uni panggil tu sebagai diploma.

degree - year 4 (degree la)

year 1-4 tu tahun2 ko belajar untuk ambek degree. some degree hanya 3 tahun je, pasal takde foundation. diploma, higher dip, degree ako sume lain2. tapi foundation je ako tak penah buat, pasal foundation tu leh blaja snirik je, lagi2 dalam IT. ape tu keyboard? ape tu format fail BMP? antara yang ko akan belajar dalam foundation. but actually soalan2 camni yang ako nampak kat sedare ako yang memandai nak masuk cosmo buat diploma laugh.gif bukan foundation!

tapi ko kate tak banyak kolej tawar diploma? kolej la paling banyak tawar diploma course. pasal pendek. and senang nak carik tenaga cekgu, pasal ilmu die tak setinggi degree. ko ade degree, dah leh ajar diploma kat kolej. dahtu ade gak kolej yang bagi budak diploma ajar budak diploma lain *ehem*cosmo*ehem*

kalo IT, ako rekomen kolej APIIT. kolej kat mesia sume bodo, tapi kalo reputation APIIT paling tinggi berbanding memane ko laugh.gif lej kat mesia (walaupon tak ramai orang tau). ko tanye employer kompeni besa2, orang dari mane diorang carik, 1st skali mesti APIIT nye. tapi pade ako kolej tu bodo la, but then again sume kolej kat mesia ade kebodohan die kan laugh.gif

Edited by C-Fu

kalo IT, ako rekomen kolej APIIT. kolej kat mesia sume bodo, tapi kalo reputation APIIT paling tinggi berbanding memane ko laugh.gif lej kat mesia (walaupon tak ramai orang tau). ko tanye employer kompeni besa2, orang dari mane diorang carik, 1st skali mesti APIIT nye. tapi pade ako kolej tu bodo la, but then again sume kolej kat mesia ade kebodohan die kan laugh.gif

huuu... sedap sungguh ko judge camtu nasib baik tak terkena kat aku... tapis-tapis skit, brp ramai budak kolej lam nie, die org masuk bukan tau kolej tu bo** ke tak... dah nak dpt diploma... nak masuk IPTA dah tak dpt dah... smile.gif

ye memang bukan pilihan diorang, maybe

tapi still tak bermakna yang takde kolej kat mesia yang 100% bagus ape. ape2 bende pon mesti ade kontra die, kolej pon same je la.

LKW = duit nye kolej. ko ade duit? sure leh masuk. doesn't mean yang kolej tu tak bagus, banayk gile grad LKW yang power2 ape. sama la cam memane kolej pon.

and also tu pendapat ako. kalo ko ade pendapat lain then, erm, ako tak kisah?