Jump to content
Sign in to follow this  
Jedi

Mansuh Kos Pentadbiran Ptptn.

Recommended Posts

[size="7"]:salam: [/size]

Terkini ~ [size="7"][b]348[/b][/size].

[img]http://img1.imagehousing.com/66/0363ebf1441ab84f4fcdfe944b53daf8.jpg[/img]

[url="http://www.petitiononline.com/ptptipu/"]http://www.petitiononline.com[/url]

[url="http://www.facebook.com/home.php?sk=lf#!/pages/PTPTN/155473839620"]http://www.facebook.com/[/url] Edited by Jedi

wah hebat nih... hihihihi.. kalau mansuh kos pentadbiran tuh.. sebulan bayar RM100 nampak gak arr luak hutang tuh... nih setiap bulan bayar RM100.. utang cam bertambah2 jer.. bila nak abis..

mmg ar tak luak kos pentadbiran je dah rm50 :unsure:

[quote name='mon678' timestamp='1299049990' post='1063747']
mmg ar tak luak kos pentadbiran je dah rm50 :unsure:
[/quote]

yer memang arr... bayor RM100 sebulan.. utang tolak RM50 jer... bila tahun ler nak abis utang aku pun tak tau... hampeh...

Aku baru bayar RM1,100.

RM1,100 tu baru [b]KOS PENTADBIRAN[/b] sahaja.

Belum tolak hutang sebenar.

Bila la nak habis camni. Edited by Jedi

[quote name='Jedi' timestamp='1299054562' post='1063755']
Aku baru bayar RM1,100.

RM1,100 tu baru [b]KOS PENTADBIRAN[/b] sahaja.

Belum tolak hutang sebenar.

Bila la nak habis camni.
[/quote]

memang tak akan abis ler.. stop jer sbulan nak amik nyawa.. utang tambah balik... kata bayor RM50 sebulan pun takper asal bayor tapi kalau bayor Rm50 sebulan utang tak luak skit pun.. mende arr....

aku lg best drpd rm15000
aku keje selama dua tahun aku byr rm1100 lebih
pastu smbung blaja...skrg dah dua thn penyata ptptn dtg skrg utang aku jd rm15400
huhu sbb kos pentadbiran tu ar huhu

[quote name='mon678' timestamp='1299076929' post='1063787']
aku lg best drpd rm15000
aku keje selama dua tahun aku byr rm1100 lebih
pastu smbung blaja...skrg dah dua thn penyata ptptn dtg skrg utang aku jd rm15400
huhu sbb kos pentadbiran tu ar huhu
[/quote]

wah aku kos tadbir jer dah 3K lebih... hampeh.. aku dah stop bayar sekarang.. macam tak luak pun aku dok bayor.. buat mende aku bayor.. tension aku,...

@mon678, tu la pasal.
Cam ah long lak PTPTN nie.

@akuccputsedut, Wah...dah 3K++?

Aku pinjam total 12000.

Skang dah 13600; 1600 kos pentadbiran.

Baru bayar 1100, masih baki 12500.

Kalau petition ni berjaya;

1. Kos pentadbiran dihapuskan.
2. Bayaran yang pernah kita buat ditolak terus dari jumlah pinjaman.

12000 - 1100 = 10900 Edited by Jedi

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1299116884' post='1063815']
wah aku kos tadbir jer dah 3K lebih... hampeh.. aku dah stop bayar sekarang.. macam tak luak pun aku dok bayor.. buat mende aku bayor.. tension aku,...
[/quote]
jgn stop nnti jumlah blik asl serupa cam tak byr n lebih dri tu...huhu

[quote name='mon678' timestamp='1299158932' post='1063872']
jgn stop nnti jumlah blik asl serupa cam tak byr n lebih dri tu...huhu
[/quote]

bayor pun tak luak2 pun.. pelik aku..

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1299169593' post='1063892']
bayor pun tak luak2 pun.. pelik aku..
[/quote]
bayar banyak sket baru luak la gamaknya heh~

aku nasib sempat merasa ptptn ni 2 sem je.. lepas tu aku rasa boleh saving, terus terminated. jam tu takde interest sebab terminated awal dari kontrak haha.. selamat.

kos pentadbiran tu terlalu tinggi macam sengaja nak ambil kesempatan atas nama kos pentadbiran..

ataupun duit ptptn dah abis, so kena topup dengan kos pentadbiran tu :P

Aku tak reti PTPTN ni semua.pasal aku takde amik bende ni.aku pun belajar tak habis...kesian aku tengok korang semua.belaajr tinggi-tinggi.bergulung2 ijazah.rupanya ada `hutang` mana student semua nak carik gaji tinggi-tinggi kalau dah PTPTN `tekan dari awal`?

bende ni korang kena buat ramai-ramai.lagi ramai lagi bagus.diorang ada untung kat kos pentadbiran tu.bila dah ramai-ramai menjerit tak nak bayar.kerajaan rugi la.tapi kena make sure yang tak membayar lagi ramai yang membayar.jadi bila kira-kira balik kerajaan `rugi` tak ikut cakap korang pasal `share` korang agak besar.cth yang membayar ialah 40% baki lagi ialah korang 60%.kalau kerajaan caj pentabiran apa pun RM 100 dah 60% tak membayar apa yang kerajaan dapat?

kalau kerajaan paksa jugak nanti jadik macam kat MESIR nanti.merusuh ramai-ramai.60% ramai tu.kalau semua sekepala...habislah kerajaan.

x payah mansuh pn xpe...dh tanggungjwab kita untuk membayarnya..sape suh pinjam..s0,bayar je la..hihihi :3:

aku pun same,dah 2 tahun byr...baru seribu lbh je ditolak.yg ujrah tu ape cite ye...bila ptptn nak laksanakan,dah isi dah hantar semua...senyap je sampai sekarang.

kos pentadbiran tu, nak tukar dari riba yang haram, kepada sesuatu yang halal dan boleh.

tapi melampau sangat, banyak. agak2 lah nak cas kos pentadbiran pun

[color="#0000FF"][b]Negara Islam PATUTNYA takde riba2 nie.
Malaysia negara Islam kan?
Islam agama rasmi kan?

Atau hanya di KERONKONG sahaja ^^

PS: Kalau kos pentadbiran 10% SETAHUN ok la. Ini...SEBULAN 10%. Sakittt!!![/b][/color] Edited by Jedi

[quote name='Jedi' timestamp='1305119809' post='1068313']
[color="#0000FF"][b]Negara Islam PATUTNYA takde riba2 nie.
Malaysia negara Islam kan?
Islam agama rasmi kan?

Atau hanya di KERONKONG sahaja ^^

PS: Kalau kos pentadbiran 10% SETAHUN ok la. Ini...SEBULAN 10%. Sakittt!!![/b][/color]
[/quote]
ubah nama jadi kos pentadbiran maka dia bukan lagi riba. walaupun bentuknya sama macam riba, percent dan lain2.

macam contoh perniagaan lain yang diharamkan tapi ubah nama jual beli jadi boleh. seperti jual taik (baja) adalah haram kerana menjual najis dilang dalam Islam. tetapi apabila najis tu dicampur sesuatu, diproses dengan sesuatu cara dan sekarang namanya BAJA POKOK, dan kita jual baja pokok tu, boleh.

macam bank Islam, orang kritik, kata takdak riba tapi lagi mahal bayar balik berbanding bank konvensional. jawapannya, Bank Islam guna fix rate untuk kos pentadbiran, bukan rate ikut jumlah baki bulanan atau tahunan. lewat bayar pun jumlahnya banyak tu, bayar awal pun banyak tu. cuma mungkin ada bank buat denda sekian2 jumlah kalau lewat, itu denda, bukan bayaran wajib disebabkan pinjaman tu

.

walaupun takrif riba depa dah bebas dengan gunakan istilah kos pentadbiran, namun ianya terlalu menekan, dengan rate yang tinggi dan pada setiap bulan pula!

Betul3... Yew kew 10% sebulan? macam tak caye jew.... Aku teliti balik kos pengurusan perjanjian bayaran balik aku baru 1% setahun....

[quote name='Panglima Lading' timestamp='1339857998' post='1082818'] Betul3... Yew kew 10% sebulan? macam tak caye jew.... Aku teliti balik kos pengurusan perjanjian bayaran balik aku baru 1% setahun.... [/quote]

agreement tulis pe 1 pung takleh percaya.. kira yang hang dok bayar bulan2 tuh..