Jump to content
nakal

Mobo Jenama Apa Yang Paling Tahan Lama

Recommended Posts

mobo cepat rosak sebab cara guna tak btol dengan perangai "takpe" korang tuh,pasang PSU plug kt extension takde safety fuse kadang2 smpai 1 casing tuh berkaren gak,korang kate takpe psu mahal,jnji hidup pc aku boleh guna sudah,time nk tukar/upgrade hardware main cabut2 ikut suka,pc je off,psu tak nk off,plug xnk cabut,xnk discharge PSU,cap kt mobo still ade cas korang da cabut,dah terer katenye,byk kali upgrade tak rosak pn mobo <_< ,environment korang letak pc tuh pn 1 msalah gak,berhabuk,panas,humidity rate mcm2 lagi la...

dulu,alat elektronik nih letaknye dlm kwnsan tersorok sbb electronik nih bnde "manje" and sensitif,end user tak leh sentuh pn,kalo rosak hntar kt technician,tapi skrg nih,motherboard kmputer nih aku rase satu2nya alat elekronik yg da mcm strip dancer dah,siap bukak,bleh nmpak,belampu2,siap main sentuh2 dgn tangan lagik :lol: n sekali lagik,takpe,stylo katenye..tak heran la ade lagik mobo zaman tok kaduk still idup bbanding dengan yg baru cepat rosak nih

kebanyakan mobo yang aku pakai sumenyerr aku gune untuk menorent 24jam selain dari tengok movie dan main game, ade mase tuh sampai 4 bulan tak penah off pc, tu pun sebab pc dah berabuk teruk, di bawah aku listkan nama2 mobo yang aku penah pakai dan nak share pengalaman dengan korang sume.

1. ASUS P5LD2(P945chipset)-mobo paling lasak penak saya pakai manage pakai sampai 3 tahun dan tak penah rosak skalipun...mobo nih dah banyak kali dah menoren sampai 5 bulan straight sampai habuk dah tebal sangat dah..tuka mobo baru sebab nak upgrade cpu

2.Gaygaybyte P965 Ultra-mobo nih tak sampai 3 bulan pakai dah problem kat port untuk supply power kipas ke cpu, claim waranty dan ambik mase hampir 7 bulan baru dapat dari RMA, tu pun aku pi gegar distro derang (SCS klu tak silap) baru bleh dapat.

3.Foxconn Mars(P35chipset)-mobo nih aku pakai mase mobo atas tengah dalam warranty, pakai atas sebab nombor satu diatas, memang mendukacitakan lepas setahun 3 bulan pakai tetiba jee mobo kondem, screen gelap tapi power ade...macam biasa anto warranty

4.JW-P45D2-ULTRA(P45chipset)-mobo ni pun mengalami masalah yang sama lepas hampir dekat 2 tahun pun kondem macam nombor 3 di atas, anto RMA dan amik mase 3 bulan baru dapat(tu pun kena gegar gak kat seller die)

5.MSI G31TM-P35(P31chipset)-skunk aku pakai mobo ni usia dah setahun lebih dah dan masih dalam keadaan yang baik, since aku dah serik dah beli mobo yang mahal tapi tak tahan gak...biorpun abuk dah setambun dah tapi masih dalam keadaan yang baik..

So conclusion nyerr better korang beli mobo dimana warranty senang nak claim...aku dapat tahu ASUS klu grafik card paling leceh nak claim warranty tapi tak tahu plak mobo pun camtuh ke...

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1301562032' post='1066025']
Jika anda budget rm300 kebawah pilihan yang ok MSI,Gigabyte,Asus tapi beli yang medium line rm200 keatas (grade electronics parts) .yang lain tu ECS ke Intel ke Biostar ,asrock ke atau lain-2 brand budget rm160 kebawah (selalu akan rosak dalam masa 2 tahun pakai).
[/quote]

Kalu rm300 keatas brand ape oki, adakah same cam brand rm300 ke bawah seperti dinyatakan,

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1303636456' post='1067365']
Kalu rm300 keatas brand ape oki, adakah same cam brand rm300 ke bawah seperti dinyatakan,
[/quote]
Kalau Yang rm300 keatas, aku tak ada pengalaman pakai (aku pakai yang harga dalam range rm300 je),biasa kalau yang rm300 keatas ni brand yang famous Asus,Gigabyte,Msi.Biasa yang pakai motherbord harga rm400 keatas ni orang yang nak performance (games,design,3D).Kalau setakat buat kerja guna MS office pakai yang rm300 dah ok dah.Dan maintenance Motherboard kena jaga la macam kawan kita kat atas cakap.Tapi nasihat aku lagi kalau nak beli motherboard baru ganti motherboard lama yang dah rosak korang google dulu model tu.Mana tau ada defect atau problem dan kalau boleh pakai motherboard yang support latest teknologi macam zaman sekarang ada motherboard pakai ram DDR2 lagi kalau boleh cari yang boleh support DDR3(kalau dulu ada motherboard dia boleh support DDR1 dengan DDR2 ada 4 slot).Sebab bila DDR2 dah obselete korang nak upgrade susah dan harga pun mahal. Edited by hafizamrepair

[quote name='Maysarah' timestamp='1300943306' post='1065570']
maknenyer klu AMD letak kt mobo selain asus leh lebih sejuk la ye ? :121: :121: :121:
amd letak mane2 pon panas gak,sebab 2 mmg kekurangan die.. tp, klu pandai jage, x de masalah..

pandangan aku, sume mobo klu pandai jage, pandai gune ,insyallah tahan lame... untuk memastikan mobo lebih tahan lame, byak faktor yg mesti di titik berat kan,
bukan semata pada j[b]ename[/b] mobo tersebut
antare nyer,care penggunan,penjagaan,pengudaraan,psu juge memainkan peranan, dan laen2 yg aku x tau.... sape2 yg lebih arif boleh share di sini :blush:
[/quote]
aku katakn diatas pngalaman yg aku dh lalui....apa ke bnda tu....aku bli mobo jnama asus,pkai pula amd athlon 64,mobo tk smpai setahun dh kondem...bila bwa pegi repair mmg sah amd tu pnyebab mobo rosak....aku tk akn buang msa mncarut dkt sini klu bnda yg aku kata tu betul...dkt cc aku smua pc guna mobo msi dn gigabyte....cuma 1 ja pc aku try guna mobo asus..mmg mobo asus tk tahan lama bila guna amd...mobo MSI&Gigabyte ssuai guna AMD...asus ssuai guna Intel...apa2 pn smua tu brgntung dgn kipas cpu...kna slalu tngok sma ada kipas brpusing atau tak... Edited by Nurfatiha

Salam
Saye punya Dell E521 pun dah kaput.
[url="http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/89387-mobo-kaput-apa-nak-buat/"]Dsini[/url]
Cari2 dalam web .....tak tau pula apa nak pakai dan juga nak pilih. Sbb tu minta tolong ckit
Mmg berpunca dari PSU....dua2 kaput, PSU dan mobo. Nasib leeee dah le minyak pun mahal Desktop pula buat hal

cepat rosak atau tak ni tak sangat bergantung pada brand mobo.
tp bergantung pada revision/version satu2 mobo, dan faktor lain yg byk mempengaruhi adalah cara & gaya penggunaan.

ada org guna pc dlm environment ber'aircond', ada yg tak, rmh pun panas
ada org guna pc dlm rmh kurang habuk, ada yg pc sentiasa kitar semula habuk
ada org guna pc dgn cermat, ada yg tidak
ada org guna utk kerja2 office application + surfing, ada yg guna aplikasi berat spt gaming/rendering/etc
ada org guna kejap2, on/off, ada yg guna tempoh masa lama, ada yg tak off langsung

so semua tu ada kesan pada jangka hayat mobo.

selain tu tentang revision/version, ada mobo dari brand yang sama tp tak semua versi keluarannya tahan lama, ada yg byk masalah, ada yg sangat2 tahan.

contoh, kat lab aku berada sekarang, ada dlm 18pc dgn mobo ESC, harga mobo tu dlm tahun 2006 lbh kurang rm130-150.
5 darinya dah "rosak" / 3 rosak mobo "kong", 1 rosak sbb psu overload, 1 rosak sebab keganasan berlaku, port vga patah
13 darinya masih beroperasi.
umur semua pc ni 4 tahun, habis 2011 ni genap 5 tahun.
corak penggunaan - office + surfing, guna hari2 9am - 10pm kecuali hari cuti, condition bilik dgn aircond

contoh yg selari dgn contoh di atas adalah mobo asus p5 harga sama dgn esc di atas, beli pun minggu sama
tp penggunaan yg berat, surfing/buat lite video editing/rendering/tak off langsung, kadang2 on aircond/kadang pakai kipas je
lps setahun setengah lbh kurang, dah rosak.

byk lg contoh brand2 lain, tiap2 brand tu ada kelebihan/kelemahan.
paling mudah tgk review utk "versi" mana2 brand sblm kita beli, tp kalau versi yg latest, mmg susah nak cari review, melainkan kita beli/pakai/test dan andai ada masalah@mmg terbukti bagus, kita yg membuat review.

TAPI, tiap org mesti ada satu2 brand yg disukai, mcm aku secara personal suka Gigabyte utk mobo. Namun sukanya aku pada gigabyte tidak sehingga ignore brand lain, menidakkan keupayaan mereka, ada duit lebih teringin cuba nak try, ada kawan guna tgk n merasa jgk test. Sbb aku tau brand aku suka ni still ada kelemahan, yg mana adakala kelemahan itu ditampung oleh kelebihan pada brand lain.

kesimpulannya, kalau ada pc, nak tgk ianya bertahan lama, rajin2 "maintenance" yg simple seperti clear habuk dalam casing, pastikan pc tu diletakkan di tempat sesuai, tak terdedah pada panas, habuk, etc. Pastikan pengudaraan yg baik dalam casing, kadang2 casing fan dh ada, cukup blow-in/out, tp pc tak diletakkan dgn betul, block pengudaraan fan sama ada utk blow-in @ out, kipas patut sedut angin segar, tp sedut angin habuk, angin panas, etc.

kalau dijaga dgn baik, mobo brand apapun, yg paling murah pun InsyaAllah tahan 3-5 tahun.

[i]-sekadar pendapat peribadi :)[/i] Edited by sawi