Jump to content
nakal

Mobo Jenama Apa Yang Paling Tahan Lama

Recommended Posts

selamat malam semua

kawe nak tanya pendapat kawan2 tentang mobo yang tahan lasak dan tahan lama. ada penah tanya penjual kat lowyat mereka kata GIGABYTE the best dan tahan lama. kawe pun rasa ada betulnya. pc anak kawe dah 3 tahun guna beli pun dah 2nd masih ok lagi mobonya.kalau asus kawe dah guna beli 300++ juga guna tak sampai 2 tahun dah arwah. daripada pendapat kawan2 bolehlah dibuat keputuse mobo mana yang bui nilai pada wang kalau nak beli mobo lain pada masa akan datang.

Assalamualaikum. Padaku pasal mabo tahan lama ni susah sikit nak cakap. Beli yang mahal sikit pun kadang2 ada masalah jugak. Umur mobo ni macam umur manusia jugak. Muda tak semestinya akan hidup lebih lama dari yang tua. Tu pendapat ku la. Mungkin kawan2 yang lain ada pendapat berdasarkan pengalaman. Boleh jugak dijadikan sebagai panduan. ^_^

betul kata2 m3ntary tu.
Bagi aku semua jenama sekarang yang ada dipasaran sudah bagus dan berkualiti yang menjadi suatu barang tu tak tahan lama banyak sebabnya.
Cara guna pc selalu pakai atau tak.Suhu komponen dalaman yang tinggi sebab airflow dalam tak abgus.kompenen dari kilang mungkin masa dibuat tak berapa elok.Pengedalian barang tu dari kilang sampai pengguna macam mana.Bekalan elektrik ke pc tak stabil atau power supply pc ke kompenon dalaman tak stabil.Juga nasib la mungkin dapat tak berapa elok tak elok la jadinya.
Ini antara sebabnya ketahanan suatu mobo tu tahan lama atau tak.

selagi x de prob dengan PSU, selagi tu mobo boleh hidup..
selalunya mobo prob berpunca dari PSU tu sendiri

defects utk mobo amat sedikit
mobo banyak RMA sbb PSU, bukan factory defects :)

Kalau mobo nak tahan lama beli yang ade cop " Military Grade " dan dikatakan tahan sampai 12 tahun pasang sepanjang masa. Mobo untuk perang punya haha.

nasib pun main peranan gak..

kalo ko pakai hari nie
sok kene petir, da kene beli baru haha

setakat nie mobo aku yang paling cepat mati msi c45
pasal psu wat hal...

[quote name='diamondclow' timestamp='1298728998' post='1063324']
selagi x de prob dengan PSU, selagi tu mobo boleh hidup..
selalunya mobo prob berpunca dari PSU tu sendiri

defects utk mobo amat sedikit
mobo banyak RMA sbb PSU, bukan factory defects :)
[/quote]
yg ni btul jd rajin2 kn la diri beli true power psu

true power PSU pun beli sbb rasa sayang dengan mobo dan hardware2 yg lain
alhamdulillah, so far x de hardware aku yg rosak :D

cume HDD je makin bertambah smpi x de slot lagi nak letak :P

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1300606380' post='1065228']
Mobo ecs brape taun ley tahan ade sesape ley share....
[/quote]

boleh tahan lama jika dijaga dengan baik.3-5 tahun leh tahan.

aku rase sabertooth p67
waranti 5 tahun... :125:

[url="http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=ZYgjt71bzlh62Zk9"]sabertooth p67[/url]

[url="http://www.overclockers.com/forums/showthread.php?p=6806544#post6806544"]Thermal Armor on the firing range[/url]

Ini dgn pnglaman yg sya ada wlau pn tk bnyaklh pasal mobo ni....mobo yg tahan lasak yg pernah sya guna adalah MSI am2 ... tpi ramai gak yg kata mobo jenis GIGABYTE pn tak kurang juga hebatnya....klu ASUS mmg tk tahan apa tah lgi klu guna Processor AMD..AMD cepat panas klu letak kt mobo ASUS....

[quote name='Nurfatiha' timestamp='1300922275' post='1065542']
Ini dgn pnglaman yg sya ada wlau pn tk bnyaklh pasal mobo ni....mobo yg tahan lasak yg pernah sya guna adalah MSI am2 ... tpi ramai gak yg kata mobo jenis GIGABYTE pn tak kurang juga hebatnya....[b]klu ASUS mmg tk tahan apa tah lgi klu guna Processor AMD..AMD cepat panas klu letak kt mobo ASUS....[/b]
[/quote]

maknenyer klu AMD letak kt mobo selain asus leh lebih sejuk la ye ? :121: :121: :121:
amd letak mane2 pon panas gak,sebab 2 mmg kekurangan die.. tp, klu pandai jage, x de masalah..

pandangan aku, sume mobo klu pandai jage, pandai gune ,insyallah tahan lame... untuk memastikan mobo lebih tahan lame, byak faktor yg mesti di titik berat kan,
bukan semata pada j[b]ename[/b] mobo tersebut
antare nyer,care penggunan,penjagaan,pengudaraan,psu juge memainkan peranan, dan laen2 yg aku x tau.... sape2 yg lebih arif boleh share di sini :blush:

mobo MSI orang kata kurang best...Gigabyte yang best...skang sy guna MSI murah jer rm150 dekat 1 tahun guna takde masalah....suhu cpu pun tak tinggi sangat sekitar 38 darjah jer...kalau game pun naik 60 jer.....harp leh tahan lama....mobo soket am2 dah tak banyak pilihan skang...

[quote name='Nurfatiha' timestamp='1300922275' post='1065542']
klu ASUS mmg tk tahan apa tah lgi klu guna Processor AMD..AMD cepat panas klu letak kt mobo ASUS....
[/quote]
yeke?mana ko tau nih?..mana dpt info?

[quote name='Maysarah' timestamp='1300943306' post='1065570']
maknenyer klu AMD letak kt mobo selain asus leh lebih sejuk la ye ? :121: :121: :121:
amd letak mane2 pon panas gak,sebab 2 mmg kekurangan die.. tp, klu pandai jage, x de masalah..

pandangan aku, sume mobo klu pandai jage, pandai gune ,insyallah tahan lame... untuk memastikan mobo lebih tahan lame, byak faktor yg mesti di titik berat kan,
bukan semata pada j[b]ename[/b] mobo tersebut
antare nyer,care penggunan,penjagaan,pengudaraan,psu juge memainkan peranan, dan laen2 yg aku x tau.... sape2 yg lebih arif boleh share di sini :blush:
[/quote]
amd panas zaman bile punya cite..intel n amd same je akan panas processor kalo hsf tak dijaga dgn baik.
pandangan ko tu aku sokong.

[quote name='nakal' timestamp='1301218078' post='1065751']
mobo MSI orang kata kurang best...Gigabyte yang best...skang sy guna MSI murah jer rm150 dekat 1 tahun guna takde masalah....suhu cpu pun tak tinggi sangat sekitar 38 darjah jer...kalau game pun naik 60 jer.....harp leh tahan lama....mobo soket am2 dah tak banyak pilihan skang...
[/quote]
msi ok bro..aku dah guna 3 jenis mobo msi..sumenya masih berjalan dgn lancar..aku pasangkan pc member aku pun pki mobo msi dah 2 tahun masih ok dan stabil.

[quote name='Maysarah' timestamp='1301230062' post='1065757']
sory ar bro, klu slah, sebab mmg x ikut perkembangan amd, tau pon mase zaman am2 dlu... hehehe...
[/quote]
lain kali sebelum membuat kenyataan kaji dahulu.bagi info yang yang betul.
skang amd tak panas lagi dah sejak amd kuarkan athlon64.

[quote name='muhian' timestamp='1301232197' post='1065760']
lain kali sebelum membuat kenyataan kaji dahulu.bagi info yang yang betul.
skang amd tak panas lagi dah sejak amd kuarkan athlon64.
[/quote]
baek tuan guru.

aku gune amd 555

pakai stock cooler jer
average 4xc jer

full load pun tak sampai 60c

berdasarkan pengalaman aku la..

Biostar antara mobo yg terbaik penah aku guna,dah 3thn lebih still ok..
even mobo Asus AM3 aku pon agak prob skang ni baru pkai 1thn 3bln.. dah 3 kali aku try mobo asus still rasa tak puas hati :unsure:

[quote name='nakal' timestamp='1298720550' post='1063293']
selamat malam semua

kawe nak tanya pendapat kawan2 tentang mobo yang tahan lasak dan tahan lama. ada penah tanya penjual kat lowyat mereka kata GIGABYTE the best dan tahan lama. kawe pun rasa ada betulnya. pc anak kawe dah 3 tahun guna beli pun dah 2nd masih ok lagi mobonya.kalau asus kawe dah guna beli 300++ juga guna tak sampai 2 tahun dah arwah. daripada pendapat kawan2 bolehlah dibuat keputuse mobo mana yang bui nilai pada wang kalau nak beli mobo lain pada masa akan datang.
[/quote]
Salam nakal.Sebelum saya suggest Brand mobo yang anda cari seperti diatas saya nak tau budget anda untuk motherboard dan spesification CPU dan jenis ram serta IO hardware yang anda pakai sata atau IDE.Saya ada 1 Brand untuk suggest agak tahan lama , nama Brand ni DFI.Try google brand ni.MSI brand yang bagus dan value untuk duit yang anda belanja untuk beli.Tapi ketahanan mungkin kurang sikit untuk 2 tahun keatas.Jika anda budget rm300 kebawah pilihan yang ok MSI,Gigabyte,Asus tapi beli yang medium line rm200 keatas (grade electronics parts) .yang lain tu ECS ke Intel ke Biostar ,asrock ke atau lain-2 brand budget rm160 kebawah (selalu akan rosak dalam masa 2 tahun pakai).Dan paling penting kena buat maintanance untuk cuci habuk dan tukar thermale paste baru.