Jump to content
RajaBesut

Facebook Mesin Dosa!

Recommended Posts

[b]Facebook(FB)[/b] merupakan laman sosial yang paling terkenal&digemari pada abad ni...Setiap

orang tidak sah klu tidak mmpunyai FB..Mmg x dinafikan FB boleh mmbwa kebaikan kepada kita

sperti dpt mncari knalan lama,mncari kwan baru dan sbgainya.Namun,jika kita lihat scara

mendalam keburukan mnggunakan FB lbih bnyak drpd kebaikannya..Buktinya,sdah brapa bnyak

institusi kkluargaan musnah dek kerana FB,bgitu jga dgan kes2 sperti

fitnah,jnayah&prlakuan jhat laen yg mnggunakn FB sbagai medium..Jadi tidak hairanlah jika

FB digelar sbagai [i][b]Dajjal[/b] [b]Moden[/b][/i].Jika dipandg dri sdut agama,ternyata FB

dilihat sbgai ssuatu yg mmpu melalaikn serta mnggugat maruah umat islam tnpa dduga.Mna

tidaknya tnpa kita sdari kdg2 kita sbnarnya telah mngundang dosa dgan apa yg kita buat

melalui FB sperti mletakkan gmbar yg tidak mnutup aurat dgn smpurna,mnupload ssuatu yg

tidak spatutnya&bnyak lg..

Lihatlah video ini untuk pedoman&mnyedarkan kita brsama: :unsure:

http://www.youtube.com/watch?v=__wl4sT-RGA

semuanya terletak pada individu tersebut... kalau hanyut mmg habis lah...

facebook nih pon dah mcm dadah dah... ada sesetengahnya kalau 1 hari tak bukak tak leh duduk diam...

malah yg extreem setiap minit facebook dia berupdate... bukan penting pon kekadang...

malah dah beberapa kes dah trnd nak carik perhatian melalui bende nih... tapi kecewa sampai bunuh diri...

tapi semua nih bermusim... mcm dulu friendster... wujud fagbook... semua tukar arah... tgk ler nanti kalau ada bende yg baru muncul nanti...

tweeter masih tak popular lagi kot kat sini... kalau kat luar negara sana siap sampai pi mandi pon on tweeter takut tertinggal punya pasal...

Gua akui r..gua pn lalok jgak apabila lyan fb nie..aurat wnita trdedah sna sni,mmudahkan

llaki tg0k brang baek wo0o...hehe.Psanan kpd smua wnita simpnlah brang baek anda untuk suami

anda yg sah,jganlah bagi 0rg yg tidak sepatutnya melihatnya..klu dh ltak dlam fb 2,pndai2lh

k0rg delete..jgalah keh0rmatan k0rang..kuang3! :3:

pisau, malahan diri kita sendiri pun kalau salah guna pun jadi mesin dosa, jadi kalau boleh sesama kita menjaga diri kita dan manusia2 disekeliling kita yang rapat. karang sound orang tak kenal kena maki@kejar parang lak walaupun kita tegur untuk kebaikan. sekian...

letak pada diri sendiri...kalau ko mencari awek2 yang hot2 memanglah,tapi setakat ni aku takde la sampai mencari2 pompuan2 yang hot2,sekadar fb dengan member2 borak2,tanya khabar,buat lawak.itu sahaja...lainlah yang sebarkan fitnah2,maki memaki,bergaduh dlm fb,itu semua bangang namanye...hahaha!!!

saya ni bukannya orang yang tak tahu agama tapi
hadis nabi ada mengatakan

segala perbuatan mestilah didahulukan niat

fain lam tastahi fasnak ma shi'ta

Ku rasa pendapatku sama jugak macam korang semua. Semuanya bergantung pada diri kita sendiri, kalau benda yang betul disalah guna memang jadi macam FB ni la. Jadi guna la sebaik mungkin dengan segala kemudahan yang ada. ^_^

pendapat aku skang nih yg jd mslh bila org [b]suka sgt update status masalah perasaan dorg di fesbuk[/b].. Seolah2 nk bercerita kat sume org dia ada mslh ngn org ni..mcm ni...mcm ni...
kalo stakat mslh keje byk ke ape tanpa melibatkan org lain takpela... Tp kalo sebaliknye, cmne pulak?
pastu bila ada yg komen bertanya psl mslh tu, dia akan cerita lagi dan lagi...

Cthnye, bila si isteri bgaduh ngn si suami, pastu dia pegi update status tuh kat fesbuk.. makanya akn ramailah kwn2 si isteri ni bertanya mcm2...konon cm concern, padahal nk nyibuk hal umah tgga org. then x panas ke ati si suami kalo dia terbaca kat fesbuk apa yg isteri dia update tuh. Seolah2 gi bercerita kat org luar ttg mslh umah tangga dorg. Hal yg sepatutnya setel tetiba lagi jadi rumit gara2 tindakan kurang cerdik si isteri.

Kebanyakkan friends aku di facebook suka sgt buat tindakan mcm ni. Termasok diri aku gak..kdg2..hehhehee

So nasihat aku, kurang2 kan la bersikap mcm ni. Jangan jadikan fesbuk sebagai medium untuk anda melepaskan perasaan.
Pasni agak2 kalo ada mslh, rilek je dlu... Biar tenang, baru cari jalan setel. Kalo rs tak bole, nak kena luahkan jugak...cari org2 yg paling dekat n bole dipercayai...cam mak kita sendiri.

errmmm pasal update status nih... hahahahahha.. boleh jadi jugak ler penyebab masalah... tapi bagi aku.. kadang2 apa yang aku update tuh bukan betui pun.. propa jer lebih... kadang2 saja nak lepas geram ke orang lain.. macam2 peel laa.. kalau ada yang tanya layan kan aje.. cam drama TB... hahahhahaha... mengong ler..

tapi aku setuju sangat bab pasal gambar tuh jadi mesin dosa...lagi mengong kalau bf or para suami or duda2 letak gambar gf,isteri2 diaorang atau janda2 diaorang yang tak menutup aurat lagi seksi.. yang seksi2 tuh simpan jer arr sorang2 tgk takyah arr nak publish... bukan dapat duit pung...

bagi pendapat aku ..memang dah nyata internet adalah dunia tanpa sempadan , dunia internet adalah dunia maya yang tidak dapat dikawal ..
didalam al quran , ada menyatakan dengan jelas bahawa [b]kebenaran sudah dinyatakan dengan jelas[/b] dan dalam hadis lain ada meriwayat bahawa [b]dalam diri seseorang itu ada seketul daging,kalau daging itu baik maka baiklah seleuruh anggotanya dan kalau daging itu buruk maka buruklah seluruhnya anggotanya,ketahui lah daging itu adalah hati[/b]

jadi kesimpulannya disini ..perbezaannya ialah hendak berubah atau tak ..tu je ..dan setiap orang dikurniakan akal untuk membezakan baik dan buruk , dan tiada sesiapa yang dapat merubah keadaan sikap seseorang melainkan diri sendiri je lah yang mahu berubah atau tak...

aku harap korang faham maksud aku disini .. Edited by keypo

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1297224223' post='1061464']
errmmm pasal update status nih... hahahahahha.. boleh jadi jugak ler penyebab masalah... tapi bagi aku.. kadang2 apa yang aku update tuh bukan betui pun.. propa jer lebih... kadang2 saja nak lepas geram ke orang lain.. macam2 peel laa.. kalau ada yang tanya layan kan aje.. cam drama TB... hahahhahaha... mengong ler..

tapi aku setuju sangat bab pasal gambar tuh jadi mesin dosa...[b]lagi mengong kalau bf or para suami or duda2 letak gambar gf,isteri2 diaorang atau janda2 diaorang yang tak menutup aurat lagi seksi.. yang seksi2 tuh simpan jer arr sorang2 tgk takyah arr nak publish... bukan dapat duit pung...[/b]
[/quote]

aku rs kan cpot, org2 yg mcm nih, dia rs bangga kot sbb dpt gf / bini yang lawa2..(sama la jugak ngn tuan bdn sendiri yg perasan cantik sgt)nakkan pujian dr kwn2 tuh yg syok sgt pi publish kt fb tuh....
skali org mandrem dia punya gf / bini tuh baru dia tau langit tinggi ke rendah..hahahhaa

Pendapat sy, FB ni ada baik & buruknya. Yg. baik dpt. erat silaturrahim sesama kita. Boleh mencari rakan2 lama, bersembang secara maya & mcm2 lagi. Yg. buruknya pun byk (mcm rakan2 kata tadi). Bg. sy, klu kita tak bergerak mengikut era teknologi kita akan ketinggalan. Jadi semuanya bergantung pd. diri masing2. Klu rasa gambar tu mendedahkan aurat jgn ler upload. Klu ada masalah rumahtangga jgn ler tulis dlm FB.

tu la dari dulu org kate, FB tak bersalah.

pengguna FB ibarat programmer yg sedang membina website,
kalau niat baik utk bangunkan website berguna, maka begunalah ia.
kalau niat tak baik untuk bangunkan website 18sx, 18sg, 18pl, maka hamjadah lah ia jadinya.

bukan website tu yg memproses dosa, tetapi siapa yang memasukkan material dosa kedalamnya yg harus dipersalahkan.
atau FB boleh ibarat mcm cawan jugak, kalau tuang air masak boleh lah diminum air dlm cawan tu utk kesihatan dan kesejahteraan,
kalau dituang todi adekah cawan tu yg membawa masalah kepada masyarakat jika peminumnya jatuh sakit atau berantakan?

entah la,

pada pandangan aku

ape yang aku lihat,. memang penyalah gunaan/keburukan tu lagi banyak dari kebaikan,..

memang semua tu terpulang kat niat, tapi kalau dikaji dan diteliti,
berape orang yang menggunakan kebaikan facebook nie?

mak bapak pun agak sukar nak kawal, pasal handphone pun da ade intergrated apps fb/social network nie

so aku bersetuju la, kalo kerajaan nak tutup/block facebook nie

[quote name='K.A.' timestamp='1297256965' post='1061536'
so aku bersetuju la, kalo kerajaan nak tutup/block facebook nie
[/quote]

Mampu ke kerajaan nk ttup/block fb??Pemimpin2 dngara kita ni pn ade jgak yg kaki fb... :18:

Kita kena mulakan perubahan. Dengan harap dapat mengurangkan dosa yang dah berbakul-bakul, yang dah sedia ada.

Kalau nampak sahabat handai, sedara mara yang upload/letak gambar yang tidak menutup aurat kat FB, pastu siap tagged pulak orang2 dalam gambar tu, yang kemudiannya boleh dilihat oleh kesemua senarai kawan2 yang ada, boleh nasihatkan supaya untaggeg gambar tersebut. Kalau boleh dibuang gambar tersebut dari senarai foto, lagi baik. Harap, pemunya gambar dapat menerima teguran dengan hati yang terbuka. :)

Bkan Facebook je mesin dosa,bnyak lagi laman sosial lain yg mnyumbang kepada arah sama

sperti twitter,myspace&bnyak lagi..Apa yg jelas,smuanya adalah agenda yahudi untuk

menjatuhkn umat Islam..Tambah2,teknologi dunia kini dikuasai oleh orang yahudi&smuanya

trletak di ats bahu kita bgaimana untuk mghadapinya..x gitu?? :108:

tutup terus internet kat malaysia ni kalau macam tu. jadi macam north korea.heheh.

[quote name='raidizh AR' timestamp='1297299259' post='1061575']
assalammualaikum nak menyampuk jap

north korea xde internet langsung ke? pelik. atau hanya dikawal?
[/quote]

Kerajaan Korea Utara mengamalkan dasar Fahaman Juche (Hangul: 주체사상, Juche Sasang) iaitu berdikari sendiri tanpa bantuan dari luar. Sementara itu, Korea Utara MENGHARAMKAN TELEFON BIMBIT dan menghadkan penggunaan Internet di negara mereka. Jika anda melihat dokumentari dari Korea Utara, memang tidak sah jika anda tidak nampak potret Kim Jong-il serta ayahnya tergantung di dinding rumah, sekolah dan sebagainya. Mereka dianggap dewa di negara mereka.

[quote name='HellGas' timestamp='1297319428' post='1061604']
kwn2 aku slalu panggil aku org zaman batu sb aku xde akaun facebook...
[/quote]

ksian k0 dpanggil cm2 eik..huhu.

Tp aku rse 0rg zman batu lbih baik la drpd 0rg zaman skrg c0z 0rg zman skrg walaupn mreka berakal&bijak ttpi

kbnyakannya tidak mnggunakan kurniaan Allah itu dgn sebaiknya...

kalau facebook mesin dosa....komputer / iphone/ipad...bla.bla bla pun mesin dosa jugakla..sebab benda ni yang bawak kita ke facebook.. :) pada pandangan aku yang jadi huru hara kat facebook atau kat internet disebabkan mereka yang baru ngan internet...dapat guna internet ... jumpa facebook jadi macam tak tentu arah..ikut suka jer post bukan2 kat internet....diorang tak tahu apa implikasi post bukan2 kat internet...

BTW...macam orang lain cakap benda ni bergantung pada kita...apa-apa pun...hatta alquran sekalipun kalau di salah guna jadi dosa...so amalkan sifat kesederhanaan dan berpada-pada guna internet atau laman web social ni....

[quote name='tasek16' timestamp='1297345933' post='1061637']
kalau facebook mesin dosa....komputer / iphone/ipad...bla.bla bla pun mesin dosa jugakla..sebab benda ni yang bawak kita ke facebook.. :) pada pandangan aku yang jadi huru hara kat facebook atau kat internet disebabkan mereka yang baru ngan internet...dapat guna internet ... jumpa facebook jadi macam tak tentu arah..ikut suka jer post bukan2 kat internet....diorang tak tahu apa implikasi post bukan2 kat internet...
[/quote]

sokong !!

slalunye yg jadi tak tentu hala kat facebook nih, budak2 yg tak pernah langsung guna internet.. tup tup member ajar guna facebook.. wahhh.. dia start rasa syok dapat sembang2 ngan awek/jantan jongos tapi mentaliti dok anggap apa yg dia tulis/post/upload tu, dok dalam komputer je.. org lain tak nampak.. tu yg jadi macam2 isu tu..

patot kerajaan tambah 1 lagi subjek teras di sekolah berkaitan penggunaan ICT.. atau jadikan cam PJK tu.. tak teras, tapi wajib..

p/s: apa aku ngarut ni ?? hahahahahah..