Jump to content
Sign in to follow this  
ahli bese

Monitor Ke Yang Rosak?

Recommended Posts

mmm... saya nak tanya.. kat monitor saya ada mesej "no video signal"? saya dah cuba menukar wayar2 dgn wayar yang lain.. tapi masalah itu tetap ade..kalu sesape tau cara nak selesaikan masalah nie...bagitaulah yea...saya ucapkan jutaan terima kasih banyak2...

[quote name='ahli bese' timestamp='1291054828' post='1054911']
mmm... saya nak tanya.. kat monitor saya ada mesej "no video signal"? saya dah cuba menukar wayar2 dgn wayar yang lain.. tapi masalah itu tetap ade..kalu sesape tau cara nak selesaikan masalah nie...bagitaulah yea...saya ucapkan jutaan terima kasih banyak2...
[/quote]

senang jer. logiknya kalau nak on PC tak payah pasang monitor pun takder masalah. so kiter cuber step by step;-

Misi 1:
1) On PC. Kalau ada mesej "no video signal" dan dari mobo bunyi panjang "beeeeeeep", kebiasaannya MASALAH GRAFIK KAD. takper jgn buat kata akhir dulu.

If takder apa2 bunyi pada ketika itu atau bunyi "beeep" pelik yg lain plak, then

Misi 2:
1) Cuber check semua menda2 alah kat PC ko. semua la dari cable, graphic card, RAM, etc. pastikan semuanya dipasang dgn betul.
2) Tgk apa jadi. kalau samer gak no video signal and/or ada bunyi "beeeep" pelik yg panjang...maka still ada yg tak betul tu. cuber try RAM lain jika ada or cuci2 RAM ker aper ker dgn cara betul.
p/s: ada sesetengah system(tak sure pula hamba) kita kena pasang semua 24pin cable of power supply ke mobo, alah yg panjang 2 baris tu; ada yg tak perlu. check manual mobo anda. pasal takut tak cukup power, kebiasaanya system tak bagi PC load ngan sempurna kerana system detect power tak cukup pasal tak pasang semua pin tu; utk elakkkan kerosakkan pada system anda.

Nak lebih sure
Misi 3:
1) kalau ada rakan terdekat pinjam2 ler RAM ker, grapfik kad kad pasang di PC anda.

KESIMPULAN:
1) PC tetap boleh on kalau tak pasang monitor; yg tak buleh nyer kalau grafik kad tidak pasang/longgar or rosak; kira system tak detect grafik kad la tu. igt tau pasang dah cukup. kalau install driver tu time masuk windows la..tak install driver grafik kad pun still PC leh load nampak bios tu semua. lain la kalau sesetenga mobo cam mobo2 lama yg ada built in grafik kad. kalau mobo skunk ni biasanya mmg grafik kad kena beli asing.
2) kadang2 bunyi2 "beep" tu ada jenis2 dier(cam code morse). ada maksud2 tertentu..beep, beep, beep ker or beeeeeeeeep..lain2 maksud. sesetengah mobo siap ngan digital display yg display code cam C1, 02, etc...sila rujuk manual mobo anda. juga ada sesetengah mobo biler beli dier tak include speaker kecik yg pasang kat mobo tu(biasanya dekat ngan barisan pin2 kecik dekat bawah sebelah kanan tuh), so mmg takder la bunyi beep ke aper ker..so kena beli dan pasang. kat mna? sila check mobo anda.
3) Check ngan manual mobo anda. kalau hilang check online. camner. check atas mobo, biasanya ada tulis model series dier...search..
4) hamba penah kena, so ini semua pemerhatian hamba.

tu jer..sekadar cadangan. Edited by parangjiwa

[quote name='TJ-Ariff' timestamp='1291081006' post='1054925']
ada dua kemungkinan.
1) monitor ko tak support windows punya resolution.
2) Display kad ada masalah.
[/quote]

betul. sya ingin tambah sket.. so biler semua dh test ok, pasang semua betul. dh pinjam member2 nyer RAM ker, grafik kad ker (yg diyakini OK nyer) pun takleh...THEN
cuber try monitor dier yg 23" LED ke aper ker TETIBE boleh pulak....then itu seperti perkara 1) yg disebut oleh saudara TJ-Ariff.

so, kalau camtu, ko tutup PC. then on balik, ko tekan F8 kat keyboard tu berulang kali sampai keluar satu menu. ko pilih la antara Enable VGA Mode atau Last Know Configuration dot dot dot
Biasanya pilih Enable VGA Mode je. then, InsyAllah leh masuk WIndows..patu tukar la resolution monitor yg dikehendaki.

ini terjadi kerana maybe sebelum ni, anda or apek di kedai yg repair/service/format PC anda menggunakan monitor yg leh support high resolution, makanya org itu sudah pasti akan tukar ke resolution yg sedap mata memandang(selagi grafik kad support la). so biler kita pasang PC nag monitor yg kureng sket cam 19" ker or even worse 15" CRT yg lama2 tu(yg tidak support high resolution), so...Windows pun pening la..sekian. Edited by parangjiwa

salam...

hime nk tanye kt sini je bole tak...? maaf kalo tersalah tempat..
hime nye monitor sebelah atas terang sebelah bawah gelap..
adakah itu tanda2 die nk out??? leh fix lg ke atau elok diloyong je??

[quote name='h!me' timestamp='1302493083' post='1066775']
salam...

hime nk tanye kt sini je bole tak...? maaf kalo tersalah tempat..
hime nye monitor sebelah atas terang sebelah bawah gelap..
adakah itu tanda2 die nk out??? leh fix lg ke atau elok diloyong je??
[/quote]

monitor lcd ke crt..try tgk wayar vga longgar ke x,

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1302519235' post='1066803']
monitor lcd ke crt..try tgk wayar vga longgar ke x,
[/quote]

oki awk.. macih.. t hime nengok balek.. ^^

Hai saya nak tanya dan minta tolong, saya punya minitor HP1740 dan masalahnya begini bila kita on mula2 elok lepas tu dia gelap lepas tu elok semula. Masalahnya orang panggil blinking/flashing atau kita panggil dia kejap kelip kejap padam gitu la. Nak tahu kalau masalah macam tu apa rosaknya and solutionnya kena repair dalam ke, dan biasa berapa ya kos dia?

TQ

Satu lagi masalah saya monitor hp1740 saya tu ada button kat depan tu, macam dulu ada button menu, brightness. contrast sekarang tekan tak keluar apa2 melainkan button power jer tu pun kadang2 ok kasang2 tak... apa masalah dia ya...