Jump to content
edrilKacak

Newbie Dalam Blog

Recommended Posts

Salam,

Saya baru berjinak2 dengan blog untuk memasarkan produk saya sendiri..setahu saya blog ade dua jenis iaitu yang free dan berbayar.Untuk peringkat permulaan saya menggunakan blog percuma ,blogspot..contents sume saya dah upload dan dah publish blog dah...Cumenye saya tak tahu apakah langak untuk membuatkan orang membaca/singgah baca blog kita...ade sesape nak kongsi idea tak?

[quote name='edrilKacak' date='25 November 2010 - 10:33 AM' timestamp='1290652408' post='1054359']
Salam,

Saya baru berjinak2 dengan blog untuk memasarkan produk saya sendiri..setahu saya blog ade dua jenis iaitu yang free dan berbayar.Untuk peringkat permulaan saya menggunakan blog percuma ,blogspot..contents sume saya dah upload dan dah publish blog dah...Cumenye saya tak tahu apakah langak untuk membuatkan orang membaca/singgah baca blog kita...ade sesape nak kongsi idea tak?
[/quote]

sori ye...typo error....*langkah untuk membuatkan

promosi arr yang penting.. kalau create blog tapi tak war-war kan sapa yang tahu... lagi pulak kat artikel dalam blog tuh letak arr keyword-keyword yang femes skit... hehehehhe..

Waalaikumsalam..

Biasanya, blog ni, keyword la yg sgt2 penting.. Kena pandai main ngan keyword yang sesuai.. Cuba pikirkan keyword yg akan org guna yg ada kena mengena dengan produk yg hang buat.. Kat mana nak letak keyword ? Letak je kat tag ke, label ke.. Dalam artikel pon boleh..

1 lagi, indeks kan blog hang tu kat semua search engine.. Cara mudah nak indeks kan blog ke semua search engine, guna PingOMatic.. Check sini: [url="http://pingomatic.com"]PingOMatic[/url]

Atau leh guna URL ni, just edit yg aku bold tu kepada blog hang sniri.. Pastu paste kat web browser atau bookmark utk update setiap kali ada artikel baru..

.http://pingomatic.com/ping/?title=[b]Aku+Dan+Kambing[/b]&blogurl=http://[b]akudankambing.blogspot.com/[/b]&rssurl=http://[b]akudankambing.blogspot.com[/b]/rss.xml&chk_weblogscom=on&chk_blogs=on&chk_feedburner=on&chk_syndic8=on&chk_newsgator=on&chk_myyahoo=on&chk_pubsubcom=on&chk_blogdigger=on&chk_blogstreet=on&chk_moreover=on&chk_weblogalot=on&chk_icerocket=on&chk_newsisfree=on&chk_topicexchange=on&chk_google=on&chk_tailrank=on&chk_bloglines=on&chk_postrank=on&chk_skygrid=on&chk_collecta=on&chk_superfeedr=on&chk_audioweblogs=on&chk_rubhub=on&chk_geourl=on&chk_a2b=on&chk_blogshares=on

p/s: Kat depan URL tu, ada 1 titik kan ? Sila buang.. Aku letak untuk elakkan URL tu jadi active link je.. Hehehehehe..

Kalau nak lebih elok, baik saudara bagi url blog tuh kat sini. Jadi puak2 puteranian nih boleh usha2 tgk apa yang patut dan x patut ada pada blog tuh.

Juga boleh tengok sasaran produk saudara nih untuk sapa. Bila kita dah tahu sasaran baru senang sikit kita nak buat any further action. Disebabkan saudara menjual produk, jadi pelawat disasar tuh sangat penting. Kalau 1000 orang masuk sehari pun, tapi bukan drpd golongan sasar produk yang saudara nak jual tuh orang x akan beli sebab mereka bukan golongan yang memerlukan produk tuh.

Dalam English term dia "targeted traffic". Walau 10 pelawat sehari pun, tapi jika semua targeted traffic, peratus untuk mereka beli produk saudara sangat tinggi. Berbanding 1000 pelawat yang hanya melawat sahaja, maybe nak copy template or saja2 bosan nak baca article or mereka yang nak jual produk sama dan nak curi artikel saudara.

Lagi satu targeted traffic utk local and foreign maybe vary dari segi approach.

Saya pun x pandai sgt. Main teka jer.:-) Harap membantu sedikit sebanyak.

Boleh la kalau nak khidmat nasihat percuma daripada aku. Bak kata Eighty Seven, beri URL blog kat sini. Senang kita nak semak dan ulas.

Untuk makluman edrilKacak, blog percuma pun boleh jual produk juga. Dah untung nanti, baru la fikir nak beli domain dan hostingnya segala. Domain blog kalau boleh jangan panjang sangat, nanti susah orang nak ingat dan tak mesra internet.

Contoh: kedairuncitpakalimenjualtongkatali.blogspot.com. Mampus siapa yang nak ingat? Tengok domain laman yang berjaya guna pendek, ringkas dan mesra pengguna seperti Facebook, Google, Yahoo dan sebagainya. Senang cerita maksimum 12 huruf, tak termasuk blogspot.com.

Pastikan domain ada kena mengena dengan niche blog.

Sekadar cadangan:
- Jualan Gelang AC Penipu: gelangac.blogspot.com
- Jualan Getah Asli: getahsekerap.blogspot.com

[quote name='Eighty Seven' timestamp='1290708472' post='1054450']
Kalau nak lebih elok, baik saudara bagi url blog tuh kat sini. Jadi puak2 puteranian nih boleh usha2 tgk apa yang patut dan x patut ada pada blog tuh.

Juga boleh tengok sasaran produk saudara nih untuk sapa. Bila kita dah tahu sasaran baru senang sikit kita nak buat any further action. Disebabkan saudara menjual produk, jadi pelawat disasar tuh sangat penting. Kalau 1000 orang masuk sehari pun, tapi bukan drpd golongan sasar produk yang saudara nak jual tuh orang x akan beli sebab mereka bukan golongan yang memerlukan produk tuh.

Dalam English term dia "targeted traffic". Walau 10 pelawat sehari pun, tapi jika semua targeted traffic, peratus untuk mereka beli produk saudara sangat tinggi. Berbanding 1000 pelawat yang hanya melawat sahaja, maybe nak copy template or saja2 bosan nak baca article or mereka yang nak jual produk sama dan nak curi artikel saudara.

Lagi satu targeted traffic utk local and foreign maybe vary dari segi approach.

Saya pun x pandai sgt. Main teka jer.:-) Harap membantu sedikit sebanyak.
[/quote]

thanks untuk advice tu...ape2 pon , cube la tengok blog sy nie..

http://www.ikhtiarbersama.blogspot.com/

tapi, blog sy nie belum ade ape2 promosi pon lagi,masih dalam penambahan content,ap3pon mungkin korang sume leh guide bagi meriah sikit blog sy nie..

salam,

hmm ade satu lagi yang sy agak blur....sebenarnye, saya bukan setakat nak post satu produk je,ade lagi satu...yang masih di peringkat penulisan...(e-book )dan mungkin banyak lagi yang perlu ditambah dari semase ke semase...So skarang nie..sy agak blur, katekan saya ade 3 produk berlainan yang tak de kaitan antara satu same lain, perlu k saya bangunkan 3 blog yang berbeza ? kalu tak perlu ape idea untuk saya publish 3 produk dalam satu blog?......

[quote name='edrilKacak' timestamp='1291186400' post='1055102']
thanks untuk advice tu...ape2 pon , cube la tengok blog sy nie..

http://www.ikhtiarbersama.blogspot.com/

tapi, blog sy nie belum ade ape2 promosi pon lagi,masih dalam penambahan content,ap3pon mungkin korang sume leh guide bagi meriah sikit blog sy nie..
[/quote]

Seelok-eloknya tengok dulu blog-blog yang sudah lama bergiat dalam perniagaan internet untuk dijadikan rujukan dan inspirasi.

Mula-mula belajar meniru untuk bertatih, kemudian baru bereksperimentasi, cuba-jaya dan buat ikut kesesuaian serta kemampuan.

Komen:
- blog jual produk mesti ada gambar barang, ayat panjang berjela-jela membuatkan bosan orang membaca.
- letak produk dan harganya
- bagaimana pengguna nak beli, nak hubungi pembekal.

p/s: Mohon maaf andai terasa. Sebenarnya aku agak skeptikal dengan produk-produk kesihatan ni. Maklumlah penipuan Permata Hijrah dan gelang AC masih hangat lagi. :83: Insyallah, aku ajarkan ilmu blog setakat mana yang aku tahu.

[quote name='edrilKacak' timestamp='1291189818' post='1055107']
salam,

hmm ade satu lagi yang sy agak blur....sebenarnye, saya bukan setakat nak post satu produk je,ade lagi satu...yang masih di peringkat penulisan...(e-book )dan mungkin banyak lagi yang perlu ditambah dari semase ke semase...So skarang nie..sy agak blur, katekan saya ade 3 produk berlainan yang tak de kaitan antara satu same lain, perlu k saya bangunkan 3 blog yang berbeza ? kalu tak perlu ape idea untuk saya publish 3 produk dalam satu blog?......
[/quote]

blog kacak tuh simple sangat lagi...kalau boleh try cari2 contoh blog...

caranya...search je nama produk yang saudara nak jual tuh...then tgk blog mana yg kuar...pastuh ikut apa yg dia buat...tgk mana yg x kena then ubah kasi jd lagi bagus dr dia...

seeloknya 1 blog tuh khusus jer...sebab blog nih dia 1 page jer...x boleh buat byk2 page...x mcm real website...dia mcm minisite jer yg skeping camtuh...so saya cadangkan buat la banyak2...i mean 1 blog 1 produk...

nak jual produk apa? jangan segan2 ckp lor...seller kan...kena terbuka...

alo kawan aku sokong cakap msbmna tuh..

kalau nak buka blog bisnes biar banyak gambar produk....

n aku nasihat kan biar 1 blog tuh citer 1 produk jer.. kalau nak banyak2 produk hang kena pandai spesifikasi kan arr... n nama blog hang macam cerita teladan jer... bukan cam jual barang...

aku ada banyak blog jual barang... kalau rajin buka arr... blog jual 1 produk tapi banyak jenama ---> [url="http://cputstore.blogspot.com"]DISINI[/url]

blog aku yang ada 1 produk jer... --> [url="http://deamirascents.blogspot.com"]DISINI[/url]

jangan arr tulis panjang2 tuh... bosan beb.. aku baca 1 ayat jer dalam blog hang dah boring.... kalau nak blog power marketing baik punya hang cam ++ ayat berjela2 tapi menarik perhatian orang.. try arr pi cari miniwebsite otai2 IM kat mesia nih... leh belajar dari sana....

hemm!

senang jer nak iklan kan blog kita ke mana-mana.
1. Join banyak-banyak forum. Then join friendster, facebook, myspace etcccc.
2. Utk forum, letak alamat blog di dalam signature. Utk social media, bleh la update ape yg terbaru kat blog.
3. Aktifkan diri utk membuat post2 berfaedah (kerana org akan berminat dgn anda jika post anda berguna).
4. Jangan buat iklan "...blabla, utk maklumat lanjut lawati blog saya.", sebaliknya tulis la artikel penuh dan berikan kredit kpd blog anda.
(*cara di atas senang sebab boleh buat sorang2 dgn cepat. Tapi kalau nak cara yg SERIUS, belajar SEO, atau guna servis pakej lengkap berbayar.)

slh stu care utk promote blog.. ko kena rajen buat blog walking..
ape tu blogwalking? ko gi la mane2 blog pstu gi kat tmpt chat dorang letak click and suruh dorng visit.. kalau rajen gi la lawat 100 blog sehari..
aku kalau blogwalking pergi 10-20 je sehari.. mls.. ;P

slain tu.. ko tulis artikel yg popular semasa.. mcm piala aff suzuki.. hongkong badminton open yg tgh final.. proton inspira ke.. dll..

slain tu, buat la pape tutorial yg ko tau.. tutorial psl blogger ke.. mcm2 bleyh buat.. yg penting kene rajen..

[quote name='fiqz4ce' timestamp='1292139679' post='1056304']
slh stu care utk promote blog.. ko kena rajen buat blog walking..
ape tu blogwalking? ko gi la mane2 blog pstu gi kat tmpt chat dorang letak click and suruh dorng visit.. kalau rajen gi la lawat 100 blog sehari..
aku kalau blogwalking pergi 10-20 je sehari.. mls.. ;P

slain tu.. ko tulis artikel yg popular semasa.. mcm piala aff suzuki.. hongkong badminton open yg tgh final.. proton inspira ke.. dll..

slain tu, buat la pape tutorial yg ko tau.. tutorial psl blogger ke.. mcm2 bleyh buat.. yg penting kene rajen..
[/quote]
Cara ni bukan ke dikira spam.
Sbb meletakkan iklan tanpa persetujuan pemilik blog.
Seeloknye submit la ke Free Directories..

design template blog?
bergantung kpd jenis blog ar.
blogspot ke, wordpress etc.
kalau wordpress sng la jugak, edit je dlm Appearance > Editor.
kena tau CSS la byk...
blogspot tak sure pulak.

kalau nak template yg dah siap, tinggal install je, boleh juga.. cari je kat [acronym='Search Engine']SE[/acronym].

[quote name='edrilKacak' timestamp='1290652667' post='1054359']
Salam,

sori ye...typo error....*langkah untuk membuatkan
[/quote]
tips:
jangan buat perangai yang buat orang menyampah nak masuk blog kita.. macam;

kejap2 nak post link suruh orang baca blog yang tak seberapa tu, tak kira kat forum, fesbuk.. dalam kata lain.. blogwhore.
contohya macam..ni:
http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/87696-bisnes-tanpa-m0dal-dpt-untung-dengan-mudah-confirm-xkn-tipu/page__pid__1056885#entry1056885

kalau nak post artikel kat forum, post full article, pastu baru letak link kat bawah.(bukan letak sekerat, pastu suruh orang sambung baca kat blog tu..)

jangan post benda2 berkaitan mlm, cari duit online, referral..hmph.
kalau orang buat camtu, aku terus je letak link dia dalam url filter.
sembunyikkan fakta yang blog ko menghasilkan duit. iklan takyah la nak letak macam pasar.. beraneka jenis. 1-2 yang paling untung dah.

blog, jangan fancy.. apetah lagi letak lagu. bila aku masuk blog camni.. first imprression aku - "ingat sedap sangat ke lagu fevret bodoh ko tu?"
theme seboleh2 exploit kuasa latest css ke tahap maksimum. bukan letak macam2 flash dan scripting budak tadika, gantung sini sana sampai boleh crash browser.

nak post politik lagi bagus, tapi jangan lebih2 sampai kena tangkap dah la.

..dan... kalau nak promote produk, blog bukan plaform yang sesuai. Edited by razirazo

aku sejuta kali setuju ngan razo.... haha., paling menyampah tulis seketul 2 pastu letak link ... lepas tu. waalllaaa,.. hilang....

benci sungguh [s](nak cakap gila kan TJ cakap nape gila yang salah? )[/s]