Jump to content
LanoV

E-Book Cara-Cara Buat Game

17 members have voted

1. 1. Kalau aku jual e-book cara2 nak buat game, korang nak beli tak?

• saya taknak beli dan tak minat pasal game.
    • saya taknak beli sebab penulis dia tak best.
      0
    • saya nak beli tapi duit takde, kira hutang la.. boleh?
    • saya sanggup beli tapi jangan mahal sangat la.
    • saya memang nak beli e-book nie sangat2 (sambil angkat tangan).
    • saya nak beli pastu nak jual pulak kat member2 saya... muahaha.

Recommended Posts

Salam semua,

Semasa sedang balik guna LRT semalam, aku terdetik nak buat e-book. Walau bagaimanapun aku tak sure nak buat e-book jenis apa. Jadi salah satu benda yang tengah bermain2 dalam fikiran aku ialah e-book pasal cara nak buat game. So, aku buat la poll nie nak tengok market... hehehe :D

vote ne sape nye ayat? ade unsur2 aloy nye bahasa hahahaha

teruskan lanoz, 1st, buat la yang simple dulu supaya orang noob macam aku boleh wat,... :3: :3:

2nd, signature putera jangan lupa, muahhahaha,

menarik gak..

agak2 ebook ni nanti, nak mensasarkan kepada pengaturcara berpengalaman ke pengaturcara yg baru nak bermula ?

err.. lebih kepada pengaturcaraan kan ? ke game design ?

Sasaran kepada golongan yang baru nak cuba buat game sendiri... may be aku nak buat untuk platform Flash memandangkan banyak manfaat lain selain buat game dengan Flash tuh... misalnya buat advertising, animation, web banner, etc.. so, selain menyelam minum air... hehehe. Untuk permulaan aku ingat nak buat module by module dulu la kot... kira satu e-book untuk buat satu jenis game sahaja... bermula dengan game2 simple...

aku berminat..tapi kalau buat actuall book lagi aku berminat :blush:

propose la kat PTS beb

Cubaan yang baik. Buat perlahan-lahan. Kalau dah establish boleh teruskan dengan actual book.

[quote name='PeeNutt' date='19 November 2010 - 09:16 AM' timestamp='1290129409' post='1053793']

propose la kat PTS beb
[/quote]
aku setuju.. ramai dah penulis2 online yg menceburkan diri ngan PTS nih.. tapi kalo agak tak yakin, cuba2 la dulu ngan ebook.. tengok sambutan.. kurang2, kalo PTS mintak bukti kejayaan, bleh ar tunjuk.. hehehehe..

[quote name='PeeNutt' date='19 November 2010 - 09:16 AM' timestamp='1290129409' post='1053793']

propose la kat PTS beb
[/quote]
Ko nyer e-book bila nak kuar nie PeeNut? Aritu macam aku dengar gak ura2 nak buat.... hehehe.

[quote name='hotfloppy' date='19 November 2010 - 10:32 AM' timestamp='1290133941' post='1053800']
aku setuju.. ramai dah penulis2 online yg menceburkan diri ngan PTS nih.. tapi kalo agak tak yakin, cuba2 la dulu ngan ebook.. tengok sambutan.. kurang2, kalo PTS mintak bukti kejayaan, bleh ar tunjuk.. hehehehe..
[/quote]
Bukan taknak propose... kalau buat e-book dulu nie, masa tak terikat sangat nak kejar deadline. By the way, back in 2006 aku penah proposed actual book kat satu publishing company (bukan PTS la) tapi takde feedback la pulak... (buku pasal programming yang akhirnya aku jadikan e-book)... huhuhu..

Aku target 3 bulan untuk siapkan e-book berkenaan (first module).

nak buat le nie :P hehe
tapi slalu ada job freelnce masyuk payah le plak nak focus nk buat buku nie..
PTS tak silap ko buat few pages sample nanti propose..dia kata ok on je la..rasa tkde dateline sgt pun

So, kesimpulan nya... buat ebook dulu la kot. Nanti2 ler kalau menjadi, propose ke publishing company. Then aku boleh start la tulis pelan2 mulai hari nie... kena letak visual macam dalam majalah tu biar nampak menarik sikit... so, 3 bulan target nak siapkan. Makna nya by bulan March 2011 siap kot... harap takde aral melintang masa aku tulis ebook nie nanti... hehehe. :D

salam, e-book buat game ape ni?
kalau e-book cara buat game flash/develop game sndiri okay laa.mesti ada yg nk beli, boleh promo kat member2.. hehehe..
tp kalo cara nk buat game private server, ramai dh tau kot.. skrg pn tengok budak darjah 6 pn dh tau buat game private server online..
maluu.... :(

[quote name='LanoZ' date='16 November 2010 - 09:07 PM' timestamp='1289912826' post='1053554']
Sasaran kepada golongan yang baru nak cuba buat game sendiri... may be aku nak buat untuk platform Flash memandangkan banyak manfaat lain selain buat game dengan Flash tuh... misalnya buat advertising, animation, web banner, etc.. so, selain menyelam minum air... hehehe. Untuk permulaan aku ingat nak buat module by module dulu la kot... kira satu e-book untuk buat satu jenis game sahaja... bermula dengan game2 simple...
[/quote]
kaoru, mengikut kata bro Lano dalam quote kat atas nih, dia cadang nak wat ebook utk membangunkan game menggunakan Adobe Flash.. ;)

[quote name='hotfloppy' date='15 November 2010 - 07:50 PM' timestamp='1289821837' post='1053424']
takde yg sesuai utk aku pilih.. :P

dua2 best dan ada kegunaan masing2..

kat forum, byk ilmu yg boleh kita share n byk benda boleh dibincangkan dengan tertib..

kalo kat facebook lak, lebih kepada social life la.. bleh je nak merapu ke, offtopic ke.. cam kita sembang ngan kawan2.. ;)

p/s: cam tak kena lak kalo nak bukak topic semata2 nak bagitau apa yg kita buat arini, ye tak? :P
[/quote]

[quote name='hotfloppy' date='20 November 2010 - 02:24 PM' timestamp='1290234253' post='1053920']
kaoru, mengikut kata bro Lano dalam quote kat atas nih, dia cadang nak wat ebook utk membangunkan game menggunakan Adobe Flash.. ;)
[/quote]

oh, baguslah.. nanti boleh promo kat member2 seangkatan yang minat gaming ni.. keh3.. ;) Edited by kaoru

[quote name='OngBok' date='20 November 2010 - 01:53 PM' timestamp='1290232418' post='1053915']
kalau free ramai yang suka.
[/quote]
Banyak dah benda free sekarang nie... tapi biasa yang free orang tak appreciate sangat. Kalau berbayar tu memang orang akan appreciate selain untuk memberi motivasi atas penat lelah menulis sesebuah buku.... :D

[quote name='kaoru' date='20 November 2010 - 02:45 PM' timestamp='1290235517' post='1053923']
oh, baguslah.. nanti boleh promo kat member2 seangkatan yang minat gaming ni.. keh3.. ;)
[/quote]
Promo memang bagus... belilah barangan yang original... hehehe.

[quote name='LanoZ' date='16 November 2010 - 12:18 PM' timestamp='1289881103' post='1053493']
Salam semua,

Semasa sedang balik guna LRT semalam, aku terdetik nak buat e-book. Walau bagaimanapun aku tak sure nak buat e-book jenis apa. Jadi salah satu benda yang tengah bermain2 dalam fikiran aku ialah e-book pasal cara nak buat game. So, aku buat la poll nie nak tengok market... hehehe :D
[/quote]

Salam...

maaf sbb trlps bus..sbb terlalu bz sgt2 ngn kiej ofis nih br clear ckit pala hotak..dan lehlah wat kije2 yg tertunda huhuhuh..bg pandapat aku lah bagus jugak Lano ko buat eBook nih at least pd sesape yg ade passion nak develope games guna Flash tuh tp tak takde resource so lehlah lyn blaja dr eBook ko ...tp apa yg penting utk fasa 1 ko terapkan dulu fundamental flash coding tuh sendiri dlm buku tuh nanti barulah bile beginner2 nih start coding ia akan dpt satu guide yg betul2.....tk gitu Lano..dan aku percaya ko lehnya buat Lano .....dan slps tuh bile fasa 1 dah berjaya ko leh proceed dgn fase setrusnya sbbnya dlm flash game development nih masih byk lg bende kene tau...spt code foundation, optimize code, coding best practices yg paling utama sekali blaja cr nak apply dry programming krn inilah yg akan save ur times dan ur cost ...

tuh jelah my 0.02 sen dr hamba Allah ...gud luck Lano...

Welcome back mrpixel05... lama benar tak nampak ko kat forum nie. :D Betul tuh, untuk first attempt nie biar tunjukkan basic guidelines macam mana nak design game menggunakan Flash & ActionScript 3.0. May be nak terapkan pure OOP supaya amalan menulis kod dalam Timeline tidak menjadi kebiasaan sangat masa buat projek game nie.

Kalau ko boleh advise info2 yang diperlukan sebagai foundation scripting nie lagi bagus... hehehe :D

Bakal berada di pasaran digital beberapa bulan lagi. Buku yang penuh warna-warni, dari asas hingga ke detail, diagram, ilustrasi, screenshot... banyakkk. langkah demi langkah mudah diikuti, foundation object-oriented programming dengan AS3.0, tiada pengalaman programming... takde masalah - panduan jelas dan padat.... :D, isi kandungan lebih berkualiti dan mantap dari buku2 yang dicetak dan yang dijual dikedai2, value for money...

[img]http://www.lanogame.co.cc/wp-content/uploads/2010/12/ebook-ppfas3-medium.png[/img]

Tarikh: akan diumumkan nanti (dijangka siap pada bulan February-March 2011).
Harga: akan diumumkan nanti (tapi takde ler mahal... hehehe)

[quote name='LanoZ' timestamp='1291575541' post='1055695']
Bakal berada di pasaran digital beberapa bulan lagi. Buku yang penuh warna-warni, dari asas hingga ke detail, diagram, ilustrasi, screenshot... banyakkk. langkah demi langkah mudah diikuti, foundation object-oriented programming dengan AS3.0, tiada pengalaman programming... takde masalah - panduan jelas dan padat.... :D, isi kandungan lebih berkualiti dan mantap dari buku2 yang dicetak dan yang dijual dikedai2, value for money...

[img]http://www.lanogame.co.cc/wp-content/uploads/2010/12/ebook-ppfas3-medium.png[/img]

Tarikh: akan diumumkan nanti (dijangka siap pada bulan February-March 2011).
Harga: akan diumumkan nanti (tapi takde ler mahal... hehehe)
[/quote]

Yeahh....itu dia.....gud stuff......patutlah bz skrg Lano....hehehee.....always and always support local stuff..gud luck Lano

Bagus sangat² ku bagi sokongan 100%. Salah satu cabang perkembangan ilmu. Bab harga tu ku rasa patut dikenakan sedikit bayaran untuk menghargai sumber ilmu dan motivasi kepada penulis untuk terus menulis untuk masa akan datang. Pada pendapat ku jangan la mahal sangat & sampai satu tempoh waktu dah free untuk public. Macam dah 5tahun ke. ^_^

kalo customer beli
pastu tak jadi2 gak game dia
money back guarantee ke? hahah

jk jk [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_emoticons/default/155.gif[/img]