Jump to content
wan_zaid

Bagaimana Cara Nak Lajukan Internet

Recommended Posts

salam semua,
adui....aku nak tngk youtube pn tersekat-sekat..biaselah aku gune streamyx yg 384kbps pnye..nk upgrade smpi 1mbps,rezeki lebih xde lg..tp aku rase msti ade cara nk lajukan internet kn?..kpd pakar2 melajukn internet,sile beri tunjuk ajar..thanks.

[quote name='wan_zaid' date='19 September 2010 - 03:48 AM' timestamp='1284839293' post='1048084']
salam semua,
adui....aku nak tngk youtube pn tersekat-sekat..biaselah aku gune streamyx yg 384kbps pnye..nk upgrade smpi 1mbps,rezeki lebih xde lg..tp aku rase msti ade cara nk lajukan internet kn?..kpd pakar2 melajukn internet,sile beri tunjuk ajar..thanks.
[/quote]

[b]Pause dulu video nak tengok tu dah penuh bar merah tu baru play baru lah tak sangkut2 kan da selesai satu masalah :D[/b]

[quote name='wan_zaid' date='19 September 2010 - 03:48 AM' timestamp='1284839293' post='1048084']
salam semua,
[/quote]
Nak lajukan dari apa yang di allocate pada kita memang tak boleh..apa yang kita boleh buat cuma improve speed...cth kalau kita langgan 1 meg.. kita boleh improve speed pada tahap optimum untuk 1 meg.. cthnya adjust MTU..etc..but just improve tapi tak bolehlah exceed 1 meg punya speed

[quote name='Jom Cyber' date='19 September 2010 - 01:51 PM' timestamp='1284875498' post='1048104']
tul tu. 4mbps screamix pun sangkut lagi 384kbps.
[/quote]
Speed internet bergantung pada banyak sebab.
1. of course speed yang kita langgan
2. Line quality (telefon line) .. kalau telefon line tu dah lama speed ada effect juga begitu juga cara sambungan
3. Jarak rumah dari DSLAM...biasanya kalau jarak bawah 5KM kemungkinan speed ok tu ada.. kalau jarak jauh speed jadi slow.
4. Jumlah pengguna internet pada satu-satu kawasan.. kalau kawasan tu ramai yang guna internet dari sambungan DSLAM yang sama.. speed boleh jadi slow
5. Server yang kita akses.. kekedang server yang kita akses tu slow..so kita akses pun jadi slow
6. Quality Ip address yang kita dapat dalam satu-satu masa.. ini memang selalu terjadi.. ada IP yang ok dan ada IP yang tak ok.. ini diakui oleh technician TM sendiri.
7. Bandwidth throttle oleh ISP..cth torrent..streamyx trottle speed. atau speed maksimum untuk satu2 website di dikurangkan cth untuk video site
8. Satu perkara yang mungkin terjadi.. speed di undercapped dari sepatutnya.. cth kita langgan 1 meg tapi speed di capped lebih rendah dari apa yang sepatutnya cth 512k..so kita dapat slow speed dari sepatutnya..so in this check kat modem control panel ..kat situ selalunya ada dinyatakan speed yang disetkan untuk kita.. kalau rendah dari apa yang sepatutnya call TM.. benda ni jadi kat aku.. aku upgrade ke 4 meg.. tapi bila check speed di capped pada 2 meg.. so aku call then diorang adjust kepada yang sepatutnya..
9. Satu perkara yang mungkin kita tak sedar OS cth Windows kekadang tak optimize untuk speed terutama internet..walaupun ia tak mejejaskan kita surf atau akses internet tetapi kalau kita adjust setting terutama network setting cth setting MTU pada yang sepatutnya..kita boleh improve internet speed.
dan banyak lagi sebab.

dalam kes aku langgan 4 meg so far speed internet ok... jiran aku langgan 1 meg..stream video youtube untuk normal quality 360p smooth tak ada masalah..macam aku aku cakap tadi speed banyak bergantung salah satu macam apa yang aku tulis kat atas...

kalo aku lak tgk video jgk kot..ade yg laju ade yg tak..kalo hd tu mmg biasa sangkut