Jump to content
Sign in to follow this  
TOYSЯUS

Macam Mana Nak Tambah Selera Makan?

Recommended Posts

Assalamualaikum.

Nak minta tolong kawan2 semua, macam mana nak tingkatkan selera makan?
Sebenarnya utk bapa aku sbb dia takde selera makan langsung.
Sampai kami satu family runsing kenapa dia takde selera makan.
Dia hilang selera makan dah dekat 1 bulan juga lah.
Kami hidang apa2 makanan pun dia tak mau makan, kadang2 tu aku kena buat2 merajuk baru dia makan sikit.
Tapi berat badan dia tak susut banyak pun walaupun tak makan.
Cuma dia nampak letih sgt la.

Bapa aku ada penyakit diabetes dgn darah tinggi.
Pernah kena mildstroke dalam 4 bulan lepas, tapi skrg dah ok.
Dah pergi check doktor 2 minggu lepas, doktor kata OK je.
Adakah sebab makan ubat2 yg doktor bagi tu menyebabkan dia takde selera makan?

So, ada apa2 supplement atau petua2 tak untuk tambah selera makan?

makn politik minum politik even reply pun politik, jangan klik spoiler jika tak mahu baca..
[spoiler]
mulut rasa pahit/kelat tu...pasal sakit..

bg je apa dia nak makan.

kalau aku semua aku balun..haha

tapi biasanya kalau aku hilang selera makan, sup dan tomyam (kuah2) boleh bukak selera sikit.

kalau kat pasaran kan ada appeton lah, ape ntah lagi vitamin nak tambah selera makan. try lah..tanya kat farmasi apa yg sesuai..
[/spoiler] Edited by Panglima Khalid

semenjak die hilang selera makan ade tak berubah perangai atau kelakuan?
biasa salah satu hilang/kurang selera mkn ni puncanye stress. tak try tanya dia?burak2 ke

[quote name='Panglima Khalid' date='02 September 2010 - 06:46 AM' timestamp='1283381213' post='1046853']
mulut rasa pahit/kelat tu...pasal sakit..

bg je apa dia nak makan.

kalau aku semua aku balun..haha

tapi biasanya kalau aku hilang selera makan, sup dan tomyam (kuah2) boleh bukak selera sikit.

kalau kat pasaran kan ada appeton lah, ape ntah lagi vitamin nak tambah selera makan. try lah..tanya kat farmasi apa yg sesuai..
[/quote]Erm. Tapi masalahnya dia langsung takmau makan apa2.
Hulur mcm2 makanan yg sedap2 (yg biasanya dia kata sedap) pun dia tak mau. Takde selera katanya.
Nak hulur makanan manis2 / kuih manis2 tak boleh pula sebab ada kencing manis.
Contoh, kalau bagi toufufa atau caramel, dia nak la jgk. Tapi tak boleh, sebab manis sgt.
Sup pun dia takmau.. Tomyam belum try lagi. Nnt aku cuba, thx.

[quote name='KeH' date='02 September 2010 - 01:08 PM' timestamp='1283404084' post='1046892']
semenjak die hilang selera makan ade tak berubah perangai atau kelakuan?
biasa salah satu hilang/kurang selera mkn ni puncanye stress. tak try tanya dia?burak2 ke
[/quote]Biasanya dia cergas, sekarang da nampak letih sgt, balik keje terus asyik nak baring je tgk tv.
Tarawih pun buat 8 je, biasanya dia buat full.
Bila tanya ayah ok ke tak, dia always ckp ok. So tak tau apa masalah.. tu yg kami pening tu. huhuh.
Tanya doktor, doktor ckp ok je, cuma kekadang BP naik sikit.
Kemungkinan stress tu mungkin ada jgk, tapi tak tau la stress pasal keje ke apa, dia xnak bgtau.. hurmmm

-
Nak tanya, supplement APPETON tu untuk tambah selera makan kan?
Tapi untuk org dewasa, effect jugak ke?

[quote name='TOYSЯUS' date='02 September 2010 - 05:10 PM' timestamp='1283418617' post='1046918']
Nak tanya, supplement APPETON tu untuk tambah selera makan kan?
Tapi untuk org dewasa, effect jugak ke?
[/quote]

[b]Appeton yang pil tu memang bebudak punye, kalau tak mo makan jugak try ni Appeton Weight Gain minum susu je hari2 sebelum tido

Lagi satu aku pernah cube kurangkan gula seboleh2nye dalam sebulan maknenye kalau minum tu kompom air suam gula yang lain tu datang dari makanan la cth sambal pon ade gule. Try sebulan badan jadi lemah giler nak buat kerje semua tak de mood.. Gula = tenaga?[/b] Edited by e_X

[quote name='e_X' date='02 September 2010 - 05:16 PM' timestamp='1283418993' post='1046921']
[b]Appeton yang pil tu memang bebudak punye, kalau tak mo makan jugak try ni Appeton Weight Gain minum susu je hari2 sebelum tido[/b]
[/quote]
Ok nnt aku cuba cari.
Tapi supplement dlm bentuk pill punya xde ke?

[quote name='TOYSЯUS' date='02 September 2010 - 05:10 PM' timestamp='1283418617' post='1046918']
Nak hulur makanan manis2 / kuih manis2 tak boleh pula sebab ada kencing manis.
Contoh, kalau bagi toufufa atau caramel, dia nak la jgk. Tapi tak boleh, sebab manis sgt.
[/quote]
makn politik minum politik even reply pun politik, jangan klik spoiler jika tak mahu baca..
[spoiler]
baru perasan reply abg totoy nih...

org tua2, bg lah rasa sikit benda2 manis nih...rasa je...sesuap dua..teringin tu...
seminggu sekali dapat sesuap dua jadik lah...
[/spoiler]

[quote name='Panglima Khalid' date='08 September 2010 - 08:55 AM' timestamp='1283907322' post='1047463']
[spoiler]
baru perasan reply abg totoy nih...

org tua2, bg lah rasa sikit benda2 manis nih...rasa je...sesuap dua..teringin tu...
seminggu sekali dapat sesuap dua jadik lah...
[/spoiler]
[/quote]Hehe..
Nak bagi RASA tu yg tak berapa berani tu..
Kalau bdk kecik xpe, kita kata stop nnt dia stop makan, kalau degil kita babap..
Tapi, takkan nak buat camtu kat parents kita lak. haha.

Anyway, hari tu dah check doctor lg.
Pastu doctor bagi ubat gastrik supaya ada selera makan (tp takde gastrik pun).

Alhamdulillah, ayah aku skarang dah mahu makan, dan dah nampak peningkatan selera makan day by day.

[i]p/s: harhar
jgn lah berspoiler2 di tered ni pula..
buat je mcm tered sendiri..
abaikan apa org lain kata di tered lain tu.. :)
[/i]

Assalamualaikum,

Dlu time aku bebudak pekena Air glukos je..Nk mkn pon kena ada mood dan tenaga ape HehE..Mmg gula tu sumber tenaga gak. Lg satu ayah kau msih kerja ek..So Vitamin C ade amik tak? Atleast ade Vitamin C supplement pon ok..

Kalau ayah ko boleh telan pil, cari Enervon C , dalam pill tu ada b complex yang merangsang untuk bg tenaga , niacin sebagai pembuka selera makan dan vitamin c untuk pencegahan dari penyakit dan penjagaan kulit.

Nak jenis liquid,bg dia susu glucerna or nutrien diabetic,susu ni khas untuk pesakit kencing manis dan sesuai untuk orang dewasa.first time elok bg tin kecik 400gm,kalau dia ok boleh telan...cari tin besau.

if nak enervon c tu,boleh contact aku kat siggy bawah ni :D