Jump to content
isz1nora

Linux Yang Sesuai Untuk Cc Saya

Recommended Posts

Salam Warga Putera,

Terus terang walau saya agak mahir dalam windows, tapi saya 'zero' dalam Linux.Saya ada mengambil alih sebuah cc.Setakat ini kesemua cc tersebut menggunakan XP Pro.(belum ada lesen) Saya bercadang untuk menukar kesemua os pc saya kepada Linux.Di sini saya memerlukan pandangan serta komen dari mereka mereka yang berpengalaman khasnya team Linux.Spec pc saya adalah P4, 512MB DDR1 , 40-80 GB IDE HDD.Terima Kasih

serius ke nak bukak CC pakai linux? :blink:

[quote name='isz1nora' date='28 June 2010 - 10:04 PM' timestamp='1277733869' post='1039346']
Salam Warga Putera,

Terus terang walau saya agak mahir dalam windows, tapi saya 'zero' dalam Linux.Saya ada mengambil alih sebuah cc.Setakat ini kesemua cc tersebut menggunakan XP Pro.(belum ada lesen) Saya bercadang untuk menukar kesemua os pc saya kepada Linux.Di sini saya memerlukan pandangan serta komen dari mereka mereka yang berpengalaman khasnya team Linux.Spec pc saya adalah P4, 512MB DDR1 , 40-80 GB IDE HDD.Terima Kasih
[/quote]
kalau pakai Debian 5, spec ni lepas...

mula-mula sekali, semak dulu corak pelanggan; diorang datang sebab apa? game, menaip atau surf internet?

sesuai ke cc guna linux ?
tak banyak agik game yg port ke linux kan ?
setahu aku,cc ni untung dengan games je..
tapi kalo nak wat pon okay gak..
perkenalkan linux dengan cara camni..
lesen pon tayah beli ^_^

kalau ikutkan spec to mana2 linux pun jadik. cuma interface je .. pakai lxde atau xfce.

[quote name='Razi_IBM' date='29 June 2010 - 01:17 AM' timestamp='1277745444' post='1039376']
kalau ikutkan spec to mana2 linux pun jadik. cuma interface je .. pakai lxde atau xfce.
[/quote]
kenapa nak guna LXDE sedangkan RAM cukup untuk GNOME?

ikut pilihan. kalau nak rasa laju pakai lxde.

lagipun os tu bukan nak boot duk diam camtu je, user nak jugak guna apps, nak2 zaman sekarang ni site banyak pakai flash(contoh paling mudah - youtube) so 512 tu kena jimat betul2.

tapi masalah utamanya bukan ram, pakai interface cam lxde ni supaya kita nak simple mana yang boleh. fungsi yang betul2 perlu je ada, so tak payah la nak mod sini sana berbanding pakai yang lain.

Boleh je guna Ubuntu..

Seingat aku sblm ni ada je member pdc yang dah guna linux kat cc dia. Try la cari thread tu..

Kalo untuk cc, yang penting web browser support flash selain ko kene bgtau/buat note pasal cc ko guna linux.

Untuk interface aku syorkan guna gnome. Senang nak biasakan diri. Kalo customer complain pun, dia nak kata ape sbb dah guna linux. Lama2 diorang biasa la tu.. Tapi kalo guna KDE, nampak je mcm sama dgn windows tapi maybe lagi leceh pada customer sbb diorang masih dok rasa guna windows.

Nyatakan jugak [b]perisian alternatif[/b]. Contohnye;
IE -> Firefox
Adobe -> (err.. cuma double click jer)
M$ Word -> OpenOffice.org Writer
etc..

[b]Setting[/b]
Kalo guna ubuntu(aku syorkan guna versi 9.04 atau 9.10 jer) setkan visual appearance ko kepada yg paling lowest. Maksud aku, kat desktop setting tu ko disablekan animasi. Setau aku, kalo grafic card intel, dia akan suka2 hati je enablekan animasi, sbb tu pc jadi lembab.

[b]Printing[/b]
Ko kene ada 1 atau 2 pc yg guna windows utk tujuan printing. Sbbmungkin customer yg nak print ada nak edit skit2 lg. Tapi jgn bagi diorang guna pc tu utk maen internet.

Lepas ko dah jimatkan belanje lesen OS ko, nanti ko boleh upgrade hardware atau pape yg patut.. yang penting x kene saman.. huhu..

Sekian..

Try test tgk link nih jugak k,
http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/36479-cyber-cafe-pusat-internet-dan-pusat-komputer-berinternet/ Edited by dans kam

buat 2 part dulu, 1 part PC yang surf tnet (linux) & 1 part main game (xp ...)

rupa (gnome), boleh buat linux nampak sebiji macam windows :D http://gnome-look.org/content/show.php/Win2-7+Pack?content=113264

as for distro, yang paling newbie-friendly = linux mint :D

cc adalah 100% TANPA GAME.jadi menggunakan linux sebagai major os kat pc pc ni sumer adalah yang terbaik.hampir kesemua customer saya mementingkan kelajuan internet dan printer sharing....

[quote name='isz1nora' date='29 June 2010 - 10:47 AM' timestamp='1277779670' post='1039422']
cc adalah 100% TANPA GAME.jadi menggunakan linux sebagai major os kat pc pc ni sumer adalah yang terbaik.hampir kesemua customer saya mementingkan kelajuan internet dan printer sharing....
[/quote]
cuba dulu install satu komputer linux, set semua keperluan yang pengguna nak. Boleh jalan ke tak. Kalau ok, teruskan. Tak ok, cuba sampai ok.

Rasanya saya setuju ngan pendapat razi_ibm.spec pc ni sumer dah outdated.tapi alhamdulilah customer x putus.Mengikut apa yang saya nampak majoriti mereka yang datang memerlukan software berikut:
1:firefox
2:open office (sekarang dah memang guna)
3:pdf (sekarang pakai foxit)
4:ym
5:skype
6:picasa
7:quicktime / codec
8:opera
9:safari
10:chrome
11:winzip

SAYA ULANGI 100% TANPA GAME.sebab itulah yang diaorg paling suka....senyap & senang nak buat keje.(kate diaorg laaa)(CC LAIN BISING!)

Dalam ilmu linux saya yang masih cetek ni saya berkenan dgn gui fedora 10-11.agak agak dengan spec saya yg rendah boleh lepas ke?

ada 1 cc kat melaka mall pakai fedora, mostly memang bukan untuk game. just untuk surf internet dan buat keje opis,priting dan lain2..

satu lagi option boleh buat servis virus cleanup kat pendrive2 yg infected tu, snang sket nak clean kat linux :) ko buat la poster besar2 promosi hehe..

network setting configure IP je, kalau Ubuntu suma dah ada GUI, tinggal nak explore je.. kalau susah, call je kawan2 yang tau pasal configure network kat linux, then bayar la sket.. Free is Freedom, not free teh tarik :)

[quote]
1:firefox
2:open office (sekarang dah memang guna)
3:pdf (sekarang pakai foxit)
4:ym
5:skype
6:picasa
7:quicktime / codec
8:opera
9:safari
10:chrome
11:winzip
[/quote]

fedora 11 nye GUI tu dipanggil gnome :D

kalau pakai [b]linuxmint[/b]
1. siap ada
2. siap ada
3. ada viewer
4. boleh pakai gyachi / pidgin (any better suggestion?)
5. boleh install
6. boleh install
7. siap ada semua :D
8. boleh install
9. boleh install kalau mau :P
10. boleh install
11. siap boleh handle zip / rar

untuk yang boleh install, cuba step ni:

<Start> -> Package Manager -> search 'nama application'(e.g skype, opera, picasa, chrome) -> mark -> apply

Package Manager = tempat cari software :D macam2 ada

[quote name='isz1nora' date='29 June 2010 - 02:11 PM' timestamp='1277791866' post='1039453']
errrr....
[/quote]
gitau je la.. bleh gak singgah2 kalo berdekatan..
aku pon penah gak terpikir bile agaknya orang nak wat cc guna linux sebab aku tak nah jumpa..

chaiyok !! ^_^

aku suggest ubuntu untuk newbie...fedora pun besh, untuk gui stick to gnome...simple yet functional

kalau ragu-ragu jangan buat...nanti tuduh linux tak boleh blah la..itu lah..ini lah..padahal malas nak tingkatkan ilmu. Aku teringat ada (topik tak lama dulu) komen entah apa-apa yang kononnya customer komplen font tak lawa...apekehei?

bukan ragu ragu masalahnya umarzuki...cuma saya perlukan sikit tunjuk ajar dari mereka mereka yang dah memang terbiasa ngan dunia linux.30tahun main "tingkap" je bosan gak...lagipun cara bukan je boleh menambah ilmu tapi jugak menjimatkan aku!

[quote name='unexistance' date='29 June 2010 - 10:04 AM' timestamp='1277777083' post='1039417']
buat 2 part dulu, 1 part PC yang surf tnet (linux) & 1 part main game (xp ...)
[/quote]
pendapat aku, baik ikot cadangan unexistance ni..
buat dulu secara berperingkat.. tapi ongkos nya perlu ready dulu la ya pak..
contohnya wat 5 pc dlu.. agak2 dah mahir, tukar terus semua sekali..

ps: aku rasa microsoft ade keluarkan license khas utk cybr cafe owner.. penah baca tapi tak ingat kat mane.. try la google kot2 jumpa..