Jump to content
TOYSЯUS

Macam Mana Korang Organize Folder Dan File Dalam Harddisk?

Silakan jawab survey ni kalau nak..  

13 members have voted

1. 1. Berapa total size harddisk yang korang guna (int + ext)?

• 1GB - 100GB
      2
    • 101GB - 300GB
      1
    • 301GB - 500GB
      4
    • 501 - 1TB
      4
    • Lagi Besar Gabak
      2
  2. 2. Berapa partition pada internal harddisk korang?

• 1 partition
      1
    • 2 partitions
      2
    • 3 partitions
      4
    • 4 partitions
      2
    • lebih dari 4 partitions
      4

Recommended Posts

Assalamualaikum.

[acronym="First of all"]FOA[/acronym], sorry kalau topik ni dah pernah dibuka, tapi saye dah try search mcm xjumpa lak.
Kalau dah ada, mod tolong Mergekan ye topik ni.. saya newbie taktau aper2. :(

- - -
Ok, sebenarnya saya tengah buntu mcm mana nak organize folder2 dalam harddisk ni..
File2 dan folder2 saya sekarang ni sungguh bersepah2.. Tak ada idea macam mana nak start organize / grouping file2 ni.
Dah search kat Google tapi, saje je nak tanya kwn2 Putera macam mana korang organize folder2 korang.

Utk pengetahuan, saya sekarang ada [color="#000080"]3 partitions pada internal harddisk 500GB[/color], setiap satu partition saya sizekan [color="#000080"]151GB[/color].
Kemudian external [acronym="Hard Disk Drive"]HDD[/acronym] pun 500GB, tak tau nak guna untuk apa (HDD ni dibeli masa saya guna laptop lama hddnya bersaiz 80GB jer).

So harap kongsikan macam mana korang organize harddisk korang yer..
Kalau boleh sertakan gambar lagi baik.. :D

aku 1st voter..hokhokhokhokhokhokh

aku buat Partition dalam HDD aku (dulu2) banyak...5 lebih kurang...

pastu, sebab banyak problem, susah nak cari file aku senirtik...aku kurangkan...

dulu ada partition Video, Picture, File, Bla2...aku pun tak ingat...

sekarang aku buat File/document-20% , BackUp/installer-20%@30%, Video(baki%)

so..dalam partition document tu aku masukkan file word dan segalanya...tapi dalam tu aku buat folder utama
Bacaan,
Pictures,
Sounds,

semua video aku masukkan dalam partition video, dan ada beberapa folder utama dalam tu,
movie,
lawak dan iklan
klip lagu
lain2

aku asingkan partition video dari file sebab video biasanya besar dan makan ruang, so, senang aku nak reduce space..

dan aku buat satu hDD khas utk rakaman kuliah dan pengajian yg aku hadir dan aku rakam...
dan ceramah2 video atau mp3 yang download atau copy dari cd...

backUp tu takde pun, just installer je... Edited by Panglima Khalid

ko pakai windows apa?

Suggestion aku, kalau windows 7, ada 1 function best yang aku bet takde OS lain boleh celen.

Libraries. Boleh google @ pegi je microsoft help tutorial untuk tau guna libraries ni.

Aku buat beberapa libraries. Aku bagikan jadi beberapa general folder.

Music, pictures etc.

Klo music, aku seperatekan lagi. Ada folder lagu melayu, indon, east asia, western etc. dalam setiap pecahan tu aku pecahkan lagi.

Music > Ikut benua > Artist > Album > song

klo pictures,

Pictures > Tema (alam sekitar ke, building ke, candid ke > tarikh dan event berkaitan apa > pics.

Klo documents (dan fail2 lain berkaitan kerja etc),

Documents > Peringkat apa (u ke, opis ke,) > Task apa > Ni ko decide samada nak pecahkan or longgok je. Klo aku longgok but sort ikut types of files.

Klo movies n videos,

Videos > Movie @ video > ikut benua (optional) > Genre apa (lawak ke, cintan ke) > Movie

dan lain2 tu aku rasa boleh sort sendiri. Buat library baru kat library, redirect shortcut ke library tu.

Extra tips:
[list]

[*]Dah alang2 nak susun tu, tag sekali especially pictures and songs. Sekarang lagu english n east asia memang senang gile nak tag, or ko boleh buat manual dan cover album boleh google @ wiki. Sebab bila tag, ko akan rasa kerja buat playlist tu semudah kacang cam ko search pakai google @ itunes.
[*]Pictures tag sekali keyword apa (cth cameron highland). So next time ko search cameron highland sume yang berkaitan ngan cameron highlands akan keluar.
[*]Opt dengan 1 @ 2 jenis software je. Aku klo gambar prefer Google Picasa, klo music prefer foobar2000. Lain orang lain taste. Mostly suke winamp sebab 'macam senang'. But for me aku dah terbiasa dengan foobar, so foobar is my option. Sebab klo lain2 software, setiap software ni ada cara search sendiri dan probably akan memandai2 tukar tag etc. So stick to one.
[*]SABAR. Nak susun file PC ni memang kene banyak istighfar. :) Aku penah tag 10GB lagu makan masa 2 minggu.
[*]Dan disiplinkan diri bila guna pendrive dan nak clearkan pendrive tu, tapi ada barang nak guna lagi, susun ditempat yang sepatutnya. Jangan main longgok. Buat folder longgok1, longgok2, kompem kepala pon terlonggok lagi 3 bulan.
[*]Bab software n lagu ni, kalau ada sikit rezeki tu, beli la yang ori. Cam itunes pon banyak kedai enpon ada jual kad itunes so boleh la beli yang ori. Sebab lagu cetak rompak ni aku kurang berkenan kecuali memang lagu tu lagu rare, lagu melayu 50 an - 70 an, tu memang takde solution lain. Klo lagu mat saleh ni... korang sendiri la judge. Aku sekarang gune Nokia Comes With Music and aku dah tak download lagi illegal songs hampir 7 bulan (even lagu melayu sebab diorang ada provide lagu melayu). Sebabnya, takyah pening2 nak tag itu tag ini dah.
[/list]

HDD aku kalau Ikut besar Gabak 6.16TB(1.5tbx4[NAS]+160gb[internal]), activate 2TB je pakai LVM kat NAS, yang lain biar dormant, jimat letrek. partition untuk internal disk ada 7(MBR based), tapi cuma 2 je untuk data. yang lain untuk multi os.
NAS pulak setakat ni config 3 partition pakai LVM, dan map kepada windows drive letter guna SMB.

cara susun..hehe.. pelik sikit sebab 80% content hdd aku ialah video dan lagu.
ikut bahagian.media dan dumping area. dumping area tu..betul2 dumping area, campak segalanya dan lupa.
media bersepah dengan macam2 cerita dan lagu etc, tapi ada buat shortcut front end.

ni ialah keadaan sebenar NAS untuk salah satu media group aku:
[img]http://img823.imageshack.us/img823/7741/20100613064003.jpg[/img]
bersepah2 dan folder ni hidden sebenarnya, sebab aku tak direct access ke folder ni..

ni pulak front end yang mengandungi hanya shortcut kepada fail2 kat folder tadi:
[img]http://img821.imageshack.us/img821/3461/20100613065609.jpg[/img]
kat front end shortcut ni la aku rename, letak tag, +info link etc. so takde la kacau apa2 dari original file.

dan.. ni pulak dumping area aku. campak je selagi muat. asalkan bila nak guna kang boleh jumpa.
[img]http://img41.imageshack.us/img41/3424/20100613064449.jpg[/img] Edited by Razi_IBM

plus, libraries dalam windows 7 adalah front end kepada apa yang razi explain.

tapi cara ko smart gak razi. but to people with some extreme HDD capacity la.

500GB kebawah aku tak syorkan langsung.

@Nezict
Thanks. Aku guna Win7. Kat laptop lama dulu mmg aku guna Library.
Tapi aku rasa, disebabkan aku guna Library tu la aku jadi malas nak kemas harddisk heheheh.
Sebab Library tu terlalu senang, baling2 bende je masuk situ ikut type.
Then, bila buka harddisk satu2, rupanya banyak bende tak tersusun.
Mcm gambar2, tak tersusun huhu. Folder gambar family ntah mana, kawan2 ntah mana, event2 ntah mana.
Lagu2 pun tak tersusun.

Skrg still aku guna juga Library tu, cuma tu la, nak tau camne cara yg terbaik nak organise documents.
Camner korang bagi nama folder, nama gambar, nama lagu etc.. :-)

@Razi
Gilo bosa ghabak hdd kau.
huhu. owh NAS pttlah.
Tapi mcm hddisk aku jer sepahnye ahaha (cuma aku nyer lagi nirrojim).

-
Camner korang namakan folder2 lagu, gambar etc?
Ada apa2 format x utk letak nama mcm" <date> - <name>" etc..

aku pong pening nak organize file/folder nie,

bercampur2

tapi aku gune 1 partition je

oleh disebabkan aku bukan la pengumpul lagu dan movie,

semua file
simpan kat my folder jer (library)

cume kene la tambah2 sket tuk
[list][*]ebook nyer section(subfolder : AGAMA. General Info, History, Sejarah etc)[*]software / driver[*]word/excel folder[*]Handphone (subfolder macam wallpaper dan ringtone etc)[/list]
tu je la kot

[quote name='OngBok' date='14 June 2010 - 06:21 PM' timestamp='1276510877' post='1036763']
Nie aku punye.
[IMG]http://www.komputermalaysia.com/pc/uploader/files/1/utiliti/devorg.gif[/IMG]

:lol: :lol: :lol:
[/quote]

assalammualaikum...

ni pembuat cd haram ni...hehe..repot2 :lol:

assalamualaikum...

aku ada C D ngan E je

C utk windows ngan program2 penting..kecik 12 gb je

secara kasarnya aku buat folder khas utk MP3, movies, txt, images, games, videos, audios, tutorials, programs (installer), 3d projects, lain2..lepas download satu2 file tu aku terus movekan ke folder yg berkaitan..kalu tangguh sok dah jadi pening..hehe

mana file2 yg aku rasa dah kurang pakai atau tak pakai buat masa skang, aku compresskan dan burn, campak dlm laci..yg tinggal dlm HDD aku delete..

^_^

apa susah sangat nak organize file?...
dapat2 je file baru, ko tabur je semua tu atas dekstop...nampak2 dah sendat, ko pindah fail2 tu dalam folder nama recycle bin...bila ada masa sikit, ko organize la sikit recycle bin ko tu supaya tersusun sikit...macam susun ikut nama ke, saiz ke, etc...

so, bila ko nak cari je fail, bukak je recycle bin...semua ada situ...rasa2 tensen, ko clear recycle bin...