Jump to content
Sign in to follow this  
hotfloppy

Merge Partition Dalam Ubuntu

Recommended Posts

[font="Trebuchet MS"]assalamualaikum..

notebook aku ni asalnya triple-boot - [b]Vista (/dev/sda1), Ubuntu (/dev/sda2), Kubuntu (/dev/sda3)[/b]

tapi sekarang ni dah jadi dual-boot - [b]Vista (/dev/sda1), Ubuntu (/dev/sda2), [s]Kubuntu[/s] (/dev/sda3)[/b] sebab aku dah delete Kubuntu meggunakan GParted..

partition tu lak aku dah formatkan semula sebagai [b]ext3[/b]. Jadi sekarang ni, [b]/dev/sda3[/b] tu kosong la..

apa yang membuntukan otak beku aku ni adalah camana nak merge'kan [b]/dev/sda3[/b] tu ngan [b]/dev/sda2[/b] iaitu partition Ubuntu.. :wacko:

mintak tolong la eh dari otai2 semua..

time kasih..

[size="1.5"][i]p/s:
sory la kalo topic dah pon dibincang.. aku dah try search guna keyword 'merge partition' dan juga navigate sampai page ke 8.. tetap gak tak jumpa.. :(
kalo memang dah pernah dibincangkan, mintak tolong kasi link utk topic tersebut.. TQ..

cara untuk merge partition dalam distro lain pon boleh gak letak kat sini k.. :) [/i][/size]
[/font] Edited by hotfloppy

[quote name='hotfloppy' date='31 May 2010 - 10:19 PM' timestamp='1275315571' post='1034185']
[font="Trebuchet MS"]assalamualaikum..

notebook aku ni asalnya triple-boot - [b]Vista (/dev/sda1), Ubuntu (/dev/sda2), Kubuntu (/dev/sda3)[/b]

tapi sekarang ni dah jadi dual-boot - [b]Vista (/dev/sda1), Ubuntu (/dev/sda2), [s]Kubuntu[/s] (/dev/sda3)[/b] sebab aku dah delete Kubuntu meggunakan GParted..

partition tu lak aku dah formatkan semula sebagai [b]ext3[/b]. Jadi sekarang ni, [b]/dev/sda3[/b] tu kosong la..

apa yang membuntukan otak beku aku ni adalah camana nak merge'kan [b]/dev/sda3[/b] tu ngan [b]/dev/sda2[/b] iaitu partition Ubuntu.. :wacko:

mintak tolong la eh dari otai2 semua..

time kasih..

[size="1.5"][i]p/s:
sory la kalo topic dah pon dibincang.. aku dah try search guna keyword 'merge partition' dan juga navigate sampai page ke 8.. tetap gak tak jumpa.. :(
kalo memang dah pernah dibincangkan, mintak tolong kasi link utk topic tersebut.. TQ..[/i][/size]
[/font]
[/quote]
Aku bukan Otai, tapi mungkin aku boleh tolong.

Camni caranya:
1. Buka Gparted.
2. Right klik kat sda3 (yang baru format ke ext3 tu) dan pilih "Delete". Teruskan dengan "Apply", dan seterusnya. Dengan cara ni sda3 akan jadi "unallocated".
3. Right klik kat sda2 (partition Ubuntu), pilih "Resize/Move". Akan keluar satu tingkap utk expand sda2 ke "Unallocated" partition tadi. Boleh maksimumkan penggunaan ruang "Unallocated" partition kalau nak. Klik Apply dan langkah seterusnya. Dengan langkah ni, sda2 akan ambil ruang dari "Unallocated" partition tu.
4. Siap...

Semoga berjaya. :D

[font="Trebuchet MS"]memang sah la otak aku beku tahap ais kutub utara nih..
punya la senang solution nye..
thanks eh kecibung.. ^_^
[i]
p/s:
Cuma satu je kecibung, yang hang lupa.. Kena boot guna LiveCD dlu, baru leh guna GParted sebab kalo dalam Ubuntu, partition Ubuntu tu takleh di modified sebab tgh mount.. Ke aku yang tatau cara nak buat dari dalam Ubuntu ? :P[/i]
[/font]

[quote name='hotfloppy' date='01 June 2010 - 09:41 AM' timestamp='1275356482' post='1034255']
[font="Trebuchet MS"]
Cuma satu je kecibung, yang hang lupa.. Kena boot guna LiveCD dlu, baru leh guna GParted sebab kalo dalam Ubuntu, partition Ubuntu tu takleh di modified sebab tgh mount.. Ke aku yang tatau cara nak buat dari dalam Ubuntu ? :P[/i]
[/font]
[/quote]
Yup, betul apa yang ko katakan tu, kena guna Gparted dari Live-CD untuk tujuan atas nun. Haha, aku pun lupa nak sebut. :) Aku check lagi, mmg bahaya kalo modify mounted partition, macam quote bawah ni.

[quote]5 : Why are some menu items disabled?
1. The partition is mounted and modifying a mounted partition is DANGEROUS. Just unmount the partition or in case of swap, disable it.(use swapoff)

Source: [url="http://gparted.sourceforge.net/faq.php"]Gparted FAQ[/url][/quote]

[font="Trebuchet MS"] [s]okay la..
problem pon dah solved..
so, aku tutup la topic nih k..[/s]

thanks sekali lagi kecibung.. :D[/font]

[b]pas pikir2 balik, aku rasa ada baik aku bukak je topic nih..
mana la tau kot2 ade sape2 nak tambah idea..
mungkin cara untuk merge partition yang lebih mudah atau advance..
for example guna fdisk ke, cfdisk ke...

To Moderator:
kalo bleh, tolong tukar title topic nih.. letak Merge Partition je..
so, bleh la dijadikan rujukan dimasa hadapan sebab aku tgk takde lagi topic ajar camne nak merge partition nih..
walaupun simple, tapi kalo dah n00b, tetap tatau gak..
forum ni kan nak menyumbang sebanyak ilmu yang boleh.. ;) [/b] Edited by hotfloppy