Jump to content
K.A.

Subsidi Negara

Subsidi dihapuskan berperingakat  

25 members have voted

1. 1. Subsidi dihapuskan berperingakat

• Setuju
    • tidak setuju,
    • kerajaan perlu kaji balik perbelanjaan yang membazir
    • aku kaya, aku tak kesah

Recommended Posts

begitu la fitrah manusia.
belum dapat nak buat tu nak buat ni
kalau aku jadi wakil rakyat aku nak buat itu ini

tapi bila duit dah berlambak depan mata, jadi biru
biji mata, nafsu tak leh kawal dah. semua janji
diketepikan.

bila duit dah berlambak, apa lagi membazir la jawabnya.
Aku puji negeri PR memerintah. Syabas! dan usaha ke arah
penaklukan yang lebih luas lagi. Aku harap dalam PRU-13 nanti
dapat takluk 3-4 negeri lagi. Perlis kut :D

[quote name='NeoLogy' date='29 May 2010 - 03:24 PM' timestamp='1275117850' post='1033777']
bajet negara sentiasa defisit(perbelanjaan mengatasi mendapatan)..begitu jugak bajet negeri2 kat malaysia ni..tapi utk last year..rasanya selangor,kedah dan pulau pinang tidak mengalami defisit..malah dipuji lagi oleh ketua audit negara kerana mampu mentadbir urus kewangan negeri dgn berhemah..di Selangor, 20 meter padu air dapat free..pun masih dpt mengelakkan defisit..kesimpulannya, kalo kte mampu urus tadbir kewangan kita dengan bijak dan berhemah tanpa membazir, defisit dapat dielakkan..soal bankrap ni xtimbul pun..semua ni kena ada keazaman atau iltizam politik..

kalo kerajaan malaysia dapat mencontohi urus tadbir kewangan kerajaan negeri selangor,kedah dan pulau pinang..benda2 cmni mungkin dapat dielakkan..
pokok pangkalnya..sanggupkah kerajaan berjimat-cermat?

p/s : kalo buat lawatan ke luar negara, bwak deligasi berduyun2..membazir je..bwk orang2 yang betul2 terlibat dah la..bini2 tu xpayah la bawak..

[code]http://beritasemasa.com/lagi-lagi-laporan-ketua-audit-negara[/code] utk rujukkan..
[/quote]

aku masih ingat lagi dulu gov selalu cakap dan selalu kuar kat tv yg mana selangor akan bankrup jika di tadbir pembangkang...

yg mana salah satu hal yg ditekankan dulu salah satu hal yg menyumbang selangor bankrup adalah pasal pemberian 20 m/p air yg di bagi percuma...

[quote name='NeoLogy' date='29 May 2010 - 03:24 PM' timestamp='1275117850' post='1033777']
bajet negara sentiasa defisit(perbelanjaan mengatasi mendapatan)..begitu jugak bajet negeri2 kat malaysia ni..tapi utk last year..rasanya selangor,kedah dan pulau pinang tidak mengalami defisit..malah dipuji lagi oleh ketua audit negara kerana mampu mentadbir urus kewangan negeri dgn berhemah..di Selangor, 20 meter padu air dapat free..pun masih dpt mengelakkan defisit..kesimpulannya, kalo kte mampu urus tadbir kewangan kita dengan bijak dan berhemah tanpa membazir, defisit dapat dielakkan..soal bankrap ni xtimbul pun..semua ni kena ada keazaman atau iltizam politik..

kalo kerajaan malaysia dapat mencontohi urus tadbir kewangan kerajaan negeri selangor,kedah dan pulau pinang..benda2 cmni mungkin dapat dielakkan..
pokok pangkalnya..sanggupkah kerajaan berjimat-cermat?

p/s : kalo buat lawatan ke luar negara, bwak deligasi berduyun2..membazir je..bwk orang2 yang betul2 terlibat dah la..bini2 tu xpayah la bawak..

[code]http://beritasemasa.com/lagi-lagi-laporan-ketua-audit-negara[/code] utk rujukkan..
[/quote]

Aku bace link yg ko bagi tu.

Itu bukan salah kementerian kewangan dsb. Itu salah orang bawah. RAKYAT. Tepuk dada tanya selera la.

Bajet defisit berpunca dari 2 bende:
-Tolakan dari capital untuk invest insfrastruktur, kemudahan dan sebagainya. Duit memang tak masuk lagi, tapi in long term phase, lagi banyak since negeri2 macam Johor yang invest banyak kat JB dan Iskandar plus banyak pekan2 yang dinaiktaraf jadi Majlis Daerah, cam Tangkak dah jadi daerah Ledang. Bukan suka suki nak belanja. untuk RAKYAT jugak.
-In some part, aku tak nafikan MUNGKIN ada kesilapan sana sini. Ada penyelewengan sana sini. Tapi bende2 semua balik pada diri sendiri la. Intergriti. Nak senang cakap, boleh je tendang orang yang korup. Tapi kalau intergriti dalam sesuatu masyarakat tu dah takde, tak kesah la kerajaan ke, pembangkang ke, mana2 pengganti dia sama je. Pasti akan korup.

Bab Selangor tu, aku berpendapat Selangor memang dah sedia maju dari zaman BN lagi, tambahan pulak insfratruktur cukup, universiti sana sini, golongan professional pon banyak menetap sana, demand ada, kalau pembangkang boleh naikkan lagi, well, itu kira bonus lah. Fasiliti dah siap, tinggal prepare orang nak carik sapa2 investor. Pada aku kalau diorang nurture lagi banyak usahawan baru, lagi bagus. Tengok jugak area2 hulu kat Selangor tu macam Tanjung Karang, Batang Berjuntai. Takkan biar je kot.

Pulau Pinang, well, they've been controlled by Chinese and obviously, they've good relationship with investor from mainland China. Nuff said.

Kedah, ni... aku no comment. Aku tak dapat lihat keseluruhan demografi Kedah, ada yang maju cam SP, Alor Setar, Jitra but other parts... no comment.

p/s: Berduyun2 tu tengok tv ye la. Ko tau ke Lim Guan Eng pon ikut time pegi US aritu? Kita bab2 ekonomi ni tak lihat la dari sudut pembangkang-kerajaan. Siapa yang bagus dalam memberi perkhidmatan pada rakyat, kita bawak la. Bini2 pak menteri tu bukannya duduk mencanguk buat bodo. Abis First Lady of USA, Michelle Obama tu makan tanggung berak cangkung ke? :rolleyes:

[quote]TANAH MERAH, 29 Mei: Rakyat negara ini perlu memberi harapan baru kepada Pakatan Rakyat menggantikan kerajaan Barisan Nasional (BN) bagi mengelakkan negara bankrap sembilan tahun lagi.

Tanpa perubahan tersebut rakyat akan berdepan dengan suasana sukar dan boleh mengulangi sejarah yang menimpa Greek sekarang.

Penasihat DAP, Lim Kit Siang berkata, kerajaan BN tidak mampu lagi untuk mencari jalan mengelakkan negara terus bangkrap melainkan mendesak subsidi barangan kawalan dimansuhkan.

"Bagi mengelakkan bankrap rakyat perlu bertindak lebih awal dengan menukar kerajaan pada pilihan raya umum akan datang bagi mengelakkan terjerumus kepada bankrap.

"BN sudah memberitahu mereka tidak mampu lagi berbuat apa-apa bagi mengelak bankrap menjelang tahun 2020," katanya pada ceramah perdana di padang Majlis Daerah Tanah Merah di sini, malam tadi.

Hadir sama Mursyidul Am PAS, Tuan Guru Datuk Nik Abdul Aziz Nik Mat, Ketua Umum PKR, Datuk Seri Anwar Ibrahim, Setiausaha Agung PRK, Saifuddin Nasution Ismail dan pimpinan PAS dan PKR Tanah Merah.

Padang yang terletak di pusat bandar Tanah Merah itu penuh sesak dengan kehadiran ribuan penduduk tempatan.

Ceramah perdana diadakan di tujuh lokasi berlainan sempena Kongres PKR yang diadakan di sini sejak semalam sehingga esok. Malam ini pula ceramah akan diadakan di Padang Perdana membabitkan tokoh utama Pakatan Rakyat.

Baru-baru ini Menteri di Jabatan Perdana Menteri, Datuk Seri Idris Jala mengakui negara mungkin bankrap dalam tempoh sembilan tahun lagi sekiranya dasar pemberian subsidi tidak dimansuhkan.

Kit Siang berkata, berdasar andaian diberi menteri terbabit, hasrat Tun Dr Mahathir Mohamad untuk melihat Malaysia menjadi negara maju pada 2020 mungkin tidak akan menjadi kenyataan kerana sudah bankrap.

"Sejak 50 tahun korupsi dibiarkan bermaharajalela di mana nilaian projek kerajaan tidak sepadan dengan projek yang dilakukan. Ketirisan berlaku di sana sini.

"Inilah punca utama kepada bankrap. Oleh itu kita sama sekali tidak bersetuju cadangan kerajaan mahu menghapus subsidi ke atas makanan, minyak dan pendidikan," katanya.

Beliau yang juga anggota parlimen Ipoh Timur turut mencabar kerajaan BN supaya serius bagi menghapus rasuah kerana ia boleh menjimatkan wang negara sehingga RM103 bilion dalam tempoh lima tahun.

Katanya, apa yang berlaku sekarang ketirisan dalam pengurusan kewangan kerajaan antara RM10 hingga RM28 bilion setahun.

Oleh itu kata beliau sekiranya rakyat memberi kepercayaan kepada Pakatan Rakyat bagi mengurus negara wajah baru politik akan berlaku di negara ini.

Anwar berkata, sepanjang lapan tahun berkhidmat sebagai Menteri Kewangan beliau telah berusaha untuk mengurangkan subsidi kepada penjaga kuasa bebas (IPP) yang dimiliki syarikat besar, namun kerajaan tidak berani melakukannya.

"Cuba bayangkan setiap tahun kerajaan memberi subsidi sebanyak RM20 bilion kepada IPP tersebut," katanya.

Beliau yang juga Ketua Pembangkang di parlimen memberitahu seperti sudah menjangka tindakan yang akan diambil Jawatankuasa Hak dan Kebebasan Parlimen ke atasnya ekoran mendedah penglibatan syarikat Yahudi dalam pentadbiran negara.

Katanya, biar pun mereka menggantungkan saya selama enam bulan atau setahun, namun usaha untuk mendedahkan penyelewengan yang dilakukan kerajaan akan tetap dilakukan.

Baru-baru ini Anwar yang juga anggota parlimen Permatang Pauh di rujuk ke jawatankuasa khas parlimen kerana mendakwa kerajaan menggunakan khidmat Apco Worldwide dalam mempromosi 1Malaysia.
[/quote][url="http://www.harakahdaily.net/v2/index.php?option=com_content&view=article&id=26835:negara-akan-bankrap--lim-kit-siang&catid=1:utama&Itemid=50"]Sumber[/url]

teringin gak nak lihat PRU 13 nie PR or pembangkang lak perintah Malaysia
kalo PR/pembangkang tak leh perintah dengan baik
undi balik UMNO

ini baru ni panggil politik matang
bukan politik kuku besi
gune kuasa sebagai kerajaan utk menyalahguna kan kepenting tertentu untuk parti

da sampai mase nyer bertukar kerajaan
sebelum peristiwa 13mei patut da tukar kerajaan

macam thread2 sebelum ni ada aku post,kalau nak tukar pun tukar la kerajaan . asal jangan kacau hak2+ keistimewaan agama islam dan bumiputera.hihih :D ...

kita mungkin rasa takut atau di takut2kan oleh gov yg sedia ada bila ada pakatan baru utk membentuk gov baru yg akan menggantikan gov sedia ada...

yer lah dah beberapa puluh taun BN memerintah... baik buruk terpaksa telan...

apa pon setuju dgn hampeh bende2 semua tuh jgn kacau kalau ada gov baru dibentuk kelak...

tambahan: tgk sekarang nih sapa yg cuba hapuskan kepentingan bumiputera... dasar MBE yg baru nih tak sentuh langsung pon pasal agenda bumiputera... apa citer... alasan draf tuh belum muktamat... tapi kenapa mereka cuba melakukannya semata2 utk tgk reaksi dari bumiputera... dah ler nanti bumiputera lah yg paling banyak terima kesan dari penghapusan subsidi pastuh dipinggirkan pulak dari dasar ekonomi baru yg dibuat... Edited by Gunso

[quote name='khairul anwar' date='30 May 2010 - 01:15 AM' timestamp='1275153337' post='1033870']
teringin gak nak lihat PRU 13 nie PR or pembangkang lak perintah Malaysia
kalo PR/pembangkang tak leh perintah dengan baik
undi balik UMNO
[/quote]
nak undi tu kena tunggu berapa tahun? 4? Kita ni rakayat malaysia each time and each secodn kena hidup...kalau 4 tahun tu convert gi second.....126 227 704 seconds.Memerintah negara ni bukan macam hantar kereta repair.Mekanik A tipu tukar barang pastu kantoi gi plak kat Mekanik B...tu kalau Mekanik B tau repair.ada parts.kalau tak tahu gi kat Mekanik C...maka mekanik C pun buat la keje dia.padahal tak tau kereta tu dah `diperintah` oleh mekanik A dan B.kos repair pastu tinggi.padahal kalau buat survey dah leh jimat banyak dah.

Korang rasa kan..kes minyak naik ni apa semua ni kes lama atau kes baru? pasal aku tengok zaman Dr Mahatihir tu xde pun kes macam ni.agak kurang la..bila dia turun yg lain naik....semua macam kelakabut.seolah2 kes tu dah lama tapi dipendam.

Tak ada masalah pun kalau tukar pemerintah.
Negara2 lain pun dah lama praktikkan benda nie.

(sokong) Subsidi boleh dikurangkan atau pun dihapuskan jika kerajaan boleh buat perkara nie;
1. Kaji semula gaji dan elaun PM, TPM, Menteri, T-Menteri.
Potong mana2 yang menjurus kepada pembaziran.

2. Menghapuskan cukai individu berpendapatan rendah (<RM3000.00)
Termasuk menghapuskan cukai pintu dan cukai tanah kediaman.
Menaikkan cukai individu yang berpendapatan tinggi selaras dengan Model Ekonomi Baru (MEB).

3. Menaikkan gaji/elaun kakitangan awam. (termasuk polis dan tentera dan pesara kerajaan)

4. Kaji semula gaji minima pekerja swasta.

5. Memberi bantuan kepada petani, nelayan dan sektor perusahaan kecil.

6. Menghapuskan bayaran perubatan hospital/klinik kerajaan bagi semua rakyat malaysia.

7. Menaikkan cukai arak, judi dan rokok.

8. Menaiktaraf semua jalanraya dan memperbaiki sistem pengangkutan awam.

9. Menghapuskan roadtax bagi semua kenderaan yang kapasiti injin kurang dari 1000c.c

10. Perbelanjaan berhemah dalam semua hal, hapuskan politik wang dan rasuah.

Aku sokong sangat hapuskan subsidi jika semua perkara di atas dapat dilaksanakan.

Ada sapa nak tambah atau tak setuju dengn cadangan diatas sila kemukakan.

[quote]Korang rasa kan..kes minyak naik ni apa semua ni kes lama atau kes baru? pasal aku tengok zaman Dr Mahatihir tu xde pun kes macam ni.agak kurang la..bila dia turun yg lain naik....semua macam kelakabut.seolah2 kes tu dah lama tapi dipendam. [/quote]

Pasal minyak nie, aku sokong kalau dihapuskan subsidi sebab
sekarang kita bagi subsidi kepada semua orang termasuk singapura dan thailand.
kenapa kita bagi subsidi kepada dia orang yang tak berhak terima.

bila subsidi minyak ditarik balik, harga minyak akan naik (2.70/liter)
kerajaan boleh beri rebet atau menghapuskan roadtax.
jadi duit subsidi dapat dinikmati oleh orang yang berhak menerima.

ok. Edited by OngBok

dulu kan gov dah nak buat... sapa takde ic nak beli minyak dia org akan dikene kan harga minyak yg takde subsidi...

tapi kenapa lak tak jadik buat?? kalau alasan utamanya tak mau subsidi negara bocor ke tangan penduduk bukan m'sia...

apelah korang ni?
kerajaan mengingatkan bukan ugut,nanti kalau negara bankrap korang salahkan kerajaan jugak.
korang ingat kerajaan tipu ke kalau kata negara kita hutangnya banyak?
aku setuju kalau subsidi gula,beras dan gas memasak,namun petrol janganlah naikkan,kalau nak naikkan pun sikit ajelah dlm 10sen ke.
tapi walau apapun kita terangkan mereka takkan terima so better kita diamkan aje,sebab kalau buka topik politik atau isu sensitif,pihak lagi satu tu tak boleh terima kenyataan,semua asik nak menang dan diaorg saja yang betul...so aku pun dah malas nak komen banyak2...kita komen bagi fakta pun dia kata dia betul hahaha...

kerajaan bagi subsidi petrol,diesel,gula dll,kaum yang kat sempadan thai jugak yang khianat negara jual kat siam.pastu bising kerajaan zalim...

Begitu lah resam dunia.
Kita buat betul pun ada orang tak suka.
Walaupun orang tak suka, kita kena buat betul selalu.
Buat kerana Allah semata2.

Sekarang aku sokong bulat2 hapuskan subsidi minyak
dan beri insentif, rebet atau potongan lain kepada mereka yang layak terima. Edited by OngBok

[quote name='OngBok' date='31 May 2010 - 09:57 AM' timestamp='1275271079' post='1034029']

Sekarang aku sokong bulat2 hapuskan subsidi minyak
dan beri insentif, rebet atau potongan lain kepada mereka yang layak terima.
[/quote]
tidak! minyak penting,majoriti takkan setuju minyak dihapuskan sepenuhnya,namun gula dan beras subsidi perlu ditarik balik.gula kurang badan sihat,beras pula orang2 kita dah tak beli beras subsidi dah,org2 myanmar,indon dgn bangla yang beli.so aku rasa dua barang ni wajib hapuskan.

kalau tak hapuskan subsidi minyak
sebahagian duit tu mengalir keluar negara dengan cara yang tak direlai.

Apa kesannya kalau minyak tiada subsidi.

minyak jer ke akan mengalir keluar?gula dan beras pun la....org dok kat sempadan tu banyak je yg seludup..lg teruk...tah la....subsudi ni sebenarnya penting tuk rakyat..tp buat akhir2 ni...subsidi ni dah tak dihargai...byk benda yg disubsidikan dibazirkan...ade la satu citer al kisah beras subsidi yg murah tu...beras nasional tak silap aku...mak bapak aku kat kg kadang2 guna gak beras tu..nak jd kan cerita..time mak aku beli tu ade la nyonya beli gak beras tu...mak aku tanya la...'wah! lu pun guna tu beras ya?'nak tau ape yg dia jawab?'wa guna ma..murah punya...buat bg mkn anjing n bab1 makan...'terkedu mak aku...umpama beras subsidi tu diibaratkan makanan binatang...

lg satu subsidi disel/petrol tuk nelayan....kadang bukan dia wat gi laut cari ikan pun...tp diaorg jual...tp..tak silap aku subsidi ni dah ditarik balik kan?kalau salah tolong betul kan...

k pandangan aku yg sebenarnya...subsidi tak perlu pun tak ape...tp harga yg ditetap kan tu jgn la mahal n jgn mudah2 dinaik kan..kerajaan kena la selalu pantau harga...kawal harga..
yg penting sekali..1) pertol...2) gas masak dua benda ni kalau dah tak de subsidi..agak terbeban gak rakyat...
macam gula,beras,tepung tu kira ok la....

Korang cakap nak tukar kerajaan?

Cerita katun mane ni? Pukul berapa ade kat TV3?

Tak perasan ke, pihak yang pegang kuasa bila kerajaan nak ditukar tu, memang anytime je nak pinda Perlembagaan, nak buang hak2 keistimewaan Melayu, nak hapuskan kuota, nak hapuskan subsidi, nak jadikan negara ni negara republik, nak jadikan Sultan much less or more lebih kurang zaman Residen British dulu? Sistem equality nak diadakan. Nak ke?

Ape ada pada Pas cakap aku. Pada aku aku tengok diorang ni macam PASs je. Takde bende pon. Pum pam lebih.

Nasib korang je dapat MB Selangor tu. Dia memang economist yang power. Tolong goverment amik alih Guthrie dari Britain dulu.

But, else, is history.

Bute ke?

nezict aku amat hargai komen2 ko yang ada benarnya dan beserta fakta namun diharap jangan terikut flamming,so kalau kita nasihat cara lembut aku rasa ramai lebih respect ko... ^_^

[quote name='loy_azloy' date='31 May 2010 - 02:39 PM' timestamp='1275287999' post='1034094']
nezict aku amat hargai komen2 ko yang ada benarnya dan beserta fakta namun diharap jangan terikut flamming,so kalau kita nasihat cara lembut aku rasa ramai lebih respect ko... ^_^
[/quote]

RWI dah jadi lubuk extremist Cina.

Takkan sini jadi lubuk extremist Melayu?

sebab itulah kita kena slow sikit,benda ni pernah jadi dulu dan aku pernah buat benda yang sama dulu,tapi kata orang benda yang gatal makin digaru makin bintat.kalau ada ekstrimis yang agak tak sopan aku sendiri akan ambil tindakan bagi memelihara keharmonian forum ini.

P.S jgn risau aku backing ko hahaha... :lol: (poyo betul aku hahaha)

[quote name='neiny_nani' date='31 May 2010 - 11:09 AM' timestamp='1275275378' post='1034045']
minyak jer ke akan mengalir keluar?gula dan beras pun la....org dok kat sempadan tu banyak je yg seludup..lg teruk...tah la....subsudi ni sebenarnya penting tuk rakyat..tp buat akhir2 ni...subsidi ni dah tak dihargai...byk benda yg disubsidikan dibazirkan...ade la satu citer al kisah beras subsidi yg murah tu...beras nasional tak silap aku...mak bapak aku kat kg kadang2 guna gak beras tu..nak jd kan cerita..time mak aku beli tu ade la nyonya beli gak beras tu...mak aku tanya la...'wah! lu pun guna tu beras ya?'nak tau ape yg dia jawab?'wa guna ma..murah punya...buat bg mkn anjing n bab1 makan...'terkedu mak aku...umpama beras subsidi tu diibaratkan makanan binatang...
[/quote]

dari forum sebelah
[quote]
Re: Petrol naik harga lagi!!!!
from Malaysian Bikers Community
off topic sikit... kesan dari bekalan beras 15% yang dimansuhkan kerajaan....

satu petang time pegi kedai runcit aku sebak tengok seorang akak nie sambil kendong anak kecik dia merayu peniaga agar jualkan kepada dia beras biasa dengan harga beras 15%.... mungkin aka nie dah terdesak sangat (atas faktor pendapatan rendah)...... justeru aku terfikir.... nie baru kerajaan hapuskan bekalan or sabsidi untuk beras 15%..... kalau barang2 keperluan lain nti camne..... makin perih la hidup golongan berpendapatan rendah...... (dah la berpendapatan rendah tanggungan pulak banyak)..... ish.... Embarrassed

[/quote]

hahaha... quote dvd yg kedua tuh mengingatkan aku kat video nih...

just for fun~~

[spoiler][media]http://www.youtube.com/watch?v=yppi43AiM7g[/media][/spoiler]

Orang kita sendiri tak ada intergriti.

Minyak seludup pergi Indon. Siam. Orang Singapura beli pon tutup sebelah mata.

Gula timbun kat Sungai Golok.

Gas disembunyikan beratus2 tong sehari jual pada industri.

Makan nak ayam je. Ikan2 macam ikan Patin ke, ikan2 keli tak nak makan. Katenye ade taik babi. Padahal ade je Melayu yang buat bisnes ternak keli.

Kalau air, kuih tak manis tak lalu. Katenye tak tradisional lah, pandai mengubah2 lah. Ade je alasan.

Kalau pakai kereta tempatan katenye cepat rosak, padahal nak cover diri sendiri tak pandai jaga.

Eksiden banyak katenye jalan lubang lah, takde lampulah. Padahal diri sendiri macam pelesit tak perasan.

Naik moto je mat rempit. Abis orang muda yang takde duit beli kete tu rempit ke pukul 10 pagi?

Isk2.

otai kita yang kacak telah pun bersuara
mari serang blog pakdi
http://www.pakdi.net/isu-penghapusan-subsidi/