Jump to content
dans kam

Ubuntu 10.04 Lts

Recommended Posts

[quote name='Jom Cyber' date='27 August 2010 - 06:10 PM' timestamp='1282903801' post='1046232']
apa beza ubuntu dengan linux ?
[/quote]
ubuntu adalah distribusi sistem pengoperasian linux

[quote name='hotfloppy' date='27 August 2010 - 11:54 AM' timestamp='1282877644' post='1046197']
kalo ubuntu boleh masuk, maknenye takde pape masalah la..

p/s: baca tak link yg aku bagi ? penat tau aku tolong google and go thru 1 demi 1 search result tu.. kalo tak baca, mmg aku kecewa sgt2.. tapi takpe, aku tetap akan cuba membantu.. sambil2 tu, boleh gak aku dapat ilmu baru..   :100:
[/quote]

aku ada baca, tapi ayat tu macam tergantung je.. sori laa sbb aku nak minta pendapat korang jugak dlm hal ni

[quote name='hotfloppy' date='27 August 2010 - 09:21 PM' timestamp='1282915300' post='1046249']

ubuntu adalah distribution atau disebut distro..

linux lak hanyalah kernel.. bayangkan sebuah rumah.. kernel boleh dikatakan tapak sebuah rumah.. tapak sahaja belom boleh di diami betol tak ? so, kita perlukan dinding, tingkap, pintu, kerusi, meja, katil dan sebagainya.. camtu gak dalam kes linux..

so, apa beza linux ngan distro ? distro adalah gabungan linux dan juga aplikasi2 yang membentuk distro tersebut.. aplikasi2 tersebut asalnya dibangunkan untuk sebuah projek yang dipanggil GNU (GNU is Not Unix).. tapi, ketika aplikasi2 itu dibangunkan, belum ada lagi kernel yang dibangunkan (atau masih lagi dalam perancangan).. jadi, kernel yang dibangunkan oleh Linus Torvalds yang dipanggil Freak digunakan untuk dimuatkan dengan aplikasi2 tersebut.. tercipta la sistem operasi bernama Freak..

Freak ? apa kena mengena dengan linux ? camni.. fail2 Freak yang ingin disebarkan ke Internet ketika itu, diletakkan di dalam sebuah direktori yang diberi nama Linux, dan nak dijadikan cerita, nama Freak pulak belum diumumkan oleh Linus Torvalds.. maka, para pengguna ketika itu, yang memuat-turun Freak menyangka nama sistem operasi baru itu adalah Linux.. dan kekal lah nama Linux (GNU/Linux sebenarnya kerana gabungan Linux + aplikasi2 GNU) sampai sekarang..

dan, oleh kerana linux adalah sumber terbuka, para developer yang rajin dan baik hati, menggunakan kod sumber linux untuk membangunkan distro2 seperti yang kita lihat sekarang (Debian, RedHat, Ubuntu, Fedora etc) bagi menutup ruang2 kosong yang masih ada..

p/s: penerangan ni berdasarkan apa yg aku tahu.. kalo salah, tolong betolkan ye.. ;)
[/quote]

ermm..

just pendapat.. sebelum Linux kernel wujud, GNU ada satu projek kernel dipanggil HURD, unix-like yg sepatutnya working together dengan GNU tools dan userland, malangnya pada masa itu tidak menjadi.. plan asal adalah GNU operating system... manakala kernel binaan Linus pula berfungsi dengan baik, maka Linux distro/os is born..

sila refer:

http://www.gnu.org/software/hurd/hurd/what_is_the_gnu_hurd.html
http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Hurd

salam semua

nak tanya, baru berjinak2 dengan ubuntu 10.04 ni
aku ada download satu application
tapi nak install dia kurang tau la,
ade tak website untuk noob macam aku nie
tuk belajar ubuntu lebih lanjut?
da google, tapi semua macam taraf advance

salam semua

nak install, sama saja macam windows. dable klik saja file .deb

utk mencari aplikasi, gunakan ubuntu tweak, ailurus, software center atau synaptic. Sangat banyak pilihan. Dan semuanya percuma. Full version.

[quote name='HAMAS1' date='27 September 2010 - 08:32 PM' timestamp='1285590758' post='1048823']
salam semua

[/quote]

sumber di dalam BM:

http://www.scribd.com/doc/9659786/Pasang-Kubuntu-Dalam-Windows
http://www.scribd.com/doc/4047439/InstallUbuntu
http://www.scribd.com/doc/19282916/Panduan-Instal-Ubuntu

P/S: 2 yang pertama aku tulis dalam sekitar 2009

ohhh same ke cara install dia,
tu hari ada cuba install 2 program tapi tak boleh. ingat ade special command nak install ubuntu ni.

terimakasih bro

[quote name='umarzuki' date='28 September 2010 - 09:48 AM' timestamp='1285638494' post='1048881']
sumber di dalam BM:

http://www.scribd.com/doc/9659786/Pasang-Kubuntu-Dalam-Windows
http://www.scribd.com/doc/4047439/InstallUbuntu
http://www.scribd.com/doc/19282916/Panduan-Instal-Ubuntu

P/S: 2 yang pertama aku tulis dalam sekitar 2009
[/quote]

thanks bro...

kalo ade link yang macam basic tuk budak tak pandai macam aku ni lagi bagus
nak juga la belajar tools, command dan macam2 berkenaan ubuntu nie

[quote name='HAMAS1' date='28 September 2010 - 12:32 PM' timestamp='1285648377' post='1048895']
kalo ade link yang macam basic tuk budak tak pandai macam aku ni lagi bagus
nak juga la belajar tools, command dan macam2 berkenaan ubuntu nie
[/quote]

cuba ni

http://melayubuntu.blogspot.com/2009/02/download-manual-ubuntu-versi-kualiti.html

mekasih bro,,,.... thanks

lagi satu nak bertanye
ape software yang menarik atau mesti ada dalam ubuntu ini????
boleh tolong senaraikan ??
da google tapi macam kurang memuaskan hati dengan software2 tu...
ke mereka mereka ini dok bincang bincang dalam forum jer??????

[quote name='HAMAS1' date='28 September 2010 - 12:45 PM' timestamp='1285649109' post='1048897']
mekasih bro,,,.... thanks

lagi satu nak bertanye
ape software yang menarik atau mesti ada dalam ubuntu ini????
boleh tolong senaraikan ??
da google tapi macam kurang memuaskan hati dengan software2 tu...
ke mereka mereka ini dok bincang bincang dalam forum jer??????
[/quote]

dalam dunia OSS platform ( linux, BSD etc ) software ada terlalu banyak malah beribu2.. so bergantung kegunaan..

untuk desktop ada mcm2 KDE, GNOME, etc.. untuk email, firewall, networking.. etc2..

kena kasiktau apa yg bro nak... then insyallah ada pilihan untuk itu..

bro google dan kurang memuaskan hati? dari segi mana?

[quote name='TRUNASUCI' date='28 September 2010 - 03:55 PM' timestamp='1285660554' post='1048914']
dalam dunia OSS platform ( linux, BSD etc ) software ada terlalu banyak malah beribu2.. so bergantung kegunaan..

untuk desktop ada mcm2 KDE, GNOME, etc.. untuk email, firewall, networking.. etc2..

kena kasiktau apa yg bro nak... then insyallah ada pilihan untuk itu..

bro google dan kurang memuaskan hati? dari segi mana?
[/quote]

selalu software yang saya minat ni
1. video dan music player - yang leh main semua codec kalau boleh
2. suke edit gambar - macam picasa, photoscape, paint.NET , CS5, dan lain-lain lagi
3. main2 desktop - macam theme windows 7 - leh tweak la macam tu
4. audio dan video converter - semua dalam satu kalau boleh gak
5. main-main download sidebar macam windows seven

setakat ni tu la yang terlintas dalam fikiran...
ada soalan..
lightroom3 boleh install dalam ubuntu ke????
ade gak game saya suke macam emulator (mamee or WinKawaks) boleh ke main kat ubuntu??
harap dapat bantuan dari korang semua,
sebab amat berminat dengann ubuntu system sekarang nie..

terima kasih kepada umarzuki dan lain-lain kerana sudi bagi info2 yang berguna dan menarik tuk newbie user macam aku ni

[quote]1. video dan music player - yang leh main semua codec kalau boleh[/quote]
VLC

[quote]2. suke edit gambar - macam picasa, photoscape, paint.NET , CS5, dan lain-lain lagi[/quote]
GIMP

[quote]3. main2 desktop - macam theme windows 7 - leh tweak la macam tu[/quote]
http://gnome-theme.org
ubuntu-tweak

[quote]4. audio dan video converter - semua dalam satu kalau boleh gak[/quote]
WinFF

Semua buleh search dalam Package Manager

Software untuk convert to pdf?

[color="#8B0000"]-[/color] Klik Print [color="#8B0000"]
-->[/color] pilih [b]Print to File[/b] [color="#8B0000"]
-->[/color] Kat [b]Output format[/b] pilih pdf [color="#8B0000"]|[/color] Kat ruangan [b]Name[/b] tu isikan nama file (contoh.pdf) [color="#8B0000"]|[/color] Kat [b]Save in folder[/b] tu pilih la nak save file katner..

xyah susah2 pun nak kene install software pape.. Kekeke... :4: :4: :4:

[quote]sebab amat berminat dengann ubuntu system sekarang nie..[/quote]

Bagus la kalau minat. Tapi satu perkara kamu kene ingat iaitu, bila guna OS Ubuntu(GNU/Linux umumnya) ni, x semestinya semua perkara yg kamu boleh buat kat Window$, kamu boleh buat kat Ubuntu sebab ada software2 yang memang dibuat khas utk Window$ shj.

Tapi aku percaya kalau ko cari kat mane2 directory software open source, ko akan jumpa software yang seumpamanya..

Satu perkara lagi ialah, bila ko start guna Linux Distro, ko sebenarnya keluar daripada '[b]zone selesa[/b]' yg kebanyakan org lebih suka stay kat situ..

Kesimpulannya, Beramas mesra dengan OS GNU/Linux bermakna ko memasuki satu tahap [b]pembelajaran berterusan[/b]. Sebab ko kene explore sendiri, ko kene bertanya kat forum/blog, ko kene search kat Search Engine berkenaan perkara2 yg ko kurang faham, ko tolong pulak kawan2 lain yg masih nubie, etc...

Aku ucapkan tahniah la kepada sape2 yg berminat dengan [u]ilmu baru[/u] ni(Ubuntu dan GNU/Linux umumnya) sebab kita sebenarnya ikut apa yg nabi kita sarankan. "Tuntutlah ilmu hingga ke liang lahat".

[b]ps: Ubuntu 10.10 akan keluar. Dah sedia untuk upgrade?? hehe..[/b][i][/i] Edited by dans kam

linux adalah linux. kalau semua macam windows nanti orang komplen linux tiru windows. sekarang pun orang sudah komplen ubuntu 1004 tiru osx. default gnome dalam ubuntu 1004 bukan gnome yang sebenar macam distro lain.

[quote name='dans kam' date='29 September 2010 - 09:54 PM' timestamp='1285768490' post='1049037']
Satu perkara lagi ialah, bila ko start guna Linux Distro, ko sebenarnya keluar daripada '[b]zone selesa[/b]' yg kebanyakan org lebih suka stay kat situ..
[/quote]
"selesa" tapi tak aman. selesa dengan perisian cetak rompak, serangan virus yang tak kunjung habis, update antivirus setiap hari pun kena virus jugak, perisian bagus semua kena bayar, update windows kena pikir 8 kali takut misrosoft tahu guna windows cetak rompak, serangan malware, banner iklan pun jadi punca malware masuk dalam widows, perisian tipu yang dikeluarkan oleh 'geng jahat'.

[quote name='dans kam' date='29 September 2010 - 09:54 PM' timestamp='1285768490' post='1049037']

Kesimpulannya, Beramas mesra dengan OS GNU/Linux bermakna ko memasuki satu tahap [b]pembelajaran berterusan[/b]. Sebab ko kene explore sendiri, ko kene bertanya kat forum/blog, ko kene search kat Search Engine berkenaan perkara2 yg ko kurang faham, ko tolong pulak kawan2 lain yg masih nubie, etc...

Aku ucapkan tahniah la kepada sape2 yg berminat dengan [u]ilmu baru[/u] ni(Ubuntu dan GNU/Linux umumnya) sebab kita sebenarnya ikut apa yg nabi kita sarankan. "Tuntutlah ilmu hingga ke liang lahat".

[b]ps: Ubuntu 10.10 akan keluar. Dah sedia untuk upgrade?? hehe..[/b][i][/i]
[/quote]

selain tu.. maybe dugaan2 akan ekna sound kalau mende2 tah apa2 pun ditanya gak.. tapi yg best mende tu benar2 tunjuk yg tukang tanya tak test/cuba langsung pun..

mcm kita tanya "koeyteow goreng ni sedap tak" sambil peluk tubuh dan tgk dr jauh.. dengan harapan kita tau rasanya sedap..

lain org lain taste.. aku maybe akan kata sedap, pasal aku dah rasa dan makan... kawan2 lain maybe kata biasa2, tak sedap langsung.. masing2 punya citarasa masing2.. tapi mereka semua MERASA dan MENCUBA.. jd ada satu keputusan berdasarkan citarasa dan pengalaman mereka..

jd anda2 perlu tanya diri, rasa dulu, dan pikirkan.. sesuai atau tak dengan selera anda..

dulu2 aku pernah ckp.. kalau nak linux mcm windows, run file windows, behave windows.. semua windows.. pakai je windows.. kerana mindset org yg nak segala2nya windows.. jiwanya mmg windows.. ngapa nak tukar ke OS lain? :D..

teriama linux/OS lain mcm MacOS... kita tau ia bukan windows.. anggap saja ia begitu...

anyway pasal OS versi baru, terpulang sapa nak guna+upgrade.. kalau perlu.. kalau tak perlu.. just stick ngan current version anda, janji boleh run+update+supported..

mcm kereta la.. kita dah ada Kancil, kegunaan commute dan lain2 mencukupi.. takde problem.. tup2 kuar MyVI.. takkan kita nak upgrade just because MyVI baru kluar? perlukah?

pandangan saya ehehehehe jgn ambik ati :D

kira cam major update la tu.. banyak skip nombor=imply perubahan yang bersamaan beberapa kali release.

[quote name='Jom Cyber' date='01 October 2010 - 06:36 PM' timestamp='1285929404' post='1049169']
kenapa lepas 10.04 jadi 10.10 ?
ngapa tak 10.05 atau 11.0 ?
mana pergi ubuntu 10.05 sampai ubuntu 10.09 ?
[/quote]

sebab ubuntu release setiap 6 bulan iaitu pada April dan Oktober.. sebab tu depa amik 04 ngan 10 tu.. dan nombor depan lak ikot tahun dikeluarkan.. ;)
mmg dari dulu camtu.. dan ubuntu juga takde versi 1.. tapi start ngan versi 4.10 yang mana dikeluarkan pada [b]Oktober[/b] 200[b]4[/b].. hehehe..

[i]p/s: cuma 1 versi je yg agak cacat skit berbanding adik beradik yg lain iaitu Ubuntu 6.06 yg dikeluarkan pada June 2006.. so, takde la Ubuntu 6.04.. hahaha.. :P[/i] Edited by hotfloppy

[quote name='hotfloppy' date='01 October 2010 - 07:56 PM' timestamp='1285934217' post='1049177']
sebab ubuntu release setiap 6 bulan iaitu pada April dan Oktober.. sebab tu depa amik 04 ngan 10 tu.. dan nombor depan lak ikot tahun dikeluarkan.. ;)
mmg dari dulu camtu.. dan ubuntu juga takde versi 1.. tapi start ngan versi 4.10 yang mana dikeluarkan pada [b]Oktober[/b] 200[b]4[/b].. hehehe..

[i]p/s: cuma 1 versi je yg agak cacat skit berbanding adik beradik yg lain iaitu Ubuntu 6.06 yg dikeluarkan pada June 2006.. so, takde la Ubuntu 6.04.. hahaha.. :P[/i]
[/quote]

soalan yg bagus dan jawapan pun bagus...

setiap distro/dan lain2 releases ada sebab2 kenapa versi nama dia begitu begini.. mcm BSD ( freeBSD contohnya ) pada satu masa ada 3 versi releases berjalan serentak, 6,x, 7.x dan 8.x... release kita nak guna bergantung kegunaan, bukan kejar versi paling latest.. ikut development tree, ada versi saport hardware ni, ada tak.. tp kalau kiat takde masalah tu.. pakai old version yg supported pun ok dah..

my personal faveret FreeBSD releases is 4.11, ringan gila dan simple je.. tp pasal dah sampai masa EOL dia, takde patch security@lain2 lagi dah, then later br migrate ke 5.x... even masa tuh 4.11 dan ada versi2 patch p35 kalau tak silap...

pandangan peribadi.. pakai versi ikut kegunaan.. kalau perlu latest, pakai latest.. kalau tak stick ngan yg ada selagi supported.. bak kata omputeh.. "if it ain't broke, don't fix it".. maksudnya.. kalu mende tu tak rosak, takde masalah ( termasuk supported ), takyah la kita gatal nak repair, nak upgrade nak apa2 lg... kang dr takde masalah dpt masalah pulak :D..

pandangan saja...

qa ubuntu lemah. Ubuntu 10.10 RC dilepaskan dulu, ubuntu font dilepaskan kemudian. Ubuntu tak pentingkan mutu. Lebih pentingkan gaya.

[quote name='dvd' date='02 October 2010 - 11:05 PM' timestamp='1286031948' post='1049225']
qa ubuntu lemah. Ubuntu 10.10 RC dilepaskan dulu, ubuntu font dilepaskan kemudian. Ubuntu tak pentingkan mutu. Lebih pentingkan gaya.
[/quote]

penting kan gaya?? maksudnya??

aku kureng paham la :D

[img]http://i142.photobucket.com/albums/r111/nkarul/Screenshot.png[/img]

ape kebenda nie? asyik2 keluar..
tekan ok

kang kuar lagi
virus ke??

gaya = eye candy, walpaper baru, thema, tukar aplikasi a kepada aplikasi b
aku tak paham mengapa ubuntu network manager tak ada 3g mobile broadband signal strengh dan lock gsm/umts network.

pasal adframe itu, blok saja menggunakan adblockplus.

[quote name='dvd' date='03 October 2010 - 11:56 AM' timestamp='1286078200' post='1049249']
aku tak paham mengapa ubuntu network manager tak ada 3g mobile broadband signal strengh dan lock gsm/umts network.
[/quote]

suggest la bro..
[url="http://brainstorm.ubuntu.com/"]http://brainstorm.ubuntu.com/[/url]

[quote name='TRUNASUCI' date='02 October 2010 - 04:47 AM' timestamp='1285966021' post='1049192']
pandangan peribadi.. pakai versi ikut kegunaan.. kalau perlu latest, pakai latest.. kalau tak stick ngan yg ada selagi supported.. bak kata omputeh.. "if it ain't broke, don't fix it".. maksudnya.. kalu mende tu tak rosak, takde masalah ( termasuk supported ), takyah la kita gatal nak repair, nak upgrade nak apa2 lg... kang dr takde masalah dpt masalah pulak :D..
pandangan saja...
[/quote]
kekadang aku rasa bila guna yg latest version, mesti nampak hebat laa , padahal biasa je.. hahahaa