Jump to content
Sign in to follow this  
TOYSЯUS

Makan Buah-Buahan Banyak-Banyak...

Recommended Posts

Assalamualaikum.

Nak tanya:
1. Kalau kita makan buah-buahan banyak sangat, boleh ke kena kencing manis disebabkan gula yang terdapat dalam buah tu?
2. Kalau seseorang tu memang dah ada kencing manis, boleh ke bagi dia makan buah-buahan banyak-banyak. Adakah ini akan menaikkan level gula dalam darahnya?
3. Apakah buah-buah terbaik untuk dimakan oleh seorang pesakit kencing manis?

Sekian.

[i]p/s: jangan risau, ini bukan soalan assignment ker apa, just tanya untuk kesihatan aku sekeluarga (dan jugak untuk kesihatan forumer sekeluarga).[/i]

ape2 makanan/vitamin yang elok/baik tapi dimakan berlebihan,

tak elok kan?

penah gak bace soalan macam ni
buah2 nye manis tu neutral, tak macam manis gula yang ade kat pasaran kita nie

Buah-buahan aku rasa no problem tapi ikut buah la , mampos kalau duk balun durian dengan manggis (ada keluar berita , orang tua ni mati pasal makan banyak sangat manggis, ada bahan apa ntah dalam manggis tu kalau berlebihan bahaya) tiap2 hari.

Owh. haha agak la nak balun buah durian. :P

Kira macam, kalau buah tembikai susu, pear, apple hijau...elok tak untuk kesihatan seorang penghidap kencing manis, darah tinggi..?

Aku rasa jela , makan buah2 manis ni elok la untuk mengurangkan kempunan/teringin nak makan benda2 manis yang lain . Dari sudut kesihatan tak pernah lagi terbaca bahaya makan buah2 yang ko cakap tu toys..

Aku try cari balik pasal bahaya buah manggis tu tak jumpa la pulak...

1. Kalau kita makan buah-buahan banyak sangat, boleh ke kena kencing manis disebabkan gula yang terdapat dalam buah tu?
2. Kalau seseorang tu memang dah ada kencing manis, boleh ke bagi dia makan buah-buahan banyak-banyak. Adakah ini akan menaikkan level gula dalam darahnya?

1 : X jugak....kalau orang biasa takan naik kencing manis dia disebabkan pencreas orang normal masih mampu keluarkan insulin.
2 : X boleh,pesakit yang ada kencing manis kene kawal pemakanan termasuk buan-buahan...macam nangka,manggis,mangga madu,tembikai xpasti la hehe...mana2 psakit yang aku check,walaupun puasa..time check KM,gula naik....bila aku tanya semalam ada makan ape ? " mak cik makan nangka.."
3 : semua boleh cuma makan tu berpada2 la...cuma 1 jer,madu...ada yang kata madu sesuai untuk kencing manis,skali makan terus naik gula dalam darah .Senang kata...xsemua yang makan madu paras gula turun . Edited by ogGY

mak aku ada diabetes...semua buah mak aku tak makan...hahahahaha lagi teruk...pastu kalau minggu tuh nak gi check darah... ari2 posa... umah aku masakan memang semua tawar jer...gula pun tak manis..mak aku letak 2 sudu jer 1 jag... kira ada jer gula dalam air tuh kira ok laa mak aku kata...tak yah sampai manis... sekali aku pun dah biasa dah,... benda makan tawar2 nih...

kalau buah selalu mak aku makan betik...benda lain susah arr jarang2 mak aku makan... tu jer arr...

tak akan kena kencing manis makan banyak buah ni.. tapi akan kena demam yg rabak... kalau makan secara berlebihan.. orang kita biasa la kan.. pantang musim durian.. musim rambutan.. makan tak igt dunia :P

[quote name='akuccputsedut' date='29 March 2010 - 11:20 AM' timestamp='1269832838' post='1023489']
mak aku ada diabetes...semua buah mak aku tak makan...hahahahaha lagi teruk...pastu kalau minggu tuh nak gi check darah... ari2 posa... umah aku masakan memang semua tawar jer...gula pun tak manis..mak aku letak 2 sudu jer 1 jag... kira ada jer gula dalam air tuh kira ok laa mak aku kata...tak yah sampai manis... sekali aku pun dah biasa dah,... benda makan tawar2 nih...

kalau buah selalu mak aku makan betik...benda lain susah arr jarang2 mak aku makan... tu jer arr...
[/quote]

aku pong suke betik nie

pasai senang, heheh

btw, buah ape yang banyak mengandungi fiber?

[quote name='khairul anwar' date='29 March 2010 - 01:16 PM' timestamp='1269839791' post='1023515']

btw, buah ape yang banyak mengandungi fiber?
[/quote]

epal, pisang, blackberi, blueberi, buah pear, anggur, kiwi, oren, tembikai.. dan banyak lagi..

tapi terbaik banyak fiber ialah barli.. minum air barli suam2 tanpa gula :D Edited by zer0Nehza

pisang. Betik dengan pisang je yang aku tau banyak fiber miber nih...pasal aku takmau post aku pendek sangat aku pun google la sekejap.

[quote]High Fiber Fruits List
The following is a list of high in fiber fruits that are readily available and are a natural and rich source of fiber.

[b] * bananas
* pears
* apples
* strawberries
* oranges
* raspberries
* kiwi
* guavas
* avocados
* figs
* blueberries
* grapefruits.[/b]

In addition to the above, dried fruits like raisins, almonds, apricots and dates are extremely good sources of fiber. At the same time, nuts in the form of peanuts, walnuts, cashews and pistachios are also rich sources of fiber. So, after that longish high fiber fruits list, it's time to move on to an even longer list, one that once again has been provided by, none other than Dr. Jones.

High Fiber Fruits for Constipation Treatment
Some fruits are especially useful for treating irregular bowel movement and curing constipation. These are as follows:

* avocados
* bananas
* berries
* peaches
* plums
* melons
* apples
* pears
* grapes.

List of Other High Fiber Foods
This is a list of all the vegetables and cereals which are extremely rich sources of fiber:

* spinach, broccoli and all salad greens
* green peas, beans and lentils
* cabbage
* potatoes
* carrots
* mushrooms
* beetroot
* cauliflower
* corn
* Brussels sprouts
* cereals like oatmeal and bran
* whole wheat products
* barley
* spaghetti and pasta.

http://www.buzzle.com/articles/high-fiber-fruits.html
[/quote]

[quote name='zer0Nehza' date='29 March 2010 - 01:22 PM' timestamp='1269840129' post='1023517']
epal, pisang, blackberi, blueberi, buah pear, anggur, kiwi, oren, tembikai.. dan banyak lagi..

tapi terbaik banyak fiber ialah barli.. minum air barli suam2 tanpa gula :D
[/quote]

oo barli banyak fiber upenyer..

ok leh beli pasni..

huhu, hampir kesemua buah fav aku dalam list tu eh hampeh
tak tau la dalam kandungan dia banyak fiber

thanks zero & hampeh

fiber tuh apa..?? boleh tak aku tanya soalan nih... hihuhuhuhuhuhu... nape nak makan buah yang ada fiber.... adoyai taktau de...

Ikut aku paham , fiber(serat) ni membantu penghadaman je ngan senang lawaskan berak .hehe :P . Ada khasiat lain tapi tak sempat nak tengok kat link aku post tu ade ke tak .. Edited by hampeh

Hampir semua tumbuhan ada fiber/serat.... terutama sekali sayur2an... buah2an pun banyak fiber. Daging takde kot. Jadi kalau korang masa nak buang air besat tu susah2 sangat... sebab tu kalau makan buah2an macam pisang ker, senang ker nak buang air besar....

Ya... sembelit tu tanda kurang fiber dan air dalam badan , rajin2 makan sayur tapi jangan tak makan terus.. tu karang dalam toilet meraung satu rumah dengar ..

[quote name='TOYSЯUS' date='28 March 2010 - 08:49 AM' timestamp='1269737395' post='1023372']
Assalamualaikum.

Nak tanya:

Sekian.

[i]p/s: jangan risau, ini bukan soalan assignment ker apa, just tanya untuk kesihatan aku sekeluarga (dan jugak untuk kesihatan forumer sekeluarga).[/i]
[/quote]

1. BOLEH. KOMPEM BOLEH. selagi ada glucose, kalau ambil secara berlebihan memang boleh kene kencing manis + menggemukkan. so diet buah-buahan, OUT! :D
2/. Tak boleh. Makan secara berpatutan. 6 orang dalam family aku ade kencing manis so better be careful. Kencing manis, walaupun tahap awal iaitu ambil insulin dalam bentuk pil, makan memang kene pantang kaw2 sebab kencing manis yang teruk akan sebabkan komplikasi yang banyak especially buah pinggang dan saraf/nerves. Kalau buah pinggang kantoi, protein pon kene ambil terlalu sikit, kacang dan bijirin tak boleh makan langsung.
3. Tak de buah spesifik, sebab semua buah yang aku tahu memang manis. So kawal pengambilan buah.

Pengambilan aspartame (gula tiruan, macam dalam Diet Coke) tak digalakkan sebab banyak komplikasi timbul dari aspartame.

Kalau nak manis kaw2sat punyer, boleh ambil ni:

[url="http://en.wikipedia.org/wiki/Stevia"]Stevia[/url]

harganya agak mahal, sebab pokok stevia tak boleh tanam kat Malaysia disebabkan Malaysia takde 16 jam siang. Kita cuma ada 12 jam, tu pon ade subuh dengan maghrib.

Stevia takde glucose, tapi manis gile, aku penah minum kordial yang dibuat dari Stevia, boleh tahan jugak la, rasa manis Stevia ni macam lekat kat lidah.

Huhu thanks2. Semua info bermanfaat.
Aku ingat boleh jer makan buah banyak-banyak tak hengat. =P
Tapi so far takde la aku makan buah sampai tersadai.

Actually ada family member aku yg hidap kencing manis, and baru2 ni ada mildstroke.
Tu la, nak bagi makan buah pun takut2 juga ni, sebab manis.
Tp rasanya jawapannya boleh je makan buah, tapi jgn banyak sgt, ye tak.

Bagi aku ,makan buah-buahan manis ni kene la dalam keadaan terkawal,jangan makan sampai tak ingat dunia .. terutama yang ada keturunan kencing manis.

Macam pisang,memang elok untuk sistem penghadaman tapi kalau makan dalam kuantiti yang banyak dan tak lakukan aktiviti yang menggunakan banyak kalori,lama2 akan jadi gemuk .Cuba korang perhatikan orang2 veteran main badminton mesti makan pisang sikit sebelum masuk gelanggang.Pisang tu membekalkan tenaga...

Yup pernah dengar juga stevia tu sungguh manis tp susah sangat nak dapat, aku tak tahu nak cari kat mana...betul ke gula tiruan tu mendatangkan kesan tak baik ? gula tu yang orang tua2 suka sebab tkt dengan menis gula tebu .

Tips untuk pesakit kencing manis :

- Berpuasa dengan xmakan nasi akan menyebabkan paras gula dalam darah naik,ini disebabkan badan terlalu tertekan sehingga menghalang penghasilan insulin semula jadi di dalam bada.Cara terbaik dengan memakan segenggam nasi dengan jarak masa 4 jam .

oo yer ker...kalau kencing manis kena makan nais jugak...aku kena bagitau mak aku nih...dia dok tahan takmau makan nasi... asyik makan roti gandum jer.... ok ker gitu...?? nak pi check darah 6hb bulan depan... dari 2minggu lepas dok puasa nasi dah.... pening2 aku tengok...

gula tiruan aku try taruk dalam air (yang jenis packet2 tu, tak ingat nama) .. adui la .. geli mulut aku rasa....urghhh

sape2 ade kencing manis aku galakkan beli je alat test gula pakai darah tu. bukan sakit pon. long term investment + lagi senang nak kontrol makan. boleh tahu kandungan gula dalam darah on the spot.

makan je nasi walau kencing manis. janji tahu bila nak ambil insulin.

expecially yang pil, sebab pil agak lambat nak digest masuk dalam darah, refer doktor berapa lama pil tu hadam masuk dalam darah.

kalau injection, on the spot. tapi agak costly sebab insulin dalam botol kecik tu agak mahal, kene simpan dalam peti ais @ bekas berais, jarum lagi... :rolleyes: agak sukar nak travel sebab kene simpan ais selalu, tapi aku rase tak susah mane selagi korang tak masuk hutan, mane2 ade 7-11 sekarang. :)

p/s: aku rase certain equipment kat umah aku lagi hebat dari klinik swasta... :lol: aku pon kene jaga makan nie.... keturunan...

Xboleh jugak balun nasi sesuka hati di aidil fitri , macam aku kata..makan dalam kuantiti sikit@segenggam setiap 4-5 jam ,nak makan nasi bukan kira time amik insulin jer..sebagai langkah menggelakkan paras gula naik jer.

Jarang doktor nak bagi insulin,doktor bagi tgk pesakit jer...biasa yang tahap kritikal memang pankreas xmampu hasilkan insulin secara semulajadi .Pil pun tgk jenis jguk,kalau paras KM da lebih 15+ dan hanya makan glibenclamide + metformin, memang takkan nampak kesannya .Melainkan makan glicizde jenis slow release baru jalan .

Paling tinggi aku jumpa paras KM, 45 ...

Tips :

Tanda2 biasa kencing manis naik , tekak rasa haus, kerap kencing,badan rasa lesu dan luka lambat baik . :)

Risau lak aku , medical check up bole kata tak pernah pun amik tau apa fakta dalam report dia . Tu pun buat time nak masuk uitm. Dah la aku ni suka minum air bersusu/bergula ni.

"Tanda2 biasa kencing manis naik , [b]tekak rasa haus[/b], [b]kerap kencing[/b],[b]badan rasa lesu[/b] dan luka lambat baik"
hmm , yang bold tu da ada da tu , cuma badan rasa lesu ngan luka lambat sembuh tu cam takde..

Pergilah wat pemeriksaan KM kat mana2 klinik o farmasi, paling penting ko puasa waktu malam...maksud aku jangan makan manis,makan le roti jagung sekeping dua bg alas perut .

nanti result share kat sini k :)