Jump to content
malaynux

Bahasa Jiwa Bangsa

Recommended Posts

Salam..

Orang rumah pegi temuduga kelmarin.
Temuduga dengan JPN.

Temuduga berjalan dengan lancar.
Tetapi, bila selesai temuduga, Fail sijil dihulurkan oleh 'tukang semak sijil' (lelaki).

Bila orang rumah ucap TERIMA KASIH

Juru temuduga (pompuan) kata;

SAYA TAK PERLUKAN TERIMA KASIH KAMU

Orang rumah diam dan kuar bilik temuduga.

Persoalan;
ORANG RUMAH SY YG SALAH (TERBAGI UCAPAN)Terima Kasih, atau
PENEMUDUGA ITU BETUL (mungkin dalam temuduga, ucapan terima kasih tidak wajar di ucap, seperti jabat tangan)

Apa komen putranian?

heh..aku tak rasa dalam situasi apa pun boleh reject terima kasih.. tu cara kita berbudi bila orang berbudi dengan kita.. kalau tak mahu atau tak suka dan jijik dengan word tu berdiam diri bagi aku dah terbaik..

tapi kalau dalam situasi tu macam kelakar.. hahaha..macam bila dia terima budi orang macam dia makan rasuah..LOLOLOLOLOL

selama aku belajar pasal interview ni takda pulak cikgu2 aku kata jangan ucap terima kasih.. tak pernah rasa.. -_-

[quote name='MatchMaker' date='03 March 2010 - 03:29 PM' timestamp='1267601383' post='1019901']
Dia lagi suka terima rasuah dari ucapan terima kasih.
Pathetic.
[/quote]
jangan buat andaian yang buruk MatchMaker
pada aku penemuduga itu tak patut berkata sebegitu rupa,ianya boleh dikategorikan sebagai kurang ajar atau sombong.
kita berterima kasih kerana kita rasa berhutang kerana sudi menemuduga kita,bukan kerana kita berteria kasih kerana kita yakin penemuduga itu yang memilih kita untuk mengambil kita bekerja.
apapun diharap org rumah tu bersabar,dan jangan terkejut kerana perkara2 macam ni mmg ada berlaku.so takpelah yang penting pahala kita dapat...

Nasib baik jugak perbualan @ temuduga tu tak direkodkan. Budi bahasa tak kira sesiapa pun kena jaga. Inikan pulak pegawai kerajaan yang senantiasa dipaparkan sebagai orang yang berbudi bahasa dan beretika dalam menjalankan tugas.

Tujuan penemuduga perempuan berkata semacam itu tak la dapat dipastikan.Mungkin gak la dia saja nak buat kelakar ataupun sebaliknya mood tak begitu baik. Apapun jadikan teladan.

owh...kalau nak hadapi temuduga ni mental kena juga kuat.dari situ nak tengok berapa lama boleh tahan.selagi boleh penemuduga tueh akan sembur,sampai tamat sesi pun dia masih lagi nak main sembur sembur....

amik benda tu sebagai pengalaman.dah tu sekarang ni ramai pompuan dari laki keje kat sektor awam.haha.....wokeh cun!!!

Bila lagi nak berlagak ? time nak interview pekerja baru la . Jangan ambik hati sangat la , kalau orang yang temuduga tu takmau terima , terima kasih tu apa boleh buat .. asal orang rumah ko tu tunjuk sopan santun . :) . Ada dia sengih2 ke senyum2 ke time cakap "saya tak perlukan terima kasih kamu" tu ? mana tau melawak je ke ..

itu bukan bahasa jiwa bangsa,
tu bangsa rosak akhlak..

bahasa jugak yang salah, padahal orang nye yang rosak..

[quote name='loy_azloy' date='03 March 2010 - 03:50 PM' timestamp='1267602601' post='1019904']
jangan buat andaian yang buruk MatchMaker
pada aku penemuduga itu tak patut berkata sebegitu rupa,ianya boleh dikategorikan sebagai kurang ajar atau sombong.
kita berterima kasih kerana kita rasa berhutang kerana sudi menemuduga kita,bukan kerana kita berteria kasih kerana kita yakin penemuduga itu yang memilih kita untuk mengambil kita bekerja.
apapun diharap org rumah tu bersabar,dan jangan terkejut kerana perkara2 macam ni mmg ada berlaku.so takpelah yang penting pahala kita dapat...
[/quote]
Bukan buat andaian pun.
Saja luahkan perasaan kat orang yang tak tahu budi bahasa.

Walau masalah apa pun yg penemuduga tu ada, why not keep it to herself alone?
Anger management phail? Mungkin kot.
Orang pun ada maruah & perasaan. Office, office punya hal. Peribadi, peribadi punya hal.

Puan Penemuduga tuh rase hebat sgt kot dpt temuduga org yg baru2 nih... Nak2 kalo dpt yg dok merayu2 mintak nk sgt2 keje tuh....

Pendapat aku senang, die SOMBONG n LUPA DIRI....tak hengat kot cmne mula2 die apply keje dulu....

kalau aku, aku balas balik.

kalau encik tak terima 'terima kasih'
habis en nak apa? nak duit ker?
en nak berapa juta?

kena kurang ajar sikit dengan orang macam tu.

[quote name='OngBok' date='04 March 2010 - 08:42 AM' timestamp='1267663321' post='1020004']
kalau aku, aku balas balik.

kalau encik tak terima 'terima kasih'
habis en nak apa? nak duit ker?
en nak berapa juta?

kena kurang ajar sikit dengan orang macam tu.
[/quote]
Hehehe... bagus jawapan nie. Kalau aku pulak, cakap camnie... "Saya akan tulis kat suratkhabar berkenaan yang awak cakapkan nie...", dan hantar jugak kepada Director awak....

masalah disini ialah org rumah malaynux amik sijil dari penemuduga lelaki,tapi yang kecoh nak menjawab pompuan(pompuan selalu suke kecoh2 )hehehe...
kalau aku nak kurang ajar aku cuma kata...[b]"saya tak ucap pada puan,saya ucapkan pada encik ni"[/b] pastu sambung [b]"puan kita ni melayu ada budi bahasa"[/b] aku yakin pompuan tu sendiri malu dgn penemuduga laki yang lain tu...

Kita tidak dapat mengagak pertuturan sipenemuduga itu bebaur sombong, marah, benci, sedih, gurauan, kemanjaan, rintihan atau sebagainya sebab kita tidak mendengar dan melihat bentuk dan gaya pertuturanya mahupun mimik dan air mukanya melainkan kepada yang kena temuduga. Jadi tidak bolehlah kita menuduh secara serkap jarang hanya dengan perkataan itu.

semalam pun aku ade terdetik ade kemungkinan penemuduga tu kata lain sedangkan maksudnya lain.ini adalah anggapan aku... : penemuduga pompuan tu maksudkan bahawa tak perlulah berterima kasih pada dia,dia cuma menjalankan tugas dan dia mungkin ingin mengatakan berterima kasih pada Allah kerana memberi peluang,namun penemuduga tu tersalah cakap dgn mengatakan [b]"saya tidak perlukan terima kasih kamu."[/b]
macam iklan dulu2 nak sebut baju pompuan tu biru tapi sasul cakap [b]"awk nampak biru"[/b]
malah terjadi kepada seorang artis tu sasul dengan mengatakan [b]"im feel stupid when speak Malay"[/b]
perkara ini masih samar2 dan tidak jelas melainkan kita berada dilokasi kejadian...
alah senang citer borak guna mulut dgn borak guna text mesej ayatnya sama tapi intonasi tu org boleh anggap mcm2

Dah memang kerja dia mengadap@interview , bukan pasal dia ada tolong ke apa dapat interview tu . Bersangka baik sesama kita .:D

[quote name='hampeh' date='04 March 2010 - 01:17 PM' timestamp='1267679847' post='1020070']
Dah memang kerja dia mengadap@interview , bukan pasal dia ada tolong ke apa dapat interview tu .[b] Bersangka baik sesama kita[/b] .:D
[/quote]

tu betul,.. mungkin niat nye baik tapi cara dia salah

so maaf kan je la.. kalau bini ang terasa ngan tindakan dia...

Pendapat aku lagi, tak de la isu kalau dia tak menjawab balik ucapan terima kasih tu.. sukar nak tafsir ape sebenarnya yang dimaksudkan.. sebabnya perkara normal la kita ucap "terima kasih" dan pihak lagi satu jawab "sama sama". Tapi berlainan pulak dengan hal ni yang mengundang rasa tidak enak si pengucap terima kasih tu.. Lebih baik senyum je kalau tak nak jawab semula..orang pun boleh terima dengan baik..

[quote name='prontoxp' date='08 March 2010 - 12:25 AM' timestamp='1267979106' post='1020533']
Pendapat aku lagi, tak de la isu kalau dia tak menjawab balik ucapan terima kasih tu.. sukar nak tafsir ape sebenarnya yang dimaksudkan.. sebabnya perkara normal la kita ucap "terima kasih" dan pihak lagi satu jawab "sama sama". Tapi berlainan pulak dengan hal ni yang mengundang rasa tidak enak si pengucap terima kasih tu.. Lebih baik senyum je kalau tak nak jawab semula..orang pun boleh terima dengan baik..
[/quote]
Ada juga kebenarannya pendapat ini.