Jump to content
LanoV

Yakinkah Anda Dengan Logo Halal Kat Restoren

Recommended Posts

Salam semua, benda nie dah lama aku peratikan especially semenjak dari 2 tahun lepas.... banyak restoren2 makanan cina dah ada lekat logo halal kat kedai diorang. Tapi yang aku musykilkan ialah logo halal tu lain sikit sebab yang JAKIM punya ada tulis Malaysia jer... tapi banyak aku tengok restoren2 nie ada tulis Malaysia & Asian Region. So, adakah logo ini sah dan jika tak... mengapa pulak JAKIM ker or lain2 badan berwajib tak amik tindakan sewajarnya dalam penyalahgunaan logo HALAL nie..

. Pasal ada logo halal tu setakat bayar je da boleh dapat dari pihak swasta. Aku memang kurang yakin tambah pulak kalau pekerja dia tu bukan Islam + tengok kedai semacam. Ada buat serbuan cuma jarang masuk surat khabar. aku duk baca kat satu blog ni je dia rajin ikut penguatkuasa gi serbu.

yer ker nih...aku tak perasan lak laa..pasal logo halal nih..tapi kalau tgk tauke kedai makan tuh cina..confirm tak msuk daa....hihihihii...ada kawan aku cakap ada satu kedai sushi nih tak halal...tak pasti kedai sushi nih ada logo halal ker tak..??? kawan aku tuh manager kat kedai sushi nih...dia dapat tau dari senior manager malay kat kedai sushi tuh yang souce hitam atas meja tuh ada campuran arak...lagi yang sotong merah2 tuh perap ngan wain merah... so takleh makan yang tuh ngan takleh cicah souce yang ada dalam restoran tuh kalau nak gi makan sana....yang lain beras,ikan ngan sayur jer takder masalah

pastikan sumber berita tu sahih, jangan dengar cakap kawan or orang mahupun pekerja dia,
takut2 terfitnah lak nanti

btw, benda nie jadi pasal gov kita tak tegas or tak pandang serius dalam soal halal haram...

so kalau boleh biar la kita beli dari orang seagama dengan kita
secara tak langsung kita membantu ekonomi saudara kita

p/s: aku cube stop sepenuh nye makan makanan restoran segera nie,. kadang2 terliur gak tgk askrim mcd tu hehe :lol:

Gluppp... aku dah banyak makan Sushi King nie... memang takde logo halal pun kat kedai dia. Cuma pekerja2 dia ramai yang Melayu, tu sebab ramai orang Islam makan kat situ... dulu selalu gak aku singgah kedai tu. Satu lagi, kalau tak silap Oldtown White Coffee pun amat meragukan HALAL statusnya.

kedai sushi tuh bukan haram dimakan...cuma takleh cicah sos dia...kawan aku kata atas meja tuh ada 2 sos...1 takleh makan 1 lagi tuh kicap jer so boleh laa makan...pastu yang ada sotong gurita merah tuh takleh makan dia perap ngan wain merah.... ada gak yang kata kedai sushi nih takder logo halal..aku pun tak perasan ada ke tak...sebab aku tak pernah makan pun kat kedai sushi...

nak dipastikan ke cite nih betul ke tak takder ler sijil pebenda yang kata yang tuh haram..tapi diaorang yang keje kat kedai sushi tuh kan ke yang buat semua benda tuh..bahan semua kan ada label kandungan.....

Salam.

Kawan aku keje di salah sebuah kedai Sushi yang korang sebutkan. Memang dalam penyediaan makanan mereka, banyak dicampurkan dengan ramuan yang meragukan. Dan ada salah satu mee yang sedap (korang tau kan), mengandungi lemak *tut*. Kebanyakan mereka yang bekerja di situ memang telah sedia maklum, cuma ada yang mendiamkan diri atau terus berhenti kerja.

Wallahualam.

[quote name='Razif Jemaat' date='24 February 2010 - 02:56 PM' timestamp='1266994572' post='1018666']
Salam.

Kawan aku keje di salah sebuah kedai Sushi yang korang sebutkan. Memang dalam penyediaan makanan mereka, banyak dicampurkan dengan ramuan yang meragukan. Dan ada salah satu mee yang sedap (korang tau kan), mengandungi lemak *tut*. Kebanyakan mereka yang bekerja di situ memang telah sedia maklum, cuma ada yang mendiamkan diri atau terus berhenti kerja.

Wallahualam.
[/quote]

mee ape tu?aq x paham..tolong xplain cket.aq nk buka crite cket.aq ngan mmbr penah skali singgah 1 restoren nasi kandar p.p tp bkn la kt p.p tp kt kuching srwk berdekatan wisma saberkas.tgk dr luar nmpk cam restoren biase je.tp bile dah duduk rase semacam je..tgk keliling sume pekerja non musllim cume ade sorng je muslim kat situ.nk pastikan lg aku tgk kt meja cashier kt atas dinding tgk ada frame ayat AlQuran dan sijil halal..tp x brapa pasti blk bile tgk bos die lalu dpn, nmpk cam india.xtau la muslim ke tak.utk lbh pasti lg ak panggil sorang pekerja muslim tu,tanya dia samada kedai dia tu halal ke tak?di jawab dia pun x pasti.tanya lg bos dia india ke mamak?dia kate india tulen.dan bertanya lg yg tergantung kt dinding tu ? dia  dgn muke serba salah jwb "tu untuk mengaburkan mata pelanggan muslim je...sy pun xlama lg nk berhenti kerje".perghhhh...dgr je mcm tu aq dan member terus angkat punggung blah dr situ.syukur x terkena.

p/s:hati2 bila mkn kt kedai.lg bagus msk sendiri.tp pastikan bahan2 msk sume halal. Edited by UrbanNinja

[quote name='Razif Jemaat' date='24 February 2010 - 02:56 PM' timestamp='1266994572' post='1018666']
Salam.

Wallahualam.
[/quote]

ha memang ler..kawan aku yang jadi menager kat kedai sushi pun dah berhenti keje...sebab cam tak sanggup lagi...kawan aku kata selalu kalau dia nampak customer malay dia akan served mana sempat laa...dan akan suggest kan kat customer benda pe yang elok untuk dipesan..tapi dia tak mention arr benda tuh non halal...just kalau customer tuh order yang takleh makan dia akan cakap laa...why not miss choose this one..this so delicious bla bla...dan kebanyakkan customer akan tukar order...

sebab kedai sushi nih tak ramai malay masuk dalam satu2 masa so leh ler dapat layanan istimewa dari manager...hahahahahha....kalau ramai time tuh waallahualam..

ada orang cakap nasi yang wat sushi tu yang problem...
sebab kalau aku wat shushi kat rumah, aku letak air coke/pepsi dalam beras utk mengantikan sake (arak jepun)
ye ke? :ph34r: Edited by neko

waktu aku kerja kat bahagian sushi kat jusco dulu takde pulak letak sake ke apa2 yang ngarut tu.

[quote name='Razi_IBM' date='24 February 2010 - 05:09 PM' timestamp='1267002583' post='1018711']
waktu aku kerja kat bahagian sushi kat jusco dulu takde pulak letak sake ke apa2 yang ngarut tu.
[/quote]

yang kat jusco ke tesco tuh takde guna sos yang di import...semua cam wat sendiri2 jer...ok boleh makan...yng kawan aku nih keje kat kedai sushi...sos import...dtg dario jepun... semua sushi kt kedai sushi nih leh makan kecuali yg ada sotong gurita merah tuh...sotong tuh jadi merah sebab perap ngan wain merah dn campur le ngan sos2 perap yng lain...... pastu makan sushi jgn cicah sos yang de atas meja...tu jer...

[b]**Petikan dari Laman Web Rasmi Jabatan Kemajuan Islam Malaysia..[/b]

HANYA HALAL - Sijil Halal Tak Diiktiraf Jakim

Ramai lagi dikalangan kita masih keliru dengan logo halal dan sijil halal yang sah serta diiktiraf oleh JAKIM. Oleh itu dalam eposid kali ini HANYA HALAL akan mengupas dan menjelaskan kekeliruan tersebut supaya masyarakat tidak terpedaya dan teraniaya.

Saksikan HANYA HALAL setiap khamis di TV1
Panel :
Penerbit :Norhafizah Zainauddin
Masa Terbitan :18.30 hingga 19.00
Tarikh : 14 Januari 2010
Sumber : Pengarah Bahagian Media Elektronik & Penyiaran
Editor : PRO JAKIM
Hits : 1460

**Petikan dari Sinarrasul.blogspot.com

Logo Halal Yg Diiktiraf Oleh JAKIM
Dibawah nie aku sertakan kepelbagaian logo halal ke atas badan2 luar negara yang telah diiktiraf oleh JAKIM...

Oleh itu, sila print pamplet yang aku sertakan ini....dan bawa bersama senarai logo halal tersebut ke pusat2 beli belah sebagai panduan dan rujukan semasa operasi 'menyoping' sedang dilakukan...

[img]http://farm5.static.flickr.com/4054/4384589900_344d132198_b.jpg[/img]

[img]http://farm3.static.flickr.com/2684/4384590080_ed699164a8_b.jpg[/img]

halal ni jgnla tgk pada logo nye. kena tgk keadaan restoran, kebersihan, pekerja dan lain2 lagi. aku mmg kurang percaya dengan logo2 ni. kalau logo ditampal tapi kebersihan tak dijaga pun x jadi halal jdi nye so logo halal tuh jdi panduan je. realitinya kena tgk keadaan kebersihan restoran berkenaan

just 2 cent opinion!

Kalau kedai melayu pun tengok kotor je cara penyediaan makanan dan persekitaran memang gi kedai lain da aku (kalau yang jenis "food court")

[quote name='hampeh' date='25 February 2010 - 06:21 PM' timestamp='1267093292' post='1019003']
Kalau kedai melayu pun tengok kotor je cara penyediaan makanan dan persekitaran memang gi kedai lain da aku (kalau yang jenis "food court")
[/quote]

mat taha lagi kotor, tapi aku terpaksa makan gak.<_<

halal = berbaloi
halal lagi bersih = berbaloi baloi

sembelih ayam ikut cara Islam = ayam tu halal dimakan
sembelih ayam ikut cara Islam, bersihkan dgn cermat, bahan2 & peralatan memasak yg bersih, persekitaran dapur yg suci, tukang masak yg bersih = halal dan suci, lebih berkat.

bila satu2 restoran/pengilang barang makanan apply HALAL, pihak berkuasa akan "lawat" tgk, beri penilaian.
andai lulus, dapat sijil halal.

tapi tak semua yg dh dapat sijil halal, "bersih" tu sama spt masa "dilawat" pihak berkuasa, dh dpt sijil, aspek "bersih" tu mula kurang (bukan takde @ blh jadi tak bersih langsung). Nanti bila nak renew sijil halal, baru la "berlakon" semula utk tepati piawai ditetapkan.

sbb tu yg lebih baik dan terbaik, masak sendiri di rumah. Benda2 simple mcm sayuran asas tu boleh tanam sendiri (andai rumah ada kawasan tanah).

bab yakin tak yakin terpulang pada individu.
ada org asal ada sijil halal dia nampak kat kedai tu, hati dia takde was2 langsung, so tak jadi masalah. Andai sijil halal tu palsu pun, tak jadi tanggungan dosa atas dia dah sbb dia yakin masa masuk kedai tu dan dia taktau sijil tu palsu.

ada org susah nak yakin, sentiasa double check, so andai dh ada sijil, tp was2 JANGAN masuk/makan.

ada org tak kira ada sijil halal ke tak, dia perhati dulu betul2 dapur/tukang masak/tukang serve/peralatan digunakan, ada halal, tp mcm pengotor, dia tak masuk/makan.

bergantung pada diri sendiri.
sbb takleh paksa semua org jadi begitu teliti, dan takleh jgk minta smua org jadi jenis tak peduli, atau mahu semua jadi tersangat teliti dan peduli.
yg penting kalau rasa was2, double check, andai sijil halal palsu, buat report, nampak kotor, report. At least kita dh main peranan, dan yg tak peduli, tak teliti boleh take note. Utamanya pihak berkuasa blh ambil tindakan.

[quote name='Razi_IBM' date='25 February 2010 - 09:35 PM' timestamp='1267104916' post='1019039']
mat taha lagi kotor, tapi aku terpaksa makan gak.<_<
[/quote]
Ahahah .. aku pun pernah makan gak situ, jangan <_< sangat .. :P

[quote name='hampeh' date='25 February 2010 - 11:26 PM' timestamp='1267111616' post='1019094']
Ahahah .. aku pun pernah makan gak situ, jangan <_< sangat .. :P
[/quote]
Ehhh.... kat mana kedai nie??

[quote name='LanoQ' date='25 February 2010 - 11:39 PM' timestamp='1267112380' post='1019097']
Ehhh.... kat mana kedai nie??
[/quote]
Mat taha tu kira macam kontraktor dewan makan uitm jengka(dulu sekarang ni taktau la ada lagi ke tak..) . aku dulu duduk kolej makan situ . makanan dia aduhai ... Straw lama dia gi potong atas(bahagian kena mulut kita tu ) pastu letak balik jadi "straw baru" untuk dipakai semula..makanan dia kadang2 ada protein lebih dalam bentuk ulat,semut dan kalau nasib baik dapat la yang gemuk2 siap kena goreng2 rangup

:lol: :lol: :lol:

sebuah gerai(dining) di...
[img]http://img716.imageshack.us/img716/9862/hehehec.jpg[/img]
tak boleh bagitau direct atas alasan menjaga kredibiliti individu..hehe...

edit:..oh nampaknya hampeh telah membocorkannya dulu..haha..
btw mat taha dah takde dah...gerai lama kat belakang pulak duk dining. Edited by Razi_IBM

Sori, tak update ngan topik ni. Berbalik kpd kedai sushi, harap2 korang berhati2 kalau nak makan ramen. Elakkan atau kalau nk makan sangat, tengok sijil halal yang dipaparkan kat kedai tu.