Jump to content
silentfox

Wujudkan Butang Thanks Dan Reputation

Recommended Posts

Salam...
aku ada tulis benda nih dalam forum sementara...dan sedara [b]loy_azloy[/b] cakap dah penah dibincangkan dahulu...
so aku nak bangkitkan semula since putera nih dah ada server sendiri sekarang...

aku cadangkan Putera wujudkan butang [b]"Thanks"[/b] atau "Terima Kasih" dan jugak fungsi [b]"Reputation"[/b] atau "Reputasi"...
kalau kita 50 org post sekadar nak tulis terima kasih nanti thread jadi 2-3 pages panjang padahal ilmu or content hanya kat page 1 jer...

fungsi reputation lak untuk memberi [b]lebih semangat[/b] kepada ahli2 Putera utk [b]contribute something helpful[/b] or utk [b]cuba selesaikan masalah2[/b] yg dibangkitkan dalam forum nih...utk reputation tuh boleh lebih kreatif contohnya[b] pelantikan MOD[/b] boleh dibuat berdasarkan berapa reputation dia...or boleh juga nak buat [b]special thing[/b] utk ahli2 yg mempunyai reputasi melebihi sesuatu...special thing tuh apa2 je la yg difikirkan sesuai...

jadi benda nih mengelakkan ahli2 yg hanya [u]gila nak kumpul jumlah posting tapi habuk pun tarak![/u] ramai tuh...haha!

sekarang kita dah ada [u]warning utk memperingati kesalahan org[/u]...jadi apa salahnya kita ada [u]reputation utk memperingati kebaikan org[/u] plak...jadi akan seimbang la benda nih...

Panjang post aku...
Thanks.

[quote name='silentfox' date='16 February 2010 - 03:37 PM' timestamp='1266305852' post='1017025']
Salam...
aku ada tulis benda nih dalam forum sementara...dan sedara [b]loy_azloy[/b] cakap dah penah dibincangkan dahulu...
so aku nak bangkitkan semula since putera nih dah ada server sendiri sekarang...

aku cadangkan Putera wujudkan butang [b]"Thanks"[/b] atau "Terima Kasih" dan jugak fungsi [b]"Reputation"[/b] atau "Reputasi"...
kalau kita 50 org post sekadar nak tulis terima kasih nanti thread jadi 2-3 pages panjang padahal ilmu or content hanya kat page 1 jer...

fungsi reputation lak untuk memberi [b]lebih semangat[/b] kepada ahli2 Putera utk [b]contribute something helpful[/b] or utk [b]cuba selesaikan masalah2[/b] yg dibangkitkan dalam forum nih...utk reputation tuh boleh lebih kreatif contohnya[b] pelantikan MOD[/b] boleh dibuat berdasarkan berapa reputation dia...or boleh juga nak buat [b]special thing[/b] utk ahli2 yg mempunyai reputasi melebihi sesuatu...special thing tuh apa2 je la yg difikirkan sesuai...

jadi benda nih mengelakkan ahli2 yg hanya [u]gila nak kumpul jumlah posting tapi habuk pun tarak![/u] ramai tuh...haha!

sekarang kita dah ada [u]warning utk memperingati kesalahan org[/u]...jadi apa salahnya kita ada [u]reputation utk memperingati kebaikan org[/u] plak...jadi akan seimbang la benda nih...

Panjang post aku...
Thanks.
[/quote]Cadangan yang baik tapi rasanya kita memang dah ada Reputation feature. Boleh check dalam profile di sebelah kiri.
Cara dapatkan reputation adalah dengan menekan butang [b](+) (-)[/b] pada post seseorang.
Rasanya fungsi "Thanks" lebih kurang dengan fungsi Reputation sedia ada ni, sebab kedua2nya menyumbang kepada reputation points seseorang.

Pastu juga ada bintang2 rating di sebelah kanan profile setiap members.
Yang ni untuk rate seseorang secara terus. Kalau dia takde buat post pun masih boleh dapat rating.
Tapi rate ni tak menyumbang kepada reputation point IINM.
Klik je kat bintang2 tu sebagaimana kita rate youtube videos. Heheh.

[quote name='P.Ramlie' date='16 February 2010 - 03:56 PM' timestamp='1266306963' post='1017031']
sokong...sokong
[/quote]
Sokong2 boleh klik kat butang [b](+)[/b] tu. Hahaha.

aiseh , baru nak sokong keluar "you have reached the maximum amount of positive ape ntah " error

Salam,

saya rasa butang "Thanks" mungkin tak perlulah. Sebab ia hanya membazirkan ruang forum, lagipun forum ni tak support features posting untuk "thanks". Tapi kalau saya jumpa features untuk permudahkan si penanya mengucapkan Terima kasih dan seterusnya menutup topiknya, saya akan pertimbangkan.

Buat masa ni, cukup jika kita klik pada butang [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/add.png[/img] untuk beri reputasi positif kepada rakan-rakan yg beri respon yg baik dan jawapan yg dikehendaki.

Features reputation kini dah boleh guna. Tapi ada limit jumlah boleh diguna dlm tempoh 24 jam, iaitu hanya 5 vote untuk ahli level Learning dan 10 vote untuk Members. Maknanya bila dah 10 kali vote, maka sistem akan automatik halang sehinggalah esok baru boleh vote lagi. Ini adalah untuk memastikan ia tidak disalah guna.

[quote name='shanai' date='16 February 2010 - 07:38 PM' timestamp='1266320316' post='1017067']
Salam,

saya rasa butang "Thanks" mungkin tak perlulah. Sebab ia hanya membazirkan ruang forum, lagipun forum ni tak support features posting untuk "thanks". Tapi kalau saya jumpa features untuk permudahkan si penanya mengucapkan Terima kasih dan seterusnya menutup topiknya, saya akan pertimbangkan.

Buat masa ni, cukup jika kita klik pada butang [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/add.png[/img] untuk beri reputasi positif kepada rakan-rakan yg beri respon yg baik dan jawapan yg dikehendaki.

Features reputation kini dah boleh guna. Tapi ada limit jumlah boleh diguna dlm tempoh 24 jam, iaitu hanya 5 vote untuk ahli level Learning dan 10 vote untuk Members. Maknanya bila dah 10 kali vote, maka sistem akan automatik halang sehinggalah esok baru boleh vote lagi. Ini adalah untuk memastikan ia tidak disalah guna.
[/quote]

Thanks mr shanai and TOYSЯUS atas explaination...

saya ingatkan butang (+) (-) nih hanya sekadar vote untuk post sahaja...tiada kaitan dengan rating individu...
lepas tuh plak rating indidvidu tuh tersorok jauh nun di dalam profile...
saya rasa berapa peratus jer ahli putera nih yg akan bukak profile seseorang...
mungkin kurang dari 10% kut...or maybe lagi kurang...

apa kata kita buat perubahan sikit dari sistem yg sedia ada tuh...
tadi sy tengok profile TOYSЯUS kejap...
walaupun dia dah ada 2 vote +ve kat thread nih tapi rating dia masih x muncul apa2(non-star)...

so en admin boleh pertimbangkan utk ubah mcm nih...
letak rating style berdasarkan angka instead of star...
contohnya 1 vote (+) akan menyumbang 1 reputation...
begitulah seterusnya...
maybe boleh tambah bar kat bawah dia supaya nampak lagi creative...

dan satu lagi...
show jer reputation count tuh kat bawah nickname dalam post tuh...

yela...
tujuan reputation nih nak show sumbangan (+) ahli tersebut kan...
so why not just let it appear dekat bawah nick name tanpa perlu nak masuk dalam profile tgk...
jarang sgt org tgk profile nih...

apapun good respond.
Thanks.

silentfox,

User Rating dan reputation adalah 2 perkara yg berbeza (tetapi berkaitan). Reputation adalah merujuk kpd kepuasan pembaca terhadap posting seseorang ahli. User Rating pula ialah merujuk kepada rating personaliti seseorang individu.

By default, dua-dua ni tidak diletakkan di dalam posting untuk mengoptimumkan performance. sebab jika letak bawah nick name, forum terpaksa buat request tambahan ke database server untuk check rating/reputation seseorang setiap kali posting dipaparkan. Jadi ia tidak efisien.

Lagipun, dalam forum sekarang, kita akan [b]menggalakkan semua orang masuk ke profile[/b] sebab page profile kita dah jadi semacam facebook/friendster/myspace... sebab kita dah boleh add friend, gambar, status dan juga boleh "sembang" direct dgn individu. Tapi jgnlah guna untuk berbincang public topic kat situ pulak, gunalah forum.

aku pun sokong
patut dah lama implement
klu x percaya pi tgk kt stackoverflow.com
klu xde system ranking ni..org agak lazy nak contribute

Butang [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/add.png[/img] dan [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/delete.png[/img] yang sedia ada ni boleh menggantikan butang Thanks.
Selepas salah satu butang tu ditekan, kita boleh check dalam Profile kita / user berapa reputation points dah terkumpul.
:)

Admin Shanai bagitau kat atas tu, forum IP.Board tak support feature Thanks tu.

Apa pun saya akan cuba usulkan kpd pihak atasan supaya butang + - tu digantikan dengan Thanks.
TQ.

[quote name='TOYSЯUS' date='29 May 2010 - 11:05 PM' timestamp='1275145504' post='1033845']
Butang [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/add.png[/img] dan [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/delete.png[/img] yang sedia ada ni boleh menggantikan butang Thanks.
Selepas salah satu butang tu ditekan, kita boleh check dalam Profile kita / user berapa reputation points dah terkumpul.
:)

Admin Shanai bagitau kat atas tu, forum IP.Board tak support feature Thanks tu.

Apa pun saya akan cuba usulkan kpd pihak atasan supaya butang + - tu digantikan dengan Thanks.
TQ.
[/quote]
bukan tak support..
support sebenarnya.. kene edit sikit kat template tuh..

anyway.. aku lebih suka [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/add.png[/img] dan [img]http://forum.putera.com/tanya/public/style_images/master/delete.png[/img] berbanding thanks