Jump to content
Sign in to follow this  
rizan razer

PRINTER APA YANG PALING BAGUS UNTUK BUAT CISS?

Recommended Posts

Salam..kepada warga putera kat sini saya nak tanya apa printer yang paling bagus untuk buat CISS...Maksudnya yang tak clogging...dan tak banyak beri masalah lepas guna.Harap semua dapat membantu.

Erm..kalau boleh yang printer yang buat CISS dan amat jarang masalahnya..kalau selalu problem tak best juga....Ada sesiapa tau kalau printer Epson combine dengan CISS ni?

aku tatau ar printer ape yg bagus..tp just nak kongsi pengalaman aku gune printer ip1880...
aku da gune dekat setaun...langsung xbg masalah kecuali pernah kertas sangkut 2x....
aku gune ciss sejak dari bli..... ader la dekat 15 rim paper aku da print..... berbaloi sgt2 tok student...siap leh wat business ag..

the_ultimatez_najman wrote:kat rumah aku pkai canon mp-145 je,
da 4 bulan kot,alhamdulillah ok je.
cume,kadang2 ink x turun,terpaksa inject bgi dier turun

dah masuk 8 bulan rasenyerr, so far takde masalah..banyak yang saya dapat jimat dengan model dan CISS nih skali...siap wat gambo saiz ukuran pasport...

Dulu minat juga pakai canon tapi sebab canon ada "kapas" yang absorb lebihan dakwat so selalu ada problem kena tukar kapas baru...labour charge kat Canon service centre tu saje dah RM 100.Takut pakai canon dengan CISS tu masalah ni jadi balik...

rizan razer wrote:Apa kelebihan printer brother ni banding brand2 lain macam Canon ,HP atau Epson tu?

Epson & Brother, dua2 ni aku pernah pakai..
Epson+CISS kalau 3,4 hari tak print, bleh tersumbat, so apa yang kite print akan berbelang2@scratch.. kene buat maintenance berulang kali sampai ok. Print agak slow, tapi mende ni maybe bergantung atas model.
Brother+CISS takde masalah langsung stakat aku pakai. print pon laju, atas model gak kot.

HP+CISS kakak ipar aku guna, takder masalah, cuma lebih kurang epson, 3,4 hari tak guna, kene buat maintenance berulang kali sampai takde scratch pada mende yang kite print. Print speed agak laju.

Canon+CISS aku tak tau, tak pernah pakai dan takde orang terdekat yang pakai.

aku baru2 ni ada gak interview penjual ciss.

pertama:
aku tanya: apa brand yang betul2 compatible, tak kasih masalah.

dia kata:
kalau ikut petua2, sepatutnya jarang sangat ada masalah.

tapi, personally, kalau nak gamba lawo giler, pakai epson.

epson ni kelebihan dia dalam image quality.
bleh buat gamba yang btol2 water proof.
tapi, masih tertakluk dgn jenis ink, model printer dan jenis kertas.

lexmark; elakkan, terok bebenor kualiti printernyer

hp dan brother;
catridge senang keluar lebihan2 ink.
tak fully vacuum, senang loss pressure.

walaupun lebihan2 ink tu diserap oleh sponge,
tapi, situasi ni tak sihat utk sistem printer.

canon; dia puji.
(diingatkan) dia tak jual printer pun. jual ciss je.

- update as of 09/02/2010: aku saja nak test. aku tak top up sampai ink aku 1/50 je tinggal.
haha. dipendekkan citer, mmg sikit sgt.
sume ok, kecuali kaler kuning. kuning x kuar lagi.
aku top up penuh2, still tak leh guna.

aku hantar kedai, dia kata cartridge aku dah lost pressure.
dia try buat tak dapat, kena bli cartridge baru. Rm88 termasuk pemasangan.

dia sound aku, mesti aku x dgr cakap dia.
terngiang2 kat kepala ("lu mesti mau top up. jgn kasi ink kulang dari half")
aku hanya mampu tersenyum.

satu lagi dia pesan, jgn top up penuh2.
olang kasi minum penuh2 pun boleh muntah.

dan, kalau tak guna atau plan tak mau guna 1-2 minggu,
bend tubing tu, dan klipkan. supaya pressure x bergerak (theorically).
----------------------------------------------------------------------------------------------
petua2 pakai ciss (yang tak selalu diberitau):

pakai ink yg mahal sikit la..
rm 10 beza pun banyak kesannya.
kalau bli murah sgt2, (rm5-10) sebotol tu, slalu bg masalah pun buat apa...

elakkan guna injet2.
pakaila external tank.
external tank ni, pressurenya constant sikit.

cara nak pilih external tank pulak,
kena tgk lubang udara (atmospheric pressure) masuk, mesti kat tengah
supaya tekanan dapat spread secara uniform.
elakk pressure hole yg kat ujung2.

elakkan buat print head cleanup
ramai yg berfikir, "printer head cleanup ni macam servis kereta
lagi kerap kita buat, lagi terjamin jangka hayat."

hakikatnya bukan, ble buat print head clean,
ink akan terkumpul kat 'waste tank'
ink yang mengeras ni akan bawa masalah.

takat minimum ink ialah 1/2 tank. cepat2 refill/top up. jgn kasik below 1/2.

bend dan klipkan kalau tak mau guna untuk jangka masa panjang.

seelok2nya. mesti print 1 minggu sekali untuk semua color untuk maintain pressure.

quote aku ni berdasarkan kompilasi soklan2 lazim yang aku tanya penjual ciss.
tapi, majorinya daripada penjual ciss kat
Ink Toner Station
1st Floor, Nineteen Digital Mall, USJ 19,47620 Subang Jaya, Selangor.
--------------------------------------------------------------------------------

ciss pertama aku, aku pair ngan canon pixma ip1000
time ni aku slalu print head clean up.
dia kata waste tank pnoh.
pastu aku konon2 nak jadik McGyver, tapi tikus baiki labu
-Ciss dari ez-ciss-

2nd ciss aku kat brother dcp-135c
aku dah tak buat lagi print head clean up.
aku kasik adik aku setelah dia nya ip 1800 kong sbb pakai injet ciss
brother tu masih menabur bakti. dan 2 tahun setengah.
-ciss dari ez-ciss-

3rd ciss, mx338
aku ikut je petua diaorg.
kecuali maintain sekurang2nya 1/2 tank berisi.
dan bend tube kalau tak guna lama.
print at least 1 page seminggu untuk maintain pressure.
dan aku dapat pengajarannya sudah..

sekarang dah ikut sepenuhnya.
dah dalam 3000 pages aku print.
-ciss oleh Ink Toner Station-

masalah dia,
cara orang kedai susun tubing. catridge langgar tube lalu sangkut.
pintu depan printer tak leh bkk sbb dia buat alur tiub keluar dari dalam ke luar menerusi pintu depan.
tiub ni dah la getah. jadi stopper pintu pulak.

jadi aku susun cara lain.
1)tubing dalam tu pastikan tak sangkut. senang je caranya dan pasti 100% tak sangkut.
tapi tak reti nak explain. mungkin kena post gamba gamaknya.
2)buat tubing keluar ikut sisi. tak de lagi masalah pintu depan sangkut.
-resolution kpd masalah ni aku baca kat forum kat internet-

alhamdulillah, 3rd ciss aku masih berfungsi.
--------------------------------------------------------------------------------------------
so far, kesemua printer dan ciss sistem yang aku pakai,
tak pernah ada masalah tinggal 3-4 hari kena wat maintenance.
slalu gak bila tak de projek, aku tinggal dalam 3 bln.
tak pnah off lak tu, kot2 la ada fax masuk. ::icon_biggrin::
------------------------------------------------------------------------------------------
segala cerita di atas hanyalah sekadar berkongsi.
tak ada niat nak naikkan atau jatuhkan sapa2.

ikhlas dari,
...aku......

Terima kasih banyak atas panduan Morphasella....kita akan kumpulkan petua2 penggunaan CISS kat sini ..untuk elakkan sebarang masalah bila guna printer CISS ni nanti...

Aku ada buka kedai gambar secara kecil-kecilan kat rumah aku dan sehingga kini aku dah pernah guna pelbagai jenama printer dengan dakwat CISS. Ini komen aku:

Untuk mutu gambar yang terbaik, beli Epson Stylus yang harganya dalam RM2,800 dan dia ada 6 dakwat. Kalau mahu dakwat yang bagus, beli yang harganya RM80.00 sebotol, sebotol dalam 500 ML. (Cina kedai gambar kat kawasan aku guna printer ni dan dia juga cadang aku guna pritner ni)Tapi sebelum ni aku cuma beli printer Epson 3 dalam 1 yang biasa punya..DAN BAGI AKU MODEL BIASA..Mutu gambar tak cantik, juga lambat bila print gambar!

Brother 3 dalam 1 pun aku pernah beli. Juga warna gambar tak cantik dan juga agak perlahan bila print gambar dan sebagainya.

Kini aku guna printer canon 3 dalam 1. Kelebihan printer canon ni, laju, tak banyak masalah. Kalau dakwat penuh, hantar servis kat kedai. Cuma..bila kita guna dakwat CISS..warna hitam dia jadi macam keperangan sikit..(ini berlaku jika dakwat CISS yang kita guna tak sesuai dengan canon - jika sesuai, tak jadi masalah) tu je..yang lain semuanya ok dan tak ada banyak masalah.

[quote name='mzfoto' date='07 February 2010 - 07:01 PM' timestamp='1265540460' post='1011728']
Aku ada buka kedai gambar secara kecil-kecilan kat rumah aku dan sehingga kini aku dah pernah guna pelbagai jenama printer dengan dakwat CISS. Ini komen aku:

Untuk mutu gambar yang terbaik, beli Epson Stylus yang harganya dalam RM2,800 dan dia ada 6 dakwat. Kalau mahu dakwat yang bagus, beli yang harganya RM80.00 sebotol, sebotol dalam 500 ML. (Cina kedai gambar kat kawasan aku guna printer ni dan dia juga cadang aku guna pritner ni)Tapi sebelum ni aku cuma beli printer Epson 3 dalam 1 yang biasa punya..DAN BAGI AKU MODEL BIASA..Mutu gambar tak cantik, juga lambat bila print gambar!

Brother 3 dalam 1 pun aku pernah beli. Juga warna gambar tak cantik dan juga agak perlahan bila print gambar dan sebagainya.

Kini aku guna printer canon 3 dalam 1. Kelebihan printer canon ni, laju, tak banyak masalah. Kalau dakwat penuh, hantar servis kat kedai. Cuma..bila kita guna dakwat CISS..warna hitam dia jadi macam keperangan sikit..(ini berlaku jika dakwat CISS yang kita guna tak sesuai dengan canon - jika sesuai, tak jadi masalah) tu je..yang lain semuanya ok dan tak ada banyak masalah.
[/quote]

bro..
nak tanya sikit...
bro pakai software ape untuk print gambar...

[quote name='mzfoto' date='07 February 2010 - 07:01 PM' timestamp='1265540460' post='1011728']

[/quote]

Boleh cadangkan brand ink apa yang sesuai untuk CISS ni...banyak brandnya seperti easyink dll..tak tau mana yang ok...

[quote name='rizan razer' date='11 March 2010 - 08:36 PM' timestamp='1268311011' post='1021116']
Boleh cadangkan brand ink apa yang sesuai untuk CISS ni...banyak brandnya seperti easyink dll..tak tau mana yang ok...
[/quote]

AKU JAWAB SERENTAK ATAS DUA PERTANYAAN: Bagi print gambar ukuran pasport aku guna software yang canon dah bagi...tapi ukuran dia taklah tepat macam ukuran pasport ..keci lsikit je..tapi ok..kalau nak yang betul-betul sama dengan ukuran pasport..kena pandai-pandai sendiri ejust..

Dakwat dia pulak..aku beli dengan tauke kedai cina gambar..sebenarnya dakwat tu khas untuk printer epson..tapi aku pakai untuk printer canon..kira oklah juga...Tapi kalau nak yang betul-betul ok..cari yang ada 6 dakwat...(macam yang cina gambar tu pakai..epson 6 dakwat..Aku nak beli, tapi belum cukup modal..)

Dulu pernah pakai canon mp14X.. masalahnya kertas senang sangkut..sekali print kdg 3-4 kertas keluar sekali.. huhu.. sbb dia loading dari atas kertas tu...last2 terus kong.. kadang2 alignment pun lari..senget la ape la.. satu lagi ciss ink dia kena sangkut@gam kat tepi.. bila nak angkut silap2 boleh tumpah/jatuh..

so skrg aku pakai brother dcp145c.. ok.. memang best.. ciss ink pun bubuh kat slot depan.. so takde la risiko nak jatuh ke tumpah ker..
Kertas dia loading dari bawah.. so alignment pun tak lari... dekat setahun pakai model ni takde masalah langsung.. tak macam canon tu hampeh..

[quote name='RavMonDok' date='28 March 2010 - 12:42 PM' timestamp='1269751333' post='1023389']
Dulu pernah pakai canon mp14X.. masalahnya kertas senang sangkut..sekali print kdg 3-4 kertas keluar sekali.. huhu.. sbb dia loading dari atas kertas tu...last2 terus kong.. kadang2 alignment pun lari..senget la ape la.. satu lagi ciss ink dia kena sangkut@gam kat tepi.. bila nak angkut silap2 boleh tumpah/jatuh..

so skrg aku pakai brother dcp145c.. ok.. memang best.. ciss ink pun bubuh kat slot depan.. so takde la risiko nak jatuh ke tumpah ker..
Kertas dia loading dari bawah.. so alignment pun tak lari... dekat setahun pakai model ni takde masalah langsung.. tak macam canon tu hampeh..
[/quote]

Jadi betullah ada org kata guna Brother dan pakai CISS dalam bentuk katrij panjang x banyak masalah...........

[quote name='rizan razer' date='28 March 2010 - 08:45 PM' timestamp='1269780341' post='1023422']
Jadi betullah ada org kata guna Brother dan pakai CISS dalam bentuk katrij panjang x banyak masalah...........
[/quote]

Yup.. memang betul tu... 10 markah. Byk kali dah aku refill.. quality masih okey.. takde belang ke hape ke..
Lagi satu takde la kabel dakwat miss yg panjang berjela tu berselirat kat luar mcm canon tuh...