Jump to content
Sign in to follow this  
mfaizal2008

Benarkah hard disk jenama Maxtor, WD dan Seagate bermasalah!?!?

Recommended Posts

mfaizal2008 wrote:Dulu PC aku mempunyai 2 hard disk, satu jenama Maxtor Fireball 3 dan satu lg jenama WD dua-dua jenis IDE... Tak lama lepas tu hard disk jenama WD ni mula buat hal, aku terpaksa kerap format sbb selalu fail system windows corrupt. Bila scan dgn HDD Regenerator aku terkejut bila utilities tu jumpa berjuta-juta bad sector dlm hard disk WD tu... Kemudian HD maxtor aku lak buat hal sebab xleh detect oleh BIOS dan ada bunyi pelik kat hard disk tu. Bila aku surf internet kebanyakan pengguna mengeluh dgn kualiti hd maxtor ni yg cepat rosak. Dan kepercayaan aku terhadap hard disk WD dan Maxtor mula berkurangan. Dalam 3 bulan lepas aku beli hard disk SATA jenama WD Scorpio (320 GB) utk laptop aku bg menggantikan HD Hitachi (160 GB) dan hd lama tu aku jdkan external drive... Baru-baru ni HD WD tu mula menunjukkan masalah apabila xleh load windows. Aku re-format dan re-install windows juga gagal. Lepas scan dgn HDD Regenerator, aku terkejut beruk, ungka, cipan, tapir dan sewaktu dengannya apabila ia detect berjuta-juta bad sector pd HD yg aku baru beli x sampai 6 bulan pun... Lepas kes itu kepercayaan aku terhadap jenama WD dan Maxtor terus lingkup.... Aku terpaksa backup balik semua kandungan dlm HD WD mana yg x terjejas dan try utk Low Level Format. Kalo fail jugak terpaksa lah return balik... Sbb ada waranty 1 tahun... So cmne lak dgn korang pernah alami problem dgn hard disk paling buruk kualiti dia ni?

erm setakat ni aku ade 3 hard disc;
Hitachi = 80gb (dah 4 thun)
maxtor = 500gb (dah 3 thun)
western digital = 1tb (baru 2 hari jer guna)

aku rase hard disc yg paling bagus bgi aku Hard disc Hitachi kot..
sbb aku dh guna 4 thun & dah 32 kali aku format, 3kali aku hempas.. still tkde problem g..
hard disc ni aku gunakan sebagai experiment jer..
sbb ape dia susah nk rosak?? aku pun tkthu..
ni ler jenis model hard disc yg aku ckp tu..
(HDS728080PLA380)

hard disc maxtor & wd sebagai backup jer..

mfaizal2008 wrote:Dulu PC aku mempunyai 2 hard disk, satu jenama Maxtor Fireball 3 dan satu lg jenama WD dua-dua jenis IDE... Tak lama lepas tu hard disk jenama WD ni mula buat hal, aku terpaksa kerap format sbb selalu fail system windows corrupt. Bila scan dgn HDD Regenerator aku terkejut bila utilities tu jumpa berjuta-juta bad sector dlm hard disk WD tu... Kemudian HD maxtor aku lak buat hal sebab xleh detect oleh BIOS dan ada bunyi pelik kat hard disk tu. Bila aku surf internet kebanyakan pengguna mengeluh dgn kualiti hd maxtor ni yg cepat rosak. Dan kepercayaan aku terhadap hard disk WD dan Maxtor mula berkurangan. Dalam 3 bulan lepas aku beli hard disk SATA jenama WD Scorpio (320 GB) utk laptop aku bg menggantikan HD Hitachi (160 GB) dan hd lama tu aku jdkan external drive... Baru-baru ni HD WD tu mula menunjukkan masalah apabila xleh load windows. Aku re-format dan re-install windows juga gagal. Lepas scan dgn HDD Regenerator, aku terkejut beruk, ungka, cipan, tapir dan sewaktu dengannya apabila ia detect berjuta-juta bad sector pd HD yg aku baru beli x sampai 6 bulan pun... Lepas kes itu kepercayaan aku terhadap jenama WD dan Maxtor terus lingkup.... Aku terpaksa backup balik semua kandungan dlm HD WD mana yg x terjejas dan try utk Low Level Format. Kalo fail jugak terpaksa lah return balik... Sbb ada waranty 1 tahun... So cmne lak dgn korang pernah alami problem dgn hard disk paling buruk kualiti dia ni?

u fail.
orang lain pakai bertahun2, sekeping je, ok je.
ko lak pakai sampai 3, dan 3 brand yang boleh diconsider top brand. dan 3-3 jahanam.
lepas tu salahkan brand? lebih teruk lagi..siap discourage lagi tu.hmph...
bawak komputer pegi berperang ke?

TS, saya nasihatkan tukar je tajuk topik. Sbb seriously non sense. Saya rasa supposed topiknya adalah masalah mengenai hard disk. Dan cuba minta pandangan mengenai sebab terjadinya masalah tersebut. Memang sesetgh model hard disk bermasalah (zaman dulu2),tp itupun just kebarangkalian yang kecil.

So beware dgn hard disk yg dijual murah.

P/s:Antara yg menyebabkan masalah ni adalah sesetgh kedai beli hard disk yg recond. Ada jenama hard disk yg membolehkan kita check warranty status di website pengeluar. Dari sana kita leh tgk either hard disk tu recond or baru. Saya dulu pernah terkena jual hard disk recond. Nasib baik jual tak banyak. Yg besnya smer hard disk rosak genap2 setahun (pas warranty abis).Huhu.

salam,

makora:
hitachi deskstar mmg hdd yg tahan sbb dulu deskstar ni dikeluarkan oleh IBM tp lepas tu dibeli oleh hitachi. lebih kurang sama gak mcm lenovo thinkpad yg asalnya milik IBM.

47th:
mmg betul la tu ada kedai yg jual hdd dh di RMA. klu nak betul2 selamat jgn beli hdd OEM yg dalam anti-statik beg tu tp carik yg retail jual ada kotak. cuma masalah agak susah nak jumpa kat sini. harga pon confirm mahal skit. 47th, hdd recon ni klu dh terbeli bleh mintak tukar balik kat kedai ke?? rasa cam ada terbeli satu daaaa.... ::icon_evil::

Bergantung pada budi bicara kedai tu bro ::icon_smile::

Sbb ada terma dan syarat sesetgh kedai ; kalau barang yg dibeli (pada masa dibeli) dalam keadaan yg baik, dan pengguna berpuas hati sblm bayar, tak bley tukar da. Try tanya balik kedai tu bro.

Incase kalau dia jual hard disk tu dgn harga yg sama dgn yg baru,then ada chance utk bro tukar.Sebab kedai tu mcm da tipu pengguna.

47th wrote:TS, saya nasihatkan tukar je tajuk topik. Sbb seriously non sense. Saya rasa supposed topiknya adalah masalah mengenai hard disk. Dan cuba minta pandangan mengenai sebab terjadinya masalah tersebut. Memang sesetgh model hard disk bermasalah (zaman dulu2),tp itupun just kebarangkalian yang kecil.

Betul cakap 47th tu.. Susah payah diorang berusaha dari bawah cipta produk HDD jenama WD dan Maxtor sampailah jadi produk yang terkenal sekarang.. TS senang2 je nak suruh boikot.. lagipun dari masa ke semasa, diorang mesti akan tingkatkan kualiti produk yang diorang keluarkan, bukan sebaliknya..

Berbaloi ke kalau diorang keluarkan produk yang bermasalah pada pengguna, lepas tu pengguna datang komplain balik dan sekaligus akan memburukkan lagi jenama produk diorang..??

Jadi, tak boleh nak tentukan sesuatu berdasarkan pengalaman sendiri.. Kena compare dengan orang lain dan buat research dulu sebelum nak judge sesuatu.. Mungkin cara penggunaan HDD kita yang kurang betul.

Think +ve ::icon_wink::

hm....mungkin ko x bernasib baik kot bro faizal.... ::icon_rolleyes::
sbb brand hdd yg ko kata teruk 2 semua ak guna ok....
cuma seagate 40gb ak pernah corrupt sekali....
WD ngan maxtor plak ak guna sampai sekarang.... ::icon_cool::

mudah jer sebenarnya, kerosakan ni selalunya bukan secara sengaja dibuat, tetapi berlaku akibat byk sebab :
-kecacatan semasa pengeluaran
-kecederaan semasa pembungkusan/penghantaran
-keberkesanan pengedar/penjual jaga barang2
-kecermatan penggunaan oleh pengguna

dr kilang, sampai kepada kita, HDD tu byk dh berjalan, blh jadi rosak di mana2, sebab tu pengeluar sediakan warranty utk memastikan kerosakan akibat dr proses di atas tidak membebankan pengguna, begitu jgk pihak penjual yg sediakan tempoh warranty 1-1 exchange.

cuma spt aku ada bgtau, apa2 brand pun ada warranty, tp tak semua yg support center nya superB, blh RMA dgn mudah dan cepat. Kadang2 bila kita RMA, yg jadikan lg lambat adalah pihak penjual, kalau beli HDD, elok buka website brand HDD tu, register HDD kita, then cuba tgk warranty claim proses tu mcm mana, lg bagus kalau research pasal benda ni dulu, tgk HDD brand apa yg blh register warranty online, dan ada website utk Malaysian, claim yg mudah, cth melalui POS, atau center yg dekat, proses claim yg mudah. Then baru research pasal yg mana byk rosak ke apa. Sbb kalau search pasal HDD brand X prblem, smua brand ada problem, tp tak semua brand sama dr sudut support center quality.

maxtor-dari dulu2 lagi memang tak elok...tak tau nape?

seagate-favorate brand aku nih, since aku dah kena kat 750gb hdd aku dah start hilang thrust dengan seagate nih..kena plak warranty dah turun dari 5 taun ke 3 taun...

WD-memula aku beli 200gb sata dah format lebih daripada 5 kali dah, memang maintain jerr hdd nih...tapi disebabkan space kurang aku jual balik dan upgrade ke sg750gb...skunk dah pakai 160gb sata as a main OS untuk XP dan W7(kekadang format ke Vista) dah lebih 10 kali dah aku format...takde masalah setakat nih...since seagate warranty equal dengan WD aku dah start minat balik ke WD...

Samsung-aku ade 1TB tapi cume pakai as external HDD jerrr....taklah nak comment sebab tak nak stress hdd nih...

my conclusion, jangan beli HDD made dari china dan thailand...most of customer aku facing masalah nih dari hdd yang made dari negara nih (this one base on my experiance lah)...

Aku dah mula risau sebab mengatakan Maxtor cepat rosak. Aku ada HDD Maxtor SATA 320GB yang baru beli dan telah menjadikannya sebagai menyimpan segala data contohnya filem2 DVDRip sehinggalah penuh. Apabila HDD telah penuh, aku keluarkan dari Casing dan simpan di tempat selamat. Persolannya ialah, jika disimpan terlalu lama contohnya antara 10-20tahun, adakah ia akan rosak?

kadang kadang ni bukan punca dari hdd yang problem..time kita format pc tu..kadang tu tak kena caranya contoh kalau hdd tu baru beli tak pernah format lagi,kadang tu aku tengok dia org main bedal aja format quick untuk cepatkan bukan apa kalau kita format quick time hdd baru beli nanti lama lama jadi rosak la..kalau hdd baru tu aku cadangkan buat format low baru okies..::icon_biggrin::

koboi_tua wrote:Aku dah mula risau sebab mengatakan Maxtor cepat rosak. Aku ada HDD Maxtor SATA 320GB yang baru beli dan telah menjadikannya sebagai menyimpan segala data contohnya filem2 DVDRip sehinggalah penuh. Apabila HDD telah penuh, aku keluarkan dari Casing dan simpan di tempat selamat. Persolannya ialah, jika disimpan terlalu lama contohnya antara 10-20tahun, adakah ia akan rosak?

tak akan rosaknyerr...klu dah bawak kuar dan simpan...biasanyerr usia hdd nih akan jadi lama klu spinning progressing berkurangan...macam forumer lain cakap..klu dah banyak kali format hdd memang akan memendekkan usia hdd....

P/S minggu nih jerr aku dah format 3 kali dah hdd 160gb aku...sesaja nak tengok brape lama hdd tuh tahan...nak takut mende..rosak anto claim warranty jerr...

koboi_tua wrote:Aku dah mula risau sebab mengatakan Maxtor cepat rosak. Aku ada HDD Maxtor SATA 320GB yang baru beli dan telah menjadikannya sebagai menyimpan segala data contohnya filem2 DVDRip sehinggalah penuh. Apabila HDD telah penuh, aku keluarkan dari Casing dan simpan di tempat selamat. Persolannya ialah, jika disimpan terlalu lama contohnya antara 10-20tahun, adakah ia akan rosak?

ape2 pun kena stanby hdd wat backup.. di sbbkan dh byak orng ckp hdd maxtor senang rosak,,
tu yg aku beli hdd wd buat backup..

Tajuk topik ni aku dah tukar, sorry sebab terlalu emo sgt... Geram tol....
So aku dah claim RMA, aku hntar sendiri je melalui courier ke kilang WD di Singapore nanti...
Kalo aku claim kat penjual, mahu berbulan aku tggu, silap hari bulan dia buat tak tahu....
Aku dah try LLF guna diagnostic tools yg aku download dari laman web WD, tetapi xleh LLF, so kena replace la nampaknya...

format bukan sebab hard disk rosak. format tu sama macam tulis padam data saja.

update :
bad sector dalam wdc 320 sudah direpair menggunakan wdc lifeguard. Palimpsest Disk Utility 0.3 dalam fedora 11 sudah tak komplen.

Assalamualaikum,

Sbnrnye too subjective for flamming on 1 side to 1 side..Even Seagate yg aku sanjung tu pon dah fail aku..Abis 500GB data ilang cmtu je..nk wat raid cm mlsla plak. Huhu..Possibility untuk rosak memana brand pon ade. Human Failure ade dimana²..Quality Assurance takleh confirm 100% beb..Technical things still depend on lucks ::icon_biggrin::

Maxtor pon ok cuma build die tak berapa solid berbanding Seagate / WD. Well Known about Maxtor yg aku taula, HDD dorang Mmg panas semacam compare to others..

utk kebaikan, elok2 beli HDD baru, trs msk website daftar product, blh tgk warranty period, serial number HDD kita tu sah atau tidak.

aku sabtu lepas 07/11/09 beli HDD WD 500GB caviar green, ganti HDD WD 160GB aku yg lama, mula2 lupa jgk nak daftar kat web WD, pg tadi teringat, msk web, daftar account, then submit serial number HDD, trs dpt status HDD aku ni ori ke tak, brp lama lg warranty dr WD sendiri. Andai HDD ada masalah, blh terus buat RMA dr website, tp kena pos la kot HDD tu ke WD terdekat ::icon_biggrin::

mula cari Hitachi, tp takde plak. Malas ke lowyat, beli kat mines jer, last ambik WD.
beli HDD baru sebab nak install fresh win7 latest. ::icon_cheers::

Hulamak..Win 7 Ultimate Ori ke Sawi? Geram gak aku tgk..Bakar duit lg..bakar bakar.. ::icon_twisted::
Aku x pernah pon nk register. Mlsla, as long as kedai support for handling ok dah bg aku..huhu ::icon_biggrin::

bg aku HDD ni depend pada penggunaan dan nasib...
kalau luck baik, mmg tak rosak pun...
then penjagaan kena btul gak...
jgn la bg hdd panas ke jatuh ke hape...
slalu la buat maintenance...
then jgn suke2 reset or tutup terus masa marah pc hang...rilek kan je...heeh

aku punya WD elok sampai skang... zaman purba kala punya. Time pentium 4 tuh.

And x silap aku mmg HHD cuma ada Maxtor, WD ngan Seagate jer kan?? Kalau semua bermasalah... HDD apa ko pakai? Jgn kata thumbdrive... ::icon_biggrin::

ke aku yg salah info atau ketinggalan zaman?

try carilah baru satu...WD kali ni..insya'allah kali ni elok..ke.. ada sangkut paut ngan sistem ko. Yg buat hdd ko pendek umur? ::icon_pale::

nak best velociraptor le... even tak boleh nak cakap jugak HDD mane bagus. WD dah ade green blue, black, velociraptor. seagate aku x penah pakai lagi. ::icon_razz::

tapi kalau nak banding seagate ngan maxtor tu umpama bandingkan jenama ori dengan cap giant hypermarket. lebih kurang camtu la. second tier.

banyak lagi manufacturer HDD. samsung, hitachi, quantum fireball (ade lagi ke?), rasenyer banyak lagi... x silap aku ipod sebelum gune SSD diorang gune hitachi nyer HDD.

Nezict wrote:nak best velociraptor le... even tak boleh nak cakap jugak HDD mane bagus. WD dah ade green blue, black, velociraptor. seagate aku x penah pakai lagi. ::icon_razz::

tapi kalau nak banding seagate ngan maxtor tu umpama bandingkan jenama ori dengan cap giant hypermarket. lebih kurang camtu la. second tier.

banyak lagi manufacturer HDD. samsung, hitachi, quantum fireball (ade lagi ke?), rasenyer banyak lagi... x silap aku ipod sebelum gune SSD diorang gune hitachi nyer HDD.

velociraptor ni high end nyer aku ade laju woo ngan black nyer.seagate ok juga blom pnah rosak made in thailand tulis kat hdd tu. ::icon_rabbit::.quantum fireball aku rase takde lagi takde pulak tgk jename ni gi.

jeng...jeng...jeng...SG750GB aku rasenyerr dah kong dah...window bleh deteck, data dalam bleh masuk, tapi bile kite nak play movie ke play mp3 kat dalam hdd tuh tak leh plak...pastuh, saya cube plak transfer sume data kat 750gb saya ke samsung 1tb...tapi tak berkesan langsung...hdd dah kong ke? cemana nak amik data dalam 750gb tuh? ade idea ke?

Falcon wrote:aku punya WD elok sampai skang... zaman purba kala punya. Time pentium 4 tuh.

And x silap aku mmg HHD cuma ada Maxtor, WD ngan Seagate jer kan?? Kalau semua bermasalah... HDD apa ko pakai? Jgn kata thumbdrive... ::icon_biggrin::

ke aku yg salah info atau ketinggalan zaman?

try carilah baru satu...WD kali ni..insya'allah kali ni elok..ke.. ada sangkut paut ngan sistem ko. Yg buat hdd ko pendek umur? ::icon_pale::

Laptop aku sekarang pakai Hard Disk Hitachi... Hard Disk ada banyak jenama selain yang ko sebut... Ada jenama Hitachi, IBM, Samsung, Toshiba, Fujitsu...