Jump to content
Sign in to follow this  
class_sick

Antara Dip Mekanikal Pembuatan (Politeknik) dgn Dip Computer System An

Recommended Posts

Salam.
adik aku dpt offer dr Politeknik Sultan Azlan Shah,Behrang dgn KPTM Cawangan Alor Star.
yg kat poli tu kos Diploma Mekanikal Pembuatan
kat KPTM tu kos Diploma In Computer System And Network.

so nak tanya kwn2.
antara 2 kos tu,yg mana lg menjamin peluang pekerjaan yg luas pada masa akan dtg?

poli yuran dia murah.
kptm lak katanyer management kurengz.

minta pendapat semua.
thanks

kalo nak kata kos yg mnjamin dua-dua pn ader peluang keja...
cme yg pnting MINAT...
tnye dier mnt yg mne?

pasal kerja...
-kptm lg menjamin kerja sbb kerajaan akan cuba sediakan peluang kerja ntuk bdk kptm..kalo poli plak terpakse struggle la..

dari segi smbng ke ijazah..
- bkn nak merendah2kn graduan poli,tp bdk2 dari poli ni ssh nk smbng blaja di IPTA...sbb IPTA lbeh utamakan pelajar dari IPTA,matriks dan stpm..
-kptm lebeh berpeluang smbng blaja...di kptm sndri pn ader tawarkan program ijazah jugak kn..lgpun bdk2 lepasan kptm ader kuota tersendri smbng blaja di uitm..wlaupn rendah,tp ttp ader..

pasal management..
-jgn lpe kptm ader byk cawangan..xsemua cawangan kptm ni management teruk..mngkin hanya sesetengah je yg truk..

kindaichi_hajime wrote:kalo nak kata kos yg mnjamin dua-dua pn ader peluang keja...
cme yg pnting MINAT...
tnye dier mnt yg mne?

pasal kerja...
-kptm lg menjamin kerja sbb kerajaan akan cuba sediakan peluang kerja ntuk bdk kptm..kalo poli plak terpakse struggle la..

- bkn nak merendah2kn graduan poli,tp bdk2 dari poli ni ssh nk smbng blaja di IPTA...sbb IPTA lbeh utamakan pelajar dari IPTA,matriks dan stpm..
-kptm lebeh berpeluang smbng blaja...di kptm sndri pn ader tawarkan program ijazah jugak kn..lgpun bdk2 lepasan kptm ader kuota tersendri smbng blaja di uitm..wlaupn rendah,tp ttp ader..

pasal management..
-jgn lpe kptm ader byk cawangan..xsemua cawangan kptm ni management teruk..mngkin hanya sesetengah je yg truk..

thanks kindaichi_hajime atas nasihat dan pandangan tu.
boleh bg contoh x psl peluang kerja tu?
sy masih kurang jelas kenapa kerajaan sediakan peluang kerja utk lepasan kptm dan bukannyer lepasan IPTA?

psl sambung ijazah tu,bkn ker politeknik nie salah satu IPTA gak?

assalammualaikum...

yup..thats rite kin.. at my workplace, graduate from polytechnic disqualified to countinue study in school of mechanical and certain school ... ::icon_smile::

thanks kindaichi_hajime atas nasihat dan pandangan tu.
boleh bg contoh x psl peluang kerja tu?
sy masih kurang jelas kenapa kerajaan sediakan peluang kerja utk lepasan kptm dan bukannyer lepasan IPTA?

psl sambung ijazah tu,bkn ker politeknik nie salah satu IPTA gak?

ble mase plak aku ckp cam dlm bold tu?hehe..
krajaan lbeh utamakn pelajar IPTA ntuk dpt kerja...
tp dlm sektor swasta,slalunyer mereka lbeh utamakan plajar ipts terkemuka cm MMU ke...dll..
politeknik bkn IPTA...cme dier murah sbb tu org slalu anggap IPTA..padahal bukan..

ztecon wrote:assalammualaikum...

yup..thats rite kin.. at my workplace, graduate from polytechnic disqualified to countinue study in school of mechanical and certain school ... ::icon_smile::

hahaha..ztecon, lama x dengar nama incik..ingat lagi saya ker?
sebenarnya peluang pekerjaan lepasan sijil dan diploma dari Politeknik adalah luas,Poli adalah IPTA dibawah MOHE dan silibusnya diakreditasi MQF..sijil dan diplomanya adalah syarat asas untuk lantikan ke perjawatan awam teknikal, tidak seperti institusi pendidikan lain yang bukan dibawah MOHE..terutamanya dibawah JTR.
Malah, ramai pegawai sokongan di agensi teknikal kerajaan dari Politeknik, cuba semak Pengiktirafan Kelayakan JPA.
Ya,memang benar, lepasan Diploma Poly sukar untuk menyambung pengajian ke Universiti,kecuali Kolej Universiti..Ini kerana mungkin silibus Uni. yang lebih kpd. teori manakala di Poly adalah sebaliknya..
Selain itu,peluang lepasan diploma Poly untuk ke uni. juga tertutup akibat dari dasar uni. tersebut yang lebih memberi peluang kpd diplomanya berbanding diploma lain2 IPTA.Jgn. lupa, asal institusi MARA ini dulu pon institut dan banyak mengambil lepasan SPM pangkat 3, tapi bleh berjaya, inikan lepasan Poly yang dah establish sejak 1969..

lg satu...
poly dicipta ntuk memenuhi pluang pkerjaan pada taun pnubuhannye 1969..
sbb tu lpsan poly ni trus bkerja...

correction nusantara...
poly ni mmg under MOHE tp da diswastakan..
lbeh kurang cm unikl gak tarafnye.. (under KPT)

nusantara wrote:
ztecon wrote:assalammualaikum...

hahaha..ztecon, lama x dengar nama incik..ingat lagi saya ker?
sebenarnya peluang pekerjaan lepasan sijil dan diploma dari Politeknik adalah luas,Poli adalah IPTA dibawah MOHE dan silibusnya diakreditasi MQF..sijil dan diplomanya adalah syarat asas untuk lantikan ke perjawatan awam teknikal, tidak seperti institusi pendidikan lain yang bukan dibawah MOHE..terutamanya dibawah JTR.
Malah, ramai pegawai sokongan di agensi teknikal kerajaan dari Politeknik, cuba semak Pengiktirafan Kelayakan JPA.
Ya,memang benar, lepasan Diploma Poly sukar untuk menyambung pengajian ke Universiti,kecuali Kolej Universiti..Ini kerana mungkin silibus Uni. yang lebih kpd. teori manakala di Poly adalah sebaliknya..
Selain itu,peluang lepasan diploma Poly untuk ke uni. juga tertutup akibat dari dasar uni. tersebut yang lebih memberi peluang kpd diplomanya berbanding diploma lain2 IPTA.Jgn. lupa, asal institusi MARA ini dulu pon institut dan banyak mengambil lepasan SPM pangkat 3, tapi bleh berjaya, inikan lepasan Poly yang dah establish sejak 1969..

assalammualaikum....

ingat... ::icon_smile:: tapi saya boleh jer kerja kat university... hehe.. kan dah kantoi...
betul ckp kin tu... sebenarnya mesia nie byk tempat blajar... created modal insan... tapi.. ada juga con dia...

jgn risau la..klu ade rezki nk smbung tu adela..
kazen aku die dari poli..skrg smbung degree kat UTHM..
Universiti Teknikal kat Melaka tu..ok ape?
ade jela..
yg penting minat..
sbb

minat---->>>>pointer tgi---->>>dpt masuk U---->>>rezki die keje----->>>kawin..hehehe...
::icon_cheers::

kindaichi_hajime wrote:lg satu...

correction nusantara...

Polytechnic bawah kementerian pengajian tinggi..bawah agesnsi kerajaan, JPPKK(jabatan penmgurusan politeknik & kolej komuniti) KPTM...
poly yg swasta tu adalah Kolej Poly-Tec MARA.. bukan Politeknik Kementerian Pengajian Tinggi.
KPTM-kementerian pengajian tinggi@MOHE
KPTM- Kolej PolyTec MARA,asalnya x silap saya politeknik Tuas sebelum ditukar pd BMI dan merupakan entiti dalam KPTM (kolej Polytec MARA)..
termasuk dalam entiti Kolej PolyTec MARA adalah IKM,KKTM,BMI,GMI,UniKL-bernaung dalam satu badan.
so, mungkin ada yang terkeliru skit.

Kalu nak dibandingkan dua2 course tu, peluang pekerjaan lebih banyak untuk yg KPTM tu. Kalu tk caya bleh survey kat laman2 web pencarian kerja (jobstreet,jobdb.com etc).

Tp benda ni, bg aku paling penting kena ikut minat gak. Kalu tk minat susah jgak la kan.

nusantara wrote:

correction nusantara...

Polytechnic bawah kementerian pengajian tinggi..bawah agesnsi kerajaan, JPPKK(jabatan penmgurusan politeknik & kolej komuniti) KPTM...
poly yg swasta tu adalah Kolej Poly-Tec MARA.. bukan Politeknik Kementerian Pengajian Tinggi.
KPTM- Kolej PolyTec MARA,asalnya x silap saya politeknik Tuas sebelum ditukar pd BMI dan merupakan entiti dalam KPTM (kolej Polytec MARA)..
termasuk dalam entiti Kolej PolyTec MARA adalah IKM,KKTM,BMI,GMI,UniKL-bernaung dalam satu badan.

assalammualaikum...

kalau nak ikut...bdk2 poli yg praktikal kat university saya..hampeh...hehe...mungkin segelintir kot...tetapi...kalau nak ikut silibus yg update.lebih better ipts...apa2...semua bergantung kepada minat para pelajar tu sendiri...tak leh gak ikut ckp org..nanti pembaziran modal insan..mcm university tempat saya kerja skrg...nak sambung semua kena ambil ujian dahulu..utk mengelakkan pembaziran modal insan... ::icon_cheers::

alo nak kata kos yg mnjamin dua-dua pn ader peluang keja...
cme yg pnting MINAT...
tnye dier mnt yg mne?

pasal kerja...

pasal management..
-jgn lpe kptm ader byk cawangan..xsemua cawangan kptm ni management teruk..mngkin hanya sesetengah je yg truk..[/quote]

SILAP R KO CKP GRADUAN POLI SUSAH NK DAPAT IPTA..
POLI UNDER IPTA GAK GRADUAN POLI R SNG SMBUNG DGREE

Senang tak senang tu, bergantung pada result ko jgak. Kalu dapat cukup2 makan je, memang susah la nak sambung mana2 pun. Kalu nak sambung ke IPTS mungkin la senang kot.

Pasal budak KPTM dijamin kerja tu, ni 1st time dengar la. Mmber ako ramai gak budak KPTM, memang kerja diorang kena cari sendiri la.

ztecon wrote:
nusantara wrote:

correction nusantara...

assalammualaikum...

kalau nak ikut...bdk2 poli yg praktikal kat university saya..hampeh...hehe...mungkin segelintir kot...tetapi...kalau nak ikut silibus yg update.lebih better ipts...apa2...semua bergantung kepada minat para pelajar tu sendiri...tak leh gak ikut ckp org..nanti pembaziran modal insan..mcm university tempat saya kerja skrg...nak sambung semua kena ambil ujian dahulu..utk mengelakkan pembaziran modal insan... ::icon_cheers::

ztecon..
aku tau..universiti ko ITM kan..universiti terunggul dalam malaysia, misai melintang pon dah lama kat situ

budak baik..
cam ner plak budak KPTM yg pointer rendah bleh masuk ke U?siap ader kuota sendiri lagi.
yang aku tau budak poli senang keje gomen, aku kat bhg teknikal ni tgk rata2 teknisyen dan pembantu teknik dari poly, jurutera byk dari utm dan usm.

sebenarnya, lepasan poly agak mudah sbg stdy kat semua bekas kolej u, sebab silibus hampir sama, iaitu 60praktikal-40teori, berbanding universiti yg sebaliknya.

ztecon..
engkau dari forum lama aritu asyik highlight budak praktikal dari Poly kat Universiti ko hampehhh..cam x puas ati ajer.derang praktikal sem 3(sijil) ato sem 4(diploma), bukannya praktikal pd tahun akhir..so, tentulah mereka kurang pengalaman dan pengetahuan sebab silibus mereka blum abis..
bleh aku tau ko keje kat U mane? mungkin JPPKK bleh tambahbaik sikit..lgpun aku heran,apasal dak2 poly tu nak praktikal kat U,selalunya byk praktikal kat industri dan agensi teknikal.kat U coraknya lain.

nusantara wrote:
ztecon wrote:
nusantara wrote:

correction nusantara...

assalammualaikum...

ztecon..
aku tau..universiti ko ITM kan..universiti terunggul dalam malaysia, misai melintang pon dah lama kat situ

budak baik..
cam ner plak budak KPTM yg pointer rendah bleh masuk ke U?siap ader kuota sendiri lagi.
yang aku tau budak poli senang keje gomen, aku kat bhg teknikal ni tgk rata2 teknisyen dan pembantu teknik dari poly, jurutera byk dari utm dan usm.

sebenarnya, lepasan poly agak mudah sbg stdy kat semua bekas kolej u, sebab silibus hampir sama, iaitu 60praktikal-40teori, berbanding universiti yg sebaliknya.

ztecon..
engkau dari forum lama aritu asyik highlight budak praktikal dari Poly kat Universiti ko hampehhh..cam x puas ati ajer.derang praktikal sem 3(sijil) ato sem 4(diploma), bukannya praktikal pd tahun akhir..so, tentulah mereka kurang pengalaman dan pengetahuan sebab silibus mereka blum abis..
bleh aku tau ko keje kat U mane? mungkin JPPKK bleh tambahbaik sikit..lgpun aku heran,apasal dak2 poly tu nak praktikal kat U,selalunya byk praktikal kat industri dan agensi teknikal.kat U coraknya lain.

aSssalammualaikum....

saya kerja kat APEX University sekarang... tau university APEX tu apa?kalau ko tau APEX university tu apa ko kan familiar dengan perkataan nie.. "Transforming Higher Education For a Sustainable Tommorow" jangan nak blame org sangat..sebaliknya bagi pendapat bernas kat TS..bukan pertelingkahan... so..TS mesti konpius...walllahualam....

p/s: satu lagi...dengar mcm kurang senang ja...apsal nak defence sgt? ::icon_monkey::

saya tau, Apex U ni byk utk post grad dan Rnd.
bukan nak defence sangat,tapi dari forum dulu slalu merendah2kan Poly..asyik2 menceritakan dak2 Poly praktikal kat tempat awk yg hampeh tu.dan berkali2 gak saya dah bg jwpan.tp still cam tu jer pandangan awk. awk kat U mane? USM/UM ker? bukan sumenya gitu..so sebab tu saya nak bg gambaran/pendapat bernas di TS ni.jgn sebab nila setitik, rosak susu sebelanga.Memang diakui,rata2 dak Poly sekarang x dialu2kan di U tempatan,terutamanya di Apex U, mungkin sebab silibus dan cara blajar yang berbeza.sebab tu kebanyakn KU yang mengambil mereka. JPPKK dan MOHE pon sedang cari penyelesaian utk masalah ni.
sy bukan nak blame org sgt, tp sblum nak blame dak2 praktikal Poly tu, kaji dulu.
tujuan dibina U adalah utk menyebarkan ilmu kpd masyarakat dan meningkatkan intelek masyarakat, kalo yg masuk sana yg cemerlang saja, U akan jadi tempat golongan 'elit' saja.padahal mereka yg cemerlang dlm pelajaran ni mungkin x sampai 30% dalam lepasan SPM.yang selebihnya dicampak ke mana? ke Poly,ILP,KK ler.
bukan sume yg cemerlang dlm pelajaran saja yg layak jadik intelek,Herbert Spencer bukan dr U,tp intelek.
Ini sy tgk,bile keje kat U dan masuk U, suke2 hina dan kutuk2 budak2 bkn U,saper kiter nak judge mereka?
satu lg x guna jadik APEX U,nama saje gah.dulu, UM thn 70an bukan apex U, tapi reputasinya tgi di Asia,sekarang bile jadi apex U?

dah la x yah nk berlagak pndai setakat nak berlagak baik x yah nak berlagak kt cni..allah bagi pnjam je semua tu kalau dia nak amik semula boleh sgt..so..cnclusionnya bersyukurlah kpd allh s.w.t..

assalammuaalikum...

2 lah masalahnya skrg.... sampai TS pun dah senyap...semua nie pinjaman dari ALLAH SWT.. kalau dia tarik balik macamana?? wallahualam