Jump to content
Han_Hin

Apakah hardisk yang paling bagus?

Recommended Posts

aku nak tau ape hdd paling bagus dr segi speed sebab aku takde ilmu pasal hdd ni.kegunaan hdd adalah utk gaming ngan backup tu aku nak speed transfer laju kapasiti tak kisah sgt janji laju.

aku boleh bagi info tentang hdd je..bab2 jenama ni aku kurang ckt..apa-apa pun,tekan kan pada "Spindle Speed" contoh nye 7200rpm dan lagi satu "Buffer Size" contoh nya 32MB..benda main peranan untuk satu2 hdd perform..tolong tambah kalo aku tak mention sumting..

sumer hdd zaman sekarang ni bagus.
yang penting array kena efektif.
contohnya:dari beli seketul 1tb baik beli 2x500gb,buat raid.

syrup wrote:aku boleh bagi info tentang hdd je..bab2 jenama ni aku kurang ckt..apa-apa pun,tekan kan pada "Spindle Speed" contoh nye 7200rpm dan lagi satu "Buffer Size" contoh nya 32MB..benda main peranan untuk satu2 hdd perform..tolong tambah kalo aku tak mention sumting..

tentang hdd ni, ada dua saiz, first 2.5inch, second 3.5inch..
2.5inch ni biasanya guna dalam laptop n sff pc, 3.5inch ni guna dalam desktop..

"Spinning Speed hhd" 2.5inch atau lazimnya dpanggil hard disk laptop hanya 5400rpm, hdd 3.5inch atau lazim dipanggil hard disk destop ialah 7200rpm..
so data rate hard disk 3.5inch lebih tinggi daripada hard disk laptop kerana lebih laju..
so read/write speed lebih tinggi..

"buffer size" pula act seperti ram dalam hdd, lebih tinggi buffer size lebih cepat response pc..ini kerana data lebih cepat di 'access' dari buffer compared from searching the whole hard disk..

until now, i prefer seagate than western digital, my seagate hdd work for me for 7 years compared to my western digital, used oni for 2 years, started giving problems..

tengok gak cara ko pakai hdd tu dengan thermal enviroment dia..kadang2 hdd ni senang rosak kalau selalu sangat format pc@on 24/7@xda kipas untuk menyejukkan nya..nasihat aku,jaga lah hardware anda sebaik mungkin..

nak buat raid utk 2 hdd tu kena hd yg sama brand,model dan capacity ke? aku kurang jls mcmna nak buat raid....betul ke raid akan jdkan hdd speed kita jd double...

sbg contoh .... WD 500gb 7200rpm 32mb klu buat raid akan jd 14400rpm dan 64mb ? tuluuunnn ::icon_sad::

seagate dan western digital...maxtor fikir 2,3 kali sblm beli..huhuh...yg len otai2 kat atas lg terer atau gunakanlah doktor google...wasalam...

brand aku rekomen = seagate, western digital (stakat ni aku guna performance dia ok...)
pastu ko tengok rpm dia berapa, buffer size dia berapa, lagi tinggi lagi elok

mmg btul pun mon pun recommend hdd WD dgn Seagate..dua2 nieh thn dan performance cun...hdd hitachi,samsung,maxtor pikir dulu..hdd nieh smua byk mslh...

yang tu western digital veloci raptor, 10,000rpm.. harga die, 150GB rm630 sahaja, 300GB pulak rm980 sahaja.. dah harga pun mahal, performance pun tinggi...

RAID ni ada macam2 jenis, contohnya RAID 0 dan RAID 1..

contohnye kite ade 2 hard disk 80GB..
Kalau kite buat RAID 0, total space hard disk kite ialah 160GB
Kalau kite buat RAID 1, space hard disk kite jadi 80GB je

RAID 1 tu akan store benda yang sama dalam dua2 hard disk, so kalau 1 hard disk rosak, ada lagi backup..

ooo yeke...so raid nih boleh tak dijadikan server spt 4 pc pakai satu server gunakan hdd dari server jer...bermakna kat 4 pc len td xde hdd dan terus operate dari server td..atau klu nak buat camtu kena guna software skali...aku ada dgr 1 server leh kawal 10 pc dan mgkin lebih dan pc2 len x perlu ada hdd...huhuh...klu betul berminat gak nak buat 1...klu ada sesiapa yg expert pasal nih leh berikan tnjk ajar...aku cdg nak cut cost build server pc nih dan runningkan 10 pc terus dr server td tanpa hdd..harap2 kpd otai yg pakar ngan benda nih leh berikan tunjuk ajar...

sheikomatic wrote:yang tu western digital veloci raptor, 10,000rpm.. harga die, 150GB rm630 sahaja, 300GB pulak rm980 sahaja.. dah harga pun mahal, performance pun tinggi...

RAID 1 tu akan store benda yang sama dalam dua2 hard disk, so kalau 1 hard disk rosak, ada lagi backup..

tq,kwn aku dah bli dah baracuda 500gb tu kira bagus gak dier komen,so aku amik hdd raptor nih lah nak letak os ngan game cun nih,ingat rege rm 2000+.

veloci raptor ni memang patut letak game dengan OS je, hard disk bese tuh baru letak bende2 lain.. lagi cepat la boot windows, pastu main game kurang lag, faster loading..

main peranan gak kalau buat index dalam hdd ni eh dan kena tengok gak performance hdd tu sendiri..macam ko cakap shei,better letak os dengan game dalam hdd dalam veloci raptor ni sebab die perform dengan lebih baik..tapi aku masih kabur2 dengan raid tu..driver mobo aku pun ada gak install raid ni,tapi aku langsung xreti nak pakai..

hdd yg paling aku suka adalah western digital...mmg smart n laju WD.....rasa mcm nak beli 1TB pulak la sbb hd lama aku dah full...asyik delete movie2 n game2 lama je....rasa rugi pulak klu penat2 download,lps tu terpaksa delete mcm tu je utk download lain pulak

dlm pc aku ada 6 ketol hard disk, 5 western digital dan 1 seagate. jd aku vote western digital dan seagate jugak. kalau nak beli hard disk wd, tgk skit code dia, utk OS jgn beli yg hujung dia AACS/AADS sbb ini performance dia kasi low skit sbb nak jimat tenaga.. kena cari yg AAKS/AALS. standard punya. aacs tu bagus utk simpan2 movie.. guna power skit dan kurang panas.

wanr wrote:dlm pc aku ada 6 ketol hard disk, 5 western digital dan 1 seagate. jd aku vote western digital dan seagate jugak. kalau nak beli hard disk wd, tgk skit code dia, utk OS jgn beli yg hujung dia AACS/AADS sbb ini performance dia kasi low skit sbb nak jimat tenaga.. kena cari yg AAKS/AALS. standard punya. aacs tu bagus utk simpan2 movie.. guna power skit dan kurang panas.

wah bru tau.ape maksud AACS/AADS ngan AAKS/AALS tak penah dengar pun.

sheikomatic wrote:yang tu western digital veloci raptor, 10,000rpm.. harga die, 150GB rm630 sahaja, 300GB pulak rm980 sahaja.. dah harga pun mahal, performance pun tinggi...

biasa nyer cmpter server guna cmni..