Jump to content
malaysiancareer

Kerja Kene Guna Kabel

Recommended Posts

pkai cable ni mmg susahlah... mmg memotong rezki org saje...

ada penemuduga tak suka kite buat pandai? aku pernah temuduga kat 1 kilang ni.. dgr cite adik salah sorg VVVVVVIP mesia ni punyela.. die tanya aku 1 soalan.. aku rasa jwpn aku tu abis baik dh.. die tak mahu dgr jwpn aku.. die nk dgr jwpn yg dh set dlm pala otak die...

soalan die "kalu die jual jam.. ader 2 jenis jam.. 1 high end, 1 punye cheap skit but both jam tu dtg dr kilang Casio... mcm mane nk promote 2 jam tu?"

aku bglah thru promo.. iklan... billboard... die kata salah... jwpn die nk dgr ialah branding. aik? aku salah dgr soalan ke? die tanya mcm mana nk promote... aku mls nk bertekak... aku ye kan je...

pd aku penemuduga beter jgn memandang rendah pada org yg br nak cr keje...

skang? aku masih lg keje kat bank huhuhu...

QUOTE(teri-chan @ Jan 14 2009, 09:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>

ada penemuduga tak suka kite buat pandai? aku pernah temuduga kat 1 kilang ni.. dgr cite adik salah sorg VVVVVVIP mesia ni punyela.. die tanya aku 1 soalan.. aku rasa jwpn aku tu abis baik dh.. die tak mahu dgr jwpn aku.. die nk dgr jwpn yg dh set dlm pala otak die...

soalan die "kalu die jual jam.. ader 2 jenis jam.. 1 high end, 1 punye cheap skit but both jam tu dtg dr kilang Casio... mcm mane nk promote 2 jam tu?"

aku bglah thru promo.. iklan... billboard... die kata salah... jwpn die nk dgr ialah branding. aik? aku salah dgr soalan ke? die tanya mcm mana nk promote... aku mls nk bertekak... aku ye kan je...

teri..best x keje bank..
ade kosong lg x..nk dok sebeloh ko..hihi..

hehe tapi saya rasa betul jugak apa yang penemuduga kata tu,,, saya agak tertarik ngan car dia berfikir,, sebenarnya apa yang dia mashu dari anda ialah cara promosi yang spesifik,, iklan, billboard adalah cara mengiklan,,tapi asas untuk iklan tu ialah penjenamaan,,, contohnya perbezaan antara baby G, G shock, citizen,,,, semua tu adalah di bawa casio,,, tapi untuk promote jam tu ialah penjenamaan jam tesebut,,,, saya suka cara penemuduga tu "out box thinker"

QUOTE(malaysiancareer @ Jan 14 2009, 10:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
hehe tapi saya rasa betul jugak apa yang penemuduga kata tu,,, saya agak tertarik ngan car dia berfikir,, sebenarnya apa yang dia mashu dari anda ialah cara promosi yang spesifik,, iklan, billboard adalah cara mengiklan,,tapi asas untuk iklan tu ialah penjenamaan,,, contohnya perbezaan antara baby G, G shock, citizen,,,, semua tu adalah di bawa casio,,, tapi untuk promote jam tu ialah penjenamaan jam tesebut,,,, saya suka cara penemuduga tu "out box thinker"

soalan mcm ni mmg tricky..mmg unexpected jwpn dia...pngalaman pg interview kt naza..utk HR position..graduate trainee..kontrak setahun jd trainee n lpas tu serap jd HR officer...ada tiga panel..top management naza...sume ada 15 candidate n akn d shorlisted kpd 4 org ja..pastu pilih sorg..klo xslh aku candidate yg ke 8..sume yg kuar bilik interview..geleng kepala..akupn nervous tp lh control lg...bila msuk..slh satu soalan yg manager naza tnya..smpai skg xblh lupa;

dia tnya:U KENA JAGA STAFF BENEFIT N ONE OF UR STAFF SAKIT N PERLUKAN RM7000 UNTUK WT OPERATION..TP U BLH RELEASE RM5000 JE SBB COMPANY POLICY BLH BG MAXIMUM RM5000 JA?SO APE YG U AKN BUAT..?U AKN PENTINGKN COMPANY POLICY OR U AKN BG RM7000 DKT STAFF TU?

jaw aku:SY PHM YG STAF PERLUKN RM7K UNTUK OPERATION N SY TETAP BLH RELEASE RM5K JA SBB POLICY SYARIKAT BENARKAN MAX RM5K JE..N SAYA XBLH AGAINST KPD COMPANY POLICY..

dia counter bck: OK SO U RELEASE ONLY RM5K..TP SBBKN U XRELEASE KN AMT RM7K TU..STAFF U MENINGGAL N FAMILY MEMBER DIA WT COMPLAINT DKT PRESS N DKT COMPANY..N COMPANY PERSOALKN KNAPA U XRELEASE RM 7K TU..N ISU JD MKIN BESAR..APA YG U AKN JWB PD COMPANY N FAMILY STAFF TU?

ms tu aku dh blur dh..xtau nk jwb ape..aku mmg tau dh aku dh terjerat...dia mmg ttp nk kenakn aku..dia tunggu jawapan aku..n aku smpat tgk panel kedua yg duduk sebelag dia cuit kt dia tnda xsetuju sbb dia mcm pressure aku utk bg jawapan..n aku xtau knapa tiba2 aku trus je jwb..

SY AKN CKP SATU JE....DH SAMPAI AJAL DIA..NK WT MCM MNA LG..DH DITAKDIRKN OLEH ALLAH..aku xsangka aku lh ckp mcm tu dpn dia..dhla dia serius..berani pulak aku bg jawapan yg x standart mcm tu..tp lepas dia dgr jwpan aku tu..dia mmg gelak besar..n dia ckp kt aku u are very good...n xsangka..aku di shorlisted kn utk second interview..mmg xsangka sbb compete ngn graduate mcm2 universiti..yg pandai ckp jerman pn ada..tp at last aku xpg second interview sbb mak aku kna operation hr tu..mmmg dh termaktud dlm takdir aku..rezeki dkt citibank..tp aku xkn lupa interview naza tu...

QUOTE(malaysiancareer @ Jan 14 2009, 10:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>

hahah mungkin... tp bukan sume pemikiran sama... pd aku (yg tgh panic time tu..) aku dgr keyword promote aku mmg pk cara utk promote. sebenarnya dlm pemasaran ada byk cara boleh buat.. cara apa kita gunakan bergantung pd pasaran semasa...

tp.. aku syukur juge tak dpt. kalu dpt sure aku skang jd pengurus kat dining kem askar kat melaka heheheh wah!!!

QUOTE(shayuthi @ Jan 14 2009, 12:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
klau kawan atau sedara tu ada kemahiran yang sama... cthnya sedara ko ada pengalaman 2 tahun... mamat lagi sorang 5 tahun... agak2 ko, ko nak amik yang mana satu?? jgn tipu diri sendiri la... cakap boleh la...

Aku ingat lagi ada satu kes ini... amik saudara mara kerja di company... Amik kejap buat kerja bagi peluang.. tapi bodoh nak mampus.. hari-hari check duit tak cukup dalam akaun... lepas tu ada laa bos nie lihat dok sama-sama dengan mamat ini nak tengok kira buat siasatan laa apasal duit tak cukup jer... Rupanya lembab dalam matematik 3-4 kali mamat nie silap bagi duit baki.. Tak lama tamatlaa riwat mamat ini.. Lepas tu tak berakhir sama mcm tu jer... saudara mara tak tegur beb. sbb bos tempat kerja buang mamat nie.. laugh.gif

Jawapan dia ko kenalaa sebub pasal Jenamala.... Kalau ko jwb mcm tu mmg salah.. Contohnya... Kalau aku promote kereta Juara keluaran proton dalam iklan dan billboard mcm-mcm tapi tetap tak ramai yang berminat sbb apa? HEHEHEHE mestilaa orang lihat jenama dan kelebihan kereta tu. lagi satu ko cepat mengalah laugh.gif .

aku sekarang kejer dalam goment gak... n yang paling penting aku masu guner cable .... amcam saper nak hentam aku...

aper masalah pakai kabel ?

aku nak masuk dulu samer gak macam orang lain... nak kena jawab exam kena tulis borang... sumer... kat temuduga jer guna cable tu...

bagi aku samer jer .. sper cakap aku tak leh buat kejer?.. aku perform dalam kejer aku ngan baik je.... haram duit yang aku dapat ?...

aper aku mencuri ker... aah mencuri peluang orang lain,... mungkin bukan rezeki dier kot nak dpat.... n aku nyer rezeki ngan cable aku ni... salah...?.. aku dalam kejer aku usaha gak bukan aku duk jer dapat duit ....

tak salah pun pakai cable untuk dapat kejer ... kalau kiter betul2 layak tak payah pk layak tak payah pk nak wt resume 60 kali lah takderder...

sampai masa benda tu untuk kiter untuk kiter gak... tak lari ke mana....

kalau bukan rezeki benda dalam mulut pun jatuh lik... pk lah....
...
nak salah kan kami yang dapat kejer ngan cable... hmmm untung nyer dapat duk dalam kerajaan... best2.... n kater satu hari nanti kalau aku duk kat atas gak aku akan serap kan sumer ahli keluarga aku masuk sanak sedara aku masuk dalam kerajaan ni... senang...
sumer sanak sedara jer... senang buat bincang.... orang luar payah... pandai buat muka...

AKU GUNER CABLE... SO? Edited by athlon x2

Salam..
sedikit pendapat & pengalaman (takde la hebat pon) untuk dikongsi bersama

kabel kabel nih sedikit sebanyak membantu kot semasa pengambilan pekerja baru..
tapi semuanya bergantung pada tahap keyakinan korang sendiri masa interview tu...
kalau masa interview tu jawab tah hapa hapa yang langsung tak menggambarkan kredibiliti korang, takkan la panel tu nak shortlist nama korang
kecualilah SEMUA panel interview tu bapak/mak sedara atau kabel korang sendiri.. (baik takyah interview la gitu)
lagi plak... korang ingat senang ke orang nak recommendkan seseorang kalau dah tau mamat/minah tu hampeh? biasanya cable2 ni pon nak jaga reputasi dia gaks...
(cth situasi: accountant baru tu bengap nak mampos, anak sedara sapa laa tuh???)

kalau masuk gomen kene pakai cable, aku tak rasa ianya menyeluruh.. tapi untuk jawatan tempatan (macam kat pejabat daerah, majlis perbandaran, institusi negeri) selalu aku dengar memang kene kabel.. yelah... pengambilan pon diperingkat dalaman jer... memang jadik and co ajerlah

tapi rasanya kalau jawatan through SPA, macam tak menyeluruh penggunaan kabel ni ... korang register SPA pon melalui sistem, mana mana yang kene attend exam tu, lepas lulus exam baru bley guna kabel kot... sekurang kurangnya mamat nih tadik dia dah melepasi tahap penapisan pertama dengan usaha dia (unless ko dapat soalan bocor beb.. heheheh.... dua kali aku exam ptd.. manjang kandas jer... takde bakat kot)

pendapat aku... nak dapatkan interview SPA untuk jawatan tetap... takleh guna kabel... jawatan kontrak mungkin... tapi bila dipanggil untuk interview... kabel sedikit sebanyak boleh membantu.. sekurang kurangnya boley la hint soalan soalan yang bakal ditanya.... tapi selalunya soalan tu tipikal... bersesuaianlah dengan skop keje jawatan yang ko mintak tu... macam kes aku, 2 kali aku pegi interview mekanikal untuk KKR, 2-2 kali soalan mengenai sistem aircond + buiding services diutarakan .... satu lagik... kadang kadang kerani yang sortkan sijil2 korang sebelum interview SPA tu pon boleh jadik sumber hints gak... jangan sebab korang pegi interview jawatan gred41 atau gred29, terus nampak kerani tu kecik jer...

pandangan aku, paling penting korang kene tunjukkan keyakinan masa jawab soalan2 panel tu (tapi janganla jawapan yang ko haram tak tau pon ko buat macam tau), jujur pon penting gaks... cakaplah kesediaan ko belajar bla bla bla... (tapi kalau banyak ngat tak tau... susah gak..) pandai pandai laa...
kalau2 korang ader experience keje, citer jerla dengan yakin kerja ko sekarang.. takkan keje sendiri pon tatau kan.. yang fresh grad tu, janganlah nganga jer kalau diminta brief pasal final year project korang... nampak sangatla hampehnya fyp sendiri pon tatau.. ko buat bende masa kat U?

Alhamdulillah, steps tu la aku guna masa interview keje pertama, kedua dan ketiga.. 1st job ngan kilang MNC , 2nd job ngan subsidari unlisted GLC (nampak macam besh tapi takpon) dan 3rd sebagai penjawat awam.. 3-3 takde kabel.. (tapi interview lain yang gagal tu pon tadak kabel gak... aku kene pancung ngan panel termasuk interview SPA kali pertama)... kalau dah ditulis rezeki ko keje tu, macam macam akan dimudahkan olehNya.. takyah rungsing kalau takde kabel pon... masuk interview,
buat terbaik dan yakin.. doa & tawakkal... kalau rezeki.. dapatlah khabar gembira...

okeh... my 2 cents...

wassalam

kalau kat private sector..kable masih bole pakai lagi but ramai yg berhati2 bila nak rekomen kable..kalau yg nak bagi kable tue tak performed, buat taik ajer kat nama then tak jadik jugak

Bagi pendapat sya,

Kita kena usaha dan percaya pada rezeki (ikut kepercayaan masing2) & berserah. Walaupun klo kita x pakai cabel tp klo dh rezeki yakinlah pekerjaan tu tak lari kemana. Cuma jgn putus asa klo x dpt interview try, try dan try.............

klo salah pendpt sya tolong betul kan... wink.gif

Sapa nak rekomen ko orang, kalau calon yang ditemuduga tu bodoh dan bengap... kuat tido.. ko orang sendiri sudah tahu mmg saudara ko orang tu bodoh. Well aku pengarah beb...seganlaa aku nak rekomen saudara sendiri,jaga status penting juga,kesian pun ada juga, kesian adik beradik pun bagilaa jawatan yang sesuai untuk saudara ko orang tu.. contohnya pencuci tandas ker.HEHEHE..Berat juga kalau nak rekomen kawan sendiri kalau ko orang mmg sudah mengetahui sikap dia..Silap bos cakap, apa lu rekomen kat gua, pekerja ini lembab, gua termakan mulut manis lu laa..kadang-kadang leh bermusuhan adik beradik..HEHEEHEH. Kalau adik ko orang berjaya masuk pun, kerani, pegawai, tukang kebun, pemandu akan persoalankan... kenapa mamat yang bodoh dan bangang ini dipilih oleh bos kita?Automatic orang akan cakap... Saudara dia lah tu.... laugh.gif Edited by kelamkabutumno

kabel ni sebnarnya ada markah lebih...10% kot?
betul tak orang HR?
kalau tak buat apa dia mintak isi borang ada tak sedara mara terdekat keje situ?tak gitu?
keke...
tapi aku keje x guna kabel...rezeki Allah bagi...