Jump to content
gmos

Hahaha...streamyx!

Recommended Posts

hahaha..setelah lame aku tunggu stimmix masuk rumah aku akhirnye minggu lepas aku pun berjaya mendaftarkan diri...

dpt la pakej 512k dengan modem..mintak kontraktor pasang..

ni dah masuk seminggu dah tak mai2..

last2 pagi tadi aku call mintak diorang cek status camna..

sabar aku tunggu..last-last diorang cakap copper quality out!....wahahaha..aku gelak sampai kuar air mate..dia cakap underground cabling dri bkt raja ke sementa mmg out..

tapi selame ni aku pakai dail-up buleh plak dpt 38k ke 40k..kira ok la tu kan..

dia cakap takleh..dan efek dia bukan takat satu kampung aku tak leh masuk stimmix..semu kampung area sementa tak leh dpt..waaa..aku rase mau 5 atau 6 kg..dah la duk kampung..tak dpt stimmix lagi..bertambahla ke tinggalan..orang dah sampai marikh..kita duk terperuk dengan dial-up 56k ..

nak harap dia conbet fibre..alamat kucing bertelur pun tak tentu lagi ade..huhu..

kemaruk lagi..

tak pe la..aku bagi la adik aku pakai stimmix kat rumah sewa dia..

biasenya kalau tukar alamat ni apa proses dia ye?ade kena charge ape2 ke?

rilek le kepada si penanya...

x tanya ke area kwsn streamyx... aku kat sini pun jahil giler bab stramyx

jangan kata nak guna, tgok pun aku x penah... hehe

bertambahla ke tinggalan..orang dah sampai marikh..kita duk terperuk dengan dial-up 56k ..

ada asas jugak.. hikhikhik biggrin.gif

itulah pasal....... aku pkai stimix (dah 2 bulan) tapi line?.... lajuk lagik dial-up aku.... aku report dah bertimbun,..... bil dah sampai..... tapi kepuasan = takder..... jadik ...ko kira untung le sebab baru daftar tapi tak pasang lagik... agak2nya kalo umah ko tuh pasang jugak.... mesti jadik cam kes aku... buat sakit hati jerk... so... saber jer le

tak pe la..aku bagi la adik aku pakai stimmix kat rumah sewa dia..

biasenya kalau tukar alamat ni apa proses dia ye?ade kena charge ape2 ke?

ni betul2 tak tau ker saje2 tanye ni?? unsure.gif

aisehh..ari tu MusNa..skang encik Gmos plak...pindah rumah la geng tongue.gif

**ko nak tukar alamat ape??stimik ker talipon??

ni betul2 tak tau ker saje2 tanye ni?? unsure.gif

aisehh..ari tu MusNa..skang encik Gmos plak...pindah rumah la geng tongue.gif

**ko nak tukar alamat ape??stimik ker talipon??

aku tak tau la sebab tu aku tanye oi si encik sarge tongue.gif

tu aku tanya pasal tukar alamat streamyx.

tel dah ade kat umah sewa adik aku.

Kalau nak tukar alamat, aku rasa kena tanya gak no tipon kat umah sewa adik ko tu tu support ker tak...Pastu kalau no tipon tu support line streamyx, ko tipon jer kedai telekom tak pun clicker suruh dia activate ko punya streamyx kat no tu....

Aku rasa dalam satu hari jer boleh settle...Lain-lain hal, ko tanya sarge, dia memang expert bab ni...

Kalau nak tukar alamat, aku rasa kena tanya gak no tipon kat umah sewa adik ko tu tu support ker tak...Pastu kalau no tipon tu support line streamyx, ko tipon jer kedai telekom tak pun clicker suruh dia activate ko punya streamyx kat no tu....

Aku rasa dalam satu hari jer boleh settle...Lain-lain hal,  ko tanya sarge, dia memang expert bab ni...

tgk laa

area rumah kau tu

brapa km dari ibusawat yg tedekat??

klu dalam 5km ok lagi...

tu jek....

ape2 hal kedai telekom ade!!!

hahahaha.......... tongue.gif

ibusawat tu..

kotak besi yang kat tepi jalan tu ke..

tempat yang ada bangunan + pemancar telekom tuh?

bangunan telekom

salah sama sekali!! bukan dari ibusawat.. tetapi dari DSLAM atau juga dipanggil dengan pizzabox (kotak tepi jalan) yang terderkat 5KM, tapi kalau kotak untuk telefon ko lebih dari 5KM walaupun ko nampak ade kotak telekom depan umah ko.. tak bleh gak! sebab kotak pizzabox yg tu refer kat mane kabel no umah ko ke kotak dimana no di pasang!! kalau lebih dari 5KM diorang bleh gak buat.. tapi tu yang diorang akan test links streamyx cukup power ke tak ke kawasan rumah yang libih dari 5KM.. kalau power diorang akan benarkan.. kalau tak.. kire not available!! sedangkan yang dah dalam radius 5KM pun bermasalah.. nikan pulak yang lebih.. kalau nak diikutkan sebenarnya diorang nya masalah ialah kabeling dari kotak tu ke rumah rumah.. sebab tak semua kabel jenis yang baik!! yer lah.. kalau kawasan rumah tu kawasan yang lama..kabel tu dan tentu ade yg berkarat.. berkulat.. dan sebagainya!! so secara tak langsung akan menyebabkan penghantaran data ke tempat dituju akan berkurangan disebabkan masalah tersebut!! lagi lama kabel tu lagi tinggi la rintangan streamyx.. dan lagi rendah la data akan sampai kat rumah korang.. so sebab tu jugak ade yang laju dan ade yg tak!!

kalau nak ikutkan dari ibusawat.. diorang akan pakai fiber untuk menghantar data line streamyx ko box box.. so takde masalah.. line tidak akan drop walaupun sejauh beratus kilometer dari rumah korang yang nak pasang streamyx.. yang utamanya dari kotak box tu ke rumah korang.. dimana kat situ dah guna copper (wire phone biase) tu yang diambil kire.. bukan dari ibusawat!!

ye ker? hokhoohkkh.... gitu rupanyer. abang telekom yang cakap camtu ari tu. kalo gitu, rumah aku dr pizzabox x sampai pun 100 meter. masa mula2 pakai streamyx dulu, tiap2 bulan kena report service down. last sollution diorang, tuka main cable dr kotak tu tiang2 telekom dalam taman aku nie. dia kata kos diorang tuka kebel tu dalam berbelas K. sekarang ok la sikit. jarang gangguan. mungkin betul sebab kabel kat area aku nie lama sangat sebelum diorang tuka kebel

salah sama sekali!! bukan dari ibusawat.. tetapi dari DSLAM atau juga dipanggil dengan pizzabox (kotak tepi jalan) yang terderkat 5KM, tapi kalau kotak untuk telefon ko lebih dari 5KM walaupun ko nampak ade kotak telekom depan umah ko.. tak bleh gak! sebab kotak pizzabox yg tu refer kat mane kabel no umah ko ke kotak dimana no di pasang!! kalau lebih dari 5KM diorang bleh gak buat.. tapi tu yang diorang akan test links streamyx cukup power ke tak ke kawasan rumah yang libih dari 5KM.. kalau power diorang akan benarkan.. kalau tak.. kire not available!! sedangkan yang dah dalam radius 5KM pun bermasalah.. nikan pulak yang lebih.. kalau nak diikutkan sebenarnya diorang nya masalah ialah kabeling dari kotak tu ke rumah rumah.. sebab tak semua kabel jenis yang baik!! yer lah.. kalau kawasan rumah tu kawasan yang lama..kabel tu dan tentu ade yg berkarat.. berkulat.. dan sebagainya!! so secara tak langsung akan menyebabkan penghantaran data ke tempat dituju akan berkurangan disebabkan masalah tersebut!! lagi lama kabel tu lagi tinggi la rintangan streamyx.. dan lagi rendah la data akan sampai kat rumah korang.. so sebab tu jugak ade yang laju dan ade yg tak!!

kalau nak ikutkan dari ibusawat.. diorang akan pakai fiber untuk menghantar data line streamyx ko box box.. so takde masalah.. line tidak akan drop walaupun sejauh beratus kilometer dari rumah korang yang nak pasang streamyx.. yang utamanya dari kotak box tu ke rumah korang.. dimana kat situ dah guna copper (wire phone biase) tu yang diambil kire.. bukan dari ibusawat!!

heh... detail sungguh penerangan awak .. anyway TQ untuk pengetahuan

waaa..thanks mr man2.

tapi dlm saya punya kes mmg problem dia berpunca dari cabling interchange antara ibusawat bukit raja ke ibusawat sementa.ni dari tech yg pasang streamyx kat sana sendiri yg cakap(aku tembak operator center sampai dia tak tau camna nak explain last2 dia pass kat tech dia smile.gif )

memula aku pun tak caya..bukan ke interchange underground diorang guna fibre.

kalau tak silap aku PCM link diorangkan guna fibre.

tapi diorang cakap tmnet tak pakai yg fibre punya.

pastu dia cakap,"kecuali tmnet nak pakai fibre kat sementa(kena pasang DSLAM pulak) baru prob.

tadi selesai".tapi masalah tak berenti kat situ.kena pastikan bahagian local access pulak(line dari ibu sawat ke rumah).yg copper 2wire tu la.yg ni dia tak cek lagi.kalau elok baru leh pasang.

jadi sekarang kena tunggu diorang implement DSLAM la..

aku pun pelik ,dah tau kat area sementa tak buleh pakai tak payah la cakap ade serbis.tak payah orang susah2 datang reg.

Lol.memacam aku dengar.makin banyak ajaran sesat yg aku dengor.aku rase ade banyak kesilapan tu.just nak perbetulkanla yek.no hard feeling.

Ibusawat = bangunan telekom yg warna putih tu.kalau korang biase tengok kaler dan design dier mmg standard dan kebanyakannya mmg ade pemancar.

Pizzza Box = is pizza box.tu cuma kotak yg cover RDSLAM kat dalam tu.bukan kotak pun.sebenarnye.tujuaannye utk ketahanan cuaca dan memacam la.dalam tu ade RDSLAM dgn UPS.

DSLAM = hanya ade di ibusawat.mmg tak ade kat tempat lain.rupanye cam ala2 PCI slot yg besar.dan slot tu utk slot DSLAM card.

RDSLAM = DSLAM ni sebenarnye duk dalam Kabinet fiber.kalau nak tau kabinet fiber camner,ko kalau nampak tekom nyer kabiet tulis FTTS , F pastu disertai dgn no.maka itulah dier.khohkohhkhk ayat bukula plak.sebenarnye DSLAM ni merupakan subtend daripada DSLAM dari ibusawat.

masalah lebih 5km tu hanya jadi pada line copper saje.fiber takde kena mengena langsung.kalau bukit raja tu aku biasa gakla.dulu aku kerja kat tekom bukit raja gak.so taula gak ape masalah sane.kat sane kabel banyak yg leaking.tu yg banyak problem.

tu jelah kot.kalau salah tolong betulkan.

Lol.memacam aku dengar.makin banyak ajaran sesat yg aku dengor.aku rase ade banyak kesilapan tu.just nak perbetulkanla yek.no hard feeling.

Ibusawat = bangunan telekom yg warna putih tu.kalau korang biase tengok kaler dan design dier mmg standard dan kebanyakannya mmg ade pemancar.

Pizzza Box = is pizza box.tu cuma kotak yg cover RDSLAM kat dalam tu.bukan kotak pun.sebenarnye.tujuaannye utk ketahanan cuaca dan memacam la.dalam tu ade RDSLAM dgn UPS.

DSLAM = hanya ade di ibusawat.mmg tak ade kat tempat lain.rupanye cam ala2 PCI slot yg besar.dan slot tu utk slot DSLAM card.

RDSLAM = DSLAM ni sebenarnye duk dalam Kabinet fiber.kalau nak tau kabinet fiber camner,ko kalau nampak tekom nyer kabiet tulis FTTS , F pastu disertai dgn no.maka itulah dier.khohkohhkhk ayat bukula plak.sebenarnye DSLAM ni merupakan subtend daripada DSLAM dari ibusawat.

masalah lebih 5km tu hanya jadi pada line copper saje.fiber takde kena mengena langsung.kalau bukit raja tu aku biasa gakla.dulu aku kerja kat tekom bukit raja gak.so taula gak ape masalah sane.kat sane kabel banyak yg leaking.tu yg banyak problem.

tu jelah kot.kalau salah tolong betulkan.

hm.. skarang stimix memang dah mula create problem... orang patutnya makin lama makin senang nie makan lama makin susah plak .. ok la aku cadangkan ko tunggu jer jaring.. ko dapat line free.. + call jaring to jaring is f.o.c

heheh

sabar menati..

peace tongue.gif

oo..rupenye ade yg lagi otai..

bagus-bagus..

MrCo0L,

yg 'kabel leaking' tu macamna rupenya..cable fibre ke copper?

EDIT:

setelah baca info2 dari otai2 kat sini dan hasil rujukan beberape sumber yg boleh la dipercayai,aku dah dpt buat satu layout sebagai panduan.

user posted image

btolkan la kalau ada salah..

dlm kes aku ibusawat1=bkt raja.dan ibusawat2=sementa.

ni kiranya satu contoh layout bagi solution yg dicadangkan.

penggunaan DSLAM antara ibusawat melalui fibre trunk.

krone blok tu tempat patching copper kat ibusawat.dan manhole pulak yg korang nampak penutup besi bulat atas jalan raya tu la.

dan manhole dengan patching station tu yg korang nampak tepi jalan.

kat bangunan2 biasenya ade DP box(distribution box),kotak kecik kat tepi dinding.

hari tu aku dah report kat web tmnet(support).tapi tak tau la diorang ade amik tindakan ke idak..

harap2 diroang dpt buat re-engineering balik sume cabling yg prob..dan pasang DSLAM secepat mungkin.

Edited by gmos

korang nie penah buat practikal kat telekom ke??

tahu semua benda2 tue...

sampai d.p box lagi... tongue.gif

biasa klu kwsn takde liputan

dia org report sbgai 'unserved area'

dia akan psg cable baru.

tp tgk atas permintaan laaa....

>>>copper !!!!

oo..rupenye ade yg lagi otai..

bagus-bagus..

MrCo0L,

EDIT:

setelah baca info2 dari otai2 kat sini dan hasil rujukan beberape sumber yg boleh la dipercayai,aku dah dpt buat satu layout sebagai panduan.

user posted image

btolkan la kalau ada salah..

dlm kes aku ibusawat1=bkt raja.dan ibusawat2=sementa.

ni kiranya satu contoh layout bagi solution yg dicadangkan.

penggunaan DSLAM antara ibusawat melalui fibre trunk.

krone blok tu tempat patching copper kat ibusawat.dan manhole pulak yg korang nampak penutup besi bulat atas jalan raya tu la.

dan manhole dengan patching station tu yg korang nampak tepi jalan.

kat bangunan2 biasenya ade DP box(distribution box),kotak kecik kat tepi dinding.

hari tu aku dah report kat web tmnet(support).tapi tak tau la diorang ade amik tindakan ke idak..

harap2 diroang dpt buat re-engineering balik sume cabling yg prob..dan pasang DSLAM secepat mungkin.

aku terus terang cakap la.kalau setakat ko sorang yg nak main suruh2 diorang betulkan mmg takkan nye diorang buat.pasal sekarang ni mungkin ko nyer rumah copper.copper nak tukar ker fiber ni mmg take time & cost tinggi.manhole tu seperti yg sedia maklum berair la.kabel tu kengkadang leaking atas sebeb reason yg tak berapa munasabah (sabotaj/dll).takmo komen lebih la.aku just dengar dari mulut kemulut jer.

fiber plak dari ibusawat ke kabinet fiber mmg full 100% fiber.sape yg tak pernah nampak fiber tu aku terangkan skit2 rupa dier.kabel dier kecik (warna kuning) skit dari phone cord.dalam kabel tu ade lagi kabel2 halus sebesar rambut kite.adela dalam 20 kot.(tak pernah kire plak, pasal aku bukan buat switching).dari kabinet fiber ke DP box tu copper.biase tak jauh la dari kabinet tu dalam area 200m persegi je kot.

pasal sementa plak.DSLAM sementa terletak kat bukit raja.bukan kat ibusawat sementa.tu switching jer tu.bukan MDF.

leaking biasenye copper.pasal dalam tu ade peratus pair.biase aa kabel tepon tu kalau tertindih kat kaki meja pun kekadang bunyi bising.ni kan pulak leaking.fiber tak pernah ade kes lagi la.tapi kalaulah rosak.satu set tu kena tukar.takleh main sambung2.tak tau la pak sekarang camner.pasal aku dah tak kerja tekom dah lagi.

mm..

memandangkan banyak mende yang aku tak tau kat sini..

walaupun aku dah baca kat atas tu ada gak yang aku tak berapa clear..

ok..

1. aku nak register caller id punyer servis.. tapi dia cakap ibusawat tempat aku jenis lama.. tak gune fiber lagik (adakah boleh diterima?)

2. stimix memang tak sapot lagik kat tempat aku nih.... itu tak pe la..

3. 'tong' telekom tepi jalan tuh... ada yg 4 segi.. ada yang bujur.. mende tu ker yang kene ade linkungan 5 km dari rumah?

4. cemana nak tau line rumah aku dari 'tong' tu?

harap membantu!