Jump to content
orang kampong

Sambung Laptop Ke Kereta

Recommended Posts

aku penah tengok kat tv ... diorang sambongkan laptop ke kereta untuk ujian modifikasi ..
so macam ne r?aku tak faham r benda benda macam nie .. bole ke?
sesapa yang tau leh jelaskan tak? ..
aku bukan nya apa pon .. sesaja je nak tau ... Edited by orang kampong

tu adjust ECU
tak semua kereta sama jenis ECU, ada yg boleh guna lappy + software berkaitan, ada guna guna device khas.

kereta2 moden pakai chip komputer utk control bagaimana enjin beroperasi.
contoh ECU akan kontrol sukatan minyak/angin yg perlu dicampurkan utk mengoptimumkan kelajuan kereta mengikut speed/pedal yg ditekan pemandu. ECU jgk kontrol alatan lain spt kipas radiator, bla..bla...

setiap model kereta ada ECU dan settingnya sendiri.
kalau contoh ko ada kereta honda civic, ECU standard dia diprogramkan oleh kilang. Katakan ko nak bawak kereta tu pegi lumba, nak bagi dia power lagi, boleh setting ECU utk lebih performance, tp benda ni bukan boleh buat bawak pokok kat rumah, kena ada pakar. Dan bukan sekadar guna laptop biasa mcm tu jer, kena ada software khusus.

Dan tak semua ECU kereta boleh ditala sesuka hati, atau mudah utk diubahsuai settingnya.
Kalau silap, ECU problem, nak tukar/replace sedia la ribu..ribu, atau puluh2 ribu.

aku tak pandai sangat, nak tahu lbh lanjut cari forum2 kereta yg ada bincang ttg penalaan ECU.
kalau kereta kancil carburetor, jgn cari la kat mana ECU nya, mmg takde. Kereta2 lama yg guna carburetor, penalaan adalah secara mekanikal/manual, nak tala guna screw driver adjust bukaan angin/miyak kat carb jer.

ecu tu mende r ? aku ada gak dgr ttg ecu nie .. coz aku tk bp fhm sgt r laugh.gif
kalo bole tunjuk la kt aku pic ecu nie ..
bp coz yea utk mmsg ecu nie ..?
detail la sikit bro .. Edited by orang kampong

QUOTE(orang kampong @ Dec 11 2008, 06:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
yeke tuning? .. mcm aku kai wira standart evo3 ..leh ke r guna laptop laptop nie ? ..hehe tongue.gif

QUOTE(orang kampong @ Dec 11 2008, 07:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ecu tu mende r ? aku ada gak dgr ttg ecu nie .. coz aku tk bp fhm sgt r laugh.gif
kalo bole tunjuk la kt aku pic ecu nie ..
bp coz yea utk mmsg ecu nie ..?
detail la sikit bro ..

wira ada ECU, nak tau lbh lanjut, baca2 kat sini -> click me

atau jenguk forum2 kereta dlm b.melayu yg bersepah, google jer, ni satu contoh yg aku tolong google ->
* http://protoncars.biz/
* http://www.protonmania.com/index.php
* http://terato.com/forum/

ni cth gambar ECU wira
Spoiler :

nak tgk cth lain, google je ECU wira

tp nak adjust tu bukan mudah.
bukan cukup dgn ada laptop jer
software? kepakaran?

bukan main sambung, cocok mcm cocok digital camera kat usb port.
ada ECU mesra tuning, ada yg tak mesra tuning. Edited by sawi

ph34r.gif . ecu tuning guna laptop jarang nampak kat bengkel2 sini, klau dalm lumba F1 tu selalu sangat tengok. aku dulu pun pernah tune ECU tu kat wira 1.5M , buat dkat speedway bangi. mekanik kata dia nak adjust angin, petrol dgn tepat dan bla2 supaya enjin lebih power dan jimat minyak. aku tak berapa percaya sangat. pas dah kuar bengkel, aku rasa wira rasa ringan , tindak balas enjin memang responsif, tak sia2 pegi tuning. skang sayang kereta tu dah jual pasal nak kahwin daa. unsure.gif tapi kalu dapat jumpa owner tu balik agaknya nak beli balik kereta tu dr dia hehehehe rolleyes.gif

tau x ape maksud ECU? hehe..ecu tu "electronic control unit". sbnrnya yang org dok sambung laptop ke ECU tu mmg untuk tuning enjin terutamanya pada kereta2 yang berkap[asiti enjin tinggi macam evo ke, impreza ke, ataupun klereta2 mewah. semua kenderaan ni meggunkan ECU.tanpa ECU, monitoring terhadap suhu enjin,kecekapan enjin dan sebagainyalah akan menjadi sukar.Tp pada kenderaan biasa, kebanyakannya menggunakan analog meter untuk monitor suhu enjin dan sebagainya.ECU ni penting untuk kereta yang menggunakan digital meter sbb kebnyakannya menngunakan electronic sensor. sbb tulah, kita perlu mengambil langkah berjaga2 sekiranya hendak melakukan modifikasi terhadap enjin kerana ECU yang x stabil boleh menybabkan berlakunya percikan yang terhasil daripada overload DUty terhadap enjin dan menybabkan ECU tadi "short".Jadi sbb tulah kalau kita tgk mekanik slalu "sambung" laptop ke kereta untuk monitor kesatbilan ECU tu samada boleh atau x ia menampung beban tambahan aksesori terhadap kereta. Biasalah, kdg2 kita nak bg kereta tu power, kita main tambah je aksesori mcm boostmeter, PA system yang akan memberikan overload pada ECU tersebut. Sbb tu kalau kita perati betul2, kebnayakan kereta yang nak dimodifikasi, mesti ada kelainan skit pada enjin dia..sbb, mana boleh guna "standard setup" je. x sampai seminggu, kereta hangus.hehe...tu jelah yang aku tau dan kongsi pasal "sambung laptop ke kereta"..aku xde pengalaman pun dlm bidang keter tp faham camne dia operasi.
2 cents from me:))

QUOTE(orang kampong @ Dec 11 2008, 01:12 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku penah tengok kat tv ... diorang sambongkan laptop ke kereta untuk ujian modifikasi ..
so macam ne r?aku tak faham r benda benda macam nie .. bole ke?
sesapa yang tau leh jelaskan tak? ..
aku bukan nya apa pon .. sesaja je nak tau ...

tuk setting ejnjinla
yg ade gune ecu(COMPUTER BOX

ala..guna laptop sambung kat ecu controller.. xyah guna laptop pun xpe

tp sesuai dgn enjin vtec honda..enjin vanos bww mcm tu..kat laptop kena ada software lah..aku penah tgk kat software tu ada byk meter yg keter biasa xde

QUOTE(orang kampong @ Dec 12 2008, 11:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
iyeke lebih responsif pada enjin .. bila guna laptop nie .. tp aku tak penah nampak lansung la diorang guna laptop nie ..
nak juga aku try ..hehe laugh.gif

kena fhm betul2, enjin responsif bukan sebab guna laptop, TAPI sebab ECU telah ditala (tuning) utk menambah prestasi enjin, kerana ECU yg control bagaimana cara enjin bekerja.

tak semestinya guna laptop, kalau pegi pusat service proton/honda ke, dia ada machine box sendiri.
jgn salah sangka, sbb sambung laptop enjin responsive, laptop tu hanya alat utk membolehkan ECU enjin dibaca dan proses tuning dibuat.

spt post aku sebelum ni, bukan sekadar laptop ajer, kena ada software berkaitan, tak semua ECU sama dan guna cara/software yg sama.