Jump to content
Evilngenious

Professor @ Phd Holder

Recommended Posts

heheh buleh.. kalu ko nk tulis skali kat bt nesan hehehe.... hem.. pd aku.. ni yg aku nmpk kat arwah bpk aku la... die pkai prof bile kat ukm je.. pas pencen dr ukm die stick pd Dr.

pd pandangan aku je la

QUOTE(Evilngenious @ Nov 21 2008, 03:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tapi aku dengar peraturan baru nak jadi lecturer mesti kena ada PhD
kalau ada master layak jadi tutor je
tak tau la dah berkuatkuasa ke belum

nak masuk ipta jd lecturer guna master je pun bole, lepas masuk tu baru buat phd. tak semestinya nak masuk tu kena ada phd. info dr kwn aku, yg masuk jd tutor tu bg pemegang master yg blom pernah mengajar. maknanya lepas degree terus sambung master, pastu masuk ipta tak terus jd lecturer tp jd tutor dulu. kalau ada degree pun bole jd tutor, lepas jd tutor sambung master then mengajar balik as lecturer. then baru buat phd. ada ipta hantar lecturer buat phd ke luar negara, tu yg berebut org nak jd lecturer tu

tp nk jd tutor bukan senang.. ko kene ader xperience mengaja... they wont take fresh grads nk ngaja mak2 bpk2 org nih...

profesor diraja boleh bawak/guna sampai mati kot
tapi takleh bawak mati
hehe
nak jadi tutor?
senang je
ambik master pastu jadi part time tutor
kira tutor la tu
ataupun part time master jadi tutor?

yang aku cakap nak jd lecturer kena ada PhD tu aku dengar ura2 je
sekarang ni memang la ada master dah leh apply jd lecturer
tapi ok gak kalau ada PhD baru boleh jd master baru ganas skit

tak tau la kenapa aku mempersoalkan topik ni
mungkin aku bercita2 nak jadi profesor serba tahu kot
keke
serba tahu dalam bidang kejuruteraan awam jela
tapi aku pemalas..
hehe..xkan tercapai kot impian murni aku tu tongue.gif

tak perlu ader phd kalu nk ader ilmu pengetahuan am.. sumtimes aku pk org yg ader title Dr nih mcm nk riak pun ader, mcm nk bgtau 1 mesia yg die lg pndai dr org lain huhuhu....

Alah kalau lecturer phD ni nak ambil ko jadi tutor pun diorang akan interview korang dulu baru diorang ambil jadi tutor. Dan lagi satu kalau jadi tutor x semestinya ada Master, sebab yang selalu ambil tutor ni baru nak ambil Master.

QUOTE(Evilngenious @ Nov 21 2008, 11:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>
adakah seseorang professor itu betul^2 mempunyai pengetahuan bertaraf professor?
ataupun seseorang yang berkelayakan PhD betul2 memiliki ilmu pengetahuan bertaraf PhD?

sebab kalau kita belajar PhD ni kita belajar satu banda je kan?
macam kalau kita kaji pasal nyamuk
orang degree belajar pasal seekor nyamuk secara keseluruhan
orang master belajar pasal sistem pencernaan nyamuk
orang PhD pulak belajar pasal usus nyamuk

macam semakin tinggi tahap pengajian makin terhad je ilmu yang dipelajari

Yang ni salah. Sebab bila belajar makin tinggi makin narrow bidang tu sebab nak kita sepesifikkan bidang yang nak dibuat kajian kalau x mahu pening kepala buat kajian semua sekali bidang dalam satu masa. Kan dah menyusahkan diri tu. Sebab tu phD ni spesifik untuk bidang yang dikehendaki sahaja. Kalau nak ambil 2-3 atau lebih phD pun boleh, itupun kalau sanggup la menahan jadi orang gila sekejap.

basicsx tengah ambik phd ke?
aku wat thesis bachelor pun tak tido malam
hehe
yeke tak tido malam..terlebih tido kot..

kalau baca thesis orang wat phd korang paham tak?
aku abca jurnal2 kadang2 tak paham gak biarpun bidang aku sendiri tu
hehe..mungkin aku jenis payah nak paham kot..

Aku tamat degree je. Master x sambung lagi sebab duit xde n tunggu lecturer aku balik daripada Australia.

Evilngenious, kalau nak faham tesis senang je, buat kajian banyak2 ikut bidang yang kita ambil bila dah rasa buat tesis, kajian laporan yang payah tu baru kita faham apa yang diorang tulis dalam tesis tu. Dan lagi satu terlupa pulak, banyakkan baca journal sebab journal ni ringan sikit tapi tetap kompleks ikut cara olahan penulis journal tu.

betullah aku rasa..kalo ada PHD ni..derang akan fokuskan pada satu2 bidang sahaja....

lagi satu utk dapatkan PHd ni kita kene buat benda baru kan?

aku tgk member aku nye sijil phd ...sempoi je....sijil diploma pon lagi cantik ehhehe..

IPTA bazir banyak wang kerajaan

Oleh Wan RAMLI WAN MUHAMAD

KUALA TERENGGANU 26 Nov. - Institusi pengajian tinggi awam (IPTA) di negara ini didakwa membazirkan banyak wang kerajaan apabila hanya lima peratus bahan penyelidikan yang dihasilkan pensyarah atau penyelidik setakat ini benar-benar dimanfaatkan.

Menurut Naib Canselor Universiti Teknologi Mara (UiTM), Prof. Datuk Seri Dr. Ibrahim Abu Shah, sebahagian besar penyelidikan yang tidak dimanfaatkan kini tersimpan di stor dan tidak digunakan untuk pembangunan negara.

Beliau hairan mengapa keadaan itu berlaku sedangkan mengikut pemerhatiannya, banyak penyelidikan tersebut mempunyai nilai komersial.

''Pada saya kemungkinan perkara ini berlaku kerana ramai pensyarah atau penyelidik melakukan penyelidikan hanya untuk mendapat kenaikan pangkat tanpa menyedari ia bermanfaat jika dikomersialkan.

''Ini satu pembaziran wang kerajaan. Kalau pensyarah nak buat penyelidikan, buatlah tetapi bukan semata-mata untuk kenaikan pangkat. Ia tidak berfaedah," ujarnya.

Beliau berkata demikian kepada Utusan Malaysia selepas merasmikan Persidangan Ekonomi dan Perniagaan Antarabangsa Terengganu 2008 (Tibec 2008) di sini hari ini.

Hadir sama Pengurus Besar Perhubungan Strategik Bank Islam Malaysia Berhad, Datuk Wan Ismail Wan Yusoh; Yang Dipertua Dewan Perniagaan Melayu Malaysia Negeri Terengganu (DPMMT), Datuk Ir. Tengku Ismail Tengku Jaaffar dan pegawai kanan UiTM.

Mengulas lanjut Ibrahim berkata, menyedari hakikat itu, UiTM kini mahu semua pensyarah dan penyelidik di institusi tersebut agar melakukan banyak penyelidikan untuk dikomersialkan.

Menurutnya, UiTM juga akan mewajibkan semua pensyarah mengkomersialkan penyelidikan tanpa mengambil kira kenaikan pangkat masing-masing.

''Kalau ini kita amalkan, ia bukan sahaja membantu kerajaan malah memesatkan lagi sektor perniagaan dan pertumbuhan ekonomi negara.

''Kita boleh buat kerjasama dengan golongan usahawan dan mereka yang berminat boleh memajukan hasil penyelidikan yang kita lakukan," katanya.

Sumber : Utusan Online

Kepada Pakcik2 Prof dan Dr dan bakal Dr, dah lepas buat kajian guna duit rakyat tu, pandai2 la korang cari cara nak pulangkan hasilnya balik kepada rakyat2 jelata semula ye walaupun hasil royalti pasti korang dapat .. bukan apa, duit yang patut salur kat kitorang mahasiswa/mahasiswi di IPTA ni kerap kali dikatakan takde peruntukan dan menyebabkan macam2 aktiviti tak boleh buat, pensyarah kurang bz buat research, tak boleh upah pensyarah luar, tak boleh buat kelas baru, tiada dana untuk update sistem/makmal, dan sebagainya lagi. Tu belum kira aktiviti beramai-ramai untuk korang makan2 lepas mesyuarat yang kerap kali dibuat tapi hasil takde,mesyuarat memanjang, makan pun memanjang je nampak muka .. jadi sedarlah, kajian yang korang buat tu bukan guna duit korang pun, kalau tidak kami rakyat2 jelata yang bayar cukai ni takkan bising .. jadi sekali lagi sedarlah .. cari lah jalan pulangkan semula duit rakyat2 jelata dalam pelbagai bentuk semula dan bukan disimpan dalam stor dan sekadar di atas kertas resume korang ... Edited by Mr Ijan

QUOTE(ajim_encem @ Nov 21 2008, 04:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bgus la bila cgu pun da kna amik master.. bru la nt bkal ank2 aku akn jd lbeh tpelajar.. xda la mcm aku..

hehe...

cni standard pendidik kte da up r.. bru bes.. bgga jd rkyat malaysia

cikgu blajaq pandai pun tp kalau kuasa dah x ada watpa....
utk ajaq bdk2 skema baguih la cg2 tu yg pandai2 sampai ambek MA tp kalau nak ajaq bdk2 mcm anak polis yg tembak mak sendirik tu buang masa la kalau hantaq cg yg ambek MA ni.... buang masa ja.....
bg U awam stkt MA tu br lyk jd tutor, tp kalau taraf uitm ke bwh, stkt degree pun dah boleh mengajaq... tp mmg pihak U akan push supaya cont s2dy.

QUOTE(Mr Ijan @ Nov 27 2008, 08:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Kepada Pakcik2 Prof dan Dr dan bakal Dr, dah lepas buat kajian guna duit rakyat tu, pandai2 la korang cari cara nak pulangkan hasilnya balik kepada rakyat2 jelata semula ye walaupun hasil royalti pasti korang dapat .. bukan apa, duit yang patut salur kat kitorang mahasiswa/mahasiswi di IPTA ni kerap kali dikatakan takde peruntukan dan menyebabkan macam2 aktiviti tak boleh buat, pensyarah kurang bz buat research, tak boleh upah pensyarah luar, tak boleh buat kelas baru, tiada dana untuk update sistem/makmal, dan sebagainya lagi. Tu belum kira aktiviti beramai-ramai untuk korang makan2 lepas mesyuarat yang kerap kali dibuat tapi hasil takde,mesyuarat memanjang, makan pun memanjang je nampak muka .. jadi sedarlah, kajian yang korang buat tu bukan guna duit korang pun, kalau tidak kami rakyat2 jelata yang bayar cukai ni takkan bising .. jadi sekali lagi sedarlah .. cari lah jalan pulangkan semula duit rakyat2 jelata dalam pelbagai bentuk semula dan bukan disimpan dalam stor dan sekadar di atas kertas resume korang ...

korg pernah buat researh paper tak? kalu pernah sure korg kene kaji jurnal2 kan? termasuk jurnal2 para2 prof mesia kan? aku nk luah skit rase tak puas ati... time aku buat researchb paper on communication skill.. aku jumpe jurnal yg lecturer aku buat kat library... yg sakit ati tuh... kitorg takde access nk bc jurnal2 tuh.. so aku pk.. kalu diorg dh buat jurnal knp tak bg student bc wat rujukan? kan rugi tuh...

QUOTE(nbforex @ Nov 27 2008, 09:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cikgu blajaq pandai pun tp kalau kuasa dah x ada watpa....
utk ajaq bdk2 skema baguih la cg2 tu yg pandai2 sampai ambek MA tp kalau nak ajaq bdk2 mcm anak polis yg tembak mak sendirik tu buang masa la kalau hantaq cg yg ambek MA ni.... buang masa ja.....
bg U awam stkt MA tu br lyk jd tutor, tp kalau taraf uitm ke bwh, stkt degree pun dah boleh mengajaq... tp mmg pihak U akan push supaya cont s2dy.

uitm tu bukan ipta ke? degree dpt jd tutor je la kat uitm tu, ada master baru bole jd pensyarah. yg guna degree tu utk kolej komuniti. mcm yg aku ckp sebelum ni la, master fresh je yg jd tutor ni, master dah ada pengalaman mengajar bole jd lecturer terus

nbforex,

ya betul uitm pun kena ada master baru leh jd lecturer
memang la ada degree boleh ngajar
tapi bukan ngajar sangat tapi jd tutor je
jaga budak2 masa tutorial
jaga budak2 masa lab work
jaga budak2 masa exam
mungkin jugak ada access skit2 kat soalan final yang bakal keluar
keke