Jump to content
Evilngenious

Professor @ Phd Holder

Recommended Posts

adakah seseorang professor itu betul^2 mempunyai pengetahuan bertaraf professor?
ataupun seseorang yang berkelayakan PhD betul2 memiliki ilmu pengetahuan bertaraf PhD?

sebab kalau kita belajar PhD ni kita belajar satu banda je kan?
macam kalau kita kaji pasal nyamuk
orang degree belajar pasal seekor nyamuk secara keseluruhan
orang master belajar pasal sistem pencernaan nyamuk
orang PhD pulak belajar pasal usus nyamuk

macam semakin tinggi tahap pengajian makin terhad je ilmu yang dipelajari

ni cuma perasaan aku je
sebab aku tak pernah belajar ke tahap tu jadi tak tau la
tapi biasanya orang ada PhD ni memang la orang tabik
masuk2 terus jadi senior lecturer

setau aku..kalo ada phd ..dapat la title Dr.
pastu kalo ada wat apa kajian ke. ngan dah ada pengalaman kerja dapat la title Prof Madya
pastu ada wat apa2 benda baru ke tulis buku ke baru dapat Title Prof

pada pendapat aku
orang yang ada PhD ni atau yang bergelar doktor falfasah ni dia terlatih untuk membuat penyelidikan
maknanya bagila masalah apa sekalipun dia akan boleh buat penyelidikan pasal masalah tersebut
sebab dia pakar dalam research methodology

tapi.....

aku tengok kat universiti bnyak student degree buat final project yang berkaitan dengan projek PhD @ projek penyelidikan penyelia masing2..tu bagi yang malas nak pikir tajuk sendiri la..

QUOTE(Evilngenious @ Nov 21 2008, 11:45 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pada pendapat aku
orang yang ada PhD ni atau yang bergelar doktor falfasah ni dia terlatih untuk membuat penyelidikan
maknanya bagila masalah apa sekalipun dia akan boleh buat penyelidikan pasal masalah tersebut
sebab dia pakar dalam research methodology

tapi.....

aku tengok kat universiti bnyak student degree buat final project yang berkaitan dengan projek PhD @ projek penyelidikan penyelia masing2..tu bagi yang malas nak pikir tajuk sendiri la..

haha..xsemesti nye ko ada phD ko leh jd prof r..

skrg ni nk jd lecturer.. starting je, ko kna ada phD bru ko lyk jd lecturer.. gelaran prof madya n prof tu universiti yg bg berdasarkn sumbgn lecturer tu pda universiti..

antara sumbngan yg leh di buat:-
1- tulis jurnal
2- wat research then publish it
3- seniority- da brape lma ko kje kt university tu

kowg igt sng ke dpt prof ni.. klu kowg ada pcik2 or bpk2 kowg g jd prof.. cuba la rjin2 skit g tnye dowg..jgn la ckp mcm owg xda ilmu.. huuuhuu. mlu nt taw..

tiap2 thun, university akn bg borg kt lectrer ni tnye brape pnulisan dowg da wat, research dowg n mcm2 lg r..

klu kowg tgk ada lectrer muda2 lg da dpt prof mksudnye dowg ni mmg rjin n pndai gler, kuat gler berusaha.. ptut nye kowg g tnye dowg cne dowg wat smpai leh dpt jd prof tme muda2 lg.. bkn nye kowg g lepak, pastu kowg g kutuk dowg.. cmne la bgsa kte nk mju cni..

anyway.. kowg try jmpa prof kowg, then tnye, cne dowg leh dpt prof..bsiclly , nk dpt prof ni pun kna men politik gak, tp politik university r.. ada gk lectrer luar dpt prof sbb university tu nk pkai lectrer tu, jd dowg awardkn title prof kt lectrer luar tu esp foreigner lectrr r..

kowg try tnye prof2 kowg ek..

anyway, sowi pada yg tersinggung n tras.. jus mnulis tuk bg pndngn dismping dgn hrpan agr bngsa kte dpt brubah n jd mju.. salam.. peace.. caucincau. roger n out

ps:- klu mrah kt aku, aku mtk maaf. kowg om aku , then marah la aku..

ajim encem,
ada ke aku kutuk prof sape2 kat sini?
memang la dari segi logiknya profesor2 ni tinggi ilmu pengetahuannya
kat fakulti aku dulu pun ada 4 orang je prof kot

kat mana ko tak puas hati dengan pendapat aku cuba higlight sikit
mungkin ko tersalah paham

lagi satu, ada ke aku cakap orang ada phD terus boleh jadi profesor?

QUOTE(ajim_encem @ Nov 21 2008, 11:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
skrg ni nk jd lecturer.. starting je, ko kna ada phD bru ko lyk jd lecturer.. gelaran prof madya n prof tu universiti yg bg berdasarkn sumbgn lecturer tu pda universiti..

nak jd lecturer kena ada phd? ipt mana tu rolleyes.gif

ada master dh bleh dah....cuma once dah jd lecturer tu kene la sambung sampai ke phd...huhuhuhuhu

aku rasa memang la byk student wat final projek die base on lecturernye projek
sebabnye biasa sesuatu projek tu nak habis bukan nye setahun dua....makan bertahun2 gak la..dah nama pun penyelidikan...so mesti benda ni berterusan disamping mencari penemuan2 baru tak gitu...

tapi aku dengar peraturan baru nak jadi lecturer mesti kena ada PhD
kalau ada master layak jadi tutor je
tak tau la dah berkuatkuasa ke belum

ko uni mana bhau?
ko pun wat projek lecturer gak ke

yeke....dah kuatkuasa ke?
setau aku sebelum ada master tu kene jadi tutor....pastu kene amik master...
correct me if i'm wrong

ni base on member aku nye experience la ..skang die lecturer kt UTHM....lom ada phd lagi...

aku?aku bukannye lecturer....cuma berkawan ngan lecturer je uhuk uhuk uhuk

QUOTE(Evilngenious @ Nov 21 2008, 03:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tapi aku dengar peraturan baru nak jadi lecturer mesti kena ada PhD
kalau ada master layak jadi tutor je
tak tau la dah berkuatkuasa ke belum

ko uni mana bhau?
ko pun wat projek lecturer gak ke

Kalau camtu nak jadi lecturer kena ada title Dr. kat depan lah.. baru boleh jadi. Setahu aku takde sampai camtu... kat kolej2 sana, banyak jer lecturer tapi ntah habis ker tak master pun tak tahu... biggrin.gif

aku dengar ura ura la..
tak tau akan dilaksanakan ke tak
kalau ikut sekarang ada master dah leh jadi lecturer
tapi kalau pk balik cikgu sekarang ni pun nak kena ada master
takkan lecturer uni pun master gak
at least PhD la..

yeke cikgu ada master?
setau aku la...cikgu sekarang sumer ada degree utk yg DG41....kalo org tu ada master..jadi cikgu..gaji die tetap sama iatu DG41...sebab kementerian pelajaran malaysia takde lagi skim utk gaji master...

hopefully akan datang ada la skim ni..so untuk cikgu2 yang ada master pon gaji up
ari tu ada keluar paper..tapi perlaksaannye tak tau bile...

QUOTE(Evilngenious @ Nov 21 2008, 04:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ooo ingatkan cikgu dah diwajibkan ambik master

cowi2 Evilngenious.. maaf la ek sbb da wat ko marah..

skrg ni klu nk jd lectrer kt uni awam kna ada phD da..

kdg2 lepasan degree pun dowg akn amik tp dowg akn support smpai dpt phD bru leh kje jd lectrer..

cowi la ek kpda yg mrah.. aku mtk maaf sbb slah fhm.. mnulis bkn tuk wat owg marah..

klu poli2 or kolej2 aku xtaw..

belum lg rasenye.. utk IPTA nk jd lecturer situ mmg agk susah.. sbb die nk org2 yg betul2 akademik utk membawak nama universiti.. kalu tak mcm mane nak jd world class uni kan?

kalu IPTS degree holder ngn teaching xp dh buleh mengajar dh.. tp mula sbg tutor dulu... pastu kalu ader master br die up skit jd lecturer.. tu ape yg aku nmpk practice kat OUM la.. nk jd prof bukan senang.. mcm arwah abh aku dulu.. berbuku2 die tulis... n finally die merasa jugk title Dr n Prof time die ngaja kat UKM dulu...

org ader Phd kene byk tulis buku br layak dpt title Prof.

bgus la bila cgu pun da kna amik master.. bru la nt bkal ank2 aku akn jd lbeh tpelajar.. xda la mcm aku..

hehe...

cni standard pendidik kte da up r.. bru bes.. bgga jd rkyat malaysia

tp... die nak qualification degree pun bilangan guru tak cukup.. apetah lg nk master.. mana nak cukup kalu sume guru nk ngaja kat bandar... yg luar bandar terabai...

aah skang ni pon byk lagi cikgu2 diploma kt luar tu....mostly derang dah berumur la...kerajaan galakkan derang amik degree....tp tulah bila dah berkeluarga byk lagi komitmen lain yang perlu difikirkan...

teri-chan....aku rasa org lagi suka mengajar luar berbanding bandar...sebab kebanyakkan sekolah2 luar bandar mempunyai bilangan murid2 yang sedikit...ada sekolah maybe tak sampai pon 500 org muridnya...so dengan erti kata lain tugas guru pon berkurangan...

kalo diberi pilihan samada sekolah bandar yang ramai anak muridnye..disamping aktiviti2 lain..berserta ibu bapa yang educated yang selalu follow up pelajaran anak derang..atau sekolah kg yang anak murid 20 org satu kelas...yang parents derang rata2 berkerja sendiri....dengan kehidupan kg yang aman sentosa...

pilihan di tangan anda....

Akan datang.... makin ramai lah yang amik master... so, degree dah tolak tepi masa tu. Walaupun sekarang nampak tren orang berebut2 amik master... tapi masih lagi tak ramai. Golongan profesional pun masih lagi kebanyakan cuma ada degree jer, melainkan nak furhter study nak dapat lebih ilmu (dan gaji dan jawatan) yang lebih tinggi.

Aku pun kadang-kadang tertanya-tanya, kepakaran seseorang lulusan PhD tu hanyalah kepada tajuk tesis yang mereka buat, bagaimana pula mereka ini boleh dipanggil pakar bagi keselurusan bidang tu? Lebih-lebih lagi setelah berpuluh tahun mereka lulus dan dianugerahkan Dr tu, contohnya tahun 1980 dulu . Contoh yang boleh dilihat sekarang adalah bagaimana di fakulti sains komputer, segelintir dari mereka yang veteran ini mengelak untuk mengajar subjek programming, database, multimedia, dan banyak lagi yang berubah 2-5 tahun sekali dan lebih gemar mengajar subjek yang tidak berubah kerap kali mengikut masa (Contoh : Diskrit Komputer, Struktur Data, Sistem Operasi (Teori). Malah tajuk tesis mereka itu sendiri pada masa ini telah dianggap ketinggalan zaman dan telah dipelajari oleh pelajar ijazah itu sendiri. Untuk jurnal, ceramah, seminar, dan research yang dianjurkan mereka sendiri pun kadangkala 90% daripada kajian tersebut diambil daripada assistant research dan pelajar master di bawah kendalian mereka.

Apakah mereka ini masih layak dipanggil pakar?

Mungkin ada yang tersinggung dengan kenyataan di atas, so harap faham, ia mewakili segelintir dan bukannya semua.

P/s: Pensyarah2 muda yang ada PhD sendiri pun pelik dan tertanya-tanya dengan benda ni, cuma tak berani bersuara je .. kekeke .. Edited by Mr Ijan

Prof hanyalah satu pengiktirafan selepas prof madya, tanggi gaji yang berlainan, yang ada master pun boleh dapat prof madya asalkan hasil kajian, seniority, dan hasil tulisan mereka diambilkira .. Hanya pangkat Dr je yang wajib kena ada PhD .. jadi bila ada prof madya, tak semestinya dipanggil Dr .. tapi bab prof yang takde Phd tu aku tak tahu lagi .. hehehe Edited by Mr Ijan

prof> memang terer, di anugerahkan atas keilmuan dan interview khusus.. yang jd adjunct prof lg terer, title dibawa selepas berhenti atau tukar uni
prof madya> atas sumbangan/kipas/politik atau betul ilmu, tak semestinya phd.. average bachelor graduate from good university pun boleh celen prof madya punya academic knowledge ( tak semua), title PM hapus bila tukar uni atau berhenti.
Doctorate > PHD holder.. dengan research tertentu, mahir dlm bidangnya
lecturer > IPTA setengah jer yang perlu phd untuk jadi lect.. known > UIA/UM, IPTS lecturer mesti tinggi satu step dari pool of student yang diajar
tutor> bach/master Edited by shabab