Jump to content
Alif Hezrey

Mcm Mana Cara Nak Jimat Kan Penggunaan Ram?

Recommended Posts

proses defrag HANYA mempercepatkan kadar kematian hdd maxtor berkenaan

aiks? :blink:

defragmentation is a process that reduces the amount of fragmentation in file systems. It does this by physically reorganizing the contents of the disk to store the pieces of each file close together and contiguously. It also attempts to create larger regions of free space using compaction to impede the return of fragmentation. Some defragmenters also try to keep smaller files within a single directory together, as they are often accessed in sequence. :P

New hard disk drives reduce need for disk defragmentation

... Larger and faster drives have minimized the impact of fragmentation. The Windows file system tends to fragment files all on its own to a small degree, but fragmentation starts for real when the drive starts to get full—as in over 70%...

... With larger drive sizes, faster access times and smarter handling of storage, the total impact of fragmentation has been reduced. That being said, defragging still has a place.

http://searchwindowsserver.techtarget.com/...1216336,00.html

aku tau tau nak ckp apa.. :P

Nice source & fact bro

Aku tgh tunggu fact dr bro sorang lagi tu...haha

Dari post ke berapa lagi aku minta fact

Edited by B@zSh

lor... defragment b,fungsi sbg menyusun balik fail2 ditempat sepatutnya disimpan.

aku da 4tahun xpernah upgrade pc sempron hdd 80G still lg masih keadaan baik.Boleh dikatakan

sebulan tu 1kali laa aku mendefragkan pc aku.So far ok jer..xde pe2 pun..mmg sejak dulu lg aku latih

diri utk guna term defrag sbg proses pencucian bg pc aku nie.sampai skang aku punya pc still maintain..

Dia memang duduk dalam khayalan dia sendiri

Biarlah dia dengan dunia dia....semua benda nak tukar...cop duit ke apa?

Kalo dia sponsor duit xper jugakkan? hahaha

Aku minta fact...x bagi2 lagi...asyik merapu dok cite bab2 tukar hardware

HDD murah & mahal la....apa cer?

Dalam statement ko...ko cakap Maxtor 40GB x tahan lasak kan?

Kenapa sampai skang HDD aku xder problem? Bad sector pun xder...apa cer?

And aku harap forumer putera yang dah lama pakai PC boleh share pengalaman diaorang

Berapa ramai yang dah rosak HDD disebabkan defrag :D

alo bro biokn dio,kito kat dlm nih bg pandangan jex...so takyah poning2kn kepalo kito!bkn nak defrag tiap jam pun...hu..hu..hu

Kalau defrag tak bagus dan dikatakan memendekkan jangka hayat hdd, kenapa pihak microsoft tidak melupuskan saja 'Disk Defragmenter' utility dalam windows?

....dan kenapa dalam '5 ways to speed up your PC' dari pihak microsoft sendiri mengatakan bahawa salah satu cara untuk meningkat prestasi pc anda adalah melalui 'Speed up access to data' dengan melakukan 'Disk Defragmenter'? ....Dan kalau lah proses ini akan memendekkan jangka hayat hdd, kenapa kita tidak diberi peringatan ttg risiko kepada hdd oleh sistem waktu kita nak defrag?

Wah, ternyata individu yang mengatakan bahawa melakukan proses defrag hanya memendekkan jangka hayat hdd lebih hebat daripada jurutera Microsoft yang terlepas pandang akan hal ini. ...

actually defragment ne ada kebaikan dan keburukan...bg aku yg baiknye,hdd ko mmg xkerja keras,tp kalo seminggu 10 sploh kali defragment...mmg mereng r hdd..huhu...sesetengah user xpandai timing nk buat bpe defragment in a month :mellow:

perbetulkan saya if wrong... :ph34r:

Dia memang duduk dalam khayalan dia sendiri

Biarlah dia dengan dunia dia....semua benda nak tukar...cop duit ke apa?

Kalo dia sponsor duit xper jugakkan? hahaha

Aku minta fact...x bagi2 lagi...asyik merapu dok cite bab2 tukar hardware

HDD murah & mahal la....apa cer?

ko buat-buat x nampak atau apa? kan mobo dia tu dah lama.mobo biostar kaler merah(kalau x salah).VIAp4m266.mobo tu ada chipset.pastu ram dia dah naik sampai 1GB.hdd dah cantik.ada GC lagi tu.gc tu pakai AGP8x tau.mobo cap biostar dia tu juz limit sampai 4x je tau.nampak sangat masalah yang biasa dialami oleh pengguna biasa.pc slow.kalau dia tulis atau dia tanya kenapa pc saya slow korang mesti x layan punya.pasal balik-balik soalan sama.pc slow slow slow.TS mesti jangka pc dia x cukup ram.so nak tambah ram lagi.itu pasal pertanyaan dia berbunyi Mcm Mana Cara Nak Jimat Kan Penggunaan Ram

aku x suruh dia beli mobo baru.beli baru mmg la duit beriban-riban habis.pergi la carik 2nd.kalau rm 60-rm 70 mahal ke? punya berlambak-lambak orang jual disuruhnya beli baru.mmg la mahal.dulu ye la xde pilihan.lagipun pc tu pc lama yang pi layan hardware baru a.k.a mahal sapa suruh?.pergi carik bro shambahar ngan cenekang.diorang ni kalau part-part halfcut macam ni mmg diorang ada.

defrag is berapa % sahaja lajunya?.berapa lama leh tahan kalau kompare tukar mobo@chipset yang aku cakap tu? bende dah tiba masa.kegunaan bertamabah ada ramai user nak guna nak x nak mmg kena tukar.orang soh beli baru cakap xde duit so? itu pasal aku cakap tukar mobo.pasal menukar mobo tu is the best of the best solution.

pernah dengar MBTF(mean time between failure?) yang mana ini ialah ukuran AJAL bagi sesebuah komponen komputer.tiap-tiap komponen komputer ada bende ni.then satu lagi defragment x akan immediatley bunuh hdd tu.tapi slowly akan decrease lifespan hdd tu.secara x langsung haba hdd tu lebih banyak.hdd lebih panas dari kebiasaan.lagipun semua hdd yang ada pasaran sekarang dah cecah 7200rpm.ada tu 10000rpm.korang semua tahu kan komponen komputer sangat sensitif ngan haba kepanasan? manufacture dah set MBTF dia satu hdd berapa temp ia leh tahan(x kan nak bagitau korang plak bende ni...mesti la korang x nak beli nanti......x syok nak pakai ....pasal dah tahu `ajal` hdd ni bila.

hdd kerjanya keep and store infomation.

ok aku pendekkan cerita aku.defrag ni actualy x perlu nak buat.....pasal

1) hardware korang (aku rujuk pada P4 keatas) akan mati cepat dari sepatutnya pasal hdd akan generated more heat.

2)defrag tu sendiri sebahagian dari `servis`.istilah defrag+scandisk+compress+scan virus semua tu `dicipta` kerana ketika `dicipta` komponen pc mahal.dan harga format satu pc tu sendiri sangat mahal.tetapi semenjak hardware pc jadik murah+power(dual core/quad core)..kebelakangan nih la......pastu plak OS yang baru-baru seperti WIN XP hanya memerlukan masa yang singkat utk format.dengan bantuan interface sata dan high spec like quad core maka proses format lagi la cepat.......so apa gunanya melanguk tgk proses defragment yang TERNYATA lagi lama dari proses format?.defragment ikut saiz hdd.ikut saiz data kita.itu pasal jadik lama.bila jadik lama hdd akan pusing x henti-henti maka jadik la panas.bila dah panas lifespan menurunkan? .......

aku ada solution ke 2. xpaayh paakai duit.format balik pc.maan-mana bende penting sila backup.pastu gunakan OS WIN XP Home Edition SP2.version XP home edition lebih ringan dari xp profesional.pastu AV jangan guna AVG+Norton.2-2 ni buat pc lagi lambat.(AVG----Virus terlepas/Norton-----kuat makan system resource komputer)

oh yea sebelum format make sure create 2 partiion.next time senang nak buat backup.....pasal dalam 9 bulan sekali leh format pc tu.....ni last format pc bila ni?.

so ada 2 solution.format(ni paling cheap.no kos) satu lagi tukar mobo (req kos.tapi berbaloi)....TS.aku ada satu permintaan.leh x post CPU-Z kat sini? aku suspek frequency bus cpu jalan x betul.mungkin 2800MHZ / 100 =28.sepatutnya 2800Mhz / 133= 21...

Kalau defrag tak bagus dan dikatakan memendekkan jangka hayat hdd, kenapa pihak microsoft tidak melupuskan saja 'Disk Defragmenter' utility dalam windows?

....dan kenapa dalam '5 ways to speed up your PC' dari pihak microsoft sendiri mengatakan bahawa salah satu cara untuk meningkat prestasi pc anda adalah melalui 'Speed up access to data' dengan melakukan 'Disk Defragmenter'? ....Dan kalau lah proses ini akan memendekkan jangka hayat hdd, kenapa kita tidak diberi peringatan ttg risiko kepada hdd oleh sistem waktu kita nak defrag?

Wah, ternyata individu yang mengatakan bahawa melakukan proses defrag hanya memendekkan jangka hayat hdd lebih hebat daripada jurutera Microsoft yang terlepas pandang akan hal ini. ...

pc baru-baru YANG MAHAL.boleh la layan.pasal korang beli pc mahal.so kena jaga.pc yang mahal jangan cerita la isi perut dia.semua part berkualiti.chasing ada ngin keluar masuk.kalau macam pc TS pc lama.over 2 years nak buat ke? :lol:

satu pc jangka hayat leh tahan 3 tahun (minimum) 5 tahun (maximum) 7 tahun (bonus a.k.a nasib korang la kalau leh pakai).tapi makin berusia komputer makin korang rasa lambat.atau ada rasa performance drop.

Edited by K.I.T.T

TS, kalo ko rasa ko ada duit lebih ko ikut je la kata budak ni

Kalo x laju or HDD ko meragam kurang dr 5 tahun ko mintak duit gantiugi kat dia...

Dia kan bole bagi gurantee lagi tu hahaha

& TS kena ingat...mobo 2nd berapa lama sangat dia nyer warranty dr seller...& dah berapa lama owner asal tu guna & kot2 ada defect

Kalo bro nak tukar....dapatkan guarantee letter dr budak yang bole kasi guarantee ni...haha

satu pc jangka hayat leh tahan 3 tahun (minimum) 5 tahun (maximum) 7 tahun (bonus a.k.a nasib korang la kalau leh pakai).tapi makin berusia komputer makin korang rasa lambat.atau ada rasa performance drop.

Semua HDD aku ni dikira bonus hahah

Coz banyak yang lebih dr 5 tahun...Mana ada barang makin lama makin bagus...memang khayalan tul la

Sama gak ngan processor...makin lama makin banyak transistor yang rosak..so memang la performance drop..tu sume orang tau

HDD pun sama...makin makin drop performance dia...tp yang aku herannya, knp semua HDD aku ni dalam kategori bonus haha

Memang lucky betul aku...

PC AMD K6 aku guna casing cap ayam xder air flow yang gempak pun & SiS530 mobo cap ayam...ok jer bole run smooth sampai skang

Siap bole bagi kategori sendiri...maks 5 tahun...mana dapat fact ni bro? kalo setakat create kategori sendiri x yah cakap

Benda ni subjektif...kalo ko x pandai jaga...jangan kata nak tunggu 3 tahun minimum...setahun pun belum tentu

So jangan jadi lurus cam bendul or mr bean...haha

pc baru-baru YANG MAHAL.boleh la layan.pasal korang beli pc mahal.so kena jaga.pc yang mahal jangan cerita la isi perut dia.semua part berkualiti.chasing ada ngin keluar masuk.kalau macam pc TS pc lama.over 2 years nak buat ke?

Kalo setakat casing bukan chasing yer....eja pun x betul haha...pi bukak kamus k

Berapa ratus la sangat nak beli yang ada air flow bagus...benda tu pun bole modify sendiri...beli kipas berapa la sangat

Benda air flow ni bukan setakat casing...susunan wiring dalam pun kena kemas..nak susun x perlu pakai duit

Kalo PC murah yang guna built-in GC...berapa sangat la heat yang digenerate kalo nak compare ngan PC yang ada GC gempak

actually defragment ne ada kebaikan dan keburukan...bg aku yg baiknye,hdd ko mmg xkerja keras,tp kalo seminggu 10 sploh kali defragment...mmg mereng r hdd..huhu...sesetengah user xpandai timing nk buat bpe defragment in a month :mellow:

perbetulkan saya if wrong... :ph34r:

begitu ke ?.. apasal pulak ada options utk auto-defrag daily kat Vista ?..

aku biasa time main game tak off irc, ym ngn firefox..

aritu run crysis warhead ram dah cecah 3.8GB ++ adei.. certain part level ada skit lag..

klo encoding plak dlm 2.5GB ++

camne nk jimat penggunaan ram? tak guna pakai vista klo nk disable servis itu ini.... :lol:

so solution terbaik kena UP lagi ram la kot... 8GB :lol:

Bro K.I.T.T,

Xsalah ko nak beri idea macam2 kt mamat nie n semua org tp ko kena igt, dunia skang ni semua org leh bercakap TAPI must base on FACTS

Bukan cakap kosong je KECUALI diri ko menjadi researcher dalam bidang nie and ko yang pembuat sistem Software nie..

So, apa benda pun ko kena ada prove, xckup dengan experience ko tu..

Masalah Harddisk ni bergantung pada luck je..terlalu subjektif beb. Setiap org ada je prob die yang berbeza

Dulu aku penah pkai mobo cam mamat nie..tp ok ja..still laju, superb tp rosak pun disbbkn power overload sbb kt tmpt aku nie power letrik kureng stabil especially kt tgkt atas..

Anyway kalo kita nak beri cadangan, gunakan la bahasa yang semua org sedap membaca, jgn terlalu perlekehkan org and cpt2 nk soh org tkr itu tkr ini.. len la kalo tgk sendiri masalah mamat nie..

Pe2 pun selamat ari raya

begitu ke ?.. apasal pulak ada options utk auto-defrag daily kat Vista ?..

hmmm..vista tue sendiri da berat...mmg patut la die buat auto defrag..bayangkan jela Ace 4920 Centrino 2.0ghz,2gb ram pun merangkak2 load vista ultimate...cuba tuka letak XP??laju je,btul x -_-

1st defrag mmg hdd akan spin laju sbb masa tu first time dier susun file...

kiranya ko baru masuk satu perpustakaan yg bukunya berselerak dan memerlukan ko mengemasnya...

kali kedua ko susun, x kan mengambil masa yg lama sbb x semua buku dlm perpustakaan ko selongkar kan...? :D

sejak biler plak buat defrag dengan kadar yg kerap boleh menyebabkan hdd cepat rosak?

ni mesti teori MTBF dier guna pakai x tentu hala lagi ni :D

mmg masa defrag, hdd akan spin laju...

sbb dier berkerja utk susun balik file2 yg x selalu digunakan...

kebaikkan defrag ni, masa seek file dier akan dikurangkan...

kiranya semua file dah tersusun, jadi masa dier seek akan dikurangkan...

ko bayangkan la mcm perpustakaan tdi...

antara yg dah siap susun ngan yg belum susun lagi...

kerja pertama masa nak susun mmg la sibuk @ payah...

tapi masa nak cari balik buku tu dapat dikurangkan...

dengan itu, hdd x kan sentiasa berkerja utk mencari file...

lain pula dengan perpustakaan yg x tersusun...

masa dier nak cari mmg lambat + ko plak akan berkerja kuat nak cari satu buku tu sbb ko ni malas nak susun (defrag)

ps: banyak teori sesat tapi x de bukti...

mmg x leh nak pki...

kalau nak pki jugak, ikut kata hati sgt...

tanggung akibat dier~

kalau nasib x baik, aku ucapkan "padan muka"

Edited by diamondclow

Sebab tu la aku cakap diamondclow...

Brother tu dok dalam dunia dia sendiri...

Syok sendiri ngan teori merepek dia yang dia cipta sendiri :D

Apa2 pun....biarla dia ngan dunia dia sendiri...

P/S : TS apa cerita ngan problem ko? dah settle ke?

tapi aku pelik thread pasal penggunaan ram jadik thread pasal defrag HDD plak?

tak lama lagi kena tutup ngn abg sarge baru tahu

TAPI must base on FACTS

Bukan cakap kosong je KECUALI diri ko menjadi researcher dalam bidang nie and ko yang pembuat sistem Software nie..

So, apa benda pun ko kena ada prove, xckup dengan experience ko tu..

Masalah Harddisk ni bergantung pada luck je..terlalu subjektif beb. Setiap org ada je prob die yang berbeza

mana ada.dalam industri komputer semua tu dah dirancang ngan teliti.crash/hang/virus bla bla bla semua tu manufacture yang rancang.kalau perhati bebetul sikit-sikit kena beli product diorang.macam virus...pc kena viirus kena beli AV.kena spyware kena beli antispyware.[biskut tawar] x boleh.kena blei yang original.maka kita pun beli la.

sikit-sikit fact.sikit nak fact.nak bukti.xde bukti x mau percaya.x nampak dikatanya tipu.yang buat system ni semua a.k.a so XP orang islam ke? kita kena manipulate ngan diorang la.manipulate yang bersifat keuntungan.diorang kaya pasal diorang manufacture dan kita makin susah dari hari kehari pasal kita gunakan produk diorang dan kena IKUT cakap diorang. :wacko:

aku kasi cth.File system 32 is missing.please press R to repair? angin xde ribut xde.xdeisntall apa-apa tup tap rosak keluar error ni.mesti ramai user MAXTOR kena kan? :ph34r: pastu macam biasa la korang pun ingat kena virus so korang pun fromat kan? pastu lepas 3 bulan jadik lagik kan? :lol: itu aku biasa nampak kat maxtor.sesiapa leh explain masalah ni kenapa terjadik?

industri komputer merupakan industri yang penuh ngan trick.penuh `perangkap`.kebiasaan apa yang ada tu mesti ada kepentingan atau keuntungan.yang mana manufacture atau pengilang sesuka hati diorang buat `limitation` pada produk mereka sendiri.tgk la.dulu xde spyware ngan rootkits.sekarnag ada plak 2 bende tu.pastu ada plak ubatnya.ni nanti aku rasa sebaik sahaja VISTA dikomersialkan dan dah ada banyak pengguna mesti ada ++ masalah lain.maka duit la lagi. :lol:

macam istilah upgrade-upgrade semua tu.mana boleh pakai dah sekarang.pasal korang pun beli pc murah-murah.mimpi apa upgrade?.

1st kena tukar ke part yag berkualiti 2st baru upgrade. ni kalau dah pakai optical drive cap samsung+ ram cap advanced module...kalau pikir nak cuba-cuba upgrade habis la.

pasal defrag...leh pikri sendiri la.OS dalam HDD.HDD yang digunakan ialah hdd lama@2nd@hdd murah.after defrag mmg betul OS laju.nampak macam teratur.tapi kena ingat OS dalam HDD kalau hdd kong atau sekadar bunyi kruk kruk dimanakah OS yang `laju` tadi?so hdd K.O OS pun [email protected] data atau rekod2 kerja korang dalam hdd tu habis la.kerja korang habis.masa korang melayang.duit pun sama jugak.3-3 ni serentak.......tension seh tgh nak pakai komputer ada rekod nak kena buat tuppp tapppp OS xde atau keluar errror...... :D

Edited by K.I.T.T

Tumpang lalu... aku pun pakai HDD Maxtor 20 Gb, Win xp, dah lama, beli tahun 2002, dan pakai sampai sekarang. Selalu jugak praktikkan defrag ni. Alhamdulillah, okey lagik HDD tu sampai sekarang.

ram cap advanced module,

nape ngan ram brand nie?

byk problem ke?

kwn aku pakai ram brand nie,

dah lari abis topik nie,

x pe lah...

biarkan je...

Edited by Alif Hezrey

Pengalam aku:

Aku ader PC guna Maxtor 40GB, 2GB Disk Space Left. Win XP Pro. Mobo Via Chipset tak igt siri die (Kaler Merah) AGP 4x :wacko:. Ram Apacer 256MB DDR. Dari tahun 2001 Smpai 2006 tanpa VGA. 2006~2007 pkai nVidia 6600. Dan Sekarang PC ni bertapa dlm Box bersama Lelabah dan Sawangnye. Slalu wat Defrag sbg routine servis. Bulan 6 arituh ade on balik PC tuh (gelak aku tgk sbb dah mcm Gua dlm casing tuh :lol:..Well masih senyum je lagi PC tu No Problem..HDD pon takde bunyik keletak keletuk atau cengkerik :D Mungkin Lelabah jage kot.. ^^V

Assalamualaikum...

Yang K.I.T.T cakap tuh ada betulnya bergantung kepada spec dan kaadaan. Secara logiknya lagi laju spin hdd tu lagi cepatlah kong. Yang mryusrix kata pun betul jugak sebab kalau berzaman tak defrag tak ke hdd tu kena berkeja keras dengan kata lain dia akan kelang kabut cari data...

So bagi pendapat aku laa, kita nak buat defrag nie biar kena dengan kaadaan, jangan laaa mengagai tangan nak defrag selang sejam sekali....buat bila perlu...dan jangan laaa pulak tak defrag langsung...

soyonara...

ram cap advanced module,

nape ngan ram brand nie?

byk problem ke?

seingat aku,brand ni,jenis yg harganye murah.boleh la pakai...tapi murah,ermm....kenape ye... :P

tapi aku xleh tahan btul bila jumpa RAM cap "strawberi".muhahahaha....lucu2....xde name lain kot nak letak... hakhakhak.....

ram cap advanced module,

nape ngan ram brand nie?

byk problem ke?

problem tu xde la.cuma dia x tahan lasak.pakai x lama.ada la 2 tahun paling koman.pastu kejap-kejap biru.pastu kejap2 file missing.masa maslah ni appear juz beli 2nd part ganti balik ram tu.jangan beli baru.pasal maslah lain akan menyusul satu persatu.cam kereta jugak la.lepas 3 tahun bateri pastu aircond pastu lampu pastu wiring.....semua tu kena pakai duit.yang banyak.

ram tu lagi cepat rosaknya kalau pc di on 24 jam tanpa tutup.ye la pc moden zaman sekarnag ngan streamyx apa bagai mana ada pakai 2-3 jam je.paling koman 8 jam.ok next teoori aku...

pc ram x cukup hdd cepat rosak... :lol::blink: cth p4 2.4GHZ/128MB DDR/40GB HDD win XP.(asal window ialah ME)

penjelasan::::::::ram x cukup menyebabkan hdd kerja lebih keras.tahu x paging file?ram x cukup tapi aplikasi yang dijalankan terlalu berat so lebihan yang berat tu ada kat paging file.paging file tu sendiri menggunakan resources yang BUKAN sedikit dari HDD.cth dlam 1GB gitu.ketika proses ini berlaku lampu hdd kita akan berkelip-keip tanpa henti.berterusan.komputer menjadik lambat.kekadang hang.kena reset 5-6 kali.......

lepas beberapa minggu selepas itu pc akan mengalami masalah file missing or unmountable boot volume.itu pasal orang kata pc murah pakai x lama.paling kuat 2 tahun.lepas tu mula rosak itu ini.final sekali rosak mobo.ok.korang yang kata pakai HDD maxthon yang x rosak tu aku nak tanya korang...........

ram pc korang berapa then OS apa yang korang guna?

Tumpang lalu... aku pun pakai HDD Maxtor 20 Gb, Win xp, dah lama, beli tahun 2002, dan pakai sampai sekarang. Selalu jugak praktikkan defrag ni. Alhamdulillah, okey lagik HDD tu sampai sekarang.

ada malasalah file missing press R to continue x? hehehe x pun kekadang maslah screen biru?

industri komputer merupakan industri yang penuh ngan trick.penuh `perangkap`.kebiasaan apa yang ada tu mesti ada kepentingan atau keuntungan.yang mana manufacture atau pengilang sesuka hati diorang buat `limitation` pada produk mereka sendiri.tgk la.dulu xde spyware ngan rootkits.sekarnag ada plak 2 bende tu.pastu ada plak ubatnya.ni nanti aku rasa sebaik sahaja VISTA dikomersialkan dan dah ada banyak pengguna mesti ada ++ masalah lain.maka duit la lagi.

aku stuju ngan pendapat bro KITT nie,takkan la diorang yang software developer nie baik sangat nak bagi bende2 bagus kat customer,mesti la objektif utama nak UNTUNG an,mane2 bro2 yang bernasib baik,itu nasib korang la,kire rezeki korang la hardisk korang ok,yang bro KITT nie cter berdasarkan pengalaman dier,of course la nak dapat fact pasal bende yang buruk bende yang top cam WINDOWS nie susah,sebab diorang yang konker industri nie,so yang buruk sorok2 la.

aku just bagi pendapat jer,kalo kite main PC nie selalunyer lebih kepada luck la.

penglaman aku,banyak kali aku belii barang bru mesti defect,biaselah buatan manusia mane la yang tahan an,so bro2 otai2 jgnlah gduh2,kite sume kat forum nie sume nak kongsi pengalaman ngan pengetahuan an hehe.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...