Jump to content
Alif Hezrey

Mcm Mana Cara Nak Jimat Kan Penggunaan Ram?

Recommended Posts

guna window classic style, disabled service2 yg ptt. run, services.msc, disabled indexing service, remote registry, remote desktop, help and support, system restore ke, apa2 yg ko nak disabled la... dlm sound scheme, pilih No Sound. dlm startup dlm msconfig, pilih mane2 yg perlu je. anivirus... dock2 tak yah...

tapi bagi pengguna yang nak jimat resources apa salahnye... :lol:

klu ekau pakai ddr,..try donload speed up my pc3...kat ctu ae function untuk recover ram ko.....tp de punye activation ekau pm den nnt den bagi...takleh bg kat cni!!!!!!!!!shh..shhh

klu ekau pakai ddr,..try donload speed up my pc3...kat ctu ae function untuk recover ram ko.....tp de punye activation ekau pm den nnt den bagi...takleh bg kat cni!!!!!!!!!shh..shhh

aku x paham lah,

software tu utk apa?

aku x paham lah,

software tu utk apa?

ko bagi aku full spec pc ko siap ngan OS sekali.nanti aku bagitau apa yang perlu ko buat.

ni pc yang ram 256MB tu ke? yang kat thread ko satu lagi tu?

ko bagi aku full spec pc ko siap ngan OS sekali.nanti aku bagitau apa yang perlu ko buat.

ni pc yang ram 256MB tu ke? yang kat thread ko satu lagi tu?

yup,

yg 256mb nya...

Mainboard : Unspecified P4M266A-8235(biostar u-8868 d v7.3)

Chipset : VIA P4M266 (VT8751)

Processor : Intel Pentium 4 @ 2800 MHz

Physical Memory : 1024 MB (2 x 512 DDR-SDRAM )

Video Card : ASUS A9550 Series

Hard Disk : Maxtor (41 GB)

Hard Disk : ST310212A (10 GB)

DVD-Rom Drive : HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55N

Monitor Type : Samsung SyncMaster - 16 inches

Network Card : VT82C570 MV IDE Controller VT6102 Rhine II Fast Ethernet Adapter

Operating System : Microsoft Windows XP Professional 5.01.2600 Service Pack 2

DirectX : Version 9.0c (March 2006)

satu lgi,

processer aku leh support ram sampai 1GB x?

biskut tawar la solution plg best..btw ko ni gamers ker??kalo gmers xyah la jimat ram..perfomance 2 penting..

x ade lah gamers sgt,

skit2 je...

bru dak skolah lgi,

taun nie PMR,

x ckup bajet nak wat pc bru...

hehehehhe....

Edited by Alif Hezrey

Kalo tengok ko nyer spec tu dah kira OK utk Win XP

Tp nape harddisk tu ciput sangat?

Upgrade la HDD sket...murah2 jer skang

Kalo ko install banyak sangat program dalam windows & HDD congested...memang akan jadi reduce performance tu

Ko bole install apa2 software utk manage RAM kalo ko nak

Satu lagi aku recommend ko install Smart Defrag v1.0 (Freeware) - boleh download kat sini DOWNLOAD HERE

Coz software ni ada fungsi auto-defrag...so ko x perlu nak selalu defrag ko nyer HDD coz bila ko idle...ia akan automatic defrag ko nyer HDD

So results...better performance & more responsive + tambah ko nyer jangka hayat HDD

Just my 2cents

Kalo tengok ko nyer spec tu dah kira OK utk Win XP

Tp nape harddisk tu ciput sangat?

Upgrade la HDD sket...murah2 jer skang

Kalo ko install banyak sangat program dalam windows & HDD congested...memang akan jadi reduce performance tu

Ko bole install apa2 software utk manage RAM kalo ko nak

Satu lagi aku recommend ko install Smart Defrag v1.0 (Freeware) - boleh download kat sini DOWNLOAD HERE

Coz software ni ada fungsi auto-defrag...so ko x perlu nak selalu defrag ko nyer HDD coz bila ko idle...ia akan automatic defrag ko nyer HDD

So results...better performance & more responsive + tambah ko nyer jangka hayat HDD

Just my 2cents

bro apa kebaikan defrag HDD?

aku penah dgr,

tp x tau utk apa...

cuba tukar dr guna os windows kepada linux ke plak...

:lol:

Kebaikan Defrag ni banyak...

Bila selalu defrag...susunan software akan tersusun

So memudahkan sesuatu application dibuka dengan cepat

So bila senang cari...HDD xder la nak kerja kuat sangat

So less HDD burden...increase jangka hayat HDD

Kebaikan Defrag ni banyak...

Bila selalu defrag...susunan software akan tersusun

So memudahkan sesuatu application dibuka dengan cepat

So bila senang cari...HDD xder la nak kerja kuat sangat

So less HDD burden...increase jangka hayat HDD

beb dulu boleh la tahun 98.masa tu hardware masa tu lasak2. x panas macam sekarang.overheat kurang masa tu.kan dia pakai maxtor 40GB tu.hdd tuh x defrag pun dah panas semacam.ni sure la xde extra chasing.x payah defrag2 mengarut je.nanti mati cepat hdd budak tu.

nih solution senang.ganti mobo.pi carik mobo ATX 2nd chipset Intel 865(prefer MSi atau Gigabyte) pastu mesti berdesup2.ni aku cakap jangan marah la ek mmg bisa sikit.

pasal pc TS tu pc ala kadar je.aku tgk spc pun dah tahu.dia dah tune up then rasa lambat jugak kan? hdd dia ok.ram dah gedabak besar.processor tu aku x sure aku rasa 100FSB x 28 sepatutnya 133FSB x 21.

rasa aku tuh hari TS ada kata L2 processor dia 512KB L2 cache FSB dia 533FSB rasanya.ni processor version B.alah ikut je cakap aku ganti mobo.aku masak la kes2 macam ni.ram dah tambah dah format banyak kali then rasa slow a.ka. x puas hati jugak kan?ni masalh mobo ko tu.

aku nak bebel pasal defrag jap

dulu defrag ni timbul pasal dulu2 punya pc nak fromat ramai x tahu pastu amik masa lama nak format.pastu caj mmg mahal macam tukar oil filter kereta.pastu dulu2 pc mahal.beriban2.xde isntallment masa tu.xde apa2 skim membeli komputer masa tu.masa tu tahun 95-98 ko tau OS dia macam mana kan? so scandisk a.k.a defrag scan virus bla bla bla masa tu semua mahal2 berlaka dan itu kita panggil `services`.

sekarang? pc dah power.ada ghost.hdd dah besar.siap ada pendrive lagi 4Gb kan.so mana relevanya defrag ngan scandisk tu?.lagi2 beli pc murah bawah rm 800.lagi buang masa pasal defrag ke?

aku berani jamin korang layan sangat defrag hdd korang mati awal. :D

Edited by K.I.T.T

Aku dah dekat 10 tahun guna defrag...PC AMD K6 & Duron aku still ok jer HDD

PC Intel Celeron kakak aku pun still bole run smooth ngan Win98

X pernah tukar & x der kong pun

Kalo setakat cakap x perlu beb...serta kan dengan fact

Siap bagi jaminan lagi tu hahaha

guna O&O CleverCache

".....It automatically recognizes your configuration, and within 5 minutes you can unlock the hidden resources on your Windows system! The more the file cache grows, the less memory is available for running applications. The result is a significant decrease in performance as requests for memory lead to the so-called "swapping" of memory. This occurs when unused memory segments are paged out to the hard disk's paging file. Because hard disk access is slow relative to Memory, loss of performance is inevitable"

ataupun TuneUp Memory Optimizer (TuneUp Utilities)

Aku dah dekat 10 tahun guna defrag...PC AMD K6 & Duron aku still ok jer HDD

PC Intel Celeron kakak aku pun still bole run smooth ngan Win98

X pernah tukar & x der kong pun

Kalo setakat cakap x perlu beb...serta kan dengan fact

ha ha jap aku nak tanya pc AMD K6 ko tu beli berapa riban?sure mahal kan? pakai win 98 thats normal.BUT ko kena ingat satu perkara komputer makin murah dan became so cheap.sangat2 murah.terlalu murah.never seen before right?

then cuba ko monitoring temp pc amd ko tu.check hdd dia temp dia berapa idle sebelum defrag berapa time `busy` defrag berapa.seingat aku pc lama2 xde panas sangat TERMASUK HDD kan? lagipun pakai Win 98.apa yang ada pada win 98? silap sikit BSOD.

teori tu dah x leh pakai la defrag mendefrag ni.masa korang defrag hdd tu actually hdd korang akan SPIN more tau.spin punya spin hdd jadik panas.temp naik mendadak.lepas temp mmg la pc ok tapi sementara sahaja keesokan harinya tu korang on mesti x leh load win XP. paling kuat ada error file is missing bla bla bla.itu tanda hdd nak kong tau.so mana reason defrag hdd tu melajuakn komputer? :blink::lol:

bukti aku xde.tapi korang test la sendiri.karang kalau bende tu terjadi stanby la rm 150 hdd baru ok? :lol: 1st symptom pc selalu jadik pelik lepas defrag.kekadang load win XP lama giler.haha :lol:

pc lama mmg xde prob.pasal dulu2 punya pc kan lasak giler.sekarnag pc kan dah murah2 pastu ni hari ok pastu esok lusa tulat rosak@crash. :lol:

pi carik hdd westren D ngan maxtor 40/80GB bubuh win XP then defrag.esok tgk jadik apa.jangan gunakan hdd 10GB x aci macam tu.pasal model tu x sama macam 40/80GB tu.(seagate aku dah test so far semua lepas.temp pun x tinggi mana)

siapa leh jawab kenapa time nak beli HDD dalam list mesti ada 2.satu mahal satu murah.padahal 2-2 sama features.kegunaan sama.kapasiti sama? so why yang salah satu tu mesti nak `makan` rm 10-15?

Edited by K.I.T.T

aku x paham lah,

software tu utk apa?

ko donlod kat cni....aku dah 5 tahun dah pki biskut ni takde probs pun..hu..hu..hu

blh thn ar

pi carik hdd westren D ngan maxtor 40/80GB bubuh win XP then defrag.esok tgk jadik apa.jangan gunakan hdd 10GB x aci macam tu.pasal model tu x sama macam 40/80GB tu.(seagate aku dah test so far semua lepas.temp pun x tinggi mana)

Memang PC murah kalo nak banding zaman nenek moyang ngan skang...

Tp zaman AMD K6 x la semahal zaman 486 & K5 yang PC sampai 4-5k

Kalo ko cakap skang murah.....next 10 years...orang akan cakap PC masa skang mahal coz mungkin masa tu dalam RM400-500 dah bole dapat PC yang ok...

Tp x semua orang senang2 nak kuar kan duit nak beli PC baru & PC lama letak dalam store

Ada orang selagi boleh guna PC tu tetap akan guna sampai la betul2 rosak

Ko jangan nak compare ngan ko...x semua orang pemikiran sama macam ko & x sume suka membazir

PC AMD K6 aku pakai Maxtor 40GB....dah test Win98 & WinMe...memory 128MB SD Ram

Kenapa perlu pilih maxtor 40/80GB? kan ko cakap produk lama kan tahan lasak

Kenapa x guna jer HDD IDE yang skang?

First defrag dulu2 memang lama coz masa tu everything haywire...but that's the only time yang penggunaan CPU tinggi

Aku dah defrag bertahun2....bukan setakat esok...ni dah lebih 5+ tahun...xder apa2 pun...apa cer?

Skang aku setting jadi auto defrag...so defragment berlaku hanya bila PC idle

Bila benda tu dibuat berterusan....so defragment x ambil masa yang lama...lain la kalo ko defrag 2-3 bulan sekali

bukti aku xde.tapi korang test la sendiri.karang kalau bende tu terjadi stanby la rm 150 hdd baru ok? laugh.gif 1st symptom pc selalu jadik pelik lepas defrag.kekadang load win XP lama giler.haha laugh.gif

pc lama mmg xde prob.pasal dulu2 punya pc kan lasak giler.sekarnag pc kan dah murah2 pastu ni hari ok pastu esok lusa tulat rosak@crash. laugh.gif

Tunjukkan la bukti hang

Aku dah test bertahun2...bukan setakat sehari yang ko cakap tu...apa cer?

Kalo la benda defrag ni memang akan merosakkan HDD...bukan ko sorang...tp ramai lagi orang x kan recommend defrag

& company software yang buat program ni xkan develop program ni coz xder customer yang nak guna

Memang PC murah kalo nak banding zaman nenek moyang ngan skang...

Tp zaman AMD K6 x la semahal zaman 486 & K5 yang PC sampai 4-5k

Kalo ko cakap skang murah.....next 10 years...orang akan cakap PC masa skang mahal coz mungkin masa tu dalam RM400-500 dah bole dapat PC yang ok...

Tp x semua orang senang2 nak kuar kan duit nak beli PC baru & PC lama letak dalam store

Ada orang selagi boleh guna PC tu tetap akan guna sampai la betul2 rosak

Ko jangan nak compare ngan ko...x semua orang pemikiran sama macam ko & x sume suka membazir

PC AMD K6 aku pakai Maxtor 40GB....dah test Win98 & WinMe...memory 128MB SD Ram

Kenapa perlu pilih maxtor 40/80GB? kan ko cakap produk lama kan tahan lasak

Kenapa x guna jer HDD IDE yang skang?

bro...lagi 10 tahun mana ada komputer macam sekarang...semua akan mengecil dan hdd akan pakai solid state.bende ni dah mula slowly dalam pasaran.tinggal tunggu murah je.tunggu dia jadi satu keperluan.

hdd 40GB IDE maxtor tahan lasak? adoiii.pernah dengar diamond max plus 8/9? model ni x dikira lama.ni baru dalam beberapa tahun.aku maksudkan yang aku kata lasak tu generasi yang 10/20GB ketika itu boleh la layan defrag2.pasal masa tu part mmg mahal.2nd susah nak carik.masa tu 10GB tahun 2001.ha masa tu pc under rm 1k mana ada.kalau ada pun orang x nak beli pasal pakej masa tu bukan under Intel atau AMD.ntah apa kebende cyrix atau VIA proccesor.

orang beli Hdd maxtor pasal orang tgk itu murah.padahal dalam masa yang sama Seagate adalah yang terbaik.so bila beli bende murah agak2 bende tu berapa tahun leh pakai?.proses defrag HANYA mempercepatkan kadar kematian hdd maxtor berkenaan.

berapa ramai mangsa maxtor kat sini? bagi aku zaman sekarang punya pc dah x macam dulu.kualitii dah x terjamin.nak kata pakai lama xde punya.angin xde ribut xde dia rosak...ada bunyi cengkerik kruuk krakkk......lagipun OS sekarang dah bersifat mesra.mudah diselengara.format amik masa x lama pun.

aku sendiri pun kalau aku jual pc yang murah-murah xdenya aku nak ajar defrag-mendefrag ni.kalau pc memahal macam rm 2k baru aku ajar.pasal kualiti barang trerjamin.suka2 hati nak hdd kong mmg xde.konsep aku senang.xde masalah jangan carik masalah.pc kita pc kita la.kita tahu selenggara.pc orang? tetiba suruh orang tu buat defrag.spec pc x tahu.cap apa barang dalam x tahu tetiba suruh defrag.dikatakan defrag dpat susun balik file-file dalam tu.elok-elok pc orang tu slow je tapi masih boleh pakai terus lepas tu ad prob lain plak.

kalau korang pc lama then pakai OS WIN 98 silakan melayan defrag.tapi kalau dah pc korang pc lama@beli pc murah2 like celeron atau sempron pastu hdd cap maxtor pakai XP atau Vista layan defrag.....mmg mati awal la pc korang yang baru tu.elok2 pakai 2 tahun cukup 1 tahun dah mati.kena keluar duit lagi.

maxtor punya problem tu start dari hdd 40GB.sata atau ide semua sama.patu dalam banyak2 brand hdd....brand ni yang paling panas sekali.suhu temp selalu naik.yang dulu2 xde kes macam ni.lagi defrag lagi la hdd jadik panas.apa cerita?

ha ha jap aku nak tanya pc AMD K6 ko tu beli berapa riban?sure mahal kan? pakai win 98 thats normal.BUT ko kena ingat satu perkara komputer makin murah dan became so cheap.sangat2 murah.terlalu murah.never seen before right?

then cuba ko monitoring temp pc amd ko tu.check hdd dia temp dia berapa idle sebelum defrag berapa time `busy` defrag berapa.seingat aku pc lama2 xde panas sangat TERMASUK HDD kan? lagipun pakai Win 98.apa yang ada pada win 98? silap sikit BSOD.

teori tu dah x leh pakai la defrag mendefrag ni.masa korang defrag hdd tu actually hdd korang akan SPIN more tau.spin punya spin hdd jadik panas.temp naik mendadak.lepas temp mmg la pc ok tapi sementara sahaja keesokan harinya tu korang on mesti x leh load win XP. paling kuat ada error file is missing bla bla bla.itu tanda hdd nak kong tau.so mana reason defrag hdd tu melajuakn komputer? :blink::lol:

bukti aku xde.tapi korang test la sendiri.karang kalau bende tu terjadi stanby la rm 150 hdd baru ok? :lol: 1st symptom pc selalu jadik pelik lepas defrag.kekadang load win XP lama giler.haha :lol:

pc lama mmg xde prob.pasal dulu2 punya pc kan lasak giler.sekarnag pc kan dah murah2 pastu ni hari ok pastu esok lusa tulat rosak@crash. :lol:

siapa leh jawab kenapa time nak beli HDD dalam list mesti ada 2.satu mahal satu murah.padahal 2-2 sama features.kegunaan sama.kapasiti sama? so why yang salah satu tu mesti nak `makan` rm 10-15?

ha bro..awak ni mmg nombor 1 suka sgt merepek..yg awak suruh org tukarkan motherbard lagi buat pe???awak fikir org kat putera ni kaya da..sikit2 suruh org tukar itu ini...setakat tukar puluh ringgit tu ok r...ni pula tukar motherboard..hg ingat semua penyelesaian ni kena beli barang baru ke? bro x semuanya..fikir r sikit...jgn la pulak buat alasan ini dan itu...apesal pula x leh defragment? hdd rosak ke defragment? x silap aku hdd engko tu da sampai masa..tula rosak..jgn r engko libatkan hdd yg lain pulak..

ha ni..yg awak garenti ni sgt apesal? nak ckp tunjukkan bukti..bro...deragment di khas dicipta untuk ape? kalau betul merosakkan hardisk ni...awak complain je kat pembuat sofrware difragment ni..aku nak lihat ape yg dibalas nanti..aku x pernah pun dengar defragment merosakkan hardisk..bro..awak ni kira hebat juga menemui sesuatu benda yg baru tanpa bukti yg kukuh...

sori nyibuk...

tapi,aku agak musykil...

mmg bila defrag,hdd spin laju.bila laju,hdd jadi panas.bila panas,hdd cepat kong.tapi...kalo xsilap den la,bkn ke bila kita dah defrag satu kali,next time dan seterusnya,tempoh utk proses defrag tu jadi semakin pendek sbab file-file kita dah byk yg dah disusun?pastunye pulak,kerap sgt ke kita kena defrag hd?sekali sehari ke ape? :lol:

rasanye,kalo tak selalu sgt defrag,tak la terlalu memudaratkan hdd anda sampai rosak.aku kdg2 defrag jgk pc aku,sbab,dari segi faktanye,mmg defrag akan susun file kita,setahu aku lah...dan mmg,kdg2 selepas kita defrag,windows jadi bengong ckit.ianya disebabkan oleh hdd kita ada bad sektor,kalo tak silap aku lah....pastu bila kita defrag,tu yg windows jd bengong tu.so,selalunye aku scandisk dulu,pastu baru aku defrag.dulu2,time blajo dulu,aku penah baca artikel mengenai ni,so,aku pun praktikkan je la.lama la jgk jangka hayat hdd aku.alhamdulillah...

Dia memang duduk dalam khayalan dia sendiri

Biarlah dia dengan dunia dia....semua benda nak tukar...cop duit ke apa?

Kalo dia sponsor duit xper jugakkan? hahaha

Aku minta fact...x bagi2 lagi...asyik merapu dok cite bab2 tukar hardware

HDD murah & mahal la....apa cer?

Dalam statement ko...ko cakap Maxtor 40GB x tahan lasak kan?

Kenapa sampai skang HDD aku xder problem? Bad sector pun xder...apa cer?

And aku harap forumer putera yang dah lama pakai PC boleh share pengalaman diaorang

Berapa ramai yang dah rosak HDD disebabkan defrag :D

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...