Jump to content
Sign in to follow this  
Shanai

Ruangan Tutorial

Recommended Posts

hurm....

kalu sapa2 terer bab registry, harap dpt wat tutorial utk registry..

atau dh ada dh?..sbb dh guna fungsi carian tapi x jumpa pun..

harap2 ada yg sudi ajar bab2 camtu k... :blush:

Dalam Putera.com mungkin tiada, tapi kalau website lain, boleh cari di sini:

http://www.pctools.com/guides/registry/

Dah buat dah? Tapi kenapa tak mesra pengguna? Sekarang nih saya menulis tips dan trick dalam forum mengharapkan moderator tolong pin thread saya jer.. :(

Anyways say still prefer wikimedia.

saya cadangkan setiap tutorial yang dah dibuat spt asas-2 rangkaian dan tutorial photoshop dan tutorial-2 lain yang dibuat di forum-2 di-copy oleh mod/supervisor (atau mungkin yang menjadi pemula topic tutorial tersebut) utk tutorialnya sahaja..edit sikit supaya sesuai dengan ayat dan ada gambar ker...kemudian diletakkan di bahagian tutorial (aku cari xjumpa lagi pun..)

persoalan-2 dan masalah-2 atau tambahan dari orang lain dipos dalam tread yang sedang berjalan sekarang (seperti di: asas-2 rangkaian)

maka bahagian tutorial tak disemakkan oleh soalan..

jawapan bagi setiap persoalan yang dikemukakan ditambah/edit pada tutorial tersebut..so..hasilnya..boleh buat buku kalau jadi gini nih..

copyright© Putera.Com™

kenapa tak nak guna wiki.

oo..dah dalam pemerhatian la tread tu..

cuma nak tanya..kenapa saya tak jumpa ruangan khas utk tutorial?? mungkin saya silap cari tapi disebutkan bahawasanya ada..

saya ada jumpa satu ruangan tutorial...di muka utama putera.com (bukannya putera.com/tanya) tapi masih kosong...adakah itu sebenarnya ruang tutorial yang dimaksudkan??

Kita dah berpindah platform, tidak lagi mengunakan subrdreamer (http://forum.putera.com/v4/PDP) dan seperti yang dipinta, ia ialah Wiki :)

http://forum.putera.com/wiki

Harap dapat dimanfaatkan sebaiknya.

just cadangan pasal ruangan tutorial

Macam ni...

gunakan CMS atau blog (cth wordpress engine) untuk tutorial contributor post tutorial....En shanai boleh kasi username untuk sesiapa yang berminat..

Sebab apa cadangkan macam ni...

Most cms or blog kita boleh create kategori untuk setiap tutorial jadi senang contributor nak post tutorial and the same time senang pembaca nak baca mana satu tutorial dalam kategori mana yang diorang minat..

Of cource benda ni diluar IP Board punya scope....but aku rasa Shanai tak ada masalah nak create benda-benda macam ni...

just cadangan pasal ruangan tutorial

Macam ni...

gunakan CMS atau blog (cth wordpress engine) untuk tutorial contributor post tutorial....En shanai boleh kasi username untuk sesiapa yang berminat..

Sebab apa cadangkan macam ni...

Most cms or blog kita boleh create kategori untuk setiap tutorial jadi senang contributor nak post tutorial and the same time senang pembaca nak baca mana satu tutorial dalam kategori mana yang diorang minat..

Of cource benda ni diluar IP Board punya scope....but aku rasa Shanai tak ada masalah nak create benda-benda macam ni...

No offence bro tasek16, tapi aku rasa it take hell a lot of time (and money) to change things. Dari Subdreamer kepada wiki kemudian nak ke blog pula. I dont' think that I have to remind you that we are discussing about "Tutorial di Putera.com" sejak 2004 lagi :wacko: . PuteraWiki yg ada ni, connect ke IPB ni jadi boleh gunakan single login.

Masalah dengan wiki:

Contributor:

- Tak tahu nak mula mcm mana

Reader:

- Tak tahu nak baca dari mana

Masa Subdreamer dulu, complaint dari user yang express their desire to be contributors were - they're pushing to wiki platform, which I admit is very good if knowledge base is the concern. Kalau ada kesalahan apa-apa, user-user lain boleh betulkan. Siapa user tu ? Semua user yang berdaftar di Putera.com. Mudah aja. Berbanding dengan Subdreamer, user kena submit artikel kepada 'moderator', moderator tulis pula dalam Subdreamer editor. Agak menyusahkan.

Berkenaan dengan pengkategorian, aku fikir boleh guna WikiBook - http://en.wikibooks.org/ sebagai model. I did suggest about that to Shanai beberapa bulan lepas, and I believe he is working on that accordingly.

In summary, I strongly believe that Wiki is the best platform hence we are on the right track. Cuma, contributors perlulah walk extra miles, belajar sintaks Wiki sikit-sikit.

As Archibald Witwicky had infamously said, "No sacrifice, no victory" :lol:

Edited by DarkWan

No offence bro tasek16,

It's Ok :)

Bagi aku tak kisah nak buat macam mana pun...kalau guna wiki is the best...proceed..yang penting warga putera dapat contribute something...InsyaAllah aku pun try contribute mana yang aku mampu...

Good luck :)

Bugs dalam Putera Wiki dah diperbetulkan, kalau ada jugak lagi, sila maklumkan kepada saya (melalui PM). Harap segalanya boleh bergarak lancar selepas ini... saya tengah nak tengok macamana dari segi structure.

berkenaan dgn subdreamer pula, saya masih mengekalkan penggunaannya, cuma kegunaannya adalah berlainan dgn wiki.

Benda2 yg sesuai dgn wiki elok masuk dalam wiki, yg tak sesuai, boleh masuk ruangan artikel dalam http://forum.putera.com/v4/artikel terutamanya yang berbentuk berita, rencana atau review.

-bile nk wat mende tu yek? klu leh watlah secepat mungkin

bgzz gak wat mcm2 sekurang2nya org y x berape tau tentang it dan bnd2 y lain tu leh blaja n add knowledge

Satu lagi ruangan baru dalam percubaan adalah ruangan "Tutorial".

Ruangan ini adalah untuk membolehkan ahli-ahli yang rajin buat tutorial mengenai sesuatu subjek dan poskan ke situ untuk dikongsi oleh semua umat.

Tutorial ni boleh jadi tutorial programming ke, grafik ke, atau lain-lain yang seumpama dengannya.

-Aku cari apa2 ruangan khusus yg berkenaan tutorial, rupanya admin sendiri pernah mengutarakannya

beberapa tahun [dah 3 tahun berlalu] dulu.

-Aku takut terlepas pandang kerana aku tak jumpa cari ruangan 'yg dalam percubaan' tersebut... dimanakah ia?

-Dan jika sekiranya ada tutorial yg ingin disumbangkan sekarang ni, kat mana sepatutnya ia diletakkan? Adakah

sekadar kita letakkan di bahagian yg berkenaan sahaja, contohnya tutorial mengenai "TUTORIAL Bagaimana menggunakan

Hijackthis dengan betul", maka ia kita letakkan sahaja di bahagian Utiliti & Sekuriti, begitukah yg diamalkan setakat ini?

-Terima kasih atas respon awal nnti...

Edited by annamir

Assalamualaikum.....

Jumpe pun tempat yang sesuai nak post tutorial aku. hehe..

Dimulakan dengan Bismillah...

Dikesempatan ini aku nak menyenaraikan tutorial-tutorial berkenaan pembinaan laman web yang aku hasilkan. Oleh kerana bidang kerja aku sekarang tiada kene mengena dengan web programming, eloklah rasanye aku himpunkan semua pengetahuan aku yang sedikit ni berkenaan web programming. Dengan cara ni mudah2an ada pihak yang beroleh manfaat. Disamping tu jugak, adalah sebagai nota yang boleh aku buat rujukan dikemudian hari..

Tutorial yang aku buat adalah dalam bentuk PDF dan berbahasa Melayu dengan gaya bahasa yang santai dan insyaAllah mudah utk difahami(mungkin terlalu pasar. Ahaha...). Termasukkah langkah-demi-langkah bergambar.

[b][color="#4B0082"]Senarai Tutorial:[/color][/b]
1. [url="http://rudinshah.co.cc/tutorial/tutorial-setting-domain-dan-webhosting.pdf"][b][color="#8B0000"]Tutorial Setting Domain (co.cc) dan Web Hosting(000Webhost.com) Percuma[/color][/b][/url] - Dah banyak tutorial pasal ni, tapi sebab mende ni asas kepada tutorial aku yang akan datang, so, aku jadikan tutorial jugak la.
2. [url="http://rudinshah.co.cc/tutorial/tutorial-setting-perisian-ftp.pdf"][b][color="#8B0000"]Tutorial Setting Perisian FTP[/color][/b][/url] - Tutorial ni berkenaan setting perisian FTP yang digunakan untuk upload fail ke web server. Terdapat juga contoh-contoh penggunaan.
3. [b][color="#8B0000"]Local Webserver[/color][/b] - Install, setting dan contoh mudah.(on the way..)

- Aku akan update senarai kat atas bila tutorial baru dah siap. Dah ada beberapa idea dah..

[b]Korang dialu-alukan untuk berkongsi dan buat mirror fail tutorial ni pada sape-sape atau kat website korang.[/b]

Laman web tutorial tu adalah http://rudinshah.co.cc/tutorial/