Jump to content
fenzo

Propaganda Dan Sumber Politik

Recommended Posts

Tujuan topik ini lebih cenderung ke arah perbincangan tentang kaitan propaganda dan sumber politik yang kini semakin mempengaruhi minda dan akal manusia.

Internet dapat memberi info berguna kepada pengguna tetapi malangnya, internet sudah menjadi 100% info yang berasaskan spekulasi, jangkaan, tekaan dan propaganda.

Dimana akal fikiran kita? Adakah kita pasti dapat membezakan samaada kandungan didalam artikel itu adalah sahih dan betul 100%?

Kajian dapati, remaja di amerika melakukan seks bebas kerana mudah terpengaruhi dengan cerita lucah yang tersebar didalam laman web-laman web lucah. Selain itu, kes bunuh diri tanpa sebab juga disebabkan hanya kerana isi kandungan dan penulisan didalam sebuah blog yang menjadi pujaan pembaca.

Adakah ia sama seperi kenyataan dan kajian di atas, adakah kita iaitu rakyat malaysia sudah mula berada dikancah negatif ini?

Blog Pujaan Politik=anwaribrahimblog.com, Chedet.com dan lain-lain.

Web Pujaan Politik=MalaysiaKini, The Star Online, Berita Harian dan lain-lain.

Apa pendapat anda?

Edited by fenzo

kalau internet dikatakan menyebarkan propaganda politik,kat mane yg bersih drpd propaganda?TV.akhbar arus perdana tu bersih ker drpd propaganda?apa dah jadi kpd org2 yg hanya pecayakan TV dan akhbar utama sahaja selama ini.apa jadi dgn minda mrk?

kalau internet dikatakan menyebarkan propaganda politik,kat mane yg bersih drpd propaganda?TV.akhbar arus perdana tu bersih ker drpd propaganda?apa dah jadi kpd org2 yg hanya pecayakan TV dan akhbar utama sahaja selama ini.apa jadi dgn minda mrk?

Kita harus diingatkan, media internet adalah bebas. Jadi sesiapa sahaja mampu menyebarkan apa2 berita, tak kira berita palsu atau benar. Kalau encik kembara nak tahu, cerita ayam kaki 3 pun ada orang cuba selitkan dengan politik negara kita.

Kita kena ingat, lesen membuktikan yang kita tidak salah. Jika kita mempunyai lesen kita boleh memandu kereta di jalanraya. Kalau tidak ada lesen kita dilarang sama sekali membawa kereta dijalanraya. Encik Kembara hendak ke semua rakyat kita melanggar undang2 negara dan agama?

Maksud saya disini, berita di internet adalah 100% propaganda. Sebab ia tidak mempunyai sebarang lesen dan bukti yang sah. Kalau ada bukti pun, hanya setakat gambar, video yang di edit dan ayat2 rekaan.

Contoh;

Ultraman dijumpai di selatan malaysia.

Sabtu, 24 Ogos seorang penduduk yang berketurunan kan india mamak berkata belia ternampak kelibat manusia gergasi yang bermata bulat dan berbaju ketat. Ia dikatakan dapat menerbangkan dirinya ke langit dan mampu berlawan dengan 10 raksasa.

Sumber: http://fenzoback2school.blogspot.com/

macam mana? ada faham?

Kita kena ingat, lesen membuktikan yang kita tidak salah. Jika kita mempunyai lesen kita boleh memandu kereta di jalanraya. Kalau tidak ada lesen kita dilarang sama sekali membawa kereta dijalanraya.

kalau ada lesen pun, macam tak boleh langgar undang2 jalanraya kan :lol:

kalau ada lesen pun, macam tak boleh langgar undang2 jalanraya kan :lol:

Dan tidak akan dikenakan tindakan sekiranya yang melanggar undang2 tu ada kepentingan dengan pemberi lesen. :mellow:

Edited by terabait

aku selalu perhatikan blog2 serta email yg menjatuhkan pemimpin selalunya adala atas pandangan peribadi tanpa bukti dan fakta,jika ada pun gambar2 bukti ianya adalah menggunakan teknik super impose...

aku dah muak terima email yg sebegini rupa,lagi satu aku cukup menyampah pilihanraya dah berlalu, ada yg menang dan ada yg kalah tapi maaflah aku cakap pihak pembangkang walaupun berjaya merampas selangor,P.pinang Kedah dll,ianya menunjukkan satu kejayaan,tapi cukuplah sampai disitu,kenapa masih nak menyebarkan email2 serta blog2 yg menjatuhkan maruah org lain.cukuplah tu...

ini tidak masih menyimpan dendam yg maha dahsyat... :(

baca propaganda lagi best dari mengetahui kebenaran untuk orang2 yang berkaitan . :D

Eloklah baca blog2 ni, terbuka sikit minda. Aku percaya semua org akan tapis dulu cerita tu bukan terus percaya bulat2. Tulaaa lain kali media yg berlesen tu jgn bawa cerita yg mengarut, org sekarang ni dah sekolah faham! Aku percaya bulat2 cerita dalan Al Qur`an je.

dlm akhbar perdana pun apa kurangnya propaganda hehe..

2 X 5 je hehehe

mana2 pun sama jer...

:lol:

dulu sblm pilihanraya mcm2 propaganda ada dlm surat khabar dan tv,

tp kini kenapa terus senyap sahaja ................

huhuhuhu.....

lawakk... lawakkk...

p/s: mana2 sumber pun sama sahaja, yg penting pandai2 lah kita pandai menilai...

:D

dlm akhbar perdana pun apa kurangnya propaganda hehe..

2 X 5 je hehehe

hehehe betul !!! lagi2 Akhabar Utama cm utusan tuh !! Mengarut... :D

aku selalu perhatikan blog2 serta email yg menjatuhkan pemimpin selalunya adala atas pandangan peribadi tanpa bukti dan fakta,jika ada pun gambar2 bukti ianya adalah menggunakan teknik super impose...

tapi Kita sebagai Pembaca kita pon boleh fikir.. yg ni cerita betul atau palsu ! bukannya pmbaca blog menerima smua prkara bulat2 di dlm blog2 tanpa menggunakan akal... tapi aku perhatikan bukan blog sahaja yg mnjatuhkan pemimpin, tapi akhabar perdana sndiri terlibat sperti contoh Utusan malaysia ! Pembangkang memboikot utusan disebabkan berat sebelah dan mnjatuhkan pmimpin pebangkang ! Dan Pihak pmbangkang beralih kpd Blog2 ! :blush:

Kita amik contoh pasal ramlang porigi buat pengakuan yang bukan kemahuannya menjadi saksi, ada siarkan tak di utusan, berita harian, tv1,tv2, tv3? Aku sendiri pun tgk kat internet video dia buat pengakuan.

Lainlah pembangkang ada saluran tv tersendiri dan dapat ditonton oleh semua rakyat Malaysia.. Baru adil..

Takkan nak baca utusan & tgk tv3 je?

Kita amik contoh pasal ramlang porigi buat pengakuan yang bukan kemahuannya menjadi saksi, ada siarkan tak di utusan, berita harian, tv1,tv2, tv3? Aku sendiri pun tgk kat internet video dia buat pengakuan.

Lainlah pembangkang ada saluran tv tersendiri dan dapat ditonton oleh semua rakyat Malaysia.. Baru adil..

Takkan nak baca utusan & tgk tv3 je?

masa saiful angkat sumpah, ada x harakah dsb buat liputan? x der nyer until pasal x sah dsb (yg positive ntuk diorang) baru nak siarkan. 2x5 jer.

dah ada tv pas cukup la...

Berita TV yang neutral sket berbanding yang free skang, aku cadang tengok Bernama TV saluran 502. Tapi Astro ler, kena ler bayor. Tapi tak pun, baru-baru ni diorang dah launch web TV, boleh tengok free kat website dia. http://www.bernama-tv.com/

masa saiful angkat sumpah, ada x harakah dsb buat liputan? x der nyer until pasal x sah dsb (yg positive ntuk diorang) baru nak siarkan. 2x5 jer.

dah ada tv pas cukup la...

Dah tentu Harakah tu media yang mewakili satu parti.

TV1, TV2 dan TV3 pulak mewakili parti mana? Barisan Nasional ke UMNO? habaq mai sat kat chek? (bahasa utara) :lol:

TV PAS satu je cukup? Dah la tak terbuka... Kalau betul ada, brapa no channel ni kat astro? UMNO/BN bolot berapa byk channel untuk memburukkan parti lawan?

Nak buat apa pembangkang sibuk2 nak amik liputan saiful angkat sumpah? Media pun dah byk amik liputan... TV Pas berperanan tunjuk apa yg UMNO/BN tak nak tunjukkan kepada orang ramai je.

Contoh macam PRK kat permatang pauh, media cuma kata kemenangan anwar cuma "Anwar menang di permatang pauh". Sebelum PRK Permatang pauh, media cuma amik perang poster, bendera2 BN je kat Permatang Pauh, seolah-olah Permatang Pauh kubu kuat BN plak. Arif shah membebel lama2 cakap cina bukan main lama tv3 siarkan. Cuba BN menang, siap tunjuk penyokong BN bersorak la, semua menteri gembira, berita hampir setiap halaman dalam akhbar. Komen menteri2 dan lain-lain. Tak plak media atau akhbar utusan kata "Penduduk Permatang Pauh sudah tidak yakin dengan kerajaan pada masa kini", "Kemenangan Pembangkang membuktikan BN/UMNO sudah tidak relevan". Tapi "PRK Permatang Pauh membuktikan ketelusan SPR". Ape2 la... Bila tgk kat internet, baru la aku tau nisbah penyokong PKR dengan nisbah penyokong BN. Ada ke tv3 nak tunjuk? Jadi sumber politik menerusi internet amatlah penting memandangkan media prima berat sebelah kepada BN.

Edited by Superior

TV PAS satu je cukup? Dah la tak terbuka... Kalau betul ada, brapa no channel ni kat astro? UMNO/BN bolot berapa byk channel untuk memburukkan parti lawan?

Nak buat apa pembangkang sibuk2 nak amik liputan saiful angkat sumpah? Media pun dah byk amik liputan... TV Pas berperanan tunjuk apa yg UMNO/BN tak nak tunjukkan kepada orang ramai je.

Contoh macam PRK kat permatang pauh, media cuma kata kemenangan anwar cuma "Anwar menang di permatang pauh". Sebelum PRK Permatang pauh, media cuma amik perang poster, bendera2 BN je kat Permatang Pauh, seolah-olah Permatang Pauh kubu kuat BN plak. Arif shah membebel lama2 cakap cina bukan main lama tv3 siarkan. Cuba BN menang, siap tunjuk penyokong BN bersorak la, semua menteri gembira, berita hampir setiap halaman dalam akhbar. Komen menteri2 dan lain-lain. Tak plak media atau akhbar utusan kata "Penduduk Permatang Pauh sudah tidak yakin dengan kerajaan pada masa kini", "Kemenangan Pembangkang membuktikan BN/UMNO sudah tidak relevan". Tapi "PRK Permatang Pauh membuktikan ketelusan SPR". Ape2 la... Bila tgk kat internet, baru la aku tau nisbah penyokong PKR dengan nisbah penyokong BN. Ada ke tv3 nak tunjuk? Jadi sumber politik menerusi internet amatlah penting memandangkan media prima berat sebelah kepada BN.

Ini pendapat peribadi saya pula :rolleyes: Selama ini (sblm PRU 12), suratkhabar yg paling saya suka baca ialah Utusan dan berita tv yg paling disukai adalah TV3 TETAPI selepas tu (& banyak hal2 yg berlaku tak masuk akal), saya tidak membeli Utusan, Berita Harian (bukan tak baca-- klu ada kawan yg beli aku baca lah, tumpang sekaki katakan :lol: ). TV3? Masih tengok tapi sebelum menonton Buletin Utama jam 8, saya lihat dulu Edisi 7, jam 7ptg kat NTV7. NTV 7 nampaknya lebih seimbang berbanding TV3, ada betul? :P cthnya: Pendedahan Dr Osman ada dlm NTV7 tapi tidak di TV3.

Mmg lah berita dlm internet TIDAK boleh dipercayai 100%. Tapi bukan bererti tidak boleh dipercayai langgsung. Sejak Msia ada kes lewat DSAI, Bala hilang, Saiful mendakwa dirinya dilewat, kisah hospital & Dr Osman dan dll,.... mana lagi mau cari cerita yg 'agak' seimbang? Maka bg saya, saya search dlm web spt MalaysiaKini (Malaysiatoday?), Suara Keadilan & banyak lagi....bukan juga saya percaya 100% apa yg dikatakan dlm Msiakini atau SK online tapi ini merupakan saluran alternatif bagi saya utk tau..apa gambar disebalik yg satu lagi :mellow:

Apa pun Baget 09 mmg agak mesra Sabah & Swak. Seingat saya ini merupakan peruntukan yg terbesar utk org sabah & Swak. Bagus juga Wpun ada org kata ini 'gula-gula' utk sabahan&swakian. Spt Sabah mmg masih sangat mundur drpd semenanjung.

Itu shj pendapat aku--chou-- ;)

TV3, masalah dia bukan hanya pada berita dia, tapi pada nada intonasi & skrip berita dia. Diorang suka guna ayat-ayat bias, walaupun berita tu bukannya bersifat bias, dan benda ni sendiri mencerminkan di pihak mana diorang. Lagi satu contoh, kalau korang ingat beberapa bulan lepas semasa perayaan meraikan keputeraan sultan Kedah, kalau tak silap aku meriah juga sambutan kat sana, masa MB Azizan naik jet private ke Brunei tu dijadikan isu, tengok sendiri macamana ayat-ayat yang digunakan TV3 untuk hentam MB Kedah, kata membazirlah gitu gini, lepas pihak istana Kedah bagi penjelasan bernada amaran jugak, baru terkedu TV3, besoknya baru dibuat penjelasan, tapi bukan dia mintak maaf pun. Kalau korang tengok TV1 & TV2 pun tak sebias TV3. Kalau neutral, guna je ler ayat neutral. Tu sebab aku lagi senang tengok berita Bernama.

Dah tentu Harakah tu media yang mewakili satu parti.

TV1, TV2 dan TV3 pulak mewakili parti mana? Barisan Nasional ke UMNO? habaq mai sat kat chek? (bahasa utara) :lol:

Mungkin x diluluskan channel ntuk TV pembangkang coz x der maknanya ada channel diorang stakat on air pukul 8.00-8.30pm (berita) jer kot. cuba buat2 soap opera ker, dokumentari ker, sembang pagi, kartun ker, baru boleh. nih polittttiiiikk jerrr. cam tv Pas, 24 jam politik. bosan la. haha :lol:

Edited by hdroxy

Kita harus diingatkan, media internet adalah bebas. Jadi sesiapa sahaja mampu menyebarkan apa2 berita, tak kira berita palsu atau benar. Kalau encik kembara nak tahu, cerita ayam kaki 3 pun ada orang cuba selitkan dengan politik negara kita.

Kita kena ingat, lesen membuktikan yang kita tidak salah. Jika kita mempunyai lesen kita boleh memandu kereta di jalanraya. Kalau tidak ada lesen kita dilarang sama sekali membawa kereta dijalanraya. Encik Kembara hendak ke semua rakyat kita melanggar undang2 negara dan agama?

Maksud saya disini, berita di internet adalah 100% propaganda. Sebab ia tidak mempunyai sebarang lesen dan bukti yang sah. Kalau ada bukti pun, hanya setakat gambar, video yang di edit dan ayat2 rekaan.

Contoh;

Ultraman dijumpai di selatan malaysia.

Sabtu, 24 Ogos seorang penduduk yang berketurunan kan india mamak berkata belia ternampak kelibat manusia gergasi yang bermata bulat dan berbaju ketat. Ia dikatakan dapat menerbangkan dirinya ke langit dan mampu berlawan dengan 10 raksasa.

Sumber: http://fenzoback2school.blogspot.com/

macam mana? ada faham?

lesen membuktikan kite tidak salah?alahai....propaganda gak tuu...

lesen hanya membenarkan kita melakukan sesuatu,contoh lesen memandu kereta/motor utk membolahkan kita memandu.tapi dlm memandu kite der byk undang2 contoh had laju,garisan kuning,garisan berkembar dll.walau ader lesen,kalau kita langgar undang2 jln raya,kite bersalah laa.lainla kalau ultraman,dier tk pakai lesen aper...

Edited by kembara

patutnya media BN/PR ni patutnya disatukan, jgn diberat sebelahkan. mcm tuh, mana rakyat nk taw pihak mana yg betul??

selepas ada internet ni lah yg byk membantu menjana maklumat2. tapi fitnah juga berlambak, 2 x 5= 10

Nanti kalau PR dpt tubuhkan kerajaan baru...tgk media masih sebelahi siapa..hehe..aku agak nanti ade la ditubuhkan TV BN lak..:blush:

Nanti kalau PR dpt tubuhkan kerajaan baru...tgk media masih sebelahi siapa..hehe..aku agak nanti ade la ditubuhkan TV BN lak..:blush:

TV BN? musanabah :rolleyes: tpi ada org nk tgk ke? :wacko:

sebenarnya rakyat bukan melihat propaganda sebagai betul tapi melatih otak supaya menjadi lebih kreatif dan kritis dlm menilai suasana/isu politik dr zaman berzaman.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...