Jump to content
khorback

Kerajaan Membenarkan Surcaj 30% Tiket Bas Bermula 15 September

Recommended Posts

QUOTE(snipersnake @ Oct 20 2008, 12:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
1. syukur pada Allah, bukan kerajaan.

2. Sebenarnya kerajaan takut sebab syarikat bas banyak tokey cina. kalo depa boikot kerajaan, sapa nak pam duit lagik. so yang terancam kat sini adalah periuk nasik kerajaan.,

snipersnake aku setuju dgn penadapt ko....
actually pengusaha bas ni ada persatuan....
diorg leh mogok x nak bawak bas...
sape yg susah nanti? rakyat gak...
Pastu rakyat pasti akan salahkan kerajaan blk...
Kerajaan lak kena... Pastu gerenti ada di kalangan pembangkang akan jd hero membela pengusaha bas ni...
Mereka akan kata kerajaan x adil.... kerajaan kedekut...
Maka sentimen ni akan mula mempengaruhi rakyat.... Dan rakyat akan marahkan kerajaan...

Tapi dari sudut lain lak, korang pasti faham kos alat ganti, servis kenderaan skrg dah mahal...
walaupun minyak turun, tp kos alat ganti diorg kena cover jugak...
Kalo ada 10 buah bas, berapa dah alat ganti... kena tanggung... Fikirkan...

Surcaj bas xpress sudah tak lojik untuk diteruskan. Kalo kapal terebang dah menghapuskanya, kenapa la untuk bas xpress ni masih senyap sepi. Adakah kerajaan lebih rela bersetia janji untuk terus tunggu abis tahun? Sikap kerajaan, sambil lewa!

Entahlah... Tp yg pasti alasan kerajaan ialah kos penyelenggaraan bas naik, kos alat-2 ganti dah naik... harga tayar dah naik... walaupun minyak turun, tp kos tsb tetap x turun... Nak salahkan kerajaan, kerajaan pun terpaksa akur, kalo semua bas mogok, nak pegi keje dgn apa? Nak blk kampung dgn apa? Dan bila semua bas mogok, kerajaan jugak akan dipersalahkan jugak...

bas ekspress ni pengangkutan awam @ tidak?

so ke mana wang billion ringgit yg dijanjikan utk naik taraf sistem pengangkutan awam?

wajar atau tidak wang tersebut diguna dgn kerajaan support pengusaha bas ekspress tampung peningkatan kos operasi, penyelenggaraan dgn beri subsidi diesel/pengurangan cukai, atau melantik agen khas yg mampu membekal alat2 ganti kpd pengusaha bas ekspress dgn pengurangan/pengecualian cukai import, atau apa2 sahaja tindakan yg dapat membantu pengusaha, dan sekaligus membantu rakyat apabila tambang bas ekspress tidak dinaikkan atau dimurahkan lagi.

2x kerajaan janji nak naik taraf pengangkutan awam hasil penjimatan subsidi, tp kedua dua wang penjimatan masih tak nampak ketara dalam melancarkan pengangkutan awam.

dalam keadaan ni mmg takleh tunding jari kat sapa2, namun sbg rakyat, tentu kita ada haknya

pengusaha bas mmg alami kenaikan kos operasi/penyelenggaraan sebab...
-minyak naik...tp dah turun
-walau minyak turun, tp harga barang yg naik dulu masih banyak yg kekal
-kos alat ganti meningkat
-bila minyak naik, byk harga barang keperluan asas naik, minyak turun, byk barang masih tak turun... so, driver bas manusia biasa, perlu makan, perlu sara keluarga, tentu driver bas pun nak naik gaji bukan, jadi kos operasi semakin meningkat.
-bla...bla... alasan pengusaha bas logik utk mintak kenaikan tambang...tp apa tindakan kerajaan, sekadar setuju, atau mencari jalan penyelesaian utk meringankan beban rakyat. Edited by sawi

QUOTE(sawi @ Nov 27 2008, 09:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bas ekspress ni pengangkutan awam @ tidak?

Bas ekspres ni pengangkutan awam sebab kerajaan masih lagi campur tangan. Tapi yang peliknya, 'awam' yang macam mana?

QUOTE(sawi @ Nov 27 2008, 09:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
2x kerajaan janji nak naik taraf pengangkutan awam hasil penjimatan subsidi, tp kedua dua wang penjimatan masih tak nampak ketara dalam melancarkan pengangkutan awam.

Macam mana nak naik taraf kalau duit bocor entah ke mana...

Aritu aku naik teksi dari jalan duta ke lembah pantai, tengok2 kena bayar tiket dulu bukan guna meter sebelum naik teksi..
Kaunter tu Maju Indah Jaya xslap...

Masa sembang dengan pemandu teksi tu, dia pun orang kuat persatuan pemandu teksi jgak...
marah la sistem tu dibuat sebab kroni...

persatuan nak buat LPKP tak bagi, menantu *** *** dorang kasi...
Kita buat tuk ahli jgak...terjaga kebajikan kita, nak pinjam ke, baiki kerosakan ke dsb...
Ini yang dorang masukpoket lagi...ngomel pakcik tu...

Aku pun tak boleh tahan jgak harga baru ni...sebelum ni, PB - KL RM21 tapi sekarang dah RM28, pegi balik mau RM50... wacko.gif
kopak duit aku...mau 3 tahun lagi kat kl ni...

sekarang ni aku tengah tunggu rel keretapi berkembar ke PB siap, aku xnak naik bas dah...
KL-Ipoh pun baru RM10 kelas ekonomi...lagi berbaloi... dry.gif

aku raser la, antara sebab kerajaan wat bodo tak turunkan surcaj ni sebab sistem bas tu sendiri.

hari2 biasa orang tak ramai naik bas pon bas tetap jalan. duit makap time bas penuh nak cover balik time2 hari orang takde tu.

selalu jugak kita dengar bas tak servis, bas pakai tayar tampal dsb. so diharap dengan surcaj ni pengusaha bas punya beban dapat diringankan sikit untuk makap balik kos2 pembaikan.

bayangkan, kalau korang nak naik bas, tetibe driver tu cakap kat supervisor bas tu:

"tayar bas ni aritu bocor dah tampal ke lom?"

tak ke seram tu?

aku bukan nak bekap kerajaan, tapi lebih ke membekap pengusaha bas.

QUOTE(HexPhoenix @ Dec 25 2008, 01:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku raser la, antara sebab kerajaan wat bodo tak turunkan surcaj ni sebab sistem bas tu sendiri.

hari2 biasa orang tak ramai naik bas pon bas tetap jalan. duit makap time bas penuh nak cover balik time2 hari orang takde tu.

selalu jugak kita dengar bas tak servis, bas pakai tayar tampal dsb. so diharap dengan surcaj ni pengusaha bas punya beban dapat diringankan sikit untuk makap balik kos2 pembaikan.

bayangkan, kalau korang nak naik bas, tetibe driver tu cakap kat supervisor bas tu:

"tayar bas ni aritu bocor dah tampal ke lom?"

tak ke seram tu?

aku bukan nak bekap kerajaan, tapi lebih ke membekap pengusaha bas.

adakalanya penumpang bas bayar seciput ja, aritu aku terserempak budak sek. menengah bayar 30sen, rilek ja dia.
nk salahkan kerajaan pun tak boleh jugak unsure.gif

• Create New...