Jump to content
namie

Array..

Recommended Posts

1. salam kepada semua..korang ade tak nota ARRAY yg mudah difahami?

atau pun contoh penerangan aturcara yg mudah di fahami.

2.ape beza antara int main() dgn void main()?

thanx..harap ade yg sudi membantu

int main() ni better digunakan kalo ada datatype int yang digunakan..and better letak return 0 di akhir program sblm meletakkan body function yang terakhir supaya kalo nak guna program yang sama utk masa depan, xde la corrupted mcm contoh nye output dia 20, pastu tibe2 lain hari ko buat dia jadi 25 plak.. mcm tu la..

void main() ni memberi return value 0 so xperlu taip return value lagi sbb dah void..

(aku ni budak asas, so kalo salah tlg tunjukkan k..)

1. salam kepada semua..korang ade tak nota ARRAY yg mudah difahami?

atau pun contoh penerangan aturcara yg mudah di fahami.

2.ape beza antara int main() dgn void main()?

thanx..harap ade yg sudi membantu

ko ni student ke..? br masuk subject ni ke..? aku rasa ko ade buku tu kan.. leh refer...

array ni koleksi data yg telah disusun atau x didalam 1 list. ini asas je la..

contoh array name[] = { "sham", "abu", "ali", "ahmad", "abdul" }

dalam array name[] dah auto siap2 masukkan setiap nama tu cam bawah ni...

name[0] = "sham"

name[1] = "abu"

name[2] = "ali"

............................

contoh int main()

int main()

{

int total;

total = 20 + 11;

return total;

}

kat sini ( main() ) ade nilai.. kalu ko wat cout<<main(); dier akan kuar nilai total..

kalu void lak.. ( main() ) ni xde nilai.. jd xperlu return.. contoh

void main()

{

int total;

total = 20 + 11;

cout<<total; // ini akan kuar nilai total

}

Kalau kau taknak return pape, void main() sama je ngan int main(). Cuma kalau kau pakai int main(), kau kena return apa2 value integer seperti 0.

Berkenaan nota yg mudah, aku agak setuju laa... zaman aku belajar dulu pun (masa belum celik :P), aku rasa nota atau buku susah nak paham. Camnie, aku cuba jelaskan dalam bahasa mudah tapi agak panjang lebar:

cout:

Arahan yg digunakan utk paparkan mesej. Cth penggunaan cout<<"Nama saya Ahmad"

Variable:

Pemboleh ubah. Boleh pakai apa2 huruf atau perkataan asalkan bersambung (means takleh ada spacebar atau '.' atau apa2 yg pelik2 kecuali '_'). Kalau masa tingkatan tiga, ingat lagi 5Y = 100, Y = 20? So boleh laa nak kata Y ialah pemboleh ubah sebab nilai Y kita belum tau.

Array:

Ada beberapa pemboleh ubah, tetapi nak guna nama yg sama. Disebabkan nak pakai nama sama, kita kasi nombor siri. Cth:

5A = 100. A = 20 --> ini ialah satu-satunya pemboleh ubah bernama A

4B = 100. B = 25 --> ini ialah satu-satunya pemboleh ubah bernama B

5Y(1) = 100. Y(1) = 20 --> ini ialah Y yang pertama

4Y(2) = 100. Y(2) = 25 --> ini ialah Y yang kedua

Kenapa nak pakai array? Sebab nak memudahkan aturcara. Misalnya nak paparkan nombor 1 hingga 5, cara yg panjang:

int A = 1;
int B = 2;
int C = 3;
int D = 4;
int E = 5;

cout<<A;
cout<<B;
cout<<C;
cout<<D;
cout<<E;
Cuba bayangkan kalau kita nak paparkan sampai 100 sedangkan nilai2 yg hendak dipaparkan itu bersifat "berpola". Maksudnya ada corak tertentu. Dalam contoh di atas, corak itu ialah peningkatan satu persatu terhadap pemboleh ubah. Jadi menggunakan array:
int Y(5);               // kita declare array tanpa nilai

for (int i=1, i<6; i++) // mula memanipulasikan array. Ulang bagi setiap Y bermula dari siri-1 hingga siri-5 (sebab 5 lebih kecil dari 6)
{
   Y(i) = i;            // i juga adalah pemboleh ubah. Kita beri nilai Y siri ke-i di sini.
   cout<<Y(i);
}

Kan lebih mudah? Tapi dalam dunia sebenar, pola atau corak yg akan digunakan boleh jadi lebih komplex. Tapi yg pasti, memang ada pola tertentu baru kita pakai array.

Edited by Coisox

relax sh4m.... dia baru nak berjinak tu. memang masa memula internet tu tak penting sangat. dia masih belum mencapat tahap online 24/7. Maybe dia pakai komputer kat Lab. Maklum laa kat umah sewa takde PC. Esok dia baca laa kot...

ni maleh nak ngajo ni... TS x response pung...

Terima kasih pade sume..mudah2an d panjangkan hasanah hingga ke akhirat..

aku dah faham..dan aku rase array topik yg menarik..

nant pape aku tanye korang lagi k?

thanx..

Kalau kau taknak return pape, void main() sama je ngan int main(). Cuma kalau kau pakai int main(), kau kena return apa2 value integer seperti 0.

Berkenaan nota yg mudah, aku agak setuju laa... zaman aku belajar dulu pun (masa belum celik :P), aku rasa nota atau buku susah nak paham. Camnie, aku cuba jelaskan dalam bahasa mudah tapi agak panjang lebar:

cout:

Arahan yg digunakan utk paparkan mesej. Cth penggunaan cout<<"Nama saya Ahmad"

Variable:

Pemboleh ubah. Boleh pakai apa2 huruf atau perkataan asalkan bersambung (means takleh ada spacebar atau '.' atau apa2 yg pelik2 kecuali '_'). Kalau masa tingkatan tiga, ingat lagi 5Y = 100, Y = 20? So boleh laa nak kata Y ialah pemboleh ubah sebab nilai Y kita belum tau.

Array:

Ada beberapa pemboleh ubah, tetapi nak guna nama yg sama. Disebabkan nak pakai nama sama, kita kasi nombor siri. Cth:

5A = 100. A = 20 --> ini ialah satu-satunya pemboleh ubah bernama A

4B = 100. B = 25 --> ini ialah satu-satunya pemboleh ubah bernama B

5Y(1) = 100. Y(1) = 20 --> ini ialah Y yang pertama

4Y(2) = 100. Y(2) = 25 --> ini ialah Y yang kedua

Kenapa nak pakai array? Sebab nak memudahkan aturcara. Misalnya nak paparkan nombor 1 hingga 5, cara yg panjang:

int A = 1;
int B = 2;
int C = 3;
int D = 4;
int E = 5;

cout<<A;
cout<<B;
cout<<C;
cout<<D;
cout<<E;
Cuba bayangkan kalau kita nak paparkan sampai 100 sedangkan nilai2 yg hendak dipaparkan itu bersifat "berpola". Maksudnya ada corak tertentu. Dalam contoh di atas, corak itu ialah peningkatan satu persatu terhadap pemboleh ubah. Jadi menggunakan array:
int Y(5);               // kita declare array tanpa nilai

for (int i=1, i<6; i++) // mula memanipulasikan array. Ulang bagi setiap Y bermula dari siri-1 hingga siri-5 (sebab 5 lebih kecil dari 6)
{
   Y(i) = i;            // i juga adalah pemboleh ubah. Kita beri nilai Y siri ke-i di sini.
   cout<<Y(i);
}

Kan lebih mudah? Tapi dalam dunia sebenar, pola atau corak yg akan digunakan boleh jadi lebih komplex. Tapi yg pasti, memang ada pola tertentu baru kita pakai array.

thanx a lot..info array ni sgt membantu..

thank you..

weyh kengkawan..ak ad cte baru! huhu..td ak bru belaja topik array..dapat lab sheet..agak penin la jgk ble cube nk phm coding 2..ni antare coding y memeningkan ak :

#include <iostream.h>
int main ()

{

int J, score[5], max ;
cout <<"enter 5 scores :\n" ;
cin >>score[0] ;
max = score[0] ;

for (J=1 ; J<5 ; J++)
{
cin>>score[J] ;

if (score[J] > max )
max = score[J] ;
}

cout<< "\n\nThe highest score is"<<max<<endl ;

return 0;

}

cube korang explen kat ak tntang coding ny n 'J' 2 amende?utk ape? sori la byk tye..tp ak toi2 nk belaja...bru bjinak2 lam dunia kaye ny..huk2

Aku tak faham sangat apa soalan ko ler, sbb ko tulis tak cukup sifat..
[quote]kat ak tntang coding [b]ny n [/b]'J'[b] 2 [/b][/quote]
Aku tak faham, ny? n? 2? Aku tengok dalam koding takde lak "ny n 'J' 2" tu. Huhu.
Please rephrase.

-edit-
Ok nampaknya dah dijawab di sini:http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/81269-tentang-soalan-c/page__view__findpost__p__1022783 Edited by TOYSЯUS

Array itu senang..~(mind set penting..)hehehe

:rolleyes: Edited by Datuk_Seri
promot blog kat siggy dah mencukupi..

[quote]
cube korang explen kat ak tntang coding ny n 'J' 2 amende?utk ape?
[/quote]
J tue penunjuk di dlm loop untuk tunjukkn dan simpan data dlm array yg ko buat tue...
jd bile ko cin nilai pertama akan masuk pd petak pertama array ko...tue..

p/s:bab array nie penting dan ko kene phm betul2 sbb nnti ko akn blaja lgi advance dlm subject Data Structure and C#.