Jump to content
Sign in to follow this  
slier

Air Flow Dalam Cpu

Recommended Posts

Salam semua..

Aku x tau sangat pasal hardware ni....

Aku ada baca posting mcm mana nak bagi dalam cpu tu sejuk skit

Aku baca dia orang ada letak fan utk air intake dan utk air out...

Mcm mana nak buat tu..kena beli fan yg mcm mana huh?bukan fan semua sama ka,klu mcm tu semua kira air intake jer la :wacko:

Tolong aku....

aku hardware ni x la terror mana tapi tahu jugak la.... mana yang salah minta tulun otai2 betulkan...

utk sistem penyejukkan cpu ada macam2 jenis.... ada yang pakai heatsink n kipas gempaq kaw2, ada yang pakai cecair coolant dan ada juga yang pakai cecair hydrogen... semuanya bergantung kepada pemakaiannya....

jika anda seorang yang extreme kpd game n overclocking lebih baik pakai cecair coolant... ini kerana game2 masakini memerlukan cpu dan kad grafik yang lebih laju bagi memastikan game anda lebih cun n smooth dan overclocking pula memaksa cpu anda bekerja lebih dari keupayaan asal(lebih laju dia punya Hz)... maka ini akan menjadikan hardware anda menghasilkan lebih bayak haba... haba yang tinggi boleh mengakibatkan kerosakan pada harware anda... maka sistem begini dapat mengurangkan haba yang tak dapat diatasi oleh kipas...

jika pc anda hanya diperlukan utk kegunaan biasa cukup sekadar kipas yg biasa atau upgrade yang gempaq skit shj....

sebagai tambahan anda bole baca majalah CHIP bulan ini... ia ada menerangkan tentang sistem penyejukkan...

harap penerangan ini dapat menjelaskan persoalan anda... kalau ada silap minta bro2 yg otai btulkan....

air flow ni lebih kepada udara dlm casing ko tu...

utk dptkan airflow yg bagus...

satu intake fan di depan dan 1 intake fan dibelakang...

dicadangkan amik 12cm fan utk kedua2

utk casing2 seperti CM690, dier ada kasi 3 fan 12cm

1 intake, 1 exhaust dan 1 intake dari sidepanel

utk top casing tu boleh tambah lagi 2x 12cm fan lafi...

so, udara panas dlm casing CM690 ni susah utk terperangkap :D

exhaust tu amenda diamondclaw oiii?

klu main tibai pasang fan jer ok ker?

aku tibai main pasang jer x pa ka?

lagi ada port kt casing ni utk pasang kipas terus ja aku pasang kipas..ok ker mcm 2

Xboleh main tibai je,nati suhu makin panas. <_< ntah la aku pon xtau,lom wat kajian lagi... yang semestinya kena ada udara masuk dan keluar.Exhaust tu udara keluar la...

1 prinsip sains kene tahu.........

Jisim udara sejuk lebih berat dari jisim udara panas.........so.......apa2 tmpt yg ko rasa di bahagian bawah tu......ko letak Intake Fan........apa2 tmpt yg tinggi...ko letak exhaust..........

apa yg aku nak ckp kat kedai harware tu klu aku nak beli exhaust tu?

org kedai tu tau ke apa ke benda exhaust 2??

apa yg aku nak ckp kat kedai harware tu klu aku nak beli exhaust tu?

org kedai tu tau ke apa ke benda exhaust 2??

gini...exhaust tu bukan benda, tp talaan/arah aliran angin kipas

mula ko kena paham beberapa nama n konsep

-casing = sarung komputer ko tu la

-side panel = penutup tepi casing, yg boleh bukak utk tgk isi dalam casing tu

-casing fan

intake = aliran angin masuk ke dalam casing

exhaust = aliran angin keluar dari casing

so maknanya, bila pasang fan paling minima dapatkan 2 casing fan

satu fan letak di depan, utk intake. -> angin dari luar masuk dalam casing ikut depan.

satu lagi letak belakang utk exhaust. -> angin dalam casing di keluarkan ke belakang casing.

sedikit gambaran

Edited by sawi

so basicaly exhaust tu fan gak la kan

sorry susahkan korang..aku ni noob bangat pasal hardwarezz ni

Edited by slier

so basicaly exhaust tu fan gak la kan

sorry susahkan korang..aku ni noob bangat pasal hardwarezz ni

hahaha, biasa la, sebab noob la ko masok sini bertanya, kalau ko superhebat, baik bukak forum sendiri tunggu orang bertanya. ahaks.

exhaust tu nama bagi menerangkan cara mcm mana kipas tu patut di pasang, iaitu dgn menala arah angin keluar.

ala..mcm ekzos moto, tmpt keluar angin. ahaks.

Edited by sawi

hahaha, biasa la, sebab noob la ko masok sini bertanya, kalau ko superhebat, baik bukak forum sendiri tunggu orang bertanya. ahaks.

exhaust tu nama bagi menerangkan cara mcm mana kipas tu patut di pasang, iaitu dgn menala arah angin keluar.

ala..mcm ekzos moto, tmpt keluar angin. ahaks.

Ermm..lagi satu aku nak tambah..angin masuk kene lebih dari angin keluar, baru la kepanasan pada sistem dapat ditransfer dgn baik..kalau angin keluar lebih.. sistem ko akan panas gak sebab angin masuk xcukup tuk transfer haba sebab telah disedut oleh kipas keluar yg lebih power tu..wah belit2 ayat aku ni huhu..janji ko paham sudah.. :P

kalau ko nak tau fan tu airflow fan tu...

ko belek2 dkt fan ko, ko akan nmpk 2 anak panah...

kalau arah mendatar tu rotation fan ko dan satu lagi arah angin~

Salam semua..

Aku x tau sangat pasal hardware ni....

Aku ada baca posting mcm mana nak bagi dalam cpu tu sejuk skit

Aku baca dia orang ada letak fan utk air intake dan utk air out...

Mcm mana nak buat tu..kena beli fan yg mcm mana huh?bukan fan semua sama ka,klu mcm tu semua kira air intake jer la :wacko:

Tolong aku....

tgk nilai cpu tuh jugak.....kalau dah beli mahal2@labur banyak wang(beli gc mahal@mobo mahal) @layan OC...so cooler@air flow kena dalam perhatian serius......

tapi kalau dah beli cpu yg rm 900 tuh(cpu sahaja)@x pun beli pc 2nd@ x pun pc dah lama zaman DR M punya spec pastu tuh layan U tube je@web browsing .........x payah la penig2 pikir pasal airflow nih........x terbakar pun cpu tuh.......lagipun chasing sekrang dah banyak2 lubang kekadang ada free kipas kat belakang....pakai je kipas tuh.. ........

sekali sibuk2 nak pasang kipas in dan out sekali kipas PSU x pusing(dah jem@penuh habuk).... :lol:

hmmm utk pastikan cpu ko tuh panas ke sejuk...gunakan software utk tgk current temp utk hardware ko berapa..cara lain tgk melalui bios.. so kalo panas tu baru ko kene titik beratkan tentang air flow dan cooling...

lepas dah faham intake dengan exhaust ni, kene la pulak faham kan jenis fan yg ko nak pakai..dr segi saiz, cfm, speed dsb, tgk rege la... tp yang pasti jangan pasang terbalik utk intake dengan exhaust dah laa yerr...

hahah thanks bebanyak kt korang..casing aku ni mmg by default ada kipasa kt blakang dengan side casing..tempt proc pun antara 36c-40c ok ker tu?

Edited by slier

jgn la percaya post technician tu ye...

sape kate airflow x penting??

even PC yg RM1000 ke bawah pon perlukan airflow yg bagus...

x ada fan 12cm, fan 8cm yg standart tu pon jadilah...

biar ada satu exhaust (utk tarik kluar udara panas) dan intake fan (utk tarik udara sejuk persekitaran luar casing utk msuk kedlm casing)

jangka hayat komponen PC ni berkait rapat dengan suhu...

semakin tinggi suhu dlm perut PC tuh, makin pendek jangka hayat dier...

so, kalau nak long life PC, pakailah idea utk memperelokkan airflow dlm casing tu~

susun cable tu baik2...

buat sikit2 cable management...

ikat pki cable tied mana2 wayar @ cable yg berselirat mcm sarang labah2 tu~

bersihkan habuk atleast 3 bulan sekali (ni paling malas punya kerja) pki vacum mahupun berus sahaja~

kalau nak jimat duit utk rig baru, mmg jenis rosak buang bak kata technician kita~

x payah jaga airflow dlm casing~

bukan ape, FAN pc ni amatlah mahal, buat habis modal utk PC baru je :P

Edited by diamondclow

jgn la percaya post technician tu ye...

sape kate airflow x penting??

even PC yg RM1000 ke bawah pon perlukan airflow yg bagus...

x ada fan 12cm, fan 8cm yg standart tu pon jadilah...

biar ada satu exhaust (utk tarik kluar udara panas) dan intake fan (utk tarik udara sejuk persekitaran luar casing utk msuk kedlm casing)

jangan percaya ngan orang xde pengalaman repair komputer ek......bahaya tau....dia ada 2 jenis `tech` ada yg jual sahaja.....then ada yg repair dan jual.....yg jua nih kebanyakkan nya jenis main jual je....dia x kaji bende2 yg dijual.....

cuba tgk beebtul...biasa `apa` kompoenen dalam cpu yg bawah rm 1k? balik2 mobo@proc@ram@hdd@[email protected] je la .........pastu harga dia murah....gc dikira optional......lain hrga.......semua onboard je......rosak satu semua kena....processor dah ada cooler solution dia sendiri.....hdd temp panas x panas mana....yg lelain pun sama......buat apa nak letak kipas penuh depan belakng@kipas besar? lagi menambah bsiing @bunyi aneh dalam cpu tuh ade la.....pastu memalam masa orang tido ada bunyi kipas......nak tgk DVD pun x senang :D bunyi kipas lagi kuat dari speaker......pc2 gini bawah rm 1k lepas pakai 2 tahuu then rosak@ada problem.....korang x kan menangis punya pasal beli murah....so lantak la.....lagipun komponen pc selalu turun harga........beli nih hari cpu sahaja rm 900 ....lepas 2 tahun rosak x leh on@mobo kong....nak pikir apa?

kalau beli pc high spec pastu mahal2 cakap apa pun nak kena letak gak kipas.....besar ke kecik tuh sendiri pilih la nanti.....pokoknya kena letak kipas...psal ada banyak hardware mahal2 dalam tuh......kipas@cooler@airflow tuh semua nak jaga kualiti barang2 lain ...paham2 la barang mahal....duit banyak keluar...yg nih kalau buat canggih2 then buat mahal2.....then dalam 2 tahun rosak....mmg korang menangis la......pasal duit akan mengalir keluar ibarat air mengalir........x kan baru pakai 2 tahun rosak pastu nak buang beli lain pulak?

ada sesetengah user beli part by part konon nak cipta Core 2 duo murah....x pun pakai Phenom X3 murah....then beli part2 yg high spec then sampai peringkat chasing dia tembaknya chasing murah.....mmg pakai x lama la......memanjang masalah je......pastu ngan berselirat kat dlaam tuh.....pastu kekadnag pakai pun pegang chasing rasa panas je....hehe

Edited by K.I.T.T

bro, jgn asik nk memfire org..

klo pn pc dier kononnyer bawah 1k skali pn, kalo dier nk jage hardware dier ape salahnyer..

mungkin ade sentimentel value kot pc 2 kt dier.. x salah kan..

pada bro mungkin kalo hardware murah, rosak bli baru.. tp pada dier mungkin lain.. mungkin dier nk jimat duit dier..

baik biar dier jage pc dier sampai dah akhir riwayat pc dier.. lagipun klo nk bli kipas baper hinggit sgt pn..

lagipun klo nk bli kipas baper hinggit sgt pn..

x berbaloi bro.....pasal perhati lagi sekali....mostly harga rm 900 punya cpu dia dah diset ngan chasing cap ayam@psu cap ayam....mean bebetul ngam utk dipakai utk di tokok + apa2 hardware....nanti usik sikit .....mula la menimbulkan masalah....kita pasang betul skru semua ketat tapi dah barang xde kualiti.....nak buat macam mana? ...yg lawak tu...kekadang molex connector x cukup....semua dah pakai habis......xde extra <_<

tapi aku dah check tadi...TS pakai Core 2 Duo....mean dia pakai rm 1k keatas.....sekarang pun aku rasa atleast mesti ada 1 kipas dalam cpu dia je.....utk cover hardware2 lain..

nih ada pc aku respek......

rilek je pakai cooler gitu....korang pandai brand apa?

Edited by K.I.T.T

Ermm..lagi satu aku nak tambah..angin masuk kene lebih dari angin keluar, baru la kepanasan pada sistem dapat ditransfer dgn baik..kalau angin keluar lebih.. sistem ko akan panas gak sebab angin masuk xcukup tuk transfer haba sebab telah disedut oleh kipas keluar yg lebih power tu..wah belit2 ayat aku ni huhu..janji ko paham sudah.. :P

Aku bidas kenyataan nih.........(wah mcm parlimen pulak :lol: ).....

Sepatutnya ada balance between udara sedut dan udara keluar..........yg kita nak adalah transfer heat dari udara sejuk ke udara panas..............aluran dah arah angin tue penting.......jika tiada balance between intake and outake(exhaust)........haba akan teperangkap pada casing tersebut.......terlalu kuat exhaust menyebabkan ketidaksampaian udara sejuk utk menyejuk komponen komputer..........terlalu kuat intake menyebabkan udara panas tidak sempat utk kluar dgn secukupnya menyebabkan haba trap........

Aku pun dh pening dgn kenyataan kau sendiri nih....huhhuh....more than words :lol:

ye...

aku technician yg x bertauliah..

x de sijil tu semua :D

setakat ni dari semurah2 low end PC hinggalah ke PC high end semua aku buat...

kerja technician aku pon x smpi setahun...

freelance je yg 2 tahun...

buat service rumah ke rumah...

ps: beli casing cap ayam pon dier kasi jugak la fan 8cm tu @ mmg dah disediakan fan port tuh~

kalau pc tu mmg x pakai side panel, x payah susah2 fikir airflow...

walau ko pki vizo windstorm pon x de guna kalau side panel ko buat dulang saji air :P

fan murah jer, rm10~15 dpt seketul 80mm fan, nak yg ok + senyap sket, rm25 dapat dah satu. so kalau beli pc rm900, selalunya dpt free dah satu 80mm fan.

ikut pengalaman aku dah dkt 10 thn jual/beli/service pc, semua casing2 terkini yg harga rm80 tu pun akan dpt satu free 80mm casing fan as exhaust, cuma fan tu murah punya, so bising sikit. kalau customer nak kipas senyap, beli yg rm25 tu dah ok. sekuranya haba dalam pc tu tak terpendam.

baru minggu lepas aku setup 6 bijik pc yg harga rm600. casing rm80 jer, tp mmg dpt free 80mm fan.

mau letak atau takmau bergantung pada customer. penjual/technician yg baik kan terangkan dgn baik pada customer. kebanyakan customer beli pc murah2 pun sbb dia nak bajet, dan tentu kalau boleh takmau pc dia cepat rosak. bila pc murah, semua build in, termasuk graphic, so suhu NB chipset/mobo akan panas sket, dan processor akan kerja lebih sedikit kerana build in graphic akan gunakan sumber dr chipset/ram/proc. bg aku, tak salah bgtau customer, kipas standard casing ni bising skt, kalau nak kasi senyap, tambah rm25 utk kipas cun + senyap. dr bgtau, ala pc u beli murah, takyah kipas2, nnt lepas 2-3 thn rosak pun berbaloi sbb beli murah, tukar baru je lgpun pc makin murah. (selalunya akan cerita mcm ni kalau harap pc customer cpt rosak supaya akan datang dapat sales baru sbb pc rosak).

balik pada topik, terpulang nak letak kipas atau tidak. tp jgn melampau sampai keliling ada kipas sudah. kipas kalau terlalu banyak tanpa kaji air flow pun takde beri kesan yg byk, silap2 makin panas. kipas biar skt, tp kena efisyen.

gambar K.I.T.T post tu adalah pc zaman 90-an, dari IBM, pentium II/III slot 1, kat opis aku ni ada berlonggok pc tu, dan sebahagian masih digunakan utk kegunaan office. pc IBM dari model ni, mmg CPU tiada kipas, casing dia compact + berat. ada 1 intake fan yg dikawal secara automatik oleh mobo, kalau suhu ok, dia tak jalan. then utk exhaust, dia hanya bergantung pada kipas PSU, di mana pada heatsink pentium II/III slot 1 tu ada satu custom plastik cover tutup, utk bantu exhasut fan lbh efisyen keluar haba panas..

aku setuju dgn sawi dan diamondclaw digitaltech gak....air flow penting gak dlm casing...nk jaga hrdware kat dlm pc supaya udara panas terperangkap dlm casing tue dan menyebabkan suhu hardware naik..bile hrdware sentiasa panas jerk..jangka hayat pun makin pendek....K.i.T.T tak baik tau cian kat diamondclaw..terasa die..kau nie....Air Flow penting lorrr.....lagi2 untuk pc yg buat OC dan On pc 24 hours... :D :D

p/s:kipas murah mmg ar bising....kipas silent LED rm25 ke atas tak bising beb... yg gmbar K.i,T post tue Pc branded punye Pentium 3 eh?mmg ar pc Branded lain....casing diaorg jer khas untuk mobo tue...diaorg cipta casing Ori tue dgn mengkaji Air Flow dlm casing tue gak... ^_^

Edited by mon678

dr bgtau, ala pc u beli murah, takyah kipas2, nnt lepas 2-3 thn rosak pun berbaloi sbb beli murah, tukar baru je lgpun pc makin murah. (selalunya akan cerita mcm ni kalau harap pc customer cpt rosak supaya akan datang dapat sales baru sbb pc rosak).

dah tu? beli pc murah? bro...kita nih hanya pasang sahaja...mati hidup komponen dalam tuh bergantung pada pembuat dia.......mmg aku x letak kipas kat belakang tuh......aku mmg sengaja x letak pasal aku check temp sempron aku LE 1200 juz 28c sahaja....lagipun mobo aku ada smartfan aku set semua siap sekali....dalam masa tertentu kipas cooler cpu tuh akan stop pusing sendiri......aku siap oc lagi naik ke 250Mhz temp kekal dalam 35c.......see kualiti aku jaga.....maksud aku mobo macam palit@manli aku x [email protected] ram pun aku jaga.....hdd aku jaga......

ram aku kingston hdd aku seagate.........nak takut ke pasal temp? bagi aku dari bsing2 pasal kipas baik bising komponen dalam cap apa.......

dah tau bajet rendah pi kasi Intel punya produk......kasi dual core(pasal user nak dual core murah xmau proc lain).....so pc yg jenis macam nih banyak kes...panas la....nak kena extra fan la....padahal yg panas tuh sebenarnya punca dari mobo cap ayam@chipset x take advantage @bios x leh utilize bebetul proc dual core tuh........

mcm ni punya yg kononya punya technician pon ader...

1st...

ko OC ader tanya cust ko (incase ko OC cust punya PC)

2nd..

ko percaya yg suhu SEMPRON kebanggaan kedai ko tuh suhunya 28'??

ukur suhu kat kedai ko tu brape~

suhu bilik pulak berape?

3rd...

kipas paling mahal cecah RM ribu2 ke?

setakat nak menjaga hardware yg konon murah (RM1k below) sanggup digadaikan fan casing utk airflow yg bagus?

4th..

mobo cap ayam panas kan?

cuba bandingkan mobo GIGABYTE dengan mobo ECS~

ambil suhu northbridge (yg ada heatsink fin tu)

x pon ko rasa lah sendiri pakai tangan ko tuh~

RAM kingston ngan HDD Seagate confirm sejuk ke?

beza 1' pon kira? :D

atau baik aku labur kipas yg silent dlm RM25 sebijik?