Jump to content
ztecon

Mobo Gigabyte Ke Yang Terbaik?mobo Ape Yg Terbaik Ye...bg Pandangan

Recommended Posts

korang ada pendapat ttg mobo yg terbaik,dr pengeluar mana ye..aha satu g tech gigabyte yang all solid cap tu untuk mobo tahan lebih lama ke..model apa ye dan harga.....

aku ada dgr mobo gigabyte kira ok dr msi,coz msi byk prob btul ke

korang ada pendapat ttg mobo yg terbaik,dr pengeluar mana ye..aha satu g tech gigabyte yang all solid cap tu untuk mobo tahan lebih lama ke..model apa ye dan harga.....

aku ada dgr mobo gigabyte kira ok dr msi,coz msi byk prob btul ke

MSI ade model yg baik...yg NEO series MSI punye yg the best..tak ade masalah ok..ar...tapi MSI punye graphic card byk mslh jgn beli..even dlm pc gamer juz bagi markah 70% je bg 9600GT MSI punye...yg menggunakan best cooler...Gigabyte pulak model mobo yg thn lama dan lasak yg ade ULTRA DURABLE....bg modo yg ade ULTRA DURABLE 1 rm200~rm280...bg mobo yg ade ULTRA DURABLE 2 rm300~rm500....aku pengguna gigabyte..mmg best...aku gune EP35-DS3 mantap untuk Overclocking....ULtra Cooling,Ultra DURABle 2...hehehe...mobo AsUs pun mantap gak.....pesaing terdekat Gigabyte dan MSI... :lol: :lol:

Walaupon aku pengguna Mobo Gigabyte, Tak jugak (bukan yg terbaik)..ia bergantung pada user dan penggunaan itu sendiri..dan anda sendirilah yg rating samada ia memenuhi kehendak anda..

tapi mmg tak nafikanla kualiti produk gigabyte mmg tiptop, sbb tu ia mahal skit..bg aku, mmg best Mobo brang Gigabyte nih..basically ko nk tau yg solid cap tgk series mobo tuh..

macam yg ade "S" series di belakangnya..atau ko leh pi sendiri website GIGABYTE untuk check spec Mobo²..

MSi pon bgus gak..jgn terpengaruh dgn statement yg tak btul..antara brand Mobo² yg tak kurang hebat adlh spt Asus, DFI, Abit, Biostar & Intel..

jadilah pengguna bijak. beli ikut keperluan, kemampuan dan pling penting kesesuain..;)

Edited by DaSz

Walaupon aku pengguna Mobo Gigabyte, Tak jugak (bukan yg terbaik)..ia bergantung pada user dan penggunaan itu sendiri..dan anda sendirilah yg rating samada ia memenuhi kehendak anda..

tapi mmg tak nafikanla kualiti produk gigabyte mmg tiptop, sbb tu ia mahal skit..bg aku, mmg best Mobo brang Gigabyte nih..basically ko nk tau yg solid cap tgk series mobo tuh..

macam yg ade "S" series di belakangnya..atau ko leh pi sendiri website GIGABYTE untuk check spec Mobo²..

MSi pon bgus gak..jgn terpengaruh dgn statement yg tak btul..antara brand Mobo² yg tak kurang hebat adlh spt Asus, DFI, Abit, Biostar & Intel..

jadilah pengguna bijak. beli ikut keperluan, kemampuan dan pling penting kesesuain..;)

Pendapat aku lak berbeza..biasa aku tgk kapasitor kat mobo yg digunakan dari brand ape..kalau yg baik dari Panasonic, Rubycon, Sanyo, Nichicon so kalau mobo ni pakai kapasitor2 ni ko jgn risau la..pasal pembuat2 kapasitor ni gerenti xkan gelembung dan leakage insyaallah mobo ko leh tahan lama..

walaupun bukan solid kapasitor..

tp bergantung la pada korang, aku minat 2 brand je mobo asus dan abit pasal mobo2 ni amik berat pasal penggunaan kapasitor huhu

nasihat aku tgk kapasitor brand apa yg digunakan sebelum beli mobo..adios

Edited by nostradamus

Pendapat aku lak berbeza..biasa aku tgk kapasitor kat mobo yg digunakan dari brand ape..kalau yg baik dari Panasonic, Rubycon, Sanyo, Nichicon so kalau mobo ni pakai kapasitor2 ni ko jgn risau la..pasal pembuat2 kapasitor ni gerenti xkan gelembung dan leakage insyaallah mobo ko leh tahan lama..

walaupun bukan solid kapasitor..

tp bergantung la pada korang, aku minat 2 brand je mobo asus dan abit pasal mobo2 ni amik berat pasal penggunaan kapasitor huhu

nasihat aku tgk kapasitor brand apa yg digunakan sebelum beli mobo..adios

setuju ~!!!

dulu2 ok la, boleh katakan bila mobo solid cap, terjamin kualiti, sbb masa tu tak banyak pengeluar keluarkan mobo solid cap, tapi bila solid cap mobo dah bersepah di pasaran, maka solid2 cap di pasaran juga bertambah, dan akan ada mengambil kesempatan mengeluarkan solid cap dgn kualiti rendah.

dan pengeluar mobo pun akan juga ambil kesempatan iklankan mobo solid cap nya, tp dari cap yg murahan.

tapi ramai yg tak check jenis cap...

pengalaman aku sendiri dgn Gigabyte

-thn 2003 beli mobo GA-7VA socket A (amd athlon xp)

pakai hingga hari ini (on 24x7), Alhamdulillah masih OK, mobo ni takde solid cap pun

-thn 2008 beli mono GA-P35-DS3

dah 6 bulan pakai, performance super power

dgn mobo2 brand lain, ASUS pun ada pakai, tp tak pakai lama

-asus P5PE-VM, pakai setahun, then upgrade mobo asus P5GC-MX

-asus P5GC-MX, pakai sebulan upgrade GA-P35-DS3

dua2 mobo asus aku dah jual,

-mobo P5PE-VM prblem intergrated graphic kong, kena pakai agp card baru blh guna.

-mobo P5GC-MX aku jual gak sbb reading temp mobo tak betul, prob lain takde.

bukan kata ASUS tak bagus, cuma aku dah "ter"selesa dgn Gigabyte, so bila try tukar ke asus, ade plak rasa kurang.

Edited by sawi

setuju ~!!!

dulu2 ok la, boleh katakan bila mobo solid cap, terjamin kualiti, sbb masa tu tak banyak pengeluar keluarkan mobo solid cap, tapi bila solid cap mobo dah bersepah di pasaran, maka solid2 cap di pasaran juga bertambah, dan akan ada mengambil kesempatan mengeluarkan solid cap dgn kualiti rendah.

dan pengeluar mobo pun akan juga ambil kesempatan iklankan mobo solid cap nya, tp dari cap yg murahan.

tapi ramai yg tak check jenis cap...

pengalaman aku sendiri dgn Gigabyte

-thn 2003 beli mobo GA-7VA socket A (amd athlon xp)

pakai hingga hari ini (on 24x7), Alhamdulillah masih OK, mobo ni takde solid cap pun

-thn 2008 beli mono GA-P35-DS3

dah 6 bulan pakai, performance super power

dgn mobo2 brand lain, ASUS pun ada pakai, tp tak pakai lama

-asus P5PE-VM, pakai setahun, then upgrade mobo asus P5GC-MX

-asus P5GC-MX, pakai sebulan upgrade GA-P35-DS3

dua2 mobo asus aku dah jual,

-mobo P5PE-VM prblem intergrated graphic kong, kena pakai agp card baru blh guna.

-mobo P5GC-MX aku jual gak sbb reading temp mobo tak betul, prob lain takde.

bukan kata ASUS tak bagus, cuma aku dah "ter"selesa dgn Gigabyte, so bila try tukar ke asus, ade plak rasa kurang.

woo yeke..wat masa ni gigabyte aku lom penah guna..so xpasti la best ke x..

apa pandangan bro sawi pasal abit ...?

aku 1st time pakai mobo ni terus jatuh cinta plak hehe..

mobo gigabyte mmg best.member aku pakai ep35-ds3 sng2 je overclock.xde mslh.design pcb simple tp cun.pastu byk function kt bios n popular ngn dual flash bios nya.ada tokey kdai ckp gigabyte nk claim warranty pon cepat.dlu pon aku pakai mobo gigabyte socket A.sampai skrg ok lg.

asus pon power gak.jarang sgt aku dgr brand ni byk mslh.kat umah aku pakai mobo asus sli nf4 berumur hampir 3taun dh.tiap2 ari main game tp still ok sampai ari ni.tp jgn pakai mobo cam aku punya ni.bkn ada mslh tp xseswai utk org yg suka OC.xblh OC tinggi.stakat 20% je.hampeh!

woo yeke..wat masa ni gigabyte aku lom penah guna..so xpasti la best ke x..

apa pandangan bro sawi pasal abit ...?

aku 1st time pakai mobo ni terus jatuh cinta plak hehe..

ABIT..?

tak berani komen lebih2 sebab blm ada pengalaman sendiri.

tapi secara overall dari kawan2 + dari bacaan2 di forum2 lain, mobo ABIT ni top jgk, antara mobo yang harga "tak mahal sangat" + performance "OK"

selain Gigabyte/ASUS/ABIT, aku "dengar" mobo DFI Lan Party pun "boleh tahan"

Assalammualaikum...

Dahulu saya pun berminat dengan produk Gigabyte ni sebab mobo dia agak canggih dan aggresif..cuma satu pandangan je pasal Gigabyte ni ia agak cepat panas tak kira motherboard atau grafik kad.Itu saja sekadar pandangan....:)

abit murah dan performance kira ok lah...(kira ok lah) bukan ok btul2...hihihihi...

mobo gigabyte ni aku xpenah try...jd xtau nk komen cmn...

hehehe...

pernah try ke mobo abit ko ckp macam tu??..huhu...

pasal brand mana paling power terlalu subjektif, sebab selalunya ramai buat perbandingan pada taraf yg tak sama @ tak "fair"

antara brand2 yg "boleh dikatakan" bagus

-ASUS

-Gigabyte

-DFI LAN PARTY

-ABIT

-MSI

-Lain-lain

-err...jgn lupa Intel mobo

masing2 ada keistimewaan, dan ada banyak range harga dari murah hingga kpd harga ribuan ringgit.

kalau betul2 nak banding antara brand, bandingkan pada taraf range harga sama

cth, tak adil bandingkan Gigabyte P35 high performance dgn mobo ABIT P35 basic jer. atau bandingkan ASUS harga rm650, dgn mobo DFI harga rm350, mmg akan banyak kelemahan terdapat pada mobo yg harga lebih rendah, yg mmg dikilangkan utk basic performance, and hanya ada simple setting utk adjusment bios bg O.C, atau mmg langsung tidak O.C friendly

kalau tgk dr sudut feutures yang ditawarkan... sebenarnya teknologi yg "hampir" sama hanya beza nama je.

Gigabyte dgn DES - Dynamic Energy Saver, ASUS plk dgn EPU - Energy Processing Unit, tp maksud dua2 tu membawa pada penjimatan tenaga. Masing2 bersaing, biasa la kan, kalau pengguna tak check betul, just tgk iklan, trs terpikat tanpa buat research, mmg akan terpesona tanpa tau apa sebenarnya dia betul2 perlukan.

mcm aku walau suka pakai mobo gigabyte, tp aku takde sampai kondem mobo lain tak bagus or whatever, sbb kalau hari ni brand ni terbaik, kena igt satu masa nnti tentu ada pesaing yg juga akan buat yg lebih baik.

ramai kat forum2 selalu bertekak dgn brand masing2, kadang2 sampai dah kantoi pun masih tegakkan benang basah semata mata sbb jadi die hard fan pada satu2 product (kalau dapat duit takpe la..)

apa2pun tgk la bajet...kalau betul2 nak tip top performance mobo, beli la mobo yg harga rm1k ke atas tu.

Edited by sawi

dia sebearnya kena ikut kegunaan

kalau dah sebulan sekali ON atau sekali pakai x lama(dalam 2-3jam) pakai je la cap ayam.....x paayh beli mahal2 macam solid caps ke hapa ke karang kaalu ada masalh sendiri susah.......

tapi kalau sebelum nih mmg asyik ngan pc main games pastu on 24 jam pergi amik brand bagus sikit...asus ke gigabyte ke intel ke......

komputer nih sebenarnya ada rules ada peraturan......

kalau macam ada Gigabyte punya mobo P35DSL3r (mahal woo rm 300++) MESTI dipadankan sekali ngan PSU True pOWER dan Chasing yg berkualiti tinggi(airflow+kipas besar)........ini bertujuan nak menjaga mobo tuh sendiri......pastu masa pemasangan pun di kendalikan oleh PROFESIONAL only.....bukan dihandle oleh budak baru belajar atau budak yg gatal2 tangan nak buat pc dia sendiri

bagi aku semua mobo itu adalah sama....berasaskan bende yg sama......cuma yg kena tiitk beratkan jugak......PSU ngan Chasing......

korang jawab soalan aku...........................

kenapa PC branded like dell atau HP pc diorang mampu tahan lama? dan mampu diservis berulang kali? jawab jangan x jawab nih soalan teknikal ni..... ^_^ padahal diorang xde pun problem macam pc kllon@DIY pc alami....kenapa?

korang tahu apa itu MBTF? :lol:

Edited by K.I.T.T

MBTF=Mean Time Between Failure..aku blaja wktu Diploma dulu Subject :lol: :lol: System....hahaha....dell atau HP nie jenis Branded mmg thn lama.....mobo diaorg tough...kdai aku jual cmptr 2nd Hand Branded punye..aku yg servis...biasa yg rosak,hdd,RAM,PSU...mobo jarang ar....ade tapi 1 dlm 100 ar...

tapi branded bile rosak susah nk carik spare part...contoh mcm PSU...diaorg punye PSU khas untk mobo tue jerk....CPU cooler pun sama..pelik2 bentuk(kalau rosak ar tapi jarang2)...kene bijak modified ar..hahaha :lol: :lol:

MBTF=Mean Time Between Failure..aku blaja wktu Diploma dulu Subject :lol: :lol: System....hahaha....dell atau HP nie jenis Branded mmg thn lama.....mobo diaorg tough...kdai aku jual cmptr 2nd Hand Branded punye..aku yg servis...biasa yg rosak,hdd,RAM,PSU...mobo jarang ar....ade tapi 1 dlm 100 ar...

so U know the secret? mobo dia semua warna hijau......pastu pakai intel chipset......yg bende2 lain tuh rosak like ram/hdd pasal user tuh balun 12 jam sehari....mmg la mati menatang tuh.......yg kualiti kekal buat masa nih DELL

ko check dell optilex 5000 kot yg baru tuh ...warna putih ......cantik....dia punya mobo dalam tuh pakai B-TX......dia punya cooler cpu dia menghala kedepan....angin panas keluar kat depan.......dulu kat belakang

sesiapa yg ada cpu tuh....kat depan dia macam ada satu ruang.....tangan korang leh masuk sampai ke siku korang leh rasa angin keluar kat situ.....tuh direct cpu cooler dia tau BUKAN exhauts fan :wacko:

so U know the secret? mobo dia semua warna hijau......pastu pakai intel chipset......yg bende2 lain tuh rosak like ram/hdd pasal user tuh balun 12 jam sehari....mmg la mati menatang tuh.......yg kualiti kekal buat masa nih DELL

ko check dell optilex 5000 kot yg baru tuh ...warna putih ......cantik....dia punya mobo dalam tuh pakai B-TX......dia punya cooler cpu dia menghala kedepan....angin panas keluar kat depan.......dulu kat belakang

sesiapa yg ada cpu tuh....kat depan dia macam ada satu ruang.....tangan korang leh masuk sampai ke siku korang leh rasa angin keluar kat situ.....tuh direct cpu cooler dia tau BUKAN exhauts fan :wacko:

hehe keje technician kene tau jgk....huhuh spptnye aku jd system analyst..tak pe ar..blum ade rezeki lagi..huhuh..

hoho..mmg cntik Core 2 Duo....tue...smart seh pc tue....tau exhauts fan lain....IBM pun kualiti kekal jugk ar...IBM pun..smua mobo intel...warne hijau..kalau IBM warne purple...Acer pun ade mobo wrne hijau gak...mobo Acer dgn IBM blh bukak dan pasang kat casing biasa tapi DELL tak blh lor....nk casing die gak coz ade tapak khas kat bwh mobo tue..huhuhu :lol: :lol:

so abit tu x bgs la yer??...

aku xtau ape masalah ko.

samada ko xphm atau wat bodo atau ape2 je lah yg suka janji ko hepi dgn idup ko... :lol:

hehe...nak try angkat satu mobo gigabyte. tp utk proc intel lah.

ada sape2 leh suggest?

harga dlm lingkungan 300 lebih.

tq. :)

aku xtau ape masalah ko.

samada ko xphm atau wat bodo atau ape2 je lah yg suka janji ko hepi dgn idup ko... :lol:

hehe...nak try angkat satu mobo gigabyte. tp utk proc intel lah.

ada sape2 leh suggest?

harga dlm lingkungan 300 lebih.

tq. :)

hehe

amik mobo nie -> http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mother...?ProductID=2779

harga rm260...jek....nk lagi bagus amik Gigabyte EP35-DS3L -> http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mother...?ProductID=2741 rm320...tambah cikit duit...mobo nie cun Ultra Durable tue.....OC RAm cecah 1200mhz..

p/s:rujukan harga kat C-zone sdn bhd at Lowyatt(latest price list) :lol:

hehe je?

suggest la satu bro...

nmpak mcm pandai ni.... :D

aku noobb je..tp kalo aku la, baik ambil abit ax78...ko

ko tny mobo intel kan....intel aku x tau la

Edited by fikri85

kena tanya TS balik, dier nak platform ape..

kalau AMD, ada jugak yg pki solid caps ni...

slalunya GIGABYTE la...

ABIT bagus jugak...

kalau aku, aku nak amik Quad GT :D

tapi branded bile rosak susah nk carik spare part...contoh mcm PSU...diaorg punye PSU khas untk mobo tue jerk....CPU cooler pun sama..pelik2 bentuk(kalau rosak ar tapi jarang2)...kene bijak modified ar..hahaha :lol: :lol:

You're wrong...........Processor komponen yg jarang2 rosak.........yg lain sama jer........aku praktikal kat kedai pc......even kat rumah aku pun........mobo yg byk buat hal..........processor biasanya masih utuh :D

Hehe........kalo on slalu mmg ler short life span dier.....tapi korang aku tengok tak sampai 1 taun dah upgrade......so xde kes la...heehe