Jump to content
Sign in to follow this  
sitoplasmat

Wireless Utk 200 Org Pengguna

Recommended Posts

Salam...aku sekarang sedang menuntut di sebuah ipta dan merupakan jawatan kuasa asrama di ipta ini...masalahnya sekarang bebudak kat asrama aku yang 5 tingkat nei nak wireless boleh guna kat blk (indoor)...aku kena tulis proposal kat pihak atasan utk buat benda nei..masalah nya ilmu pasal wireless aku tak tau...apa yang aku ada sekarang ialah satu line streamyx yg harga nya rm 99...aku nak buat wireless yg boleh di gunakan utk 200 pelajar...aku rasa 1 line streamyx tu dah cukup sebab aku akan disable kan DOWNLOAD DAN VIDEO ONLINE kira hanya boleh digunakan untuk surf website utk buat kerja atau main myspace jer.......(kalau projek nei jadi)...Pertayaan aku ialah adakah projek wireless aku nei BOLEH DILAKSANAKAN / APA PERLATAN YANG PERLU AKU BELI / KOS ANGARA / CARA PEMASANGAN... klu boleh aku nak pasang sendiri...HARAP BANTU....

info pasal kolej :

1.tinggi 5 ringkat lebih kurang 100meter..

2.keluasan koleh lebih kurang 350 meter kot...tak kira lak aku..

3.bilik ada berapa ntah...lupa...tapi satu bilih 4 orang...semua pelajar yang tinggal kat kolej ada 300 org...yang ada laptop lebih kurang 150 org jer kot..

Edited by sitoplasmat

wah.

projek besar, bandwith kecik.

rasanya tak sesuai jika client 200 orang, guna 1mb bandwith.

sesak tu..

tapi kalau 4mb tu ok bagus da.

aku yang guna 1mb cover 10 wireless client pun da mengong.. hehe..

lagi satu, apa yang kau nak disable download.

sebab anything kau serve file mmg kena donlod masuk pc sbg temporary internet file.

kalau kata nak blok torrent, limewire tu ok lagi la..

semoga berjaya..

Ramai jugak tu... sekurangnya pun ada 5 unit Access Point sbb 1 unit normal cover sehingga 60 user concurrent.. Kalau tak dikawal bandwidth dlm LAN tu sendiri akan congested... Try ur best guna Radius server yg boleh kawal bandwidth each connection...

wa..menarik..

huhu..

act..mcm sblm ni kampeni aku wat wifi campus..kalo blok 3 tingkat..ade 8 access point setiap blok..

kalo mcm 5 blok mcm wat kat ipt ngan maktab kat utara selatan dulu..pakai 36 access point..

main point dekat blok pentadbiran..

kalo nak tau lebih lanjut..leh PM la..

coz, ade pangalaman wat Wifi kampus..utk coverage besar2..dan town wifi

Edited by NSTechSquad

Ramai jugak tu... sekurangnya pun ada 5 unit Access Point sbb 1 unit normal cover sehingga 60 user concurrent.. Kalau tak dikawal bandwidth dlm LAN tu sendiri akan congested... Try ur best guna Radius server yg boleh kawal bandwidth each connection...

aku rasa cadangan ko nei ok gak..."5 unit Access Point sbb 1 unit normal cover sehingga 60 user concurrent" aku juga akan blok torrent dan downlod dari rapidshare @ sbagainya kira kalau semua pengguna nak layari website mugkin tak lembab kot.....cuma aku nak tahu angaran kos berapa??? / barang yang perlu dibeli / dan cara pemasangan ..... Jawatankuasa aku memang tak de duit nak tanggung kos tinggi...bawah seribu tu ada ler kot kalau proposal tu lulus...Memang boleh upah tapi kalau upah dgn beli barang sekali mesti makan 3 @ 4 ribu tu....

NOTE: Memang projek nei nampak besar...tapi aku rasa nak buat dua proposal....1.pelajar boleh akses internet terus dari blk (kos tinggi kot).... 2.aku nak baut wireless outdoor sekitar asrama jer...ini bermakna diorang klu nk main kena turun ke main point wireless tu..(kos rendah) jadi diharap korang boleh memberi tunjuk ajar dan pendapat kepada kami utk membuat proposal dan cara pemasangan nya...

P/S : satu hanya tahu pasal wireless nei dari sumber bacaan saya di forum...nampak mcm senang jer pasang...saya juga merupakan pelajar semester 4 diploma di ipta kelantan ini.....

tapi kalau 4mb tu ok bagus da.

aku yang guna 1mb cover 10 wireless client pun da mengong.. hehe..

seriusly...our project wifi ade wifi yg di up sblm ni guna 1.5mbps Vsat dan ade 1mbps-2mbps streamyx connection utk user 80-150orang..

in terms of surfing tiada masalah pada satu2 masa..tp mmg byk p2p dah block..

:lol:

aku rasa cadangan ko nei ok gak..."5 unit Access Point sbb 1 unit normal cover sehingga 60 user concurrent" aku juga akan blok torrent dan downlod dari rapidshare @ sbagainya kira kalau semua pengguna nak layari website mugkin tak lembab kot.....cuma aku nak tahu angaran kos berapa??? / barang yang perlu dibeli / dan cara pemasangan ..... Jawatankuasa aku memang tak de duit nak tanggung kos tinggi...bawah seribu tu ada ler kot kalau proposal tu lulus...Memang boleh upah tapi kalau upah dgn beli barang sekali mesti makan 3 @ 4 ribu tu....

NOTE: Memang projek nei nampak besar...tapi aku rasa nak buat dua proposal....1.pelajar boleh akses internet terus dari blk (kos tinggi kot).... 2.aku nak baut wireless outdoor sekitar asrama jer...ini bermakna diorang klu nk main kena turun ke main point wireless tu..(kos rendah) jadi diharap korang boleh memberi tunjuk ajar dan pendapat kepada kami utk membuat proposal dan cara pemasangan nya...

P/S : satu hanya tahu pasal wireless nei dari sumber bacaan saya di forum...nampak mcm senang jer pasang...saya juga merupakan pelajar semester 4 diploma di ipta kelantan ini.....

boleh aku tau , ko ipta kelantan ni kat mane ?? UMK ke ?? UiTM Machang ke ??

salam,

klu kes cam ni rasanya takde pilihan lain...nak tak nak ko kene lantik consultant sebab ko sendiri takde pengalaman buat projek camni. dari ko cuba pasang sendiri pastu tak jadi & terpaksa tukar tu tukar ni buat keje 3-4 kali, lagi selamat ko guna khidmat pakar. tak semestinya nak kene lantik company besar2, carik la freelance..byk kat luar tu. klu ko nak pasang sendiri pon bole gak tp sekurang-kurangnya ko mintak la khidmat nasihat pakar jer bukan kontrak utk terus pasang. kat dlm forum ni pon ada ramai yg bole buatkan tp klu takat cakap dlm forum tanpa pegi tgk camana layout blok bangunan susah nnt nak troubleshoot klu ada masalah. tolong amik kira yg ko akan guna semua alat elektronik ni 24/7 so jgn lupa bajet tambahan utk senggara klu ada yg kong nnt, wifi & AP ni dia tak design utk guna non-stop melainkan ko beli yg enterprise model.

klu ko nak control penggunaan dgn disable rapidshare, streaming & p2p shj rasanya tak cukup dengan line ko cuma strimik 1Mbps. sebenarnya ko bila surfing ko pon bole guna byk bandwidth kalu ko masuk website yg byk flash @ animation& grafik. klu ko serius nak jaga bandwidth tu ko kene limit bandwidth setiap pc yg connect ke router@AP tu, terpaksa la ko godek2 setting skit. carik la router yg tahan lasak @ mudah nak configure.

selamat berjaya dlm projek ko ni...

proposal...

hmmm elok ko baca case studies dulu...

http://www.dlink.com/business/casestudies.asp?cid=1

lepas tu bukak ni

http://www.dlink.com/configurator/?vendorID=dlink

dan add apa item pc yang ko ada ..dia akan kasi apa hardware patut ko ada

pc dia bagi sampai 21.. so dalam satu tingkat or block tu ko anggar ada 21 pc/laptop..

jadi KALI la 10 utk genap 200++ .tu la hadware ko ada ..dan tengok cos.. nanti convert la us ke rm..

sebagai rujukan...

tak semestinya pakai DLINK...

sebelum ni setup utk maktab perguruan utara..satu campus menggunakan 36 AP utk 5 blok 4tingkat..mggunakan line 1.5mbps

Setelah lama berusaha akhirnya berjaya gak wireless di pasang si kolej aku...Aku hantar proposal paling senang dengan memintak syarikat luar pasang...semua kos ditanggung oleh syarikat..tapi student kena bayar servis wireless nei...proposal dah diterima dan proses pemasangan sedang dilakukan dan dijangka siap pada 8 haribulan selepas cuti raya...tq kepada semua yang memberi penolongan...wasalam..

woooo..200 user tu...takleh pakai router & software biasa ni...mau hang memanjang...konfem...

ape plak takleh..

bule je..bergantung network planning nye macam mane..

:)