Jump to content
Sign in to follow this  
atomic98

Macam Mana Nak Pasang Cctv?

Recommended Posts

Ada kawan aku minta pasang CCTV kat kedai dia..

aku tak pernah pasang CCTV nih,

tapi teringin nak cari pengalaman gak.. :rolleyes:

aku bgtau nanti aku bgtau boleh ke tak...

so aku nak tanya kat putera.com nih, susah tak pasang CCTV nih?

kalau aku beli pasang susah tak? ada Tutorials?

Buku manual dia senang faham?

sapa ada pengalaman kongsi sikit...

takut pun ada, syok pun ada nih..

:lol::lol:

hehe ko kena tau hardware dia.. samada nak guna pakai pc monitor.. atau tv monitor...

dan juga.. nak record tu pakai tape/hdd or pc jer

equiment dia lain sket.. so rajin rajin la gi jalan pasar.. kalau biasa jalan imbi..arr bertukar la plak ke jalan pasar area situ gak dari pudu jail nak ke bdr tun razak.. ada la simpan masuk ke jalan pasal... behind hotel wenworth...

org electronic pun shopping situ arrr...

takde susah sgt pun..

basic cabling ada leh implement la..

cable power ngan cable data takleh satu jalan yg same..kalo letak dlm casing plastik tuh..

cable power cctv 12v DC

cable data cctv RG59

aku ade tengok kat ofis aku recoder die..brand panasonic..mahal siot..belasan ribu gak la bos aku cakap..dalam recoder tu ade hdd..

aku pun ngah blaja gak pasang cctv..hehe..skarang ngah nak buat pojek ganti sistem n cctv kat muzium negara..kang kalo aku da tau pasang aku ajar ko ea..hehehe..

p/s:aku baru tau cctv bile ade bende begerak je baru die record..kalo xde bende gerak die xrecord.. :lol:

trimas semua.. tambah sedikit ilmu..hehehe :D

camner plak yg tgk dari laptop,

contoh dia kat opis, tapi dapat tgk camera kat umah dia..

melalui internet kan? camner tuh?

susah tak nak setting benda alah nih?

boleh tak terang secara mudah di fahami?

trimas semua.. tambah sedikit ilmu..hehehe :D

camner plak yg tgk dari laptop,

contoh dia kat opis, tapi dapat tgk camera kat umah dia..

melalui internet kan? camner tuh?

susah tak nak setting benda alah nih?

boleh tak terang secara mudah di fahami?

benda tu aku baru belajar yang 2 cara.. pelbagai cara banyak lagi....

yang aku tau.. satu guna software dari pengeluar cctv card tu sendiri... dia akan auto search ip kita sendiri macam dydns tu... kat tempat lain hanya open web based.. login ke account dan leh tengok...

cara kedua.. lebih kurang.. tapi memerlukan fix ip atau server sendiri di rumah sebagai pusat sambungan live on demand.. real time kata org.. ni mahal sket... sebab melibatkan privacy.... takkan nak kasi org tengok umah kita yang kita duk terbukang terbalik... kekekeke....

cara lain banyak.. dah bertambah senang.. aku bersara dari kerja pasang mende tu.. hehehe... harap forumers lain leh kasi latest technologi.. leh aku tahu gak...

Device tu orang panggil DVR.. boleh record ke HDD ataupun DVD .. remote viewer bergantung kepada perisian yg dibekalkan atau just guna active x browser IE ..Pada tahap ni memerlukan port forwarding jikalau device ni dikawal oleh NAT/router.

Record hanya bila ada pergerakan dipanggil motion record.. biasanya motion record ni ada mask jugak atau boleh pilih seluruh kawasan pada titik yg dipaparkan pada remote screen..

Recording type pulak mungkin ada dlm mode mjpeg atau mpeg4 / avi.. realtime recording dan playback bergantung penuh pada keupaayan device dan setting.. Dlm lan mode tak menjadi masalah besar sbb bandwidth 10/100 mbps.. kalau remote dari luar aje yg kdang2 tak leh nak puas hati tgk..melainkan download balik data tu dan playback di local pc..

CCTV jenis biasa ni static... kalau korang jumpa yang lebih bagus...dia guna PTZ atau speed dom camera.. yg ni boleh zoom dan berpusing ikut arahan pengawal camera.. Jenis ni pun boleh dikawal dlm mode LAN atau Internet..

p/s:aku baru tau cctv bile ade bende begerak je baru die record..kalo xde bende gerak die xrecord.. :lol:

kalo cmttu cctv nye dvr ade trigger ngan motion sensor detector..

bagi aku kalau nak pasang cctv ni kena belajar dulu ohh jangan main pasang je ,sebab hadware dia bukan main bole hentam je .....selaps tu wiring pun kena buat ,aku sepupu aku ada buat pasang cctv aku pasang kat ofis aku ,satu lagi pasal cctv online tu sonang je ... pakai dns lepas tu buat port forwd

bagi aku kalau nak pasang cctv ni kena belajar dulu ohh jangan main pasang je ,sebab hadware dia bukan main bole hentam je .....selaps tu wiring pun kena buat ,aku sepupu aku ada buat pasang cctv aku pasang kat ofis aku ,satu lagi pasal cctv online tu sonang je ... pakai dns lepas tu buat port forwd

camner nak setting benda alah nih?

dns & port forwd.

DNS: kalau kau pakai Dynamic IP boleh try register free domain cam DynDNS @ no-ip etc. kalau kau gune Static IP, xyah gune DNS pun xpe..juz gune Static IP tu. Cth: 60.51.202.151: [open port]

Port Foward: depends kat model router kau tu..rasa nya sume router pun +- je..ade setup untuk port foward. juz open port mana yang kau nak attachkan DVR CCTV kau tu..cth: kat DVR kau tu set port:4030 then kat router kau kene open port:4030.

So, bila dah ade DNS ngan Port Foward..kau dah boleh access CCTV tu dari public..sebagai contoh: cctvumahaku.no-ip.org:4030, once search url tu gune IE..dia akan redirect terus ke GUI DVR kau..dari situ kau Login la..

*ni aku cite dari apa yang aku penah buat ler..dan kalau kau gune IP Camera, kau boleh abstract Java coding dia tu dan attach kat website kau..kira2 cam live streaming la..

Sekian.

ada yg pakai DVR mesin ada yg pakai pc......kalu DVR ada hdd kat dalam......hdd tuh kena format FAT 32 baru boleh bikin rekod.......tuh je la yg aku tau pasal cctv......itu pun aku belajar dari perempuan....hehe....hebat gak dia.....

betul ke spec system req utk pc mesti ada gc? utk smooth...? tapi kalu pakai pc....pc tuh mesti penuh ngan habuk nanti...pasal 24 jam on.....pastu baru aku perasan cctv rupanya xde sound sekali utk direkod...haha :lol: