Jump to content
fenzo

Perubahan Dan Hal Ehwal Terhadap Negeri Yg Di Tadbir Oleh Pembangkang

Recommended Posts

Masalahnya, adakah PAS memerintah berteraskan islam yang sebenar??? Jika mereka mempunyai niat utk bergabung semula dengan UMNO, baguslah. Memang itu yang diharapkan rakyat selama ini. Tapi janganlah pula PAS ni dok sibuk2 kafirkan orang yer....dosa tu..non muslim..

Dengan bantuan hijackthis/Dss dan pelbagai jenis log/tools, belum tentu seorang penganalisis malware mampu membersihkan malware tersebut walaupon ia kelihatan mudah pada pandangan pertama sebelum tindakkan membersihkan dilakukan...

Seorang 'noob' selalu cenderung mengeluarkan keyataan dengan cepatnya software ini xbagus, software itu xbagus, dengan keyakinan yang tinggi terhadap analisisnya.. Sedangkan software tersebut sebenarnya amat bagus. Hal ini berlaku kerana sikap bodoh sombong, tidak mahu mendengar pendapat orang, tidak mahu berfikir dari sudut lain, dan terlalu menganggap buah fikiran/analisis dia adalah yang terbaik...

Sesetengah user lebih cenderung bertanya kepada pengguna software dan mempercayainya berbanding pembuat software...

Dan yang terbaru, pengikut pas ada yang menyangkal tentang akbar lidah rasmi pas.. Milik siapakah Harakah? PAS atau ANUAR?

Boleh dikatakan saban minggu tatapan di dada akbar ini berkaitan kebangkitan ANUAR,dan isu anuar.

Mursyidul Am pas nampaknya 'merajuk'. Seolah2 mereka (sebenarnya penyokong Nik Abdul Aziz & Pemuda Pas) di pinggirkan oleh kuasa dan pengaruh mereka (pengikut). Walhal mereka (pas) ada kuasa (sebagai orang lama)..tetapi kenapa orang lain yang 'kemaruk' nk tonjolkan diri..

Nampaknya Nik Abdul Aziz seolah2 menjauhkan diri dari 'kemasyuran atau famous' yang berlaku selepas PRU12. Pengaruh dan idea2 Anuar lebih dikagumi & dinilai baik berbanding dengan orang lama Pas yang lebih kepada Islamic.

Idea asal perjuangan Pas yang lebih kepada ' Islam - Malaysia' semakin dibangkulsampahkan. Mereka ini seperti diumpankan dengan janji-janji manis sebelum PRU, kemudian madah perjuangan mereka semakin dilupakan setelah 'ketua' baru dilantik walaupun dia adalah seorang wanita. Seperti kacang lupakan kulit atau lebih manis lagi 'habis madu, serpah dibuang'.

Ditambah pula dengan isu liwat Anuar, pemimpin-pemimpin pas mahu Anuar lebih konsisten dalam soal maruah (diri dan parti). Mereka mahu Anuar mendedahkan kebenaran secara peribadi dengan mereka. (berbincang secara tertutup samada betul atau tidak kes liwat itu).

Di hebahkan bahawa anuar mahu bersumpah laknat di hadapan ulama malaysia dan ulama luar negara.. kenapa harus luar negara? Tidak cukupkan bersumpah di hadapan Nik Abdul Aziz itu sendiri.

Entahlah...

Dengan bantuan hijackthis/Dss dan pelbagai jenis log/tools, belum tentu seorang penganalisis malware mampu membersihkan malware tersebut walaupon ia kelihatan mudah pada pandangan pertama sebelum tindakkan membersihkan dilakukan...

Seorang 'noob' selalu cenderung mengeluarkan keyataan dengan cepatnya software ini xbagus, software itu xbagus, dengan keyakinan yang tinggi terhadap analisisnya.. Sedangkan software tersebut sebenarnya amat bagus. Hal ini berlaku kerana sikap bodoh sombong, tidak mahu mendengar pendapat orang, tidak mahu berfikir dari sudut lain, dan terlalu menganggap buah fikiran/analisis dia adalah yang terbaik...

Sesetengah user lebih cenderung bertanya kepada pengguna software dan mempercayainya berbanding pembuat software...

What's your point DisplinX?

Masalahnya, adakah PAS memerintah berteraskan islam yang sebenar??? Jika mereka mempunyai niat utk bergabung semula dengan UMNO, baguslah. Memang itu yang diharapkan rakyat selama ini. Tapi janganlah pula PAS ni dok sibuk2 kafirkan orang yer....dosa tu..non muslim..

Aku peyokong PAS! :excl: Takbir!!!..aku rase mungkin kau konfius dan aku pon rase tekilan..pada pendapat aku parti Pas ni dah temakan rajuk rayu anwar! aku x suke anwar! die ni cume mengambil kesempatan atas pertolongan org lain utk jatuhkan umno(kepentingan peribadi) die x pikir psal negara @ bangsa apetah lg agama islam! parti PAS sebenarnye dah lame putus ngan DAP tp sbab Keadilan, Pas nak xnak tepakse tolg parti seperjuangan(agama dan bangsa)yg kononnye anwar turut perjuangkan..dan DAP bijak dorg gunekan keadilan utk pancing undi org pas ssbab dorg tau org Pas mustahil akan undi DAP klau x kerana nama PKR...aku harap tok guru sedar taktik DAP dan ketaksuban Anwar dan keluar dr gabungan dan berjuang secara perjuangan 'islam' sebenar!TAKBIR!!!

p/s: pd pendapat aku pemimpin keadilan sameje ngan umno cume bezenye dorg blom bekuase sepenuhnye, klau dah nanti(harap2 tak) dorg pon same 2x5 me'liberalkan' islam dan ikut telunjuk DAP.

Saya selangor lah..alamak u ni, kan saya dah kata saya orang selangor sebelum ni.

Baik saya senaraikan "janji" 2 Pembangkang nie yer...

Air Percuma = 20 Meter Padu Free

Beras Percuma = Tak tahu berapa kampit dia nak bagi

Gula Percuma = Ntah lah

Yang negatifnya...

SEMUA BENDA NIE TAK DAPAT LAH. KAMU ORANG SELANGOR KE??? KAMU TANYA ORANG SELANGOR DIORANG DAPAT KE TAK???

itulah sebabnya saya cube mengutarakan janji2 pembangkang nie...

Superior ada baiknya kamu pergi ke selangor dan tengoklah keadaan disini, baru kamu luahkan sesuatu pendapat dan jawapan bagi pihak pembangkang.

Saya mempunyai banyak sebab untuk membangkang pembangkang, salah satunya mereka suka buat main janji. Diorang suka menipu rakyat. Apa rakyat makin buta atau sudah tergigit lidah dengan tidak berkata apa-apa???

sama??makin teruklah bang. Kuil kat tepi umah saya ni makin bertambah besar. Begitu juga dengan Tokong. Kaum china dan india semakin "kurang ajar" dengan kaum melayu kerana mereka tahu kalau lawan dalam mahkamah mesti diorang menang sebab kerajaan negeri akan sokong bangsa lain daripada melayu. Bagi Pembangkang DAP lebih islam dari UMNO, sama seperti KAUM INDIA dan CHINA lebih islam dari MELAYU.

Bil???Ouh, kamu dah dapat ke potongan bil air? Saya tak dapat pun? Ke hanya propaganda kamu je yang mengatakan semua janji pembangkang telah dikotakan?? Bulan lepas, di Kg idaman, Pembangkang mula buat ntah ape ntah, lepas korek simen depan umah orang Kg diorang tinggal mcm tu je. Yang penduduk ni pun diam je lah, sebab diorang yang undi PKR so diorang tak boleh buat ape2.

Siapa kata paklah macam biasa je, saya tahu beliau seorang yang gigih walaupun perwatakan beliau nampak seperti seorang yang "pemalas", haha... Ada pe usaha beliau untuk kaumnya sendiri, ISLAM HADHARI, KORIDOR, tu semua tu untuk melayu tu. Tapi apa boleh buat melayu makan kata cina dan india hancurkan bangsa sendiri. Tu lah yang sedang berlaku sekarang ni.

What say u?

Ayioo..sabar la..Pakatan Rakyat tak sampai 1tahun memerintah..eh orang baru nikah pun tak terus dapat anak..kalau dapat dulu sah :lol::lol:..kita tunggu dan lihat bukan hentam sahaja..eh DAP cina pegang eh! kho tzu khun dulu melayu ke?? korang nak kata orang melayu ditindas..korang perasan tak..siapa yang pisahkan Singapura dari Malaya!, siapa yang hapuskan tulisan jawi! siapa yang khianat pada bangsa melayu! siapa yang jual dan halau orang melayu di pulau pinang! mengapa saluaran paip petrol didaratkan di Thailand tidak di kelantan?? ini terbukti sangkup mengkhianati bangsa dari hilang kuasa!UMNO! UMNO la yang buat semua itu..bukan DAP,Bukan PAS,Bukan juga PKR.korang nak kecoh pasal isu babi!...kalau PAS,Keadilan salah sila bagi ruang siaran TV sama..bukan setakat BN je..Malaysia 4 malaysian! ketuanan melayu diprogramkan british..semenanjung tanah melayu diberi british ia sebenarnya semenanjung malaka..terbukti British menamamkan semangat nasionalism tebal terhadap kita.ia juga akan menyembabkan syak wasangka buruk terhadap bangsa2 non-pribumi.hidup melayu???? kenapa melayu dah tak cukup oksigen untuk hidup??

ni perubahan yg aku nmpk trhdp Negeri yg ditadbir oleh pembangkang a.k.a BR, time BN memerintah, jarang2 dgr isu, tp time BR memerinth, slalu je kuar isu itu ini w'pun tak smpai stahun memerintah, teruk sngat ke cra BR memerintah?

ambik contoh cam kat Kelantan, PAS memerintah bertahun2 dah, okay je, bnyk menuju ke arah menubuhkan Negeri Islam..... dan yee aku tau, ramai gak cakap, "Alah, nak bina negeri Islam sngt, tp bla..bla..bla..hujah!" atau pun "Islam la konon, tp....bla ...bla ...bla ...hujah!", ni la pemikiran mereka yg tak pernah nak menuju ke arah kebaikan, apa salah yg baik kita ambik teladan, yg buruk kita jadikan sempadan, saling menerima dan menolak keburukan, bukan asyik nak memburuk2kan mana2 pihak, asal apa yg PAS buat, "Eleh!! Islam kunun..bla ...bla ...bla", asal apa yg BN buat "Kafirrrr!!!!.."

Mana2 parti yg memerintah negeri ada kebaikan dn keburukannya, beza bnyk ngan skit atau tak de langsung, tp kalau ada perkara yg baik, kenapa kita nak kondem, cam kita cakap "Eleh!! PAS suruh pompuan pakai tudung, tp rmai gak kena rogol, sumbang mahram, zina bla bla bla..." subjek rogol, sumbang mahram, zina, khalwat tu lain, yg positifnya pakai tudung tu kita ambik contoh, amalknya....

Edited by rakyatmalaysia

Malaysia 4 malaysian!

hehe, betul tu aku setuju , orang "malaysia" dulu banyak kaum asal je , yang lain tu diimport oleh british .Ni musti penyokong orang kuat PAP nih hehe

ketuanan melayu diprogramkan british..semenanjung tanah melayu diberi british ia sebenarnya semenanjung malaka.

barang baik sape takmo :lol:

terbukti British menamamkan semangat nasionalism tebal terhadap kita

teruk@buruk sangat ke semangat nasionalism? haha lawak tul la . Mana2 negara ada semangat nasionalism "tebal" bai .. :lol:

eh orang baru nikah pun tak terus dapat anak..kalau dapat dulu sah laugh.gif laugh.gif..kita tunggu dan lihat bukan hentam sahaja

taktau la plak bleh banding ngan orang baru nikah . kekeke. Tapi aku setuju la kita kena tunggu dan lihat ,ada salah baru kita hentam . :D

Edited by hampeh

Perubahan Dan Hal Ehwal Terhadap Negeri Yg Di Tadbir oleh Kerajaan mcm kat johor, melaka dll tanak bincang ke? kat tpt aku ni tak nampak pun perubahan apa2 :lol:

Edited by soulseex

Perubahan Dan Hal Ehwal Terhadap Negeri Yg Di Tadbir oleh Kerajaan mcm kat johor, melaka dll tanak bincang ke? kat tpt aku ni tak nampak pun perubahan apa2 :lol:

sila2 , pencadang kena mula dulu la :P .

PAS dah banyak berubah... laki pompuan leh duduk sekali dah... nasib baik x ajak kaburator dunk... apa nak jadik nih.. my brain is hanging upside down :wacko: :wacko:

http://harakahdaily.net/index.php?option=c...7&Itemid=85 (gambar kedua)

pelik aku..kalu ko tak suka pas disebabkan gambar ni sepatutnya ko 100 kali ganda la tak suka ngan umno...cuba tgk anak2 melayu kt pub or disco kt kl...bercampur gaul laki pom pastu pakaian ntah apa2...

- tak suka pas pun bagi la alasan yg kukuh sket...ni pasal pas bawa mawi wat konsert laa..(inul dorang tak marah lak)

hehe, betul tu aku setuju , orang "malaysia" dulu banyak kaum asal je , yang lain tu diimport oleh british .Ni musti penyokong orang kuat PAP nih hehe

barang baik sape takmo :lol:

teruk@buruk sangat ke semangat nasionalism? haha lawak tul la . Mana2 negara ada semangat nasionalism "tebal" bai .. :lol:

taktau la plak bleh banding ngan orang baru nikah . kekeke. Tapi aku setuju la kita kena tunggu dan lihat ,ada salah baru kita hentam . :D

Aku penyokong PAP??? tentu tidak..kerana setiap bangsa ada hati dan perasaan sama seperti kita.tiada satu jaminan untuk sesuatu bangsa itu kekal.

PAS dah banyak berubah... laki pompuan leh duduk sekali dah... nasib baik x ajak kaburator dunk... apa nak jadik nih.. my brain is hanging upside down :wacko: :wacko:

http://harakahdaily.net/index.php?option=c...7&Itemid=85 (gambar kedua)

nie suami isteri cmpur dgn anak2..x pe la duduk sekali..tgk pun diorg menutup aurat..kalu nak di bandingkanngan konsert jom hebot 100 kali ganda lagi teruk..sume org ade pendapat masing2 nak sokong parti ape?aku pena tanya dgn org kelantan dieorg x pena mgeluh dgn pemrintahan parti pas disana..malah dieorg hepi je dgn pemerintahan 2x macam kita x kira BN or PR.masing2 megeluh dan x puas hati..

ni perubahan yg aku nmpk trhdp Negeri yg ditadbir oleh pembangkang a.k.a BR, time BN memerintah, jarang2 dgr isu, tp time BR memerinth, slalu je kuar isu itu ini w'pun tak smpai stahun memerintah, teruk sngat ke cra BR memerintah?

Aku setuju ngan ayat rakyatmalaysia ngan diatas. Tak kisahlah apa tujuan BN, setidaknya mereka menjadi pembangkang yg berkesan. Mengetengahkan pelbagai isu yang membuatkan kita tahu apa yang berlaku.

BN : Guna tv dan surat khabar utama mengetengahkan isu

BR : Guna blog dan suratkhabar mereka sendiri + Parlimen mengetengahkan isu

Edited by terabait

Aku plak org Johor. dah lama dok sini.. negeri aku lak 4dap 2pas, tu pun kat bandar maharani(muar) ngan sungai abong. Selebihnya BN...

aku tinggal muar johor,pada aku muar dah terlalu banyak perubahan,cume ko je yg tak reti bersyukur.

tentang PAS dgn DAP menang adalah kerana calon PAS adalah melayu,kalau BN letak calon melayu sure BN menang,lagipun org bukan undi PAS tapi diaorg undi calon melayu,aku pun minat kat calon PAS Dr Mohammad Taslim tu.

tentang DAP menang tu adalah kerana rakyat johor overconfident yg BN boleh menang,sebab tu ramai tak kuar mengundi,sedangkan kat Muar diaorg dtg rumah ke rumah tanya kenapa tak pg mengundi masa pilihanraya.lagipun BN letak calon yg tak popular kat situ.

1)

iii) Dewan Ulama Pas Kelantan telah mengeluarkan fatwa pada Ogos 1963 menghukumkan orang Islam yang bekerjasama dengan bukan Islam sebagai kafir. Fatwa berkenaan berbunyi: “Orang Islam yang berkongsi dengan orang-orang kafir untuk memerintah negara menjadi kafir atau haram.†(Kertas Putih Kerajaan Malaysia, 8 November 1984)

apa jadi sekarang?

2)

Pengerusi kebangsaan DAP, Karpal Singh hari ini mendesak PAS supaya menggugurkan agenda parti itu untuk menubuhkan negara Islam. Ahli parlimen Bukit Gelugor itu berkata, janggal bagi PAS untuk meneruskan agenda negara Islamnya dan pada masa yang bekerjasama dengan dua parti lain dalam Pakatan Rakyat - PKR dan DAP.

“Walaupun PAS memberi tumpuan kepada agenda Pakatan Rakyat untuk mewujudkan sebuah negara kebajikan dan memulihkan demokrasi dan urus tadbir yang baik, tetapi ia tetap dengan agendanya untuk menubuhkan sebuah negara Islam.

3)

http://www.churchtimes.co.uk/content.asp?id=53361 <--- baca bebetul.. bagaimana gereja anglican UK sapot DSAI..

4)

Dalam dewan undangan negeri Selangor, Terresa Kok telah mengepalai satu petisyen penduduk di Puchong kepada Datuk Satim Diman (Sri Kembangan) mengenai aduan penduduk bukan Islam terhadap laungan azan subuh yg didakwa menggangu ketenteraman penduduk. Yg bagus, wakil-wakil rakyat Islam dari PR yangg duduk sebagai ahli dewan undangan negeri Selangor sebagai kerajaan negeri tidak langsung membantah isu ini diketengahkan.

5)

<-- bagaimana DAP yang PKR dan PAS join lantang tolak negara ISLAM...

pelik aku..kalu ko tak suka pas disebabkan gambar ni sepatutnya ko 100 kali ganda la tak suka ngan umno...cuba tgk anak2 melayu kt pub or disco kt kl...bercampur gaul laki pom pastu pakaian ntah apa2...

- tak suka pas pun bagi la alasan yg kukuh sket...ni pasal pas bawa mawi wat konsert laa..(inul dorang tak marah lak)

yup. 100X ganda benci dowh. cam kaburator dunk dsb. mmg panas. mengihina imej org Islam!

bila ada kuasa, nak untung wat kandang babi, x mo terkena tempias sendiri, marahkan khir toyo.

bila dah dapat kuasa kat KL, selangor dsb, x der plak nak tutup pub, disco arak, lancar operasi dsb. kerana? kerajaan dulu... serius aku getik tgk anak melayu yg hanyut kat kota2.

janji mcm2. hina org lain mcm2. bila x dapat nak deliver, alasan utama: kerajaan dulu pon camtuh jugak x pon mencompare. *actually yg sebenarnya, DAP x kasik maaa :P

ada masalah ke kaalu DAP memerintah?...aku kurang paham la kalau katalah next selection DAP menang besar...then BA ngan BN kalah so macam mana? .......diorang leh usik ke bende yg dah temeterai 50 tahun lepas?.......macam agama rasmi kita/bahasa rasmi kita .....

bagi aku siapa memerintah x jadik hal....DAP ke BN ke

bagi aku la memerintah negara lebih kurang macam membangunkan bisnes/perniagaan.....dalam bisnes ada pendapatan/modal/unutung bla bla bla....so aku tgk dalam bab2 `bisnes` nih cina yg expert....untung je memanjang....kalau bab2 kerugian dia pandai elak...pandai ramalkan......kalau macam bangsa kita.....kalau rugi nak `bertandang` dia x perasan......bila dah kena terus lingkup.. :wacko:

kalau kasi DAP negara kita macam Hongkong ke nanti?

ye la dah orang melayu sesama sendiri bergaduh je.....x habis2 .....baik aku undi DAP je senang....bagi dia memerintah negara kita ngan baik hehe........

last question....kenaikan harga barang+minyak naik+sosial teruk menyebabkan korang semua memilih parti lain??

sorila bagi kaca mata aku DAP je yg boleh fix balik bab2 ekonomi nih(membaik pulih hidup rakyat)tapi dalam masa yg sama 50 tahun lepas yg kita create+edit+ada mungkin akan hilang/lupus kerana persengketaan yg x pernah habis2..........

ada masalah ke kaalu DAP memerintah?...aku kurang paham la kalau katalah next selection DAP menang besar...then BA ngan BN kalah so macam mana? .......diorang leh usik ke bende yg dah temeterai 50 tahun lepas?.......macam agama rasmi kita/bahasa rasmi kita .....

bagi aku la memerintah negara lebih kurang macam membangunkan bisnes/perniagaan.....dalam bisnes ada pendapatan/modal/unutung bla bla bla....so aku tgk dalam bab2 `bisnes` nih cina yg expert....untung je memanjang....kalau bab2 kerugian dia pandai elak...pandai ramalkan......kalau macam bangsa kita.....kalau rugi nak `bertandang` dia x perasan......bila dah kena terus lingkup.. :wacko:

ye la dah orang melayu sesama sendiri bergaduh je.....x habis2 .....baik aku undi DAP je senang....bagi dia memerintah negara kita ngan baik hehe........

last question....kenaikan harga barang+minyak naik+sosial teruk menyebabkan korang semua memilih parti lain??

sorila bagi kaca mata aku DAP je yg boleh fix balik bab2 ekonomi nih(membaik pulih hidup rakyat)tapi dalam masa yg sama 50 tahun lepas yg kita create+edit+ada mungkin akan hilang/lupus kerana persengketaan yg x pernah habis2..........

i don't agree with u,lihat ape dah jadi di pulau pinang,singapore? u will find the answer...

dgr cerita2 PAS NAK KELUAR PAKATAN RAKYAT

cepat demi bangsa adan agama kite

anda setuju x

aku setuju leman77!!

:rolleyes:

aku mmg x paham r ape identiti PKR tu sebenarnye..mungkin kaler biru laut je kot.. :blush:

k0 nie baru keje company cina + minat ngan amoi cina dah jd pr0 cina plak... <mcm mana nk berperang? kasi pompuan srg ...>

melayu nih dah lah #@%@^#&#&#$ mcm sekarang majoriti dan kerajaan 70% adalah melayu..

tu pun ekonomi melayu + maruah melayu dah semakin terhakis... walaupun kerajaan cina just komunity jer...

byngkn kalau diroang major + memerinth malaysia?? mmng lah malaysia bole maju tp... bagaimana plak dgn nasib melayu??

kalau melayu nih tere "survive" dan semua pemikira mcm pure melayu kedah... or mcm mahathir + tan sri mokhtar..

xder hal...

ini semua... mmng lemah "mmng kene terima hakikat lah aper mende miskin skit.. semua nk salahkn org... kerajaan..

buang kn ajer org2 cina dan pemimpin2 cina kt dlm hutan... dan 3 ~ 4 thn kemudian tempat tu akn bertukar menjadi bandar yg pesat membangun ..

melayu belum tentu lg...

paperpun mind kene ubah.... jgn sebabkn politik + pemikiran berbeza kite nk jd mcm puak syiah dan sunah di iraq

or fatah dan hamas di palestine dan yg untung ditengah2...???

org lain berpolitik gak tp x lah taksub sampai nk memkafirkn bangsa sendiri dan bgun pagi musuh first yg nampak umno...umno....

dan bukan dap amirika or bla...bla2...

dan satu lg puak.....first musuh yg nampak pas jht pas jht ajrn sesat....

bla...bla2...

mcm nie xder lah susah2 org lain nk kill kn bngsa melayu...

s0 fikir2knlah..

p/s cnthila jpn

keadilan hanye di cipta utk mencapai cita-cita politik anwar

ape yg dipikir oleh org keadilan yg beragame islam dan berbangse melayu.Ikut DAP sesat

Tadi berita PAS dan UMNO hendak bermesyuarat demi agama dan bangsa

harap2 jadi.doakan2 kan Amin...............

Edited by leman77

Aku nak bagi satu pandangan untuk menjadi renungan. Apa yang aku cuba sampaikan adalah merujuk kepada konteks sebuah negara dan bangsa yang ada dalam negara. Mula-mula sekali, cuba kita tanya diri kita sendiri, negara mana selain Malaysia yang membela nasib Melayu tu sendiri. Seperti yang kita tau, setiap bangsa di dunia ni ada negara yang menjadi asas asal mereka, maksudnya masih ada tempat mengadu. Orang Caucasian, berkulit hitam, Arab, Cina, India, bahkan Yahudi sendiri pun yang sedang cuba mendominasikan tanah yang dipanggil Israel sekarang, ada kawasan asas mereka. Tapi yang manakah untuk Melayu? Setakat ni cuma ada satu sahaja, Malaysia. Ada yang nak kata Indonesia? Aku rasa cuba fikir balik. Asas bangsa rakyat Indonesia memang satu rumpun, tapi sentimen Melayu hanya kuat oleh orang Melayu kita.

Aku cuba kaitkan dengan satu isu. Ingat tak sebulan dua lepas di UK ada keluar satu iklan tawaran kerjaya dalam bidang ketenteraan, dalam iklan tu terdapat seorang lelaki yang digambarkan sebagai pengganas menggunakan bahasa Melayu, dan kerajaan kita mengecam iklan tersebut, akhirnya UK bersetuju menarik balik iklan tersebut. Kalau korang pernah tengok iklan ni lagi bagus, sebab lagi jelas apa yang aku cuba sampaikan. Lelaki yang digambarkan pengganas bertutur dalam bahasa yang kedengaran seperti bahasa Melayu. Aku tak cakap bahasa Malaysia sebab ayat yang digunakan dalam iklan tu, pertama, tak begitu jelas, kedua, tak dapat dipastikan samada ia bahasa Malaysia standard atau tak. Jadi kita cuma boleh buat kesimpulan bahasa itu adalah bahasa Melayu. Bila dah dikatakan bahasa Melayu, maka ia boleh dikaitkan samada bahasa Malaysia ATAU Indonesia, sebab bahasa kita lebih kurang sama. Kesimpulan di sini, lelaki tersebut dapat dikenalpasti dari rumpun Melayu, tapi tak diketahui samada dari Malaysia, Indonesia bahkan Singapura sekalipun, atau Brunei.

Jadi, tadi aku dah bagitau senario dia. Sekarang persoalannya pula. Negara manakah yang menghantar protes secara rasmi membantah iklan tersebut kepada UK kerana mempunyai unsur provokasi terhadap bangsa atau rumpun Melayu? Malaysia. Sahaja. Nampak tak apa yang terjadi di sini? Malaysia sahaja yang benar-benar prihatin dalam isu ni. Sebab itu kita kena beringat, Malaysia adalah tempat kita, tempat yang sepatutnya membela nasib orang Melayu. Dan adalah amat rugi sekiranya orang Melayu bertelagah sesama sendiri sebab tempat kita di sini. Jangan salah faham dan membuat kesimpulan kenyataan aku bersifat racist. Aku cakap Malaysia untuk orang Melayu, aku TAK CAKAP Malaysia untuk orang Melayu SAHAJA. Jangan salah faham. Cuma dalam isu ni, aku kecilkan fokus kepada bangsa Melayu tu sendiri.

Fikir-fikirkan.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...