Jump to content
Sign in to follow this  
sazuwi

Power Supply Meletup!

Recommended Posts

buat ape nak test dgn spec yg lebih rendah sbb PSU tu dah kong? :P

laa kong x gerak ke....

Power supply kat atas nih harga dia cuma rm 40 sahaja....tapi aku cakap jangan beli.....600watt wooo :lol:

laa kong x gerak ke....

Power supply kat atas nih harga dia cuma rm 40 sahaja....tapi aku cakap jangan beli.....600watt wooo :lol:

Fuiyooo 600Watt.. hahaha

Aku cadangkanlah sesiapa yang hendak beli PSU tu, buat survey dulu kat website macam anandtech, tweaktown, guru3d, tomshardware dan lain - lain lagi. Selepas tu baru minta pendapat kat ruangan forum. Selepas ilmu cukup di dada baru korang boleh pergi kedai komputer untuk beli PSU. Jurujual kedai nak kelentong ko pun takleh sebb ilmu dlm PSU ni korang dah ada. :rolleyes:

motif bukak kedai?.....motif bukak kedai nak dapat untung nak then sara hidup......nak bayar sewa nak bayar gaji pekerja .....dan membeli satu PC itu membawa keuntungan sebanyak rm 200++ pada sesebuah kedai atau seseorang......apabila komputer si A rosak (baru beli 3 bulan) then si A bawk ke kedai si B apa si B nak buat? bukan produk dia@bukan beli sama SI B tadi.......dan mmg beli barang2 cenggini ada waranti kan?

dah tau noob@x tau apa2 kena survey dulu kedai2 berdekatan kalau kedai tuh kerek sangat@caj mahal baru la buat@lari ke kedai lain macam kat lowyat ke hapa ke pasal dah dikira no choice .........

betul tujuan utama bisnes = duit. Rasenya ramai jgk yg lepak kat sini buat bisnes dlm bidang IT. Dlm contoh kes yg ko beri tu ape susah??dah customer tu datang kat kita. takkan taknak layan?lagipun kalau servis / repair bukan FREE kan even benda tu under warranty..warranty cume pada hardware bukan termasuk troubleshoot. So kalau kita tahu supplier utk hardware2 tu tak salah utk kita claim..cube pikir blk pesal buyer tu taknak pegi antar ke kedai A sedangkan die pun tahu die beli kat kedai A?Mungkin die tak puas hati dgn layanan kedai A. So dari segi bisnes, customer yg macam ni la yg kita kene jaga..

laa kong x gerak ke....

lol...dah connector 20-pin tu terbakar..takkan nak ambik risiko lagi Bro??lagi pun aku dah test ngan digital multimeter memang +12 die tak betul..rendah sgt..kalau tak silap aku dlm 11.6x V je :wacko:

ok bro jawab soalan aku.......kenapa PSU COoler master E380/E390watt aku x meletup? nih hari2 on nih hari2 main game........padahal psu icute aku 450watt? tapi 20pin..........PSU cooler master aku 24pin?

Tak adil nak bandingkan Evo ngn Wira, lagipun orang yang x tau ape² pun mindset diorang dah set "Barang mahal mesti lagi baik compare barang murah"..

satu lagi soalan ada ke orang menghadapai msaalah x stabil bila pakai icute PSu 450 watt tuh? then aku nak maksud ko x stablil tuh.......aku kurang jelas....kurang stabil macam mana tuh?

Even ko ni otai tech PC tp byk yg ko x tau, klu x ko xkan tanya soalan murahan cmni:rolleyes: iCute 450W langsung x seswai utk PC berkomponen High-End & power hungry (Contoh : Gaming Rig, OC Rig)..Larat ke PSU iCute 450W tuh nk supply power ngn stable?Nak run SLi @ CF sure x lepas.. :D If stress guna Orthos @ OCCT sure rail voltage x stable expecially +12V, very bad ripple, kalau monitor guna software dengan jelas boleh tengok graf rail voltage turun naik, very bad..Pastu masa stress PC boleh restart @ OFF secara automatik..Ada yang lagi teruk boleh meletup PSU cap ayam tuh!! :lol: Ini yang bro Lengchai maksudkan "Kurang Stable", ada faham?For Hardcore OverClocker, iCute 450W ni boleh campak ke laut je!!Tapi sebab ape kat kedai banyak jual iCute 450W sedangkan aku cakap leh campak laut je?Sebanya, PSU iCute 450W sesuai utk PC yang x power hungry @ normal PC..Lagipun dalam dunia ni x smua orang hardcore PC, normal user lagi ramai..Walaupun aku ni nuub je tp tau laa ckit² psal PC ni..

errr da mcam2 dalam topik ni rupanya...

apapun keadaan, tiap hari kita repair pc ke... sejak lahir dah repair pc ke, taktau langsung pasal pc ke, cara nak selesaikan masalah kena balik pada masalah.

bagi aku, yg mmg noob dlm bab pc ni, sebab tak ckp pengalaman lagi, baru dalam 10 thn jd technician baiki pc sambil2 setup server/network.

apapun masalahnya kena balik pada mangsa, apa kemampuan mangsa, atau dlm kata lain budget mangsa ada utk selesaikan masalah dia.

kalau customer dtg bawa masalah dia kat aku, setelah troubleshoot, apa masalah/suggestion akan diberitahu, dan penyelasaian dibuat berdasarkan kemampuan customer. kalau PC dia spec power, tp budget cuma rm100~200 utk tukar PSU, cadangan terbaik, beli PSU dalam range budget customer ada. Dan tambahan cadangan membeli AVR, dan cuba pastikan, kalau bajet dia rm200, apa options dia blh dapat, sama ada beli seketul PSU harga dalam rm200, atau beli PSU+AVR dgn total rm200. Kemudian terangkan apa kesan jangka panjang, spt PSU yg bakal dibeli mungkin akan rosak dlm tempoh tertentu sekiranya tak mampu tampung ke"power"an spec pc dia.

selain memberi "free service" utk buat reading voltage guna volt meter/software andai dia conform beli PSU "murah" tu, utk tgk PSU baru tu alami stress atau tidak utk load pc dia.

konsep perniagaan dia dlm bentuk dua hala, peniaga dpt untung, pelanggan dapat perkhidmatan/kepuasan

Edited by sawi

kes PSU x stabil?

nak tau simptom2 dier???

PC sering kali restart...

susah nak on PC...

main game je, terkeluar, hang... auto restart pc...

tinggalkan lama pc (menorrent) ko balik je... pc dah padam...

hdd x detect (lebih dari 2)

pendrive x recognize...

pasang 1 kipas ok, pasang 2 kipas... x cukup power pulak...

cd rom ko x dpt nak bace...

burn failure...

ps: kalau ader senaraikan lagi...

efficiency hardware ko bergantung kepada stabilnya input power ko...

andai kata MyVi ko x cukup minyak...

kalau ko sorg je boleh la pegi 50km

kalau full load?? (bawak segala family ko sumbat satu keta)

smpi 45~48km... kete ko dah tersadai tepi jalan habis minyak?

kalau sorg ko leh je tekan smpi 140km/j

kalau full load?? 110km/j

bagi aku stabil = x de masalah = kalau terlebih (walaupon 1000watt true power skali pon) no prob tapi kalau kurang tu ko tempah padah

Edited by diamondclow

cube pikir blk pesal buyer tu taknak pegi antar ke kedai A sedangkan die pun tahu die beli kat kedai A?Mungkin die tak puas hati dgn layanan kedai A. So dari segi bisnes, customer yg macam ni la yg kita kene jaga..

x boleh bro.......once ko dah bukak dalam tgk.....check.....usik2 (niat mmg nak check) tapi disebabkan ko dah mengusik dalam pc tuh maka akan jadik hal nanti ......hal tuh ko x akan nampak serta merta tapi ko akan nampak kemudian......bagi aku seeloknya JANGAN usik langsung.....kalau dia nak bayar pun utk servis aku x mau....x nak .....pasal dapat sikit pastu mmg ada problem sampingan nanti.....ye la once dah usik dah godeh2 dalam dia kata dia nanti itu kata ini.....last2 kita kena balik <_<

satu lagi soalan ada ke orang menghadapai msaalah x stabil bila pakai icute PSu 450 watt tuh? :lol: then aku nak maksud ko x stablil tuh.......aku kurang jelas....kurang stabil macam mana tuh?

Ok aku cabar ko setup satu pc guna icute 450watt ko yg stabil sangat tuh untuk buat cossfire . bole? klu x faham2 gak la sal stability nih...

Tak adil nak bandingkan Evo ngn Wira, lagipun orang yang x tau ape² pun mindset diorang dah set "Barang mahal mesti lagi baik compare barang murah"..

masa stress PC boleh restart @ OFF secara automatik..Ada yang lagi teruk boleh meletup PSU cap ayam tuh!! :lol: Ini yang bro Lengchai maksudkan "Kurang Stable", ada faham?For Hardcore OverClocker, iCute 450W ni boleh campak ke laut je!!Tapi sebab ape kat kedai banyak jual iCute 450W sedangkan aku cakap leh campak laut je?Sebanya, PSU iCute 450W sesuai utk PC yang x power hungry @ normal PC..Lagipun dalam dunia ni x smua orang hardcore PC, normal user lagi ramai

walaupon aku bkn hardcore OCer tp aku mementingkan keselamatan hardware pc aku. betul kata hoodlums tu.

bkn sume pc yg power hungry. tatau la klu auto oc tu power hungry ke x..bg aku klu da oc, gaming mmg da kategori power hungry la tu.

lebih selamat guna psu yg high stability atau true power.

Edited by lengchai86

Ok aku cabar ko setup satu pc guna icute 450watt ko yg stabil sangat tuh untuk buat cossfire . bole? klu x faham2 gak la sal stability nih...

walaupon aku bkn hardcore OCer tp aku mementingkan keselamatan hardware pc aku. betul kata hoodlums tu.

bkn sume pc yg power hungry. tatau la klu auto oc tu power hungry ke x..bg aku klu da oc, gaming mmg da kategori power hungry la tu.

lebih selamat guna psu yg high stability atau true power.

betul kate bro Lengchai tu, 2nd rig akuk (khas utk torem nye) mobo proc bodo je, grafik onboard je, tp rig akuk yg ni power die support by Corsair HX620W Modular PSU. bkn ape, untk safety gak. kalo setakat meletup takpe, ni takut nyala ngan rumah skali, naya. hmm, yg bro Lengchai cabar ko tu Janin aka KITT, mmg akuk kompem iCute 450W takkan dapat running CF @ SLi.. takpe la, apepun akuk nak tgk je korang bekekos :lol:

Melalut pulak ke crossfire dan SLI nih.... :lol:

Kalo PSU lama2 dulu.......zaman 90's............kbykan nya reliable......xde hal nyer......lagipun pc dulu2 x pwr hungary.......skang nih.......dgn GC lagi.....drive lagi......storage lagi.....kipas lagi.......PSU kene stabil.........tapi cap ayam skali dgn casing x cukup bajet nak buat dari komponen yg tahan lasak dan kuat.........so reliablity pun kurang........

Aku rasa......Icute 450W ok lah utk pengguna BIASA........guner Internet, check Email , Friendster........buat2 bende mcm tue 2-3 jam jerk sehari......so xde hal......

Tapi kalo dh melalun men game 6-8jam, torrent lagik.........OC lagik..........kene yg pwr dan stabil!!! :rolleyes:

p/s jgn kater Icute.......CM Extreme 430 aku nih pun xdpt nak lalu Crossfire dan SLI!!!

Jadi pakai la PSU cm kt signature ku...stabil...PSu nie boleh lagi klu nak SLI...

Mcm aku..maybe x lame lagi nak upgrade ke GC zotac GTX 280...aku nak beli 3 letak kt Mobo aku nieh.....mmg aku kena tuka PSU 1K watt atau 1.2K watt..takut x stabil je jakgi....betul kan member2 ku??

Jadi pakai la PSU cm kt signature ku...stabil...PSu nie boleh lagi klu nak SLI...

Mcm aku..maybe x lame lagi nak upgrade ke GC zotac GTX 280...aku nak beli 3 letak kt Mobo aku nieh.....mmg aku kena tuka PSU 1K watt atau 1.2K watt..takut x stabil je jakgi....betul kan member2 ku??

Bro.........keje apa bro? Rasa2nya 9800gx2 masih baru .......tukar lagik bro? :rolleyes: Kaya btol bro!!!Pass2 lah GC lama tu :lol:

Bro.........keje apa bro? Rasa2nya 9800gx2 masih baru .......tukar lagik bro? :rolleyes: Kaya btol bro!!!Pass2 lah GC lama tu :lol:

keje cop duit kot?? :P

wei mane pegi TS nih?dah ade solution ker belum?

wow, power ngat PSU ko bro fiaz1203, masyuk. TS menghilangkan diri selepas bli PSU baru (kot). anggap je prob TS da setel la tu...

Edited by LittleCordines

hehe...sori sumer..aku x hilang diri ar..aku ader kursus jap weekday nie...

prob aku dah settle...tapi x beli baru..member aku ader bagi aku psu lamer nyer ar..

dier dulu pakai utk p4 gak..siap hdd 3 bijik dier letak dier kater ok..

kats itu psu tue tulis 480watt...samer gak yg meletop dulu..dan aku raser cam ayam gak kot..hehe..

aku nak try bukak ar psu aku yg meletop tue...tgk2 kot ader makhluk2 yg dikenali melekat kat situ..huh

p/s: peh..siap2 gado yek korang diskas pasal psu nie..aku still mencarik avr skang nie..

p/s: peh..siap2 gado yek korang diskas pasal psu nie..aku still mencarik avr skang nie..

kalau AVR ada banyak jenis ngan brand...alah dia cuma ada extra fuse kat bos AVR tuh je...kalau berlaku lebihan kuasa mmg fius tuh yg mati dulu..pastu make sure ko beli yg ada meter punya./lampu tuh salah satu ciri2 penting AVR....bukan main beli je.....ada yg disertakan sekali penahna kilat(jangan harap penahan kilat nih 100%) .......

aku ada lagi AVR arwah atuk aku punya AVR....yg box putih ada satu fius xde meter@lampu mmg old skhool....kalau dia `tendang` je ganti fius.. :D AVR tuh ada 2 plak(point power) then tiap2 satu point tuh aku ada shared ngan 5 extension (total AVR aku ada 2 sahaja plug dia pasal AVR lama)

tapi mmg aku suka AVR nih pasal dia ada satu suis leh on atau off emergency.....kekadang balik kampung atau kelaur pi mana2 orang xde kat rumah aku juz main suis tuh je kasi off.....so mmg 100% cpu aku ngan cpu customer aku pun selamat la....xde risau sangat litar pintas ke hapa ke.....

ko beli kat kedai komputer bro....jangan pergi mydin beli plak...tau la mydin murah.....tapi diroang sana JUAL sahaja....kalau kedai komputer ko akan dapat rekemended dari tukang jual tuh....

sayangi komputer anda yg dah berusia tuh ;)